( hrgy84 | 2013. 11. 26., k – 12:09 )

Nem szabad osszeteveszteni a rossz szoftvert a rossz felhasznaloi szemlelettel/gyakorlattal. A Windows XP-t nagyon sokan adminisztrator felhasznalokent, jelszokeres nelkul hasznaltak - mert ez volt az alapertelmezese. A Windows Vistaval bevezetett UAC-ot rengetegen letiltjak, tele vannak a netes forumok az ilyen jellegu kerdesekkel, howtokkal es tutorialokkal. Probalj meg ugy biztonsagos rendszert epiteni, hogy a felhasznaloid nagy resze a biztonsagot celzo rendszereket elso ket kezmozdulataval kikapcsolja.

Nem mondom, hogy a Microsoft hibatlanul dolgozik, de ha az a kerdes, hogy ki az alaposabb, hat egeszen biztosan nem az opensource cuccok fejlesztoi nyernek. Tervezes nagyon sokszor egyaltalan nincsen, QA-t sokan azt se tudjak, hogy enni vagy inni kell, a biztonsag pedig alulrol kozeliti a banyabeka alfelet. Az opensource szoftverekhez ugyanugy naponta valnak publikussa kihasznalhato biztonsagi resek, mint a Windowshoz, sot, osszessegeben joval tobb kerul napvilagra, mint a Microsoft eraban, hiszen nagysagrendekkel tobb szoftverrol beszelgetunk.

Egyebkent a Linux eraban az eroforraszabalas es a felhasznaloi ilyen-olyan panaszok pont ugyanugy megvannak, mint a Microsoft szoftverek koreben, ebben aztan semmilyen differencia nincsen.

Akarhogy csurjuk-csavarjuk a dolgot, a teny teny marad: mindket rendszert meg lehet csinalni biztonsagosra, de ehhez reszben szandek is kell, reszben pedig nagyon sok mulik a felhasznaloi bazis oktatasan. Ha valamit rosszul hasznalnak, azt nem lehet a szoftver hibajakent felroni.

Ami a virustamadasokat illeti, ezt nem igazan lehet kivedeni sehol sem. A virusok gyorsabb utemben fejlodnek, mint a biztonsagi megoldasok, es bar lehet garantaltan virusmentes rendszert osszerakni, annak az uzemeltetese es hasznalata viszont nagysagrendekkel koltsegesebb. Itt mar nagyon erosen befigyel a "megeri-e?" faktor is.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant.