( Raynes | 2017. 05. 09., k – 15:11 )

Igen ám, de a markupos megoldásra nem lehet alapozni helyesírás-ellenőrzőt, elválasztási szótárat, az OS nem tudja API-n keresztül nyújtani az alkalmazások felé (így azokba külön kell implementálni), nem lehet használni fájl/mappanevekben sem.

Ha nem tetszenek a kínai karakterek, meg a cicás emoticonok, akkor nem használod őket, nem kötelező, csak a magyar nyelvet érintően is nyújt előnyöket a Unicode. A Unicode-ot máshol lehet megfogni: nem elég a karakterkódolás, a megjelenítésre használt betűtípusnak is támogatnia kell, pl. a kínai, stb. karaktereket, márpedig elég kevés olyan betűtípus van, amelyik minden Unicode-karaktert támogat, vagyis tárol hozzá betűképet. Így ha igényes kínai szöveget akarsz megjeleníteni, akkor egy kifejezetten erre a célra készült betűtípus is kell hozzá, míg pl. arabnál hiába van kevesebb jel, és támogatja őket egy csomó betűtípus, támogatni kell hozzá az ellenkező írásirányt (ennél sok szoftver elvérzik, bár a modern OS-ek támogatják), komolyabb tördelésnél pedig tipográfiailag elég nehéz támogatni a jelek megfelelő összeolvadását, sokszor környezetfüggő melyik karaktervariáns kell, így kapásból nem árt, ha az adott betűtípus OpenType, és támogat ilyen feature-öket is. Még jó, hogy a mai böngészők támogatják a webfontokat, meg az OpenType-ot is, nem csak úgy bloatak, hogy hajbazert bosszantsák. Nyilván elhiszem, hogy neked meg hajbinak erre semmi szüksége, nektek elég lenne a 7 bites ASCII, de a világ nem a ti 7 bites igényeitekhez igazodik, mások szeretnének ilyet is, ha már van rá lehetőség.

A másik nehéz pont a Unicodnál, hogy hiába van benne sok ezer karakter, ha nehéz őket bevinni, egy átlagos billentyűzetkiosztásra a töredéke fér rá, nem lehet megúszni, hogy váltogatni kelljen a layoutok között. Vagy ott van a másik módszer, karaktertáblából beszúrogatni, ami még kényelmetlenebb. Nem a Unicode hibája, akármelyik másik megoldásnál nehézségbe ütközne túl sok jel bevitel egy max. 105 gombos billentyűzeten.