( hajbazer | 2017. 04. 06., cs – 20:06 )

Az emberi tényező a leggyengébb láncszem. Sem az ASLR (régen), sem az UAC (most) nem segít akkor, ha az r=1 hülye. Márpedig az r=1 hülye, mert senki nem tanította meg neki, hogyan kell értelmesen, biztonságosan használni a számítógépet.

Én még mindig XP-t használok és nincs rajta semmilyen malware. Hetente nyomok egy differenciális backup-ot, havonta pedig futtatok rajta egy Kaspersky-t frissen letöltött boot CD-ről. Nem talált eddig semmi olyan kártékony elemet az XP-s partíción, amik kárt okozhattak volna a rendszerben. Otthon csak ezt a rendszert használom, ezeket a sorokat is a 64-bit-es XP-mről írom, egy nem támogatott Chrome 49 böngészővel (ez még arányaiban a leggyorsabb ezen a gépen). Ezzel nem magamat akarom fényezni, hanem azt akarom szemléltetni (bár látom már előre, mennyien fognak emiatt is lehurrogni), hogy igenis lehet biztonságban lenni egy, már nem támogatott OS-en.

A rendszer tisztán van tartva, a telepített programok alig vannak rajta. Csak alapdolgok, mint driver-ek, update-ek (2014-ig), Office, Chrome, Total Commander stb. A másik 100 programot mindet portable módban használom. A laptopon dual boot-ban van egy Windows 7 is felrakva, ha épp olyan programba futok, ami nem indul már be XP-n, például az idealista Samsung Magician-je, amivel tudnám trimmeltetni az SSD-t. Régi verziója futott XP-n, de azóta kiadtak egy újat, én meg megfrissítettem és bár feltelepült, már nem indul el. Portable módban meg nem futott. Mindegy, részletkérdés. Szóval, ha tisztán tartasz egy XP-t, akkor igenis gyorsabb tud lenni, mint bármilyen másik rendszer ezen a gépen, akár egy Windows 7, ami érezhetően lassabb, mind grafikailag, mind boot-ra, mind a rajta lévő alkalmazások tekintetében. Megjegyzem, hogy sok szűk keresztmetszet nem igen lehet a 7-es alatt, mert SSD van az alatt is és ugyanúgy 4GB RAM.