( hajbazer | 2019. 03. 31., v – 13:07 )

A beárazást megbeszéltük. Plusz egy dollár 75 millió eladott termékre, az 75 millió dollár. Ebből a pénzből egy 30 fős kifejezetten legacy lapkakészletekre specializálódott driver-karbantartó brigád vígan eléldegél egy jódarabig. Egy Intel mérnök évi átlagfizetése évi $102,865 a Glassdoor szerint. 75 millió dollárból ezt a 30 embert 24 évig tudod kifizetni. Tehát, a jelenlegi támogatási időszak helyett (2011-2015) 2039-ig támogatva lehetne a lapkakészlet. Egyébként, arra (is) szeretném felhívni a figyelmed a plusz egy dollárral, hogy monopolhelyzetének köszönhetően az Intel alapesetben is jócskán túlárazza az új termékeit, így nagyon ócska kifogás az, hogy "ennyi fért bele az árba".

Ha lenne csak egy icipici gazdasági/pénzügyi, illetve jogi ismereted/tudásod, akkor ezt pont nem marhaságnak meg részletkérdésnek tekintenéd - ugyanis nem az

De igen, az. Nem azért az, mert nincsenek gazdasági/pénzügyi és jogi ismereteim. Azért az, mert az Intel negyedéves költségvetésének is csak az ezredrésze lenne megcsinálni a drivertámogatást. Innentől kezdve, nem gondolom, hogy kerekítési hibányi összegek ÁFÁján kellene szarakodni. Persze, azért megpróbálod elvinni a beszélgetést száraz közgazdasági irányba, hogy az alapproblémáról eltereld a figyelmet. Ami továbbra is az Intel drivertámogatáson való spúrkodása és a legyártott lapkakészletek szándékos kidobatása.

"több milliárd dolláros kárt okoznak a társadalomnak" - ezt légyszives tényekkel, ellenőrizhető korrekt számításokkal támaszd alá.

75 millió számítógép szándékos elavultatása, kidobatása alternatív költséget generál a piacon.

  1. Meg kell vásárolni az új hardvereket, ami közül is a legrégebbi/legolcsóbb hardverkonfiguráció az Ivy Bridge. Egy ilyen konfiguráció ára 150 - 220 dollár között mozog az eBay-en. Ha pontos számokat akarsz, majd utánanézel konkrét konfigoknak. Én engedelmeddel belövöm minimum árnak a 150 dollárt. 75 millió számítógép lecserélése a legolcsóbb Windows 10-et támogatni képes hardverkonfiguráció esetén is 150 x 75000000 = 11,2 milliárd dollár.
  2. A kidobott 75 millió gépet újra kell hasznosítani. A Linuxra való átállással azért nem érdemes dobálózni, mert jelenleg is maximum 3% a Linux részesedése úgy, hogy néhány ehhez hasonló gépkidobatás már megtörtént. Tehát, a 75 millió Sandy Bridge számítógépből úgy 2-3 millió "menekülne meg" Linuxszal, tekintve a jelenlegi átállási hajlandóságot. A többi vagy marad Windows 7-en, szoftvertámogatás nélkül (amiről a Microsoft gondoskodni fog FUD propagandával, hogy ne legyen így, lásd XP esete), vagy kidobásra kerül. Mikor már mindenki átállt Windows 10-re, 72 millió számítógép (levontam belőle a Linuxosokat) ki lesz dobva. Persze, feltételezhetjük azt is, hogy a Windows 7 körül is kialakul egy tudatos rétege a felhasználóknak, akik megtartják a rendszerüket, az XP-hez hasonlóan, mert nem akarnak telemetriát, kémkedést, fájlkezelős reklámokat, csiligány metro kezelőfelületet. Az XP jelenlegi részesedéséből kiindulva (~2%) szerintem nyugodtan kerekíthetünk 70 millió kidobott számítógépre. Nagyságrendileg amúgy se változtat a dolgoon. Tehát, 70 millió számítógépet kell újrahasznosítani. Ezeket el kell szállítani az újrahasznosítás helyére (olajpöfögtetés), be kell zúzni (energia), majd szét kell választani alkotóelemeire (megintcsak energia). Ennek költségei igencsak széles körben változhatnak a helyi adottságoknak megfelelően (újrahasznosító üzemek elérhetősége, árrése stb.). Ami biztos, hogy ha csak 10 dollárba kerül minden egyes gép újrahasznosítása (mindennel együtt), már az is 700 milló dollár plusz költség a társadalomnak.

Lényeg, ami lényeg, hogy a társadalomnak az Intel tízmilliárd dolláros nagyságrendű kárt (plusz költséget) okoz a drivertámogatás elspúrkodásával.

Ja, és döntsd azt is el, hogy a Microsoft vagy az Intel az oka annak, hogy -szerinted- a Windows 10 nem fog menni 2020 után a SB-ez Intel-motyókon?

Elsődlegesen az Intel, mert nem hajlandó támogatni a drivereket. Másodlagosan a Microsoft, mert megszünteti a Windows 7 támogatását úgy, hogy nem igazán sikerül neki teljesértékű, stabil drivert adni azokhoz a régi hardverekhez, melyek a Windows 10 rendszerkövetelményeinek megfelelnek, sőt túl is teljesítik azt. Arról pedig még nem is beszéltünk, hogy mi van, ha valaki nem Windows 10-et vesz külön a régi gépéhez, hanem OEM-ben, mert úgy a reklámok szerint, illuzionálisan "olcsóbb". Az megint plusz gépkidobás.