( ggallo | 2013. 12. 20., p – 12:02 )

+1

Fantasztikusan jó az írásban felhozott analógia, örülök, ha elolvashattam!

A gépigény növekedésének valóban az az egyik fő oka, hogy mára közepes vagy rosszabb a programozók java része. Na nem az eddigi jó programozók romlottak le, vagy születne kevesebb potenciális jó programozónak való ember, hanem ugyan úgy felhígult, mint az informatika úgy általában. Mert ugye ez egy olyan szakma, mint a foci - ehhez mindenki ért...
A sok átlagos ember pedig a saját átlagos módján megoldja az adott feladatot átlagosan, vagy gyengébben - ahogy a linkelt írás is ecseteli. Az a pár nagyon jó képességű, aki valóban programozó, pedig leginkább javítja a hibákat, mert az átlagos nem biztos, hogy rájön, mint rontott el. Vagy elmegy mást csinálni, mert elkeseríti, hogy milyen tudásért kap más mennyi pénzt.

Jó példa a víruskeresők területe (mert az igen gyakran változik és elég látványosan nőnek az új belépők). Megjelenik egy új gyártó egy nagyon jó termékkel ami gyors és hatékony. Sokan megveszik, elégedettek vele. Aztán eltelik egy év, max. kettő, és vagy saját maguk nőnek vélt vagy valós plusz igények kielégítése miatt (hogy a kezdeti robbanásszerűhöz mérhető legyen a további növekedés), vagy felvásárolja őket egy nagyobb szereplő, azért "nőnek meg". Akárhogy is alakul, a következő 2-3 verzió során annyira leromlik a minőség (itt leginkább az azonos funkció mellett megugró gépigény tűnik fel), hogy az első licencek lejártakor váltani kell az akkor épp induló újra gyártóra, mert a "frissített" verzióhoz új gép is kellene, annyira rosszul megírt a kódja - a megfelelő képességet nélkülöző sok új fejlesztő bevonása miatt.

A mesterségesen felpörgetett üzlet miatt a tesztelés is a fizető felhasználókra hárul a fejlesztő helyett, de ez már annyira általánossá vált, hogy senkinek nem jut eszébe pereskedni egy kifizetett, de rossz/nem működő szoftver miatt, mert hát ez mind ilyen. Társadalmilag elfogadottá vált, hogy minden szoftverben rengeteg a hiba, ezzel csak együtt lehet élni, nincs mit tenni ellene...

A programozás igazából nem egy megtanulható szakma. Valakinek vagy rááll az agya (van hozzá érzéke), vagy nem. Hiába tanul meg akármennyi nyelvet és programozás-elméleti ismeretet. Ha az agya nem úgy működik, mint egy programozónak, akkor sohasem fog jó programokat írni, akármilyen kitartó.
Aki azt mondja, hogy a jó programozóvá váláshoz csak kitartás kell, az szerintem téved.
Viszont annyi jó programozó valójában nincs (ilyen gyorsan), amennyire a szoftvercégek növekedni szeretnének a profit-maximalizálás érdekében.

Mi lenne, ha a mai átlag programozó visszakapná az operátortól a nyomtatott programlistát, hogy "542-es hibával zárult a végrehajtás, keresd meg, mi okozhatta"... :-)