( aludanyi | 2012. 01. 14., szo – 19:02 )

Szerintem itt két különböző hozzáállásról van szó, az egyik a "kezdjük kicsivel, és ahogy megértjük úgy építünk, haladunk tovább, növekedünk" (általában a mérnöki, technikai hozzáállás), a másik viszont a "maradjunk a felszínen, a csekélyben" és ne foglalkozzunk azzal, ami lejjebb van (általában az úgynevezett "liberal arts" féle hozzáállás).

Az elsőből való pl. Dennis Ritchie, Ken Thompson, Linus Torvalds, Steve Wozniak stb. a másodikból nem ismerünk senkit sem (gyakorlatilag felesleges idővesztés).

Absztrakciót nem azért vezetünk be, hogy elkerüljük a rendszer megismerését, hanem azért, hogy hatékonyan tudjunk a rendszerben "közlekedni", hatékonyan tudjuk a rendszert kezelni úgy, hogy tudjuk mi van az absztrakciók mögé "rejtve". Ha nem ismerjük a rendszert, akkor az absztrakciót többnyire tévesen fogjuk használni.

Ha játszani akar a gyerek, akkor játékot kell neki adni, ha programozni akar, akkor meg ne játsszon hanem programozzon, és ha erre még nem képes (mert biztos, hogy nem minden gyerek képes) akkor inkább ne programozzon mert még nem elég érett.