( Aadaam | 2012. 01. 04., sze – 18:50 )

Trollkodhatunk, sok celja nincsen.

Nem bizottsagot javasoltam: nyilt vitat kertem, azt kertem, ne egyesevel, maganlevelezesekben legyen ez tema. Ez jelen kerdoivvel - reszben - teljesult.

Nem volt celom barkit megserteni, hobbiprogramozo alatt - tag ertelemben - azokat ertettem, akiknek elsodleges megelhetese nem az informatikahoz van kotve. Ezzel azt probaltam kifejezni, hogy nem napi 8-10-12 oraban kell a gyakorlatban hasznositania azt a tudasanyagot, aminek (esetleg reszleges) lefedesere a kiskapu vallalkozott, es munkaidejet olyan kornyezetben tolti, ahol a kommunikacio alapja ez a tudasanyag. Ha valakit ez a megkulonboztetes bantott, elnezest kerek erte.

Az elmult 7 evben palyakezdok es uj tematerulettel ismerkedok sorat kellett rovid ido alatt felkeszitenem, gyakorlati tudast adnom. Ez nem mindig multi-kornyezetben tortent, volt, hogy egyetemi szinekben, vagy epp magyar piacra termelo, magyar kisvallalkozasban.

Elengedhetetlennek tartom, hogy ehhez minosegi, megbizhato hatteranyagok alljanak rendelkezesre, a leheto legkevesbe megterhelo formaban. Azt gondolom, az elmeleti hattertudas szukseges, nem elkepzelheto enelkul profi hozzaallas, ha barki mashogy gondolja, az nyilvan nem ehhez a bejegyzest olvassa, hisz akkor konyvek se kellenek.

Nem mondhatom azt, hogy a kiskapu ebben mindig akadalyozott: van egy tok jo UML fur Studenten es egy UML for Mere Mortals forditasuk. Itt nem reszletezendo okok miatt hasznosnak talalom ezeket a konyveket, fokent senior mernokok kepzeseben, az UML modszertan elismertsegetol fuggetlenul a szemlelet kialakitasahoz szukseges anyagot tartalmaz mindketto.

A problema nem ebben van: a problema az agilis modszertani szakkonyvek hianyaban, a forraskodi, tervezesi peldakat tartalmazo konyvek kezelhetetlensegeben rejlik.

A forraskodok konvencioja az angol nyelv. A kiskapu kiado egy olyan alomvilagban elt, amely alomban minden magyarul van, az emberek fura tukorforditasokat hasznalnak, remelve, ha elegen almodjak ezt az almot, akkor valosagga valik. Nem lett az.

Letfontossagu lenne, hogy a palyakezdok megismerjek a szakkifejezesek tartalmat, azokon a neveken talalkozzanak vele, amit a kesobbi eletben hasznalni fognak. Ebben a kiskapu kiado nem nyujtott segitseget, Andras, te pedig - a piac hangos kovetelodzese ellenere - elzarkoztal elole, talan hogy letrehozhasd ezt az almodat, a magyar szaknyelvet.

Ha nem azon a neven vannak a fogalmak, amelyeken azok elhangoznak, leirva vannak forraskodokban, akkor a felismeres nehezkesse, neha lehetetlenne valik.

Ez az informatika,ez itt veszelyes: mi informacioval dolgozunk, az informaciot pedig nyelvekkel irhatjuk csak le. Itt fel kell ismerni fogalmakat, itt kapcsolni kell.

Ezt teszi lehetetlenne a Kiskapu, azzal, hogy az illetonek nem kattan a Factory kifejezesre az agya, Gyar-at pedig - az altaluk irt konyveken kivul - sehol nem fog leirva latni, idosebb kollegai nem fognak mondani.

Ezeknek az embereknek a szakmai elomenetele, valsag idejen akar az allasa mulik azon, ha a magyar szakkonyvkiadas egy alomvilagot eroltet.

Remelem, hogy a kiskapu ezt megerti, latok ez iranyban tett lepeseket (a Clean Coder forditasban (Tulelokonyv Programozoknak) mar sok helyen van zarojelben az eredeti kifejezes, meg akar ismetelten is szerencsere), de ez sajnos egyelore nem tokeletes.

A konyvvalasztasrol: a kovetkezo szabalyok vezettek:
- informatikai konyvre az internet koraban elsosorban az ervelo irasoknal van szukseg, nem a kezikonyveknel
- az agilis modszertanok, az informatikai szervezetek mukodese, a teszteles, a UX temakore magyar nyelven meglehetosen lefedetlen
- az ervelo irasok jelentos resze keves szakkifejezest hasznal, kulonosen az agilis modszertani konyvek
- a gazdagon illusztralt konyvek ellensulyozzak az esetleges forditasi hibakat
- nehany klasszikus muvel ados maradt a kiado az evek soran

Szoval ennyi.Nem flame-elni kellene, hanem megoldast adni egy celkozonsegnek, es helyreallitani a bizalmukat.