( atlasz | 2012. 08. 26., v – 11:34 )

Ha egy villanyszrelo gany munkat vegez es ez valakinek az eletebe kerul, akkor bizony felelossegre vonjak (esetleg azt is, aki atnezte a munkajat). Ez a felelosseg tudtommal szemelyes az o eseteben. Meg inkabb, mint egy orvos eseteben. Ha egy villanyszerelot a szabalyok megszegesere kenyszerit a munkaadoja, a torveny ot arra kotelezi, hogy eluasitsa a hozza nem erto fonoke kivansagat. Ha megis teljesiti, akkor o a felelos nem a fonoke. O az a kepzett ember, akinek el kell tudnia donteni, hogy a megoldas megfelel-e a szabvanyoknak. Legalabbis errefele ez a modja. Persze lehet alacsonyabb kepzettsegu villanyszerelo, de akkor az o munkajaert egy masiknak kell felelosseget vallalnia.
Egy auto vezetojenek is ismernie kell a szabalyokat. Ha a fonoke arra utasitja, hogy 150-el hajtson kozuton, azzal meg nem vallalja at a felelosseget ezert a tettert. Az, hogy ez nem igy tortenik egy szomoru dolog. Ha senki sem felne elutasitani az ilyen utasitast a torvenyre hivatkozva akkor egy ido utan nem akadna fonok, aki erre utasitja az embereit.
Egy orvost szemelyesen is felelossegre vonhatnak, ha hanyagsagbol okozza a paciense halalat vagy ront az allapotan. (pl. a sebesz benne felejt egy torlot a beteg mellkasaban) De sokszor megussza, ha csak rossz diagnozist allitott fel. Valamiert a biztosito sem varja el tole, hogy az osszes lehetseges vizsgalatot elvegezzen minden betegnel.
Az elso kettonek a kezeben vannak a pontos szabalyok es szabvanyok. Az orvosnak szamara mar nincsenek ilyen egyertelmu szabalyok, mert olyan komplex problemakat kell oldania, amit nem lehet leirni. Raadasul az ot tamogato tudomanyag is sokkal dinamikusabban fejlodik, mint pl. az epitkezesi ipar.
Hol van itt a programozo es milyen szabalyokat kellene betartania, hogy vedve legyen?