( log69 | 2018. 08. 30., cs – 21:21 )

Innováció. Ezekből nőnek ki a kisebb és magasabb minőségű projektek. Te inkább ne akard hogy ne legyenek ilyenek, mert az a giga cégnek kedvez, aki fékezni akarja a piacot, mert ha ő ül a hegy tetején, akkor minden változás csak lefelé viheti, ami után így futnia kell lépést tartva. Ha nem lesz innováció, akkor el kezd majd nőni az adó amit beszednek tőled a hegy alján.

Az innováció teremt valamiféle egyensúlyt. Git is x+1-ik fejlesztés volt, és erre épült egy sikeres üzlet (amit már fel is vásárolt az MS, valszeg jó volt az innoválóknak). Hála égnek vannak sokan akik merik és meg is valósítják az igényeiket, melyek egy dolgot biztosan teremtenek: lehetőséget. A kombinációs tér viszont nagyon nagy. Néha csak azzal lehet kísérletezni, hogy kihasítunk belőle egy szeletet és megvizsgáljuk.

Maga a dolgok összeilleszkedésének vizsgálatához szükséges idő is elrobban és ezek azok a problémák, melyeket mi humánok nagyon érdekesen tudunk megközelíteni. Néha tanult infókból leszűrt logika, néha intuíció.

Egy egyszerű példa: Vizsgáljuk meg pár elem összes sorrendjét. Miért? Hogy bejárjuk a kombinációs teret és választ kapjunk arra, hogy melyik verzió a legmegfelelőbb nekünk bizonyos szempontok alapján. Ez lehet bármi, tegyük fel hogy gépi brute force nem tud játszani, mert művészi vagy egyéb nem algoritmizálható eredmény illesztése kell. Nézzük időben a dolgot. Ha 1 sec kell 1 kombináció vizsgálatához, akkor:

5 elem -> 2 perc
10 elem -> 42 nap
15 elem -> 41 ezer év
20 elem -> 77 milliárd év

Könyörgöm, pár elemről beszélünk. Ezért nehéz a tapicskolás kódokkal a gigantikus logikai térben. És ezért jó hogy minél többen kísérleteznek, például az aktuálisan használt, rohadt rég elavult asztali felületeinkkel, amelynél érezzük hogy kellene jobb, de ez mind idő és munka. Én örülök hogy ennyi lehetőségem van Linux területén, mert azért valljuk be, hogy egy adott kód fő funkcióit relatíve gyorsan ki lehet stabilizálni. A gond az egyre különlegesebb igényekkel van, mert itt azonnal kapunk egy hiperbolikus görbét a megtalálható bug-ok számát illetően az idő függvényében, mert ahogy járjuk be a kombinációs teret, úgy egyre távolabb kerül tőlünk időben és térben a következő új infó, mivel ahhoz egyre ritkábban fogunk eljutni egy eloszló valószínűség alapján. És ez már nem csak a hobbi kódra vonatkozik. Ezért van tele hibával minden giga cég megoldása.

Tehát mit vonhatunk le? Azt hogy nyugodtan kódoljanak a kicsik, annyival rosszabb nem lesz, de nekünk legalább lesz lehetőségünk választani és kisebb lesz a giga cég terméke után fizetendő költségünk. És ezt is csinálja a piac? Igen.