( gozi | 2019. 09. 22., v – 16:03 )

1. Ha a névleges feszültséget nem léped túl, nem lehet probléma, a névleges élettartamot nem befolyásolja. Azonban ha a LED-ek hűtése nem megfelelő, akkor az élettartam akár jelentősen is csökkenhet.

2. Zúgó, sípoló, cicergő hangot elsősorban a tekercset tartalmazó eszközök adhatnak. Ilyen esetünkben a kapcsolóüzemű tápegység. Konstrukciótól, gyártási sorozattól, illetve terhelési állapottól is függhet a mértéke. Az általam belinkelt típussorozat nem dimmelhető 12 V-os tagjaival van tapasztalatom (Mean Well HLG sorozat, A altípus), ezek nem adtak ki hallható tartományban zajt magukból és később sem panaszkodtak rá. Azt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ez a tulajdonság sajnos gyártási tételenként változhat.

3. Konstans feszültségű/áramú üzemmódnál érzékelhető villogás nem várható. Ezek hátránya, hogy a megfelelő hatásfok biztosítása miatt leggtöbbször nem állíthatóak ezek a jellemzők teljes tartományban, csak résztartományban (kb. 20-30%). Ha egyszeri beállítás után nem szükséges állítani a fényerőt, megfelelő méretezés esetén ez a legjobb megoldás.

A 0-100% közötti dimmelhetőség sajnos behozza a villogás problémáját. Ugyanis itt a jó hatásfok eléréséhez PWM-el oldják meg a fényerő teljes tartományú változtatását. Mivel a LED-nek semmi utánvilágítása nincs, ezért a PWM működési elvéből következően villogni fog (kivétel a 100% állapot). Minél nagyobb a PWM frekvencia, annál kisebb mértékben érzékelhető a villogás. A villogást a jobb konstrukciók esetén kondenzátorokból és tekercsekből álló szűrőkkel kezelik, ezzel mintegy kisimítják a LED-ekre jutó feszültséget (így az áramot is). Ilyen szűrő akár házilagosan is elkészíthető, így egy alacsony frekvenciás PWM megoldás is villogásmentesíthető. Azt nem tudom, hogy az említett HLG sorozat dimmelhető változata milyen áramköri megoldással működik.