( csortu | 2013. 07. 03., sze – 07:31 )

Azert vannak ok ott, es nem a sarki fuszeres, mert az (lenne) a feladatuk, hogy atlassak az allam anyagi es egyeb helyzetet, es ugy dontsenek, ahogy az orszagnak a legjobb. Nem a valasztoiknak, hanem az egesz orszagnak, azoknak is, akik vegul nem rajuk szavaztak.

Nem, dehogy! Ez sehol nincs így, pláne nem az egekig magasztalt "nyugati demokráciákban".

A társadalomban feloldhatatlan érdekellentétek vannak: a tőkés alacsony adókat, alacsony béreket akar, a munkás magas béreket, sok közszolgáltatással. A dolgozó alacsony nyugdíjjárulékot akar, a nyugdíjas sok nyugdíjat. A földbirtokos sok földtámogatást akar, az esztergályos és a matektanár nem szeretné ha az adójából túl sok menne földtámogatásra. Aztán vannak a pártok, amik felvállalják egyik másik csoport érdekeit. (Boldogabb országokban egyik másik csoport maga szervez pártot.) Aztán adott párt begyűjti az általa támogatottak szavazatait, és megpróbálja meggyőzni a többieket, hogy nekik is ad engedményeket, cserébe a szavazatokért.

Olyan csak a szocializmusban volt, hogy egyetlen párt képviselte az összes érdekcsoportot. (Igaz ugyan akkor se volt ez, de ezt mondták.) Egy normális országban legalább négy párt van: egy nagy tőkés párt (gyakran a nagybirtokkal karöltve), egy nagy dolgozói párt, egy kisebb liberális/zöld, egy kisebb nemzeti radikális. (A többiek általában helyi specialitások.) A baj Magyarországgal, hogy itt két tőkéseket képviselő párt van (Fidesz, MSZP), és nincs dolgozói (szocdem) párt. Ez a történelmi okokból alakult ki így, de az a furcsa fejlemény van, hogy mindkét tőkés párt a kampányokban megpróbálja a hagyományosan szocdemek választóit meggyőzni, hogy ő képviseli jobban őket. Ez sajnálatos ígéretkampányhoz vezet, és a választások után ezeket az ígéreteket vagy szimplán elfelejtik (Fidesz 98-02), vagy hangzatos politizálással kimanőverezik (Fidesz 10-14, MSZP 06-10), vagy legrosszabb esetben dafke megcsinálják (MSZP 02 után).

Sajnos addig Magyarországon nem lesz egészséges politika, amíg

1. ki nem hal az a generáció, aki azt hiszi, hogy a kormány feladata úgy politizálni ahogy az orszagnak a legjobb. Nem a valasztoiknak, hanem az egesz orszagnak, azoknak is, akik vegul nem rajuk szavaztak.

2. nem alakul ki egy párt, aki a dolgozói rétegek érdekeit képviseli (valódi szocdem párt). Sajnos ha 14-ben visszajön az MSZP, akkor _szerintem_ erre megint elúszik az esély.

3. az ország dolgozói rétege képes valamelyik tőkés pártra szavazni, gyakorlatilag azokra, akik a sajátjukkal ellentétes érdekeket képviselik

Csaba