( bucko | 2017. 12. 15., p – 15:33 )

Tudod, én 1983 óta vagyok hardver fejlesztőmérnök. Nem hinnném, hogy sokkal butább leszel, ha figyelsz egy kicsit arra, amit mondok.
A specifikációban meg kell nézni == válassz olyan alkatrészt, amiről tudod, hogy tudja a kívánt paramétereket!
Ha ez nem lehetséges, mivel a kifejezetten kisfeszültségű AC specifikációval rendelkező alkatrészeknél nem specifikálnak törpefeszültségű DC adatokat, ott lehet gondolkodni.
Azon is, hogy miért nem használnak szabotázskapcsolóként 20-30A képességű kapcsolót. :)
(Mert nagyon drága lenne.)

Mint említettem, érdemes megnézni egy DC specifikációval rendelkező kapcsolót, pl. amit linkeltem.

A táblázatban a D3V-11 típushoz 250VAC/11A és 30VDC/6A tartozik. Ezt a képességet a kontaktus kialakítása (alak, hűtés, bevonat és anyag) biztosítja. Persze nem utolsó sorban a kontaktusok eltávolításának gyorsulása és távolsága. (Tehát törpefeszültség megszakításakor elegendő távolság a 230V-os hálózatnál kevésnek bizonyulhat.)
Gondolkozzunk tovább! Vajon a 325V csúcsfeszültség+induktív lökésnél kell-e jobban félni a szikraképsződéstől, vagy 24V esetén? Vajon a 24V-os táp és a ledek közt nagyobb a hálózat induktivitása, vagy a több km vezeték, és villanyórák, kismegszakítók esetén?
A fentiekből következik, hogy egy 230VAC/16A megszakítási képességű kapcsoló szikraoltás nélkül meg tudja szakítani a 30VDC/6A fogyasztót, hiszen
- kb. 500V megszakításához elegendően gyorsan és távol kerülnek az érintkezők és
- 16A AC megszakításakor kialakuló szikra nem "eszi" meg a kontaktusokat, tehát üzemszerűen használható.

Tehát minden 230V-ra készült 10A specifikációjú talán, de a 16A-es biztosan meg tudja szakítan a 24VDC/6A terhelést. Szikrázni fog, de a kontakusok üzemszerűen működnek ilyen terhelésnél, azaz nem fog "beégni", illetve az ív újraindulni.

És most lássuk az ellenbizonyítást! Hány A van odaírva az 500Ft-os kapcsolócskádra? ;)