( handler | 2010. 12. 21., k – 23:52 )

"Btk. 268. § Aki nagy nyilvánosság előtt, a köznyugalom megzavarására alkalmas módon törvény vagy más jogszabály, avagy a hatóság rendelkezése ellen általános engedetlenségre uszít, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."

"A nagy nyilvánosság fogalmát a bírói gyakorlat az egyszeri ránézéssel meg nem állapítható számú személyben alakította ki. Ilyennek tekintendő ha az elkövetés helyén nagyobb létszámú személy van jelen és az is, ha fennáll annak a reális lehetősége, hogy a bűncselekményről nagyobb, előre meg nem határozható számú személy szerez tudomást (BH1981. 223.)

Az értelmező rendelkezés hivatkozik a sajtó, egyéb tömegtájékoztatási eszköz vagy sokszorosítás útján történő elkövetésre is. A sajtóról szóló 1986. évi II. törvény és a végrehajtásáról szóló 12/1986. (IV. 22.) MT rendelet idevágó szabályozása szerint sajtótermék az időszaki lap egyes lapszámai, rádió- és televízió műsor, könyv, röplap, egyéb szöveges kiadvány, (a bankjegy és értékpapír kivételével) a zeneművek, grafikák, rajzok, vagy fotót tartalmazó kiadvány, térkép, a nyilvános közlésre szánt műsoros filmszalag, videokazetta, videolemez, hangszalag, és hanglemez, továbbá bármely más, tájékoztatást vagy műsort tartalmazó nyilvános közlésre szánt technikai eszköz.

A nagy nyilvánosság részben alaptényállási elem (pl. becsületsértés, rémhírterjesztés), részen minősítő körülmény lehet a törvény különös részében felsorolt bűncselekményeknél.

Végül nagy nyilvánosságon az elektronikusan rögzített információ távközlő hálózaton való közzététele utján történő elkövetését is érteni kell. Az adott rendelkezés a távközlésről szóló 1992. évi LXXII. törvény mellékletének 28. pontjában írt meghatározásra vezethető vissza. Ezek szerint távközlő hálózat a távközlést megvalósító eszközök és szoftverek összessége, melyek lehetővé teszik a hozzáférési pontok közötti közlések továbbítását és irányítását, beleértve a valós vagy virtuális összeköttetések egységes módon történő felépítését, fenntartását, módosítását és bontását. Noha a jelen meghatározás korántsem szűkíthető le ily módon, a jogalkotó elsődlegesen az INTERNET felhasználásával elkövetett bűncselekmények miatti fokozott felelősségrevonás lehetőségét kívánta megteremteni a 2000. március 1. napjától hatályos módosítással. [Btk. kommentár]"

És igen, a HUP fórum nagy nyilvánosságnak minősül és egy hozzászólás bűncselekmény megállapitására adhat alapot...