( bucko | 2019. 01. 29., k – 19:51 )

Lámcsak, tudsz kommunikálni tisztességes hup offtopic módon is! :-D

A Faraday-kalicka statikus védelem, miszerint a töltés ne áramoljék befelé.
A földelés az teljesen más. Íme egy egyszerű példa, amely persze a példa miatt tartalmaz apróbb csúsztatásokat. Tegyük fel, hogy egy lakásban a feszültségforrás az elosztó tábla. Tehát "ott keletkezik" a 230V és ott van a védöföld 0 potenciálja is! Van két védőföldeléssel rendelkező konnektor 5 és 10 m távolságra. A távolabbiba dugjunk egy védőföldeléses vasalót, amely zárlatos. Ha ugyanakkor megméred a védőföld feszültségét a közelebbi konnektoron, akkor az 230/2V lesz.

Ennyit az "elmélet modellről". A gyakorlatban sokkal cifrább helyzetek is előfordulhatnak.
Volt olyan építkezés, ahol a melósok megtagadták a munkát, mert ha vizet engedtek egy vödörbe, akkor az ívet húzott. :-)
Úgy 20 éve egy lakótelepen laktam, ahol még működött a soros kábeltévé. A koaxot bedugva a kettős szigetelésű tévébe szikrázott, illetve rázott. A védőföld és az árnyékolás között kb. 160V, az árnyékolás és a nulla vezető között kb. 120V feszültséget lehetett mérni. A társasház elektromos rendszerének felülvizsgálata nemrégiben zajlott. :-)

Ezek a dolgok is a lehetetlen és elképzelhetetlen kategóriába tartoznak. Aztán mégis előfordulnak.

Közüzem az közüzem. Teljes mértékben egyetérek az állampolgári kötelezettséggel. Csak ugye van a jogi környezet, jogi hozzállás, ami a legöntudatosabb álampolgárt is elbizonytalaníthatja.

Mint a későbbi hozzászólásokból láthatod, valószínűleg nem fog kederülni az igazság. Ha a negyede kiderülne, akkor az egy nonprofit GDPR-alapú csoportos pert eredményezhetne, meg akár a T bukását. De erre semmi esély.