( hajbazer | 2019. 03. 19., k – 09:01 )

Sajnálom, hogy így jönnek le a dolgok.

Azzal viszont jobb, ha tisztában vagy, hogy az általam favorizált, tartósan jól működő eszközök csak neked számítanak "elavult, igénytelen retro szarnak", továbbá nekem nem szempont, hogy valami retro vagy sem. Ha szempont lenne, nem használnék például SSD-t. Az általam jónak, hosszú távon hasznosnak ítélt technológiákat szokásom adoptálni, akkor is, ha újak. Annyi különbséggel, hogy ezerszer meggondolom, tényleg szükségem van-e rájuk. Valamint, általában megvárom, amíg az adott technológia elér egy fejlettségi/minőségi szintet. Például, megvártam, amíg lettek olyan stabilak az SSD-k, hogy a Samsung meri 10 év garanciával adni a Pro szériáját és 300 terabájtnyi írást tud rájuk garantálni. Nem vagyok hajlandó megvenni csak azért valamit, mert új, illetve kidobni valamit azért, mert régi. Legyen szó akár szoftverről vagy hardverről. A retroszarozásod csupán annyit tükröz, hogy te szarnak tartasz valamit már csak azért, mert nem új, ami viszont megint csak szemellenzős előítéletesség a részedről és kizárólag téged jellemez, még akkor is, ha a tech-divatdiktatúra épp az ellenkezőjét diktálja.

De igen, tovább látok egy alkalmazás CPU használatánál, viszont amikor 2x-3x többet fogyaszt valami ugyanarra a célra az egyik oprendszeren, mint másvalami egy másikon, akkor az bizony nekem feltűnik, és zavar. Miért olyan nehéz ezt elfogadni? Téged az zavar, ha nincs ott a plecsni a gépeden, hogy csak és kizárólag frissített™ szoftver fut rajta. Engem meg az (is) érdekel, hogy mennyire hatékonyan bánik a gépem erőforrásaival, és sokkal jobban érdekel, mint az, hogy meg van-e frissítve.

Igen, kritizálok fejlesztőket és anélkül is megvan ehhez minden jogom, hogy egy sor kódot is írtam volna életemben, ami természetesen nem igaz, mert hozzátartozik a mindennapi munkámhoz a kódolás. Más kérdés, hogy nem tartozik a hobbijaim közé, nincs open-source projektem, amivel GitHubon menőzhetnék, és nem is hiszem, hogy valaha lesz. Viszont, maradjunk abban, hogy feltesszük, hogy igaz, amit feltételezel és egy sor kódot nem írtam életemben. Egyrészt, a fejlesztői munka nem csak esztelen kódolásból áll, másrészt még ebben az esetben is megvan minden jogom a fejlesztői munka kritizálására, a végeredmény értékelésének joga. Ha valamit csak úgy sikerül összeabsztrakciózni, hogy 2x annyi memóriát és 3x annyi CPU-t eszik, mint ugyanaz a feature-ekvivalens program (pl. Total Commander vs. Double Commander), akkor joggal kritizálok. És bármennyire meglepő, nem kell hozzá sztárfejlesztőnek lennem. Mert ugyebár a fejlesztőt is lehet mindenfelé kategorizálni. Például, lehet, nem tudnék megírni egy Double Commandert annyi idő alatt és olyan stabilra, mint a mufti, aki csinálta. Akkor szerinted (meg a fősodor szerint) már nem kritizálhatok. Te gyakorlatilag a szólásszabadságot szeretnéd szaktekintélyi alapokra helyezni, egyetemben Saxus Mérnök Úrral, csak nem veszitek észre, hogy lényegében akkora elitisták vagytok, hogy csak azt engednétek itt szóhoz jutni a bloat szoftverekről, aki egy személyben C, C++, assembly, .NET, GTK és Linux-kernel fejlesztő, vagy netán még Richard Stallman is. Ugyanúgy van jogom elmondani a véleményem egy szoftverről, ahogy Richard Stallmannak is lenne, ha itt lenne. Ha pedig a feladatkezelő azt mutatja, hogy ez a szoftver bizony háromszor annyi erőforrást zabál, mint a másik, akkor szakmailag igazolható a bloat. Az pedig innentől rohadtul nem érdekel, hogy milyen absztrakció van mögötte. A harmadannyi erőforrással elfutó másik szoftver önmagában igazolja, hogy lehetséges a hatékonyabb implementáció, azonos featureökkel. Innentől kezdve az egyik szoftver bloat. Pont.

A filmkritikusnak joga van kritizálni milliárdos költségvetésből készülő, többezer ember kemény munkájaként létrejövő filmeket. A kritikája lehet jogos, attól függetlenül, hogy a filmkritikus életében nem csinált egyetlen filmet se, de még forgatókönyvet írni se tud, meg castingolni se és egy kézikamerát is éppenhogy csak ki-be tud kapcsolni. Ugyanígy, nekem is jogomban áll kritizálni bármilyen szoftvert, függetlenül attól, hogy mennyire vagyok jó fejlesztő, vagy egyáltalán fejlesztő. Te pedig vagy tudomásul veszed, vagy vitatkozol, de nincs jogod elkussoltatni, vagy elhitetleleníteni, arra hivatkozva, hogy nem tettem le elegendőt az asztalra.

Nem kullogok senki után. Olvasd el figyelmesebben, amire válaszoltál. Én kialakítottam a saját világképem és van saját világnézetem, szokásrendem, életvitelem és elvrendszerem ahelyett, hogy mások után battyognék. A szűklátókörűségről pedig annyit, hogy akárhol belebotlasz a témáimba, kommentjeimbe, kivétel nélkül mindig ugyanazt a maszlagot ismételgeted, hogy szerinted át kéne állnom XP-ről, hogy az XP64 nem XP32, és hogy a BSD/Gentoo/Arch lesz majd nekem jó. Mindezt azért, mert az frissítve™ van és a frissített™ rendszer az jó, mert majd hú mi lesz, hogy az XP-re nincsenek frissítések, közeleg a vég™, aztán már semmit™ nem fogok tudni használni rajta és a többi értelmetlen FUD. Nem veszed észre, hogy ilyenkor pont azt műveled, mint amit te állítasz néha rólam? A saját magad által kiemelt fontossággal kezelt szempontokat próbálod mindenáron rám erőltetni. Ha pedig én elmondom az én szempontjaim (pl. lassú a szoftver, CPU-t pazarol az X11, 15 mp alatt indul a libreoffice stb.) akkor lehurrogod, elhitelteleníted, kiröhögöd, vagy leszarod, majd kinyilvánítod, hogy szerinted hülye vagyok, hogy ilyenekkel foglalkozom. Konkrétan nagyobb istenkomplexusban szenvedsz, mint amit egyes fősodratú elemek belém vizionálnak. Ideje lenne észrevenni magad.