( Raynes | 2017. 05. 07., v – 22:20 )

Azért vannak 10-12 éves gépek a korai C2D-korszakból, amelyek még bőven használhatóak, csak betolsz mellé használtan némi plusz RAM-ot (tipikusan 4 gigát legalább, ha szerencséd van, erősebb procit is bele tudsz tenni), erősebb Videó Károlyt (ha nem laptop), meg egy lowcost SSD-t fillérekből, és még ma is egész tűrhetően elmegy vele minden. Nyilván videót kódolni, CAD-ezni, meg többgigás projekteket fejleszteni nem ezen fog senki, de ilyen műhelybe és szegényebb helyekre bőven jó gép, sebességre sem használhatatlan, és a Win10-et vagy modern Linux disztrót is elvisz (akár csilivili KDE5-tel, meg Qt4-es és Qt5-ös appokkal), meg az 1080p-s x264-et is 30fps-ig garantáltan, de natívan viszi talán a 60fpst is, nem hogy a 20 éves OS-t meg a karakteres böngészőt. Na, az ilyet nem érdemes még kidobni, nem a 14-18 éves P3-at.

Én ma az alsó használhatósági határnak ezt tartom a saját igényeim alapján:
1) min. 2 magos CPU vagy dual CPU
2) 64 bites támogatás
3) USB és LAN boot képessége
4) min. 2 GB RAM
5) 3D-s videókártya (amihez rendes driver van modern OS-ekhez is, hogy a kompozitor dolgozni tudjon vele és ne legyen tearing Linux alatt sem)

Ez is csak egyfajta elvi minimum desktop gépnél, egy ilyen gépet elég tarkónlövés használni, de nem lehetetlen, ha valaki ért hozzá és mindenből lightweight alternatívákat tesz fel. Ha ezt nem üti meg egy gép, vagy kisebb ráköltéssel nem fejleszthető erre a szintre, akkor elektronikus hulladék csak, és létjogosultság nélkül eszi az áramot, feleslegesen fogja a port. Átlag felhasználónak, aki windowsozik, meg vírusirtót is futtat, nem ért hozzá, nem tudja a beállításokat optimalizálni, annak min. 4GB-ot ajánlok és SSD-t (ámbár ennek nem kell csúcs SSD-nek lennie). Ha azt akarjuk, hogy időtálló is legyen, akkor min. 8 giga RAM, 4 magos proci (vagy erősebb 2 magos HT-vel).