( Raynes | 2017. 04. 06., cs – 17:28 )

Ne hülyéskedjünk, miben veri szarrá egy C2D-n, vagy korai i5-ön? Azokon már a Win7-10 is normálisabban megy, mint az XP, nem hogy a még lájtosabb Linux-variánsok.

Az egésszel nem lehet vitatkozni, amiket felhozol, abban vakon hiszel. Szereted az XP-t, meg azt, hogy a korából adódóan lájtosabb, de a hibáit elvakultság miatt nem látod. Pl. a memóriakezelése iszonyat gány, akkor is erőteljesen swapelget, amikor bőven lenne még szabd memória, mert az a mániája (a 2k-nak is), hogy minél több memória álljon mindig szabadon, kihasználatlanul, hiszen anno még kevés RAM-os gépre fejlesztették. Ezt ráadásul a lapozófájl letiltásával sem tudod megakadályozni, mert a kernelswap kikapcsolhatatlan, csak az alkalmazások swapja vihető le a 0-re. Ezen már a későbbi Windowsokban sokat javítottak, a Linux meg még jobban kezeli a memóriát, igyekszik minél jobban kihasználni, ne csak üresen álljon kihasználatlanul, minimum többfunkciós cache-ként hasznosítja, ha máshogy nem megy. A linuxos fájlrenszerek is fényéveket vernek rá a matuzsálemi kort megélt, és azóta csak foltozgatott NTFS-re, töredező szar, random I/O-ban elcseszett lassú, mivel defragra meg szekvenciális I/O-ra hegyezték ki a maga korában. Az XP már nagyon erősen koros, sok minden lefolyt már azóta a Dunán, amit te bloatware-esedésként írsz le, a többség viszont fejlődésnek tekint.

A párhuzamosítás meg egyértelműen kell, ez a fejlődés fő iránya már évek óta. Egy magra jutó erőt, meg a nyers egyszálas feldolgozást (lemezeknél is) már nem nagyon tudják érdemben növelni (legfeljebb csak csíkszélességgel fogyasztás és melegedést faragnak le, meg kisebb mértékben órajelet emelgetnek), ezért a párhuzamosítás az egyetlen út, amivel sokat lehet nyerni, a folyamatok ne várjanak egymásra, mert akkor a leggyengébb láncszem bottleneckje fog számítani, azt meg nem kell megvárni.

A Win8-10 feladatkezelőjét meg ne bántsd, nem szeretem a Windowst, de azt el kell ismernem, hogy ha valami, akkor a feladatkezelő nagyon király lett, valami ilyet portolhatnának Linuxra is. Végre valami, amit az MS nem cseszett el, érdekes, hogy pont ezeket szoktad leginkább leszólni (ASLR, XML alapú Office-formátumok, stb.). Úgy látom, hogy nem növekedésellenes vagy, hanem fejlődésellenes leginkább. Pont az lenne a tragédia, ha még mindig az XP szintjén (meg x86-ra optimalizált, nem párhuzamosított bináris formátumoknál) lenne leragadva a teljes IT.