( azbest | 2019. 01. 04., p – 00:08 )

Nem a profitjukból, hanem a bevételükből. Persze, ha ingyen lenne a terjesztés, akkor pozitív mérlegnél ez plusz profit is lehetne számukra. De a terjesztés sincs ingyen, a szerverek üzemeltetése, adatforgalom, fizetés kezelés például.

Ha minden igaz az újságárusok is 40% körüli, a könyvesboltok meg 50% feletti jutalékkal dolgoznak. (itt mondjuk a hülye áfakülönbség vág alá az e-könyv magyar árának, de azért már van rá példa, hogy e-könyv változatban 2/3 áron adják).

Egyébként olyan ez, hogy amíg abszolút összegban nem annyira magas a kiadás, addig nem fáj a 30%, de amint már sújusabb összeg ugyanaz a százalék, már beindul a kapzsiság és a szerződéseket felrúgva megpróbálnak csalni. Olyan ez, mint a céges karácsonyi ebéd: amíg tucatnyi alkalmazott van, addig jakuzis, bárpultos, éttermes is lehet. De amikor száz-ezer ember van, akkor sem akarnak többet rákölteni, mint 10 emberre, s menzás jellegű lesz, ha lesz. Merthát a főnök inkább elmegy hawaira mégegyszer nyaralni, minthogy a 10-100x forgalomhoz és nyereséghez arányosan ugyanannyit, de abszolút összegben 10-100x annyit költsön az alkalmazottakra. Legtöbb helyen, ahogy nő a cég, úgy lesz egyre kapzsibb a vezetőség.

Aztán persze láthatjuk, hogy van amikor ez beválik. A piacvezető szolgáltatásokat inkább engedig csalni vagy külön megállapodást kötnek velük, csak nehogy kiessen az a magas bevétel. Pedig kíváncsi lennék, hogy akár app store akár play store nélkül mondjuk egy netflix hogyan teljesítene. Azért nem amazonok ők, hogy a saját szolgáltatásukon kívül is minden területen legyen erőforrásuk és lehetőségük lecserélni a terjesztési platformot. Persze sokszor a részvényárfolyam és a tözsdei keselyűk nyomására szemetednek le a cégek.

Szerk: bocs, nem akarom ezt a topikot eltéríteni. Ide inkább az akcióknak kellene jönnie, a morális válságról meg külön topic lehetne.