( _Franko_ | 2019. 02. 27., sze – 09:19 )

Ezekkel a tiltásos dolgokkal arrafelé mutatnak, hogy a munkáltató az idődet veszi meg és próbál felette rendelkezni több-kevesebb sikerrel. Egy szalag melletti melónál (ide értve a különösebb gondolkodás nélküli szellemi foglalkozásokat is, mint például a rendszergazdai tevékenységek jó résznél is) ez az "megvettelek kilóra" mentalitás tud működni.

A másik irány az, hogy a munkáltató a leszállított terméket veszi meg, függetlenül attól, hogy mennyi idődbe került annak előállítása és mikor dolgoztál rajta és ezért átalánydíjat fizet, ha alkalmazott vagy. A magas hozzáadott értékű szellemi munkáknál ez tud csak hatékonyan működni, mert a mentális képességeid nem konstansak, nem tudsz nyolc órát ülve a gép előtt végig ugyanolyan hatékonysággal dolgozni és nem működik az, hogy felveszed a munkát reggel kilenckor és délután ötkor leteszed, közben pedig óránként közel egyenletesen termelsz, az szalag melletti munka.

Sokszor nem is tudod elválasztani a munkát a magánélettől, mert szembesülsz egy problémával, amin gondolkodnod kell, megnézel több tucat blogot vagy videót a lehetséges megoldásokról, megnézel szakmai Facebook csoportokat, beszélsz emberekkel, akik ugyanezzel a problémával szoptak vagy szopnak és idő kell, amíg minden ilyen bejövő információ leülepedik is kialakul egy megoldás, amit ismét érdemes megvitatni, újra elolvasol blogokat, megnézel videókat, fórumokba írsz és napokkal később, akár zuhanyzás közben villan be, hogy mi a tökéletes megoldás. Nem tudod elkülöníteni, mint ahogy felállsz a szalag mellől és nem tudsz alkatrészeket helyükre tenni vagy a hatszáz-huszonkettedik gépen is elvégezni azt a tizennyolc lépést, amit épp tenned kell.

Szóval röviden: meg szoktam kérdezni, hogy produktív vagy adminisztratív munkát várnak-e el.

--
https://iotguru.live