( leho | 2016. 12. 31., szo – 20:33 )

Multikarrier vs önálló(bb) karriertervezés vs vállalkozói szemlélet.

A multiknál nyilván a több jelentkező közül válogatva alacsonyabban tudják tartani a béreiket (bár ez szerintem max staff szintig van így, egy jó szenior / architect / db expert / egyéb valószínűleg pont egy multinál kap sok valag pénzt azért, hogy ne máshoz vigye a tudását). A kisebb cégeknél meg nyilván a kevésbbé vonzó név miatt kisebb a jelentkezés, ezzel párhuzamosan nagyobb szükségük van magas szintű tudásra, ami az esetek többségében felveri az árakat. Láttam mindkét oldalon példát az ellenkezőjére, de átlagban egyetértek veled.

Viszont, főleg sok fiatalnak nem a bér az elsődleges szempont. Pár év G/A/F/akármi más baromi jól tud mutatni a CV-ben. Megint másoknak az identitás, a céggel való azonosulás a vonzó. A környezet, stb. Racionális szemmel nézve pl. épeszű IT szakember eleve nem költözne a Völgybe, hogy aztán a fizetése nagy részét egy koliszoba jellegű lyukra költse, és 12 órázzon 12 egy tucat appokon mindenféle kis / nagy / közepes cégeknél, mégis a világ minden tájáról vándorolnak oda az emberek hordákban. Ízlések és pofonok.

Személy szerint - hozzád hasonlóan - herótot kapok a nagy céges dolgoktól (HR-en átverekedni, sok hülye szabály, sokszor repetitív feladatok, vért ízzadsz, míg a legkisebb igazán innovatív ötleted is átvered a managementen, aztán meg más profitál belőle, stb. Viszont ismerek nem egy igen jó szakembert, aki pont azért szereti ezt, mert van bőven ideje foglalkozni a szakterületével (akár cégen belül, munkaidőben önfejlődve is), és ez jobban vonzza, mint egy kis cég pörgése vagy a vállalkozói élet kiszámíthatatlanabb világa.

Amúgy a post nem arról szólt, hogy ez milyen menő vagy nem menő, hanem hogy van egy tag, aki tök hasznos tananyagot szedett össze. A dolog céljától függetlenül ez becsülendő :)