( maszili | 2012. 03. 03., szo – 10:12 )

Végül sikerült a Windows NT 4.0 P2V migráció. Röviden összefoglalnám akkor hogyan is történt, hátha segítség lesz majd valakinak.

Fontos megjegyzések:
- Nem volt elég a rendszert átmásolni a fizikai gépről a virtuális gépre. Szükséges volt elvégezni a winnt módosítását is, hogy a megváltozott hardware környezetben működőképes maradjon. Tehát a rendszermentő és klónozó megoldások önmagukban nem működtek mert azok nem készítették fel a winnt-t az új hardware környezetre.
- Nehezítés volt, hogy a leendő ESXi-t futtató új fizikai gép nem állt rendelkezésre. Azt csak akkor veszik meg ha a migráció sikeres.
- Mivel egy régi rendszerről van szó (Windows NT 4.0 Server) ezért a VmWare verziókra fokozottan ügyelni kellett a kompatibilitás miatt.
- Az újabb Converter nem támogatja a winnt-t ezért régi Converter-t kellett használni.
- A régebbi ESX Server (amit támogat a régi Converter) nem működött virtuális köenyezetben (hálózati problémák voltak).
- Nem állt rendelkezésre olyan fizikai gép amin működött volna a régi ESX Server.
- A verzió eltérések miatti inkompatibilitás és a fenti korlátok miatt 2 menetben kellett elégezni a konverziót. [fizikai gép]=>[workstation]=>[ESXi]

Sok próbálkozás és tapasztalatszerzés után a következők szerint történt a dolog.

1. A fizikai gépről készítettem pontos lemezképeket hálózaton keresztül, így a migráció további műveletei nem érintették a fizikai gépet és egy esetleges adatvesztés kockázata elkerülhető volt.
Ezt a feladatot én "kézzel" végeztem el (dd, netcat, stb) a http://www.sysresccd.org/Download.en.php rendszerrel elindítva fizikai szervert.
Persze lehetett volna egyéb kényelmesebb módon is pl. a http://clonezilla.org/ segítségével.

2. VmWare Workstation 8.0.2 build-591240 alatt készítettem egy VM-et és oda betöltöttem a korábban készített lemezképeket.

3. A Workstation-ben futó VM-en elindítottam a VMware Converter 3.0.1 44840 (coldclone.iso) segítségével.
A konverzió elején a Converter átkonvertálja a régi NTFS fájlrendszert. Ez később nem okoz gondot nyugodtan engedélyezhetjük, hogy folytatódjon a konverzió.

4. Az így elkészült VM-et frissíteni kellett mert a régi Converter régi típusú VM-et hozott létre. Az újabb Converter viszont később belehal a régi VM ESX-re történő konvertálásakor.

5. Telepítettem egy ESXi-t virtuális környezetbe.

6. A Converter 5 segítségével átkonvertáltam a Workstation alatt lévő rendszert az ESXi alá.

7. Az ESXi alatti VM-ben már elinduló rendszerre telepítettem a VmWare Tools-t, hogy minden eszközmeghajtó rendben legyen.

Röviden ennyi lenne a történet.

Az egész migrációs projektet egy HP EliteBook (8GByte RAM) notebook és 2db 200GByte-os SATA/USB merevlemez segítségével végeztem el.
Most a notebook-on fut virtuális környezetben az ESXi ami az átkonvertált régi rendszert futtatja. Ha megérkezik az új fizikai gép akkor az arra telepített ESXi alá lesz betöltve az elkészült VM.

--
maszili