( end | 2015. 08. 20., cs – 07:12 )

Szoktam használni, - bár ritkán volt rá szükség, - a saját Panda-imnál a gyanús file manuális elküldés funkciót, bár úgy van beállítva, (A fejlesztést könyítendő) hogy mindent gyanúsat "auto" küldjön el.

A jó víruskereső arról ismerszik meg számomra, ha "üres" óráimban a gépre keresek, DrWeb-el vagy Malwarebyte-al, SuperAV-vel, akkor soha nem találnak semmit. (Na jó max. egy-két süti előfordulhat. A Panda általában ilyen. Egyszer emlékszem olyanra, hogy a rendszeresen oline pókerező, pornózó barátom Panda-ja "megfázott" és szaporodtak körülötte a vírusok. De 15 év "Panda"-zás alatt egy ilyen eset volt.)

A fizetősek közül is sokmindent próbáltam. Comodo IS,- "katasztrófálisan" jó volt. (Nem is töltötte ki a szokásos egy évet a gépemen.) DrWeb egy külön kategória, jelenleg is van licencem, a rendkívüli esetekre tartalékolva. (De őt sem használom folyamatosan) Trend Micro, Sunbelt Software, sokáig és sok gépen használtam CheckPoint ZoneAlarm IS-t,(Extreme Security). ESET is volt egyszer régebben, - azóta nyilván sokat fejlődhetett.

Végül a Panda maradt, bár az elején a 2015-ösnél némi, sokszerű fejtörést okozott az IS újszerű beállíthatósága, de ma már látom a zsenialitását. Kis többletmunkával, és egy procesexplorer-rel szinte mindent ki lehet tiltani. Na ezért szeretem igazán.

Mert igazán elsősorban a jó, azaz finoman hangolható tűzfal a lényeg, a vírusírtás képessége másodlagos és az így "ESET"-leges funkció! (ez csak egy favicc, én marketing szempontból ezért a "lehetőségért" soha nem cseréltem volna a NOD-ot.... :-) )

Utálom az automatikusan beállítódó tűzfalakat. ZoneAlarm is azzal "vesztett piacot" nálam, hogy - számomra ma is érthetetlenül, - kitágíthatatlanná tette a beállítóablakot. (Azaz megkeserítette számomra a tűzfal beállítást.) Egyébként még ma is használnám. Volt Kaspersky csomagom is, nem szerettem a extrém kompatibilitásy igényei miatt. Számomra nagy "luft" volt, amikor a CheckPoint is vele oldotta meg a vírusvédelmet. Megjegyzem figyelmeztető, hogy az összes TDSSKiller-t a SMAD is "leöli".

(Ha a Panda nem sülyed el ebben a mai "vírustengerben" továbbiakban ki is tartok mellette, sajnos ez nem csak nála esélyes) A Windows 10 (de a 8.1-től felfelé már észletem), sokszor problémás a "független" védelem. (Szerintem "szándékosan" nehezítik a tűzfaloldalról a külső fejlesztéseket.) Így legtöbbször, mivel a többi sem tud jobb lenni, a Defender is elég, meg persze a saját tűzfal, valami emberi "frontend"-beállítási lehetőséggel kibővítve. (Valami miatt a 8.1-től felfelé, gyakrabban látok totál fertőzött gépeket a külsős és fizetős-nemfizetős AV-IS megoldás mellet is.)

Egy biztos, ma a gépek védelme rettenetesen összetett feladat lett, már nem is oldható meg egy saját gépen. (Látom, hogy ma már kelleni fog az erős, külső tűzfal-proxy front-szervergép, folyamatos auto-logelemzéssel a feladathoz. Ez lehet a profi vírusvédelmi fejlesztési irány, legalább is a kisebb cégek védelmét illetően biztosan. És a feljesztés legfőbb iránya a "front-szervergép" alhálózat elérhetőségi-védelmi rendszer tökéletesítésének kellene hogy legyen. A jövőben én már az otthoni rendszer védelmét illetően is ebben gondolkodom. - Tekintettel az otthonokban rövidessen nagy számban megjelenő, "okos" háztartási gépek védtelenségére.)

Azaz adtam egy jó tippet a vírusvédelmi cégek számára. Tessék megjelenni a megfelelő, "emberbarát" hálózati hardver-szoftver együttessel a piacon, ezeket folymatosan el kell látni frissítésekkel, fejlesztésekkel. És végre nem kell kerülgetni a sokszínű "home" hálózatvédelmi megoldásokat. (A következő 1000 évre elegendő munkát fog jelenteni minden a szoftveres védelem terén dolgozó fejlesztőnek.)

Tudom a nagyvállalati szektor már ma sem élhetne az ilyen megoldások nélkül. De "holnapra" már az otthonok is "kiabálnak" védelmi szerverek után. Természetesen "felhasználó-barát" és "pénztárca-barát" megoldásra lesz szükség. - A holnap meg már ma elkezdődött! (Sajnos ismerve a nyugati világ rugalmasságát, ezek az eszközök is a "Nagy Tűzfal" mögül fognak megjelenni, és használatuk nagyban csökkenti majd a lokális, de a globális biztonságot is.)

Na ezen a téren lesz igazán létjogosultsága az előfizetéses szoftverfejlesztésnek!!! És hozzá kapcsolódóan egy biztos fejlesztői egzisztenciának is.

Lehet, inkább blogot kellett volna írnom? :)