( gergelykiss | 2015. 09. 03., cs – 21:54 )

Ha tudatos szeretnél lenni, elég, ha arra figyelsz, mit és hogyan osztasz meg. És nem szabad túlreagálni sem, mert nem tudod megakadályozni sehogy, hogy követhető légy, bármelyik okostelefont vagy bármelyik mobilszolgáltatót is választod.

Nálam alap (Lumia 730-as telefonom van), hogy nem telepítek fel egy külsős appot, csak azért, mert "jópofa". Ha meg gyanúsan sokmindenhez van szüksége hozzáférésre, akkor alapból feketelistás. Jelenleg összesen 2 db appom van telepítve, és nincs is szükségem ennél többre.

Képeket, videókat sosem szinkronizálok a felhőbe - ami kell azt kézzel felmásolom a gépemre, aztán törlöm a telefonról. Nem fotózok sokat, videót meg szinte soha nem készítek, így a beépített 8 GB flash-sel hónapokig elvagyok.

Minden létező adatvédelmi beállításnál azt választom, hogy ne ossza meg az adatokat a Microsofttal. Persze így is lesz, amit hazaküld, de ennél többet aligha tud tenni az ember, azon kívül, hogy nem használ okoseszközöket és nem regisztrál semmilyen netes szolgáltatásra, de ez manapság egyre kevésbé életszerű...

Alapszabály, hogy ami nem tartozik másra (legyen szó bármiről), azt soha ne rakd fel a netre, semmilyen (cleartext) formában. Ne küldd el mailben, ne töltsd fel a felhőbe, ne küldd el IM alkalmazásban senkinek. Ha csak egyszer is megteszed, onnantól kezdve azt az információt publikusnak kell tekinteni, akkor is, ha eredetileg csak saját magadnak szántad (pl. egy bejegyzés a OneNote-ban).

Ami csak egy adott embernek vagy csak egy szűkebb körnek szól, azt valamilyen titkosított formában juttasd el a címzetteknek (pl. SMIME/PGP használata a levelezésben) vagy használj valamilyen nem központosított, nyílt forrású IM szoftvert (pl. torchat, tox, mindkettő használható Tor-on keresztül).

Az a helyzet, hogy ami nincs letitkosítva, azt jó eséllyel bármikor elő tudják szedni, és bármikor meg tudják mondani, hogy az név szerint TŐLED származik.

Egy amerikai nyomozó egyszer azt mondta egy előadásában, hogy a birtokába jutó információk kb. 80%-át publikus helyekről szedi. Egy szimpla google keresés többnapos/hetes nyomozati munkát meg tud spórolni neki...

Itt a videó, amiben erről beszélt. Angolul van, hosszú, de tanulságos:

https://www.youtube.com/watch?v=dNZrq2iK87k

Persze nem azt mondom, hogy minden ismerősömmel titkosítva levelezek vagy csak torchat-en vagyok hajlandó szóba állni velük, de ha nagyon oda akarnék figyelni a privacy-re, ezeket részesíteném előnyben.