( ishida | 2006. 03. 29., sze – 23:19 )

Tisztelt Olvasóink! Az előbbiekben a mindennel elégedetlen, a programfejlesztés évezredes tapasztalatait a génjeikben hordozó felhasználók hozzászólásait olvashatták. Váljék egészségükre.
Abban az időben, mikor egy-egy linux kiadást úgy vártunk mint a messiást, majd sátras ünnepet rendeztünk a nagy napon, akkor az ilyen arcoknak a legnagyobb baja az volt, hogy a kiadási ciklusok miért ilyen hosszúak, meg hogy a linux messze elmarad az átlag felhasználó igényeitől asztali környezetben. Most meg az a baj, hogy túl gyorsan halad a fejlesztés. Az a tény, hogy a MS több éves (közel évtizedes) előnnyel rendelkezik ezen a téren gyakorlatilag nem hatott meg senkit. És ez így volt helyes, hiszen egy normális embert nem az érdekel, hogy miért nincs valami megcsinálva, hanem az, hogy hogyan lehet megcsinálni. Nemrégiben linux eljutott arra a pontra, hogy komolyan tudjon tért nyerni desktop területen is akkor egy sokkal gyorsabb fejlesztési módra lett szükség. Jól körülnézve a piacon, az ilyen fejlesztési modellek száma valahol 1 alatt volt, tehát létre kellett hozni egyet, a hozzá tartozó eszközökkel együtt. Mindezt úgy, hogy megmaradjon a "híres" stabilitás, de mégis up to date legyen a lehető legtöbb rendszeren, emellett könnyen telepíthető és használható. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy nem egészen 15 év alatt a linux lett a semmiből a második legelterjedtebb rendszer (a puszta számok tekintetében). Ez persze áldozatokkal jár. Egyszerre megvalósítani ezeket az egymásnak gyakran ellentmondó célokat szinte lehetetlen.
Az ilyen állandóan elégedetlen emberek nem tudom, hogy mit várnak.
Mikor elhangzik soraikban egy mágikus szó, pl. VMS akkor erőteljes merevedés és szorványos magömlés tapasztalható, ha feldobják, hogy Solaris akkor is lehet látni némi dudorodást, itt-ott halk sikolyok is hallatszanak, a BSD szóra már csak elégedett nyögés a reakció. De akárhogy is nézzük, ezeknek a rendszereknek a használata, ismerete egy eléggé szűk körre koncetnrálódik. És miért? Mert kb. ennyit tudnak. És ezt nem rossz értelemben gondolom. A windows is annak köszönheti a "népszerűségét", hogy a MS jó helyen volt jó időben és felismerték a lehetőséget, nem annak, hogy valami istentelen jó dolog. Gyakorlatilag etalonná vált, ez a fő platform a sw és hw gyártóknál. Az a tény, hogy a linux fel tudott mögé zárkózni másodiknak, ezek után szinte egy csoda.
Most nem akarok azzal az elcsépelt közhellyel jönni, hogy ha nem tetszi csináljatok jobbat, hanem inkább azt mondom, hogy ott van a lehetőség, hogy jobbá tegyétek. Ez a céltalan köpködés eléggé gyermeteg dolognak tűnik. Nem értem mire mondjátok, hogy linuxos fanboy-ok. Ezért legalább lehet lelkesedni. De egy windowsért? Ha muszály használja az ember, pénzt ad érte, rendben. De lelkesedni érte? Miért, hogy Bill Gatesnek még több pénze van? Persze, hogy sz@r a linux. De melyik rendszer nem az? Na mindegy, ma megint jól megmondtátok (meg én is) úgyhogy megyek aludni. Bye