( TCH | 2018. 02. 14., sze – 18:22 )

> Ezzel együtt azt a hozzáálást naívnak tartom, hogy azonnal mindenre ilyet kell bevezetni, (lásd lentebb Ebcsontot, amikor a céges ötletláda összesítésére mysqlt meg sbss-t vízionált).

A probléma a következő: először van egy baromi egyszerű dolog, mint igény, amit excelben kb. két perc összekattintani és igazság szerint még jó is a feladatra az excel. Aztán jön a következő igény, majd a következő és a következő... Ez előrefele gondolkodás, nem anti-excel sznobizmus. Persze, az elején sokkal kevesebb idő meg szívás az excel, aztán meg exponenciálisan több.

> Illetve azt is, hogy majd az ilyen szoftverekkel minden jó lesz, hirtelen.

Ilyet meg még mindig nem mondott senki sem... :P

> Az igazság az, hogy az ilyesmi bevezetése a felhasználóknak általában kötöttséget hoz az excelükhöz képest (már amelyik tudja használni nyilván, de az az idő, amikor ez ritka volt, régen elmúlt). Ilyesmiben módosítani általában technikailag is szívás, mert ezek a svájci bicska excelhez (meg a többi office cucchoz, amivel egész normálisan lehet integrálni) képest általában élnek valami egyszerűsítő megközelítéssel.

Tévedés. Ha általános szabályokból álló feltételrendszert fektetsz le, akkor nagyon rugalmas és nagyon könnyen fejleszthető cuccot kapsz. Mint mondtam valahol másutt: nem kell drótozni! Ami pedig a "svájci bicska excel-t" illeti: ami mindenre jó, az nem jó igazán semmire.

> Aztán amíg azon belül vagy, addig jó, ahogy nem sikerült, onnan hirtelen exponenciálisan nő a szívás ideje.

Az a baj, hogy te feltételezed, hogy a célszoftvert már alapból szarul specifikálták le és szarul is implementálták. Úgy persze, hogy szívás lesz vele. Egyébként éppen az excelben történő "fejlesztés" fog exponenciálisan több szívást eredményezni, a komplexitás függvényében: ez még mindig egy táblázatkezelő és nem fejlesztői környezet!

> Processzileg is szívás, mert valószínű joga sincs hozzá, szóval fog kelleni az ITs, esetleg a support partner. Ha nagyon flottul megy minden, reggel szól, és délutánra lezongorázzák. Ami nem hangzik olyan rosszul, csak annak az ellenfele, hogy 10 perc alatt megreszelem az exceltáblát, és visszateszem a share-re. Az a gelei által emlegetett self-service nem szokott jól menni.

10 perc alatt megreszelni az exceltáblát, ez kb. az általános lázálom a döntéshozók körében, mert azt hiszik, hogy egy komplexebb rendszert is 10 perc alatt meg lehet csinálni benne. Ez meg a "tipikusan elitista" business gondolkodású emberek hibája, hogy minden legyen kész tegnapra, mert money-money-money és aztán csodálkozunk, hogy bugosak a szoftverek, meg GHz/GB hegyek kellenek hozzá...

> És ez az az eset, amikor a "csodaszoftver" meg a mögötte álló cég egyébként jó. Őszintén szólva, az alapján amit én láttam, inkább az az eset áll fent, hogy a "csodaszoftverre" valóban csak idézőjelben lehet így hivatkozni, többnyire a "két dolog jó benne, a több kicsit gánytól" a "majdnem használhatatlan foshalomig" tartó skálán tenyésznek.

Ezek szerint akkor ez nem az az eset, amikor jó az a bizonyos "csodaszoftver". És ezek szerint, akkor neked eddig csak peched volt ezekkel a szoftverekkel, nem láttál még olyat, ami tényleg jó. Így már kicsit érthetőbb ez az ellenséges hozzáállás... :/

> Nyilván, egy ilyen dolog kellemetlen, viszont ennek nem az az oka, hogy excelben van, hanem az, hogy a faszi vezetője egy kretén volt, és hagyta, hogy ennyire ne értsen hozzá más.

Csak részben értek egyet: le volt írva, hogy volt hozzá rendes doksi, de mégsem akart hozzányúlni senki, mert undorító tróger meló egy komplex excel rendszerben túrni. Egy célszoftver esetén, bármilyen gány is a kódbázis, nem ez a helyzet. Szóval az igaz, hogy a főnök kretén volt, de a probléma részét képezte, hogy a vállalati rendszer egy olyan szoftverrendszerre volt megírva, amit nem erre találtak ki. Nem mindegy, hogy a bedöglött konyhai turmixgép javításához kapsz rendes szerszámokat, vagy kapsz egy svájci bicskát, hogy oldd meg azzal! (Egyébként kifejezetten találó volt a svájci bicskás hasonlatod: pont ugyanúgy lehet használni, ott lesz jó, ahol "jó lesz az úgy is".)

> Talán kicsit kevésbé tűnik kuszának, de igazából a gyányolt exceltábla sokszor semmivel nem rosszabb, mint az integrátor által a helyi igényekhez one-off megírt modul.

Hát, ha konzekvensen abból indulsz ki, hogy a célszoftvert csak szarul csinálhatják meg, akkor tényleg nem... :(

> A különbség csak az, hogy ha összeveszel az emberrel, akkor a céggel kisebb arcvesztés továbbra is dolgozni, illetve olyat tuti nem találsz, aki az excelt megpróbálja átvenni és rendbe szedni, másik olyat, aki a célszoftverrel foglalkozik, és hajlandó szívni, esetleg. Az se lesz olcsó, de legalább nem Józsi előtt kell meghunyászkodni.

Ez is egy indok.

> Tényleg azt gondolod, ami a konklúziója volt a kis sztorinak, hogy az elején kellett volna okosnak lenni, és azonnal elkezdeni bevezetni egy célszoftvert?

Nem feltétlen: mint mondtam, ha minimális az igény és tuti nem fog nőni, akkor excel. Ha az igény nagyobb, vagy feltehetően bővülni fog, akkor meg célszoftver. Ezt fel kell mérni.

> Hozzuk az ágyút, mert mi van, ha? Persze, szép az az ágyú, de minek öntessük ki most, ha a háború csak 20 év múlva lesz?

Mert amikor már háború van, akkor már hiába kéne, már késő, azért kell azonnal kiönteni. Ezért tartanak az országok is hadsereget, hiába nincs háború. Ezért építünk gátat is, hiába nincs árvíz. Ezért vannak védőoltások, hiába nincs járvány. (Igen tudom, manapság ez már sokszor üzlet is; de elméletben.) Ezért vannak tartalékok élelmiszerből, vízből, gyógyszerből, hiába nincs még ínség. És ezért képzünk embereket is. Nézd csak meg mennyi hiányszakma van manapság: ez az eredménye az elégtelen képzési rendszernek és az előre gondolkodás hiányának. Előre kell gondolkodni, mert amikor már itt a baj, akkor cumi van, ha akkor állunk neki.

> És szerinted hány ilyen problémával kell szembenézni egy cég életében? Mindenre azonnal álljunk neki bevezetni az ágyú megoldást?

Lásd kettővel feljebb.

> Szóval szerintem az a sztori egy teljesen tipikus processz evolúciós történet, ami a tipikusan elitista ITban ugyan fujj-fujj, de egyébként teljesen racionális döntések sorozata.

Én máshogy látom. Mint mondtam, ez nem anti-excel sznobizmus, hanem előrefele gondolkodás. És nem racionális döntések sorozata volt, hanem rosszul felmért igényekre alapozott profitcentrikus döntéseké.

> De a lényeg, hogy a túltolásból azt a konklúziót levonni, hogy akkor már az elején be kellett volna vezetni szerintem blődség. Aki ilyet ír, az nem igazán érti, hogy ezeket a dolgokat kontextusban kell nézni.

Isoraz, lásd néggyel feljebb.