( prygme | 2010. 07. 09., p – 16:32 )

hw supportban ma már a linux egyre inkább ráver a windowsra. három példa, személyes tapasztalat.
# BT tvkártya; már XP drivere sem működött Vistan/win7en teljesen reménytelen életre kelteni. linuxon probléma nélkül működik. a saját korában egy felsőbb kategóriás tvkártyának számított, a PAL analóg adásban pedig azóta nem volt jelentős innováció. a pal+ 16/9et egyébként ismeri:) ezért semmi okom lecserélni.
# USB ethernet kütyü; az sem mai darab még usb1.1es. XPn még működött Win7en már nem, nem írtak hozzá 64bites drivert. 64bites linuxon probléma nélkül működik ma is
# régi initio scsi kártya; egy lapadagolós scannerhet és egy filmscannerhez hasznlom néha. win7en semmi, linuxon működik.

az okok is egyértelműek. a linux kernel jó része egy hatalmas drivergyűjtemény. a támogatott hwek nagy részéhez forráskódban is adott a driver. windowsnál gyakran a microsoft is csak a gyártó bináris drivereivel próbálkozhat, forráskódjuk nekik sincs. az XP megjelenésekor próbált egy lelkes Aurel rajondó team a MSon belül XP drivert hackelni a Vortex2 kártyákhoz a cég addigra megdöglött és csak win9x driver volt. bináris kódvisszafejtés és a szokásos mókák, a betában még benne volt, de sajnos stabilitási problémák voltak vele, ezért a releasere már csak a csökkentett alap képességű Vortex2 driver került, ami nem használta ki a hangkártya extra és akkor egyedülálló képességeit sajnos.
a fingerprint pam auth amit írtál nem egy gyártói binary only driverrel ment a korábbi linux kiadásban?
mert ilyen probléma jellemzően ezekkel szokott lenni.

"Nekik a Win9x tokeletes volt, piaci dominanciajuk lett".
nem lett, hanem megörökölték az IBMtől a pozíciót. beszállítók voltak egy hatalmas vállalat tömegtermékéhez. az IBMet kiütötte az üzletből a politika, így nyakukba hullott a piaca. a cél pedig nem kizárólag az volt, hogy "pénzt keressenek", ők azért jóval okosabbak a keleteurópai műszálöltönyös bizniszmeneknél. a céljuk a piac megtartása, majd növelése volt. ezért döntöttek akkor úgy, hogy akkora hangsúlyt kap a kompatibilitás az IBMes időkből eredő DOS korszakkal. már volt nekik WindowsNT rendszerük, ami egy épkézláb os vonal volt. mégis akkor arra a WinDos vonalra alapozták az üzletüket. az egyetlen konkurensük az OS/2 volt, ami sokkal jobb rendszer volt, mint a win95. csakhát ahhoz az IBMnek el kellett adnia egy MS win3.11et is, hogy megmaradjon a win16 kompatibilitás. így a Microsoft a fő konkurensének az eladásából is olyan jól profitált, mint a saját windows üzletéből.
hosszútávon viszont pont a windows akkori bajai miatt áramlott olyan nagy sebességgel a unix szakértelem a linuxba. lehet, hogy a desktop linux nem lett mára elterjedt os platform, de
serverek között meghatározó pozíciója van. a LAMP elterjedtsége miatt nem lett a webvilág ms felségterület. sőt Ballmer hibás vezetése miatt, az IE is elvesztette meghatározó szerepét. ma már alig találni ie.only weboldalakat. ennek következtében az internetes média ellenőrzése is kicsúszott a Microsoft keze közül. ma az internetes videózás egyenlő az Adobe flashel, fő kiszolgálója a Google youtubeja. jövője pedig a html5 és hamarosan részévé váló webM. mivel az internetes tartalom felett már nincs ms kontroll, ezért új termékkategóriákban új gyártók tudnak előjönni, ilyen az pdatelefon vagy okostelefon piac. ezeknél meghatározó tényező a sikerhez, az internetes tartalom mobil méreten való fogyaszthatóságának a megoldása. a Blackberry csak az email mobilra adaptálásával sikeres tudott lenni. az iPhone, Androidnak már a teljes webet mobilra kellett ültetnie, zenéstől, youtubeostól, és facebookostól. itt már az MS kompatibilitás nem volt tényező, és az éles versenyben bizony utolsó helyre szorult a Microsoft a WinCe platformjával. az okostelefonok pedig lassat több pénzt hoznak, mint a hagyományos desktop vonal.
10 éve vannak már tablet computerek. volt windows változatuk, volt WinCe változatuk, de egyik sem lett sikeres. az Apple úgy tűnik sikeressé tudja tenni ezt a computertípust is. ezt hamarosan adoptálni fogja az Android is, viszont itt sem fog tudni mivel előállni. ami 10 évig nem hozott sikert, az most sem fog. csak az elmúlt 10 éveben a kutyát sem érdekelt a tablet, most viszont üzlet lett belőle.

"Valamint az ilyen kompatibilitasi okok miatt nem lesznek soha elterjedve a normalis, magas minosegu DTP, multimedia szoftverek Linuxra".
hát high.end multimédiában igen elterjedt a linux. ma már köztudott, hogy hollywood mennyi mindenre használja a linuxot. profi videovágók is akadnak szép számmal,
Ant and Piranha tools
Film cutter
cinecutie.

ezek messze az Premiere középhaladó színvonala felett vannak.
valahogy túltették magukat a regresszios hibákon:)

"Az idezett hibara: javitas nincs, de a gyarto leirta, mit kell tenned ahhoz, hogy ne legen kihasznalhato a hiba".
ez azért eléggé megmosolyogtató. ennyi erővel azt is lehet mondani, hogy adott a forráskód a 10 éves RedHat kiadáshoz, kijavíthatod az esetleges biztonsági hibáit:)