( nanto | 2011. 11. 03., cs – 17:17 )

"Másrészt megmagyaráznád, hogy miért szedjen az állam bármilyen adót, ha tud pénzt is létrehozni? ... Ha az állam így hozna létre pénzt, abból az lenne az eredmény, hogy az államnál nem lesz pénz"

Az inflacio elvileg ez a kulonbseg, az adot eredetileg tartalekkent szedtek, a penz erteke akkor romlik, ha 3*10^40Ft helyett forgalomban lesz 3.1*10^40 penz, ez egy 3.33%-os inflacio pl. Nos a magas inflacio is karos (hat meg a hiperinflacio, ha nagyon agyatlanok allam bacsiek), de eppen ezert irtam, hogy esszel kene kezelni (bar abban igazad van, hogy legtobb helyen politikusok ulnek a szakemberek helyen, igy ez nem igazan mukodne tokeletesen). Ezert szedne az allam adot tovabbra is, hogy csak akkor kelljen uj penzt nyomtatni (inkabb ma mar inkabb csak atirni egy valtozoban a virtualis penzt), ha nagyon muszaj, ettol meg az allamnal lenne penz, az allamnak lenne bevetele a koltsegei mellett, es nem feltetlen kellene igy letrehozni, csak letrehozhat penzt. Japanban pl. okosan csinaltak, mar egy deflaciot is elert a gazdasaguk. Meg Svedorszag pl. magasabb inflaciot tart, mint az Euro zona (sot, direkt nem felelnek meg az Euroba bekerules felteleinek, mert latjak, hogy nem kell nekik Euro veletlen sem), de jol is mukodik a gazdasaguk emellett. Tehat mint irtam, lehet ezt esszel es jol csinalni.

"A pénz alapvetően nem vagyontárgy, hanem csereeszköz. Csereeszközt pedig csak annyit lehet és kell létrehozni, amennyire a piacon a javak cseréjéhez szükség van. Kevesebb és több is káros belőle. "

visszakanyarodtunk az "esszel kezeljuk az egeszseges inflaciot" fogalmahoz. Nos a Nyugat-Europai gazdasagra "optimalizalt" inflacio (amit "hasrautesszeruen" megadtak egy szazalekos ertekben, az akkori eros gazdasagu EU tagallamok gazdasaga alapjan) a magyar gazdasagnak egeszsegtelenul alacsony, de a jegybankunk meg azalapjan mukodik. Itt kezdodik a gond.