( locsemege | 2014. 01. 26., v – 12:40 )

Egészen pontosan ez ütött szemen, de már az első bekezdésnél is rezgett a léc:

Kérdeztem, mi lett volna, ha ehelyett inkább a számlákat fizetik be, erre már nem volt válasz.

Szar az élete valakinek, semmi jóban nincs része, befizeti a számlákat, majd ugyanolyan szar marad az élete, mint addig, s továbbra sincs semmi jóban része. Ha magára költi, amiről úgy érzi, pillanatnyilag boldog, történt valami, amiért érdemes élni.

Ha a halálakor lepereg az élete előtte, mekkora lesz már, amikor azt a részt látja viszont: nyert 1e5 Ft-ot és befizette a számláit. Szinte látom a katarzist, amit akkor él át, amikor a csekket és a pénzt átadja a postán. Igen, ezért érdemes élni! :)

A filozófiai különbség köztünk talán az, hogy itt sokan a kapitalista piacgazdaságot axiómaként tekintik, én meg azt tartom, a társadalmi berendezkedésünk saját döntésünk, azt mi emberek hozzuk létre, ez nem természeti törvény. Ugyanakkor az élethez, az elfogadható minőségű élethez való jogot én tekintem axiómának. Annál is inkább, mert látom az ellentétet: nem tudják eladni a termékeket a cégek, mert nincs fizetőképes kereslet. Másfelől nem tudják megvenni, akiknek szükségük lenne azokra, mert nincs miből. Ha olyan jó a technológiánk, hogy kevés élőmunkára van szükség, nosza, éljünk a lehetőséggel: mindenki dolgozzék keveset, a maradék idejében pedig éljen kiegyensúlyozottan, boldogan. Ennek megvalósulásának útjában kizárólag az emberi önzés áll, semmi más.

Felmerült, hogy ha egy vállalkozás nyereséges, akkor a bevétellel mit lehet csinálni. Volt ott minden, az eliszomtól az auditveszekig minden, csak az nem, amit az ember józan paraszti ésszel gondolna. A legszomorúbb az, hogy ezt teljesen komolyan gondolják, és mondjuk a befektetem esetet mint valami elmebajt kezelték.

A befektetés ugye az a folyamat, amikor kihasználunk másokat, hiszen nem adom oda az elvégzett munka ellenértékét a dolgozónak, csak egy részét? Mert innentől kezdve bizony ellenkezik az erkölcsi érzékemmel a folyamat, noha manapság ez az elvárt viselkedés.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE