Üdv,
1. Az Emerge-t nem ismerem, a Pacman viszont igazán kezes kis jószág.
Gyors, jól kezeli a függőségeket, egyszerű használni és rengeteg dolgot tud.
1,5 éve nekem még nem volt bajom vele.
2. Én nem tudok ilyenről archban. Kernel-t szerintem felesleges magadnak fordítani. Először én is fordítottam, de az Arch elég gyorsan frissül. Nem volt kedvem pár hetente kernelt forgatni. Van LTS kernel is, azt is választhatod telepítésnél. Video drivernél egész egyszerűen telepítéskor kiválasztod azt a drivert, ami a kártyádhoz kell. (Nekem egész egyszerűen fel kellett tenni az "nvidia" csomagot, ez képes volt az Xorg configot is kigenerálni.
3. Amikor felraksz egy csomagot, akkor a Pacman kiír opcionális függőségeket. Pl ha felraksz egy fájlkezelőt, akkor kiírja megjegyzésként, hogy ha felteszed az unrar-t akkor együtt fog működni vele. De nem kötelező feltenni, később is bármikor felteheted, automatikusan érzékelni fogják azok a programok, amelyeknek opcionális függőségük.
4. A rendszer 3 tárolóból épül fel.
Core - szöveges alaprendszer, driverek
Extras - Xorg, gyakoribb programok, Desktop Environmentek
Community - az AUR-ból kiemelt programok, amik elég sok szavazatot kaptak.
Pacman.conf-ban kiválasztod, hogy ezekből a tárolókból a Stable vagy a Testing ágat szeretnéd használni. Visszalépést én úgy szoktam megoldani, hogy nem törlöm ki a Pacman által letöltött csomagokat. Így ha valami nem működik megfelelően vissza tudok downgradelni a gépen lévő régebbi verzióra. Ha a testing ágat használod, akkor pedig egyszerűen átírod a config fájlt Stable-re, és mehet a downgrade. Egyébként, ha a Stable ágat használod erre elég ritkán van szükség. (Nekem 1,5 év alatt kétszer kellett)
AUR-ban általában a legfrissebb verzió van a csomagokból. Gyakran a tárolók által kezelt programoknak is vannak AUR-os változatai, ahonnan a legfrissebb svn-es vagy git-es snapshotot lehet leszedni.
5. Gyakorlatilag amelyik program létezik linuxra, az 98%-ban megtalálható az AUR-ban. Az AUR nem tartalmaz programokat, csak recepteket ,PKBUILD fájlokat. A receptek megadják , hogy hol található a forrás, milyen kapcsolókkal kell lefordítani, mik a függőségek, milyen architektúrára. Ezeket a recepteket a rendszer automatikusan képes értelmezni, ennek alapján elkészíti neked a csomagot, amit ha feltelepítesz, ugyanúgy kezeli a Pacman, mint bármely más csomagot.
Ha valamit esetleg nem tartalmaz az AUR, annak te is írhatsz ilyen receptet, elég egyszerű. Gyakorlatilag minden elérhető Archra, amit forrásból is le tudnál fordítani.
Létezik még az Arch Build System azoknak akik gyakran használják az AUR-t. Soha nem használtam, de ha jól tudom (FIXME) a komplett AUR fát az összes recepttel együtt letölti a gépre, utána bármelyik szabadon fordítható, csak néha szinkronizálni kell.
A yaourt segítségével az AUR-t is úgy kezelheted, mintha egy sima tároló lenne.
6. Erre egy példát tudok mondani. Egy programnak frissült a mirrorlistje. A pacman nem írta felül a saját mirrorlistemet, hanem telepítéskor figyelmeztetett, hogy a frissített config megtalálható ezen az elérési helyen, mirrorlist.pacman névvel. Ha le szeretnéd cserélni, akkor csak átnevezed.
7. Nem volt soha Gentoom. 1 év Ubuntu után tettem fel Archot. Első pár hétben volt időm vele foglalkozni, azóta nem volt olyan problémám amit egy Google és 10 perc alatt ne tudtam volna megoldani.
8. Mellette: Nagy community, nagy csomagválaszték, mindig a legfrissebb stabil verzió, nem kell várni arra, hogy kijöjjön az új release. Szerintem jobb így, hogy naponta 2-3 csomag frissül, minthogy elavulnak a verziók és egy dist-upgrade-el lefrissít 200 csomagot. Ezenkívül gyors és stabil. Ja és az Arch Wiki fantasztikus.