( profeta | 2010. 12. 07., k – 02:25 )

A kulcsszó az idén tavasszal. Több mint fél éve megvehető. Valóban 45nm. Nem horror áron.
Azért nem 32, mert nem éri meg a drága új gyártósorokon gyártani a kis volumen miatt. De a lényeg, hogy megvan a jobb technológia, ha muszáj volna, rögtön bevetnék.
Pont emiatt nem nyomják komolyan az Itanium-ot sem, mert az még kisebb volumen, és tény, hogy sok bakit elkövettek a fejlesztése során.

Sok processzoros rendszert kiegészítő hardverrel eddig is tudtak építeni.
A Xeon-okról csak annyit, hogy aki dobta az Itanium-ot, az Xeon-t használ helyette. Lehet hogy még nem váltja ki minden területen a Sparc-ot vagy különösen a Power7-et, de erősen kannibalizálja a piacukat.

Persze pontatlan voltam, nem tudom ki gyártja az új sparc64-eket, de a Fujitsu-nál tervezték. Mostanában lehetett olyan híreket hallani, hogy dobni akarják az egészet, de talán tárgyalnak a folytatásról.
Piacon van még a T2, az SUN-os tervezés, 2007-es modell.
A lényegi mondanivalóm azt hiszem továbbra is érvényes. A processzortervezés és a gyártás olyan szintű anyagi áldozatot követel, amit kis szériás cpu esetén semekkora árral nem lehet kompenzálni, főleg ha sorozatos bénázással sikerült összeszedni egy durva kétgenerációs lemaradást.

Félre ne érts, a Sparc mint architektúra ettől még lehet jó, de a jövője nem ezen múlik.

Amúgy nem gondoltam hogy a cikk címéből nem jön le valakinek, hogy úgy hallatszik mint az ötvenes években az x. pártkongresszus mottója. Épp csak az hiányzik mellőle, hogy előre a hatékonyabb és profitábilisebb informatikáért a lenini úton.

Azt hiszem a lényegi mondanivalómból két pontatlanságot kiragadva letudatlanozni vagy parasztság, vagy funkcionális analfabétizmus.