( Balzamon | 2018. 08. 30., cs – 13:57 )

Szerintem ez a topic jó pár helyen félrement. Nálad is.
Arról beszéltünk, hogy mennyire alkalmas a Linux desktop használatra 2018-ban.
Bocsáss meg, de egy átlag desktop kb. így néz ki.
1. Asztal ikonokkal
2. Tálca - rajta gyorsindító, értesítési terület stb.
3. Startmenü

Bárki aki használt már desktopot, ezeket biztos felismeri, használni tudja (már ha így épül fel). Egy laikus számára ha kirakod a tálcára, asztalra az általa használt néhány alkalmazást máris boldog lesz. Az autós példádra visszatérve, ha átülsz az egyik autóból egy másik (hasonló típusú) autóba, akkor nagy valószínűséggel fogod tudni vezetni. Legfeljebb pár dolgot kell megmutatni. Ide kell eljutnia szerintem egy "DESKTOP Operációs rendszernek"! A Linux szerintem el is jutott erre a szintre. Általános desktop használatról beszélünk. Ne keverjük bele a spéci hardvereket, meg a spéci szoftvereket! Erre a feladatra a Linux szerintem alkalmas. Ezen lehet vitatkozni, de minek. Ez szerintem csak hozzáállás kérdése.

Nekem más bajom van a Linux Desktoppal. -> A fejlődés hiánya, meg a bugok.
- Fejlődik a Linux? Mi a fejlődés iránya? Mert én úgy érzem már vagy egy évtizede, hogy egy helyben topog a Linux.
- Stabil desktopon a Linux? Stabilabb mint a pl: a Windows? Szerintem nem. Már csak a felépítéséből adódóan se. A nagyobb szabadság nagyobb katyvaszt eredményezett. Sok disztribúció, nagy szabadság, kevés felhasználó, fejlesztő. -> Bugosan kiadott csomagok tömkelege.

Csak néhány példa:
- grub2/rendszerbetöltő -- azt látom, hogy jóval bonyolultabb lett, de minek? Szerintem a rendszerbetöltőnek faék egyszerűségűnek kellene lennie. + Úgy kellene tudni cserélgetni a lemezeket a gépben, mint egy DVD-t. Sikerült megoldani 15-20 év alatt? Nem! Most be lehet helyettesíteni bármit, ahol új verzió jött, mi meg vagy nem vettünk észre semmit, vagy káromkodtunk, hogy rosszabb lett mint az előző. (Gnome, KDE, Pulseaudió-alsa, systemd stb.)
- fájlrendszer -- Szerintem régóta ráférne egy ráncfelvarrás. Próbálkozások voltak. Tiszta röhej nekem, hogy mitől jobb az, hogy a /media helyett a /run/media-ba csatolom a cserélhető meghajtókat, de /media továbbra is van! Ha már egységes mappák vannak, akkor miért van több helyen /bin, /lib stb. Az egész fájlrendszer össze-vissza toldozott foltozott. Ki fogja ezt megcsinálni? Szerintem senki! Ekkora beleszólása senkinek sincs. Nesze neked nagy szabadság!
- csomagkezelés -- Én azok közé tartozom, akik szerint jó lenne egy külön frissülő alaprendszer, meg egy flatpac-ra, snap-re stb.-re épülő áruház, ami minden disztribúcióban egyformán működne. Szóval ráférne a csomagkezelésre egy ráncfelvarrás. Hol tart ez a fejlesztés? Linux áruház? Ennek már legalább 10 éve működnie kellene. Szerintem. Azon hogy a disztribúció fejlesztés legtöbbször kimerül program fordításban, meg csomag készítésben már 10 éve nevetek. Mennyi elpocsékolt felesleges munka! Meg persze csomagütközések, meg bugos programok tömege stb.
- telepítő -- tiszta röhej - most a Fedora-t hozom negatív példának, de mást is mondhatnék - hogy volt már néhány próbálkozás egységes jól működő telepítő létrehozására pl: Calamares. De minden disztribútor megy a saját feje után, a tákolt telepítő meg bugos és használhatatlan. A Fedora-nak is sikerült olyan telepítőt csinálnia, hogy nem/alig tudtam rajta kiigazodni. De könyörgöm minek!!! Voltak jó telepítők, amikkel még egy laikus is elboldogult. Azt kellene inkább fejleszteni. Attól hogy valami bonyolult pl: Arch telepítés, még a rendszer nem lesz jobb.
- Érintőképernyő, tabletek, telefonok - elszaladt a jövő a Linux mellett. A Linux meg lemaradt róla. Hol vannak az érintőképernyős alkalmazások? Hol vannak a linuxos tabletek, telefonok? (Android nem ér!)
stb.

Ezeket nevezem én hibának nem azt, hogy nincs Photoshop.