( Hiena | 2019. 04. 03., sze – 13:14 )

A vegyes tüzelésű kazánoknál ha nincs ami elvigye a hőt, folyamatosan nő a hőmérséklet és 100 fok felett ugrásszerűen kezd nőni a nyomás. Ha rendesen van megtervezve a fűtéskör, akkor hidegvíz betáplálással és a forróvíz eldobásával vissza lehet hűteni a kazánt. Ehhez ki kell építeni a betáplálást és a forróvíz elvezetését. Plusz be kell építeni eldobószelepet is.
A tipikus zárt rendszerű kazánbekötésből pont ezeket az alkatrészeket hagyják el. Ennek az eredménye, hogy elforráskor a kazánba épített hasadószelep nyit és elárasztja a pincét a vízzel. Hasonlóképp történik, ha az eldobószelep alá csak egy vödröt tesznek a remény nevében.

Ha nyitott a rendszer, nincs ilyen probléma, mert a víznyomás nem tud megnőni és ki tud forrni a kazán. Ha gravitációs a rendszer, akkor a kialakuló cirkuláció valahol 80-90 fok körül stabilizálja a vízhőmérsékletet.

Kondenzációs kazánnál ha megszűnik a villamos betáplálás megáll az egész kazán. Plusz a gázkazánokban van egy termosztát, ami a kazán vízhőmérsékletét egy állandó maximális értéken tartja. Kondenzációs gázkazánnál azért érdemes szünetmentest venni, mert a villamoshálózat kiesésekor is lesz fűtésed. Ehhez érdemes akkora szünetmentest választani ami képes 3-4 órán át ellátni a kazán+legalább egy keringetőszivattyú ellátását. Ez kb. 400Wh jelent. Ha hagyományos keringetőszivattyúd van akkor a szünetmentesnek szinuszos, induktív terhelést meghajtani tudó típusnak kell lennie. Ha inverteres a szivattyúd akkor szinte mindegy milyen feszültséggel táplálod. Érdemes a kazán manuálját is megnézni, mert van olyan beépített szivattyúval rendelkező kazán, aminek a szivattyúja és a ventillátora nem inverteres, ezért kényes lehet a betáplálás színuszosságára.

--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "