( rpsoft | 2019. 06. 26., sze – 17:41 )

Közben azon gondolkodtam, hogy vajon hogy csinálják a nyelvészek ezeket az összehasonlításokat. Én valami olyasmivel próbálkoznék, hogy először megnézném, hogy hogyan változott a nyelv az alatt, ameddig meg tudjuk nézni (a Tihanyi apátság alapítólevele, vagy az Ó-magyar Mária-siralom nyelve azért eléggé más, mint a mai nyelv), és a másik nyelvekben, amikkel rokonítani akarjuk, szintén.

Az is érdekes lehet talán, hogy melyik szavakat vetjük össze, gondolom lehet valamit tudni arról, hogy egy nyelvben mi változékony, mi nem (pl. nagyon hétköznapi dolgok nevei, vagy amikor egy szócsoporton jól látszik a közös eredet).

A harmadik, hogy vajon mióta van olyan, hogy nyelv. A kevés ember aki Afrikából Európába vándorolt, beszélt-e valami nyelvet, van-e annak bármely mai nyelvben bármi nyoma. Ha nincs, akkor meddig van értelme visszamenni. Egyáltalán, több köze van-e egy nyelvnek valamilyen őséhez, mint az azt beszélő nép szomszédainak a nyelvéhez, amivel nyilván keveredik.

Ezek mind csak naiv kérdések, aminek utánanéznék, ha érdekelne annyira a téma és lenne rá időm. Arra mindenesetre jó ez a topik, hogy átérezzem, hogy azért van itt bonyolultság bőven.