( fajan | 2011. 01. 25., k – 00:40 )

"a Windows azért ad szabadságot, mert nem kell órákat hekkelni, hogy menjenek rajta a dolgok, ergo több időd marad arra, hogy ténylegesen csináld amit akarsz, ne csak megteremtsd a lehetőségét."
Igen persze :D főleg ha win alapú programokról beszélünk, amit wine-nal kell kattogtatni. Ha win-es programokat akarsz használni, ajánlom a win hardware-edhez megfelelő verzióját hozzá :D
De egy film vagy mp3 lejátszáshoz / weboldalnézegetéshez ilyenről szó sincs. Plusz ha hozzáveszed, hogy a filmeket / mp3-akat nem windows movie playerrel akarod játszani vagy weboldalt nem explorerrel akarsz nézegetni, akkor a linuxos "1, konzol -> 2, sudo apt-get install programneve 3, program indítás" telepítés egyszerűbb mint win-es alternatíva: "1, fellépni winamp.com/getfirefox.com/stb.com-ra -> 2, kikeresni az egyszerű telepítőt -> 3, letöltés (igen, biztos vagyok benne hogy ez az exe megbízható, futtatom, igen tisztában vagyok a kockázatokkal) -> 4, csak most kezdődik az install és configure :D". Vagy win7-be már tettek csomagkezelő-szerűséget csak én mulasztottam el? (Gyári win-ről beszélünk nem ákombákom edition-ökről ugye?)

Ellen ha már szabadságnál tartunk: számomra win esetében a megkötést mindig az jelentette, hogy az adott probléma megoldására keressek 3rd party software-t.
Jó, tudom, ezek általában nem a "titkárnős felhasználó" problémái: pl. időzített programindítás (aka crontab) kihekkelése, vagy rakjunk össze hirtelenbe egy 25gigás random tartalmú file-t másolás tesztre, vagy kéne egy tcpdump az adott (persze hogy 3rd party zárt kód) program kommunikációjának megfigyeléséhez / visszafejtéséhez, vagy éppen hálókártya napi szinten 4-5 alkalommal való statikus ip/dns stb átállítása lehetőleg 1 paranccsal (jó ez utóbbira a netsh tökéletes, de nem túl faszán dokumentált...).

Szóval ezek alapján valszeg számomra a linux adja a nagyobb szabadságot, és kevesebb szöszmöszölést az adott problémával. De ugyanez már a munkatársamnál nem igaz, és ő már csak előítélet miatt is, linuxos gépen nem tud dolgozni :D (pedig a firefox ikon ugyanaz, de mégse tudja elindítani)

És ha már órákat hekkelni: lcd tv-t használok monitornak. Se xp-vel se w7-tel nem tudtam beállítani úgy a natív felbontást, hogy ne ugráljon a kép.(3 bekapcsolásból 2szer 1360 helyett 1280-at ismert fel a tévé, ilyenkor 1024-re visszavált majd vissza 1360, és reménykedek, hogy elkapja. Persze jojózó képernyő mellett :( ) Pedig már lassan fake EDID-et is generáltam meg .inf drivert csináltam a monitorhoz. (kb. 3 hónap próbálkozás. pedig a tv doboza szerint "Windows(R) compatible", és intel, ati és nvidia videókarival is használhatatlan) Végül ubuntuval: 3 perc google -> mythtv database -> a 4-edik modeline amit kipróbáltam tökéletes lett :D (Nvidia gyári driver, más karival ki se próbáltam, kb. 3 óra ubuntu telepítéssel együtt)

Mondjuk ez visszafele is igaz: eddig még bele se mertem kezdeni felrakni az ie9 bétáját wine-nal, és open office-ra hagyatkozok ahelyett, hogy venném a fáradságot, hogy feltegyem az office 2003-at, hogy a munkatársam is otthonosan dolgozhasson a gépemnél...

Ha a kedves linuxnak lenne a világon 94% körüli a használata és a windows állna 2-3%-on, lehet azon lenne több probléma futtatni az általános programokat, és annál szarnák le a vírusírtást, mert minek.
De a pénz ott van. Se a debiannak se az ubuntunak (+ egyéb opensrc változatnak) nem érdeke, hogy az oktatás, vagy valami államszerv vagy cég linuxot használjon, és ezért nem állít fel külön enterprise supportot - mivel ingyen van maga a rendszer. De az m$ ugyanezért már súlyos milkákkal győzködi a döntéshozó zsebét, így valszeg ez a helyzet egyhamar nem s fog változni :D

Ó, és még valami: játékra inkább konzolt ajánlok mint PC-t;)

Fentiek szemszögéből: Mi is az szabadság, amit mi most keresünk és fikázunk? Egyáltalán mi az aminek nincsenek korlátai (az emberi hülyeségen kívül)?

*nagybetűk és (R) betűk az adott programok neveihez...