( gergov | 2019. 01. 30., sze – 12:22 )

Kellene vagy nem, valószínűleg te is tudod, hogy néha odakerül (határidők, prémium, meg hasonlók...).
Volt "szerencsém" olyan rendszerben dolgozni, ahol egy félrevezető feliratú gomb megnyomásával simán tudtál országos kiterjedésű kárt csinálni, aminek a helyreállításán egy ember napokig dolgozhatott volna (volt backup, de napi szinten sok adatot vittünk fel). Képzésen elmondták, hogy "na, azt soha ne nyomjátok meg", de amúgy józan paraszti ésszel nem tudtad volna kilogikázni, hogy az az önmegsemmisítő.
Ugyanígy a telekom, vagy bármely más szervezet rendszerére is lehet igaz, hogy vannak benne olyan dolgok, amik nem teljesen annak látszanak, amik, így akár szándékodon kívül is okozhatsz bennük kárt. Ezért ha tényleg etikus akarsz lenni, akkor jelented az érintettnek, hogy hol a bejárat, és nem nyúlsz máshoz.
Esetleg ha nyomást szeretnél gyakorolni, mert pl. felhasználók százezreit érintő biztonsági hibát fedeztél fel, akkor szabsz egy határidőt, amikor nyilvánosságra hozod a felfedezésed.
Ha valaki - nyilvánvalóan tudatában annak, hogy törvénysértést követ el - elkezd kotorászni egy rendszerben, és azután is folytatja, hogy megkérték, hogy ne, akkor utána ne lepődjön meg, pláne ne játssza a mártírt. Szerintem.