( bviktor | 2013. 08. 26., h – 14:15 )

Mondd, akkor te miért blogoltál ugyanarról a témáról még egyszer, ha már egyszer blogoltak egyet róla a blogspoton? Hiszen azt már több ezren olvasták!

Mar egyszer leirtam, hogy irast ne hasonlitsatok szoftverhez, kb. semmi koze a kettonek egymashoz, az altalam vazolt problemakhoz meg vegkepp.

Egy 10 fős releaseben is lehetnek olyan featureok (speciális kernel modulok, speciális toolok) ami miatt nem férnek bele egy meglévő, konszolidált, normál disztribúcióba. (Lásd: RTLinux) Miért kéne beállni a sorba, ha a meglévő termék ezer sebből vérzik? Miért csinált Mark bácsi Ubuntut, hiszen ott volt a meglévő, elterjedt, fasza Debian? Hmm?

Hat mert o jobban tudja, azert. Mint a masik ezer disztrokeszito, mindegyik jobban tudja, csak ha mindenki ilyen kurva okos, akkor vajon ki a hulye.

Miért lenne baj a töredezettség? Miért baj, ha Photoshop és GIMP mellett van egy Pixel is, ha ugyanazt tudja, mint az előző kettő, fele akkora méretben?

Azert baj, mert igy megmarad jatekszernek, azert. Elvesztegetett potencial, kihagyott lehetoseg, vagy nevezd, aminek akarod. Gyakorlasnak lehet jo, ha megcsinalod azt, amit mar szaz masik megcsinalt, de hozzaadott erteket nem igazan kepvisel.

Az emberek a számítógépeikkel és az idejükkel azt csinálnak amit akarnak. Fejleszthetnek ugyanolyan szoftvert újra és újra (lásd. poliverzum ls implementációja), írhatnak ugyanolyan témájú blogbejegyzéseket, és a többi ember max. röhöghet rajta.

Irhatnak, persze. Aztan meg sirhatnak, hogy jaj, hat a sok gonosz ember nem az en termekemet hasznalja, biztos lefizettek oket, pfuj.

Azzal, hogy első vagy nem fogsz versenyt nyerni. A Debian nem tűnik nyerőnek az Ubuntuval szemben. Arról nem beszélve, hogy egy régen, hibásan megtervezett rendszer esetében az egyszerű változtatás, gyakorlatilag derékba törheti az egészet. Nem véletlenül nyúlnak hozzá az APT-hez és nem véletlen, hogy a mai napig igen szép "dependency hell"-ek tudnak létrejönni.

Igen, az Ubuntu meg nyilvan nem .deb csomagformatumot hasznal... Mert ugyebar en csomagformatumokrol beszeltem a peldaban, nem masrol.

Egy fizetős OS esetében a gyártónak üzleti érdeke valamilyen szintű kompatibilitás a korábbi termékével. Ezért vannak legacy dolgok a 8.1-ben is. És amikor az informatikai szektor igen vastag szelete fizet neked, akkor ki fogod nyalni a seggüket és te szopsz a kompatibilitási dolgokkal.
Egy új, nulláról induló project esetében ilyen kötelesség nincs, különösen, ha az nem fizetős. Ez is fasz, az is fasz csak mindegyiknél más szopik.
A kompatibilitás csak akkor érdekes, ha kompatibilis akarsz lenni. Miért kéne kompatibilisnek lenned, ha ezzel elveszted a technikai előnyödet? Miért kéne kompatibilisnek lenned, ha ezzel megkönnyíted a versenytársak tevékenységét? Miért kéne kompatibilisnek lenned, hogy egy-két retardáltnak jó legyen, ha nem is fizet a munkádért? Hmm?

Ez nem uzleti erdek, ez jozan paraszti esz, csak ehhez figyelembe kene tudni venni a felhasznalo (vagy a te szavaiddal elve "retardalt") erdekeit is, nem csak a sajat gogomet. Mert allitolag az opensource kurvajo a felhasznalonak, es szabadsagot ad neki, meg az eg is kekebb lesz, esatobbi. Ezzel szemben a valosag az, amit te is gyonyoruen demonstraltal, hogy a retardaltfelhasznalo nagy ivben le van szarva, kussoljon szepen, es nyeljen, a fejleszto meg azt csinal, amit akar, mert itt a lenyeg az, hogy o onmegvalositson. Aztan meg bonuszkent utaljunk mindenkit, aki nem minket ajnaroz. Nem mondtam, hogy a versenytarssal legyel kompatibilis (fogalmam sincs, miert adsz ilyeneket a szamba), magaddal kene kompatibilisnek lenni, de gyakran meg idaig se jutunk el.