( bucko | 2015. 10. 28., sze – 13:47 )

Amire viszont utalni probaltam: a legalapabb informaciokon kivul egy atlagfelhasznalonak nincs szuksege ra, hogy ertse, mi hajtja az internetet. IP cimek, MAC cimek, portok, keretek - ezek szamara mind semmit se jelentenek, csak bebiflazando marhasagokat, mert a napi munka soran egyaltalan nem talalkozik egyikkel se. Csak van par hulye, aki informatikusnak hivja magat, es mindig ezeket kerdezgetik.

Ha figyeltél volna, akkor se erről, se az email header-ről nem tettem említést.
Viszont:
Fiber Power 60 szolgáltatási csomag
...
A munkaállomáshoz 3 db (dinamikusan változó) publikus IP címet biztosítunk, amelyek nem feltétlenül egy IP cím tartományon belül vannak.
Internetszerver-szolgáltatás üzemeltetésére ebben a csomagban nincs lehetőség.

Ez egy idézet az UPC Internet-hozzáférési ... stb. ÁSZF-ből. Lehetek hülye is és analfabéta is - ez esetben valaki felolvassa a szerződést. ;) De én ezért fizetek - nincs rajta mit misztifikálni. Ez lényegesen egyszerűbb bármelyik elektronig vagy Higgs-bozonig lehatoló példádnál.
Az egyszerű ember meg úgy éli meg, hogy fizet és detektálja: megy/nem megy. Vesz egy okostelefont és fel akar csatlakozni wifire. Aztán megtanulja a wpa2-psk+AES authentikációhoz szükséges paraméterek beállítását - vagy nem internetezik. Pedig milyen szörnyű a gondolat mindkét fele! Ugyanúgy kénytelen megtanulni a sebességváltó használatát, pedig nem gépészmérnök. Ellenkező esetben nem autózik, vagy az autója állandóan a szervizben rohad - és nem autózik. (És nem kevertem ide a fogaskerék profiljának HRC-ben mért keménységét, mint megtanulandó paramétert.)

Szóval ezek az információk rögzülnek. Kivétel, ha az illető pedagógus, mint a kisöcsém. Szerinte túl sokat beszélek. Igaz. A három egérkattintást már 10 éve képtelen megjegyezni. ;)

Tehát megfordítom az állításaidat: Azért mert érted az ip címet, attól más még használhatja. És kénytelen lesz használni ezt a fogalmat. Ugyanúgy, ahogy - hacsak nem vagy szakmabeli - gőzöd sincs a sebességváltó működéséről, talán meg se találnád, megjavítani meg végképp nem tudnád. Mégis el lehet jutni addig a szintig, amikor a szerelőnek meg tudod mondani, hogy nem veszi be a kettest. Persze a "valami szar" is egy hibajelzés! És természetesen léteznek olyan emberek, akik soha semmit nem tudnak/hajlandók megtanulni.

Visszatérve kis topicunkhoz. Ez a NAT trükközés éppen olyan, mint a többi megszokott T trükközés. Minden bizonnyal a törvény/jogszabály/szerződés - legalább valamelyik - megszegésének kategóriájába esik. Igen sűrűn bírság kiszabásával végződik. A példák száma szinte végtelen, és nem korlátozódik erre az egy szolgáltatóra!

Régi sztori, amikor a UPC médiasebességet adott el, és a furfangos userek (jó, talán volt köztük szakember is, de nem feltétlenül) kitalálták, hogy a letöltési sebesség ennél kisebb. Így lett a 20Mb/s-ból 21200kb/s. ;)