( Hiena | 2012. 04. 26., cs – 08:34 )

Látom, nem igazán sikerül abszolválni a dolgot, ezért megpróbálom lassan leírni, hátha érthető lesz.
Nem haszonról írtam, hanem bevételről. Nem azonos a kettő.

Az állam olyan mint egy cég aminek vannak financiális bevételei és kiadásai. Egy cég megfelelő működéséhez az kell, hogy minimum nullszaldósan üzemeljen. A cégnek vannak dolgozói akik közül vannak akik közvetlenül termelnek bevételt (termelés) a cégnek és vannak olyanok akik azért kapják a fizetésüket, hogy megőrizzék a cég versenyképességét (HR, R&D, IT, marketing, céges kosárcsapat, stb.). Általában az előbbi dolgozók a cég szempontjából pozitív financiális mérleget mutatnak, az utóbbiak negatívot.
A cég vezetősége a döntések meghozatalakor ennek megfelelően úgy súlyoz, hogy a költségek tekintetében mindig a termelés élvez előnyt és az összes többi részleg osztozik a budget maradékán.

Namost, egy állam esetében nincs tejhatalommal rendelkező vezetőség, mert demokratikusnak tűnő berendezkedésben az állampolgárok választják ki a vezetőiket. Ugyanakkor ezen állampolgárokat is fel lehet osztani, úgy hogy kik azok akik pozitív financiális mérleget mutatnak (adófizetők) és kik azok akik negatív financiális mérleget mutatnak (közalkalmazottak). Logikus, hogy ilyen esetben a vezetők megválasztásakor súlyozzuk az állampolgárok beleszólási lehetőség, nem? Ugyanis ha nincs bevétele az államnak, akkor nincs miből működtetni azt. Hiába termel hasznot egy orvos, egy tűzoltó, egy tanár ha nincs miből kifizetni.

Az adófizetéshez kötött szavazati jog az alábbiakat jelenti:
Gesztus az államtól az állampolgár felé: "Neked, felelős állampolgár, aki biztosítod a működésem feltételeit, ezért cserébe jogot biztosítok számodra a vezetőid megválasztására, és beleszólást a közéleti döntések meghozatalába."
Védelem és kontroll az elosztó rendszer működésének aránytalanná való válásával szemben. Elsődlegesen azért, mert a politikusok elsődleges szavazóbázisa az értékteremtők lesznek, ennek megfelelően, a döntések meghozatalakor ezen csoport terheinek a racionalizálása lesz az elsődleges célja.
Jól szemlélteti ennek fordítottját a jelenlegi magyar rendszer, ahol a politikusok folyamatosan a financiálisan deficitet jelentő szavazóbázist részesítik előnyben, miközben folyamatosan növelik az befizetők terheit.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "