( Raynes | 2018. 05. 17., cs – 16:44 )

Rossz hírem van, az az SSD valószínűle megy a kukába. Ha kizártad magad belőle, akkor se szerviz, se titkosszolgálat nem tudja neked leoldani róla a jelszót. Ez nagyon komoly dolog, laikus felhasználónak nem szoktam ajánlani, hogy ilyennel vitézkedjen, mert bőgés lesz belőle.

Azt pl. rosszul tudod, nem a master jelszót kéri, hanem az user passwordöt. Persze be lehet állítani, hogy ez a kettő egybeessen.

Reményed csak annyi van egy hangyányi, hogy ha van régebbi desktop géped, akkor csináld azt, hogy azon bebootolsz Linuxszal, amikor fut a rendszer, akkor utólag dugot rá az SSD-t, majd ráeresztesz hdparm-mal egy security erase-t, előtte a security state: frozen állapotból kell kihozni az SSD-t. Viszont van egy trükk. A Lenovo X-széria az ATA jelszó karaktereit nagybetűs escape szekvenciákkal oldja meg, tehát ha te azt adtad meg jelszónak, hogy 'alma' vagy 'Alma', akkor azt a BIOS ALMA-nak tárolja el, de még ez a reprezentáció sem pontos, mert valójában '\x65\x76\x77\x64' formában van letárolva, és a hdparmnak is így kell átadni master passwordként. Sajnos ez a Lenovo baromsága, X220-on, X230-on mindenképp így van, újabb modelleken már nem erőltették ezt a megoldást.

Esetleg ha mégse a master passwordot állítottad át, akkor működhet az is, hogy akkor a BIOS generálja a master passwordot a gép gyári száma alapján, vannak erre toolok, amit letöltesz, megadod a géped számát, és abból generál egy master passwordöt, amivel talán fel lehet oldani az SSD-t. Ha se ez, se a hdparm-os módszer nem működik, akkor viszont az az SSD kuka, és fizettél egy jó adag tanulópénzt a jövőre nézve.

No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP