Sziasztok!
Akinek ez előjött, hogy kell, hogy oldotta meg otthon a backup internetet?
Jelenleg a One-nál vagyok, de hetente-kéthetente van valami probléma.
Alapvetően home office-hoz keresek megoldást, pl egy másodlagos vonal a Telekomtól, ami 6000-7000 Ft-tól kezdődik. Vagy mobilnetet, és ezt lehet csak alkalmanként, szükség esetén feltölteni.
Ha mobilnet, akkor melyik? Valamelyik nagyobb Magyarországon is jelenlévő nagy szolgáltató, vagy esetleg egy esim-es csomag valamelyik alternatív szolgáltatótól? Mobilnettel kapcsolatban olvastam itt a hup-on már mellényúlásokat, amikor valakinek nem működött még sem, mert szolgáltatói oldalról nem volt kapacitás, és a garantált sávszélesség az 0/0 volt.
Egy plusz kérdés, ennek mi a gyakorlati haszna: https://eu.store.ui.com/eu/en/products/utr ha a mobilban úgyis van wifi megosztás? Látom a FB-on, hogy nagyon pörög, de mintha olyanok vennék, akik minden új unifi termékre lecsapnak, mert rajongók.
Köszönöm
Megoldva: Köszi szépen mindenkinek a tanácsokat.
- 3157 megtekintés
Hozzászólások
Szerintem ne erőltesd a dolgot. Már csak a Telekom van úgymond talpon, de hamarosan ezt (mármint a magyar leányvállalatot) is felvásárolja "Mészáros". A minőség pedig ennek megfelelően fog zuhanni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a jacht hajó már elment. Voltak arrafelé próbálkozásaik, de beletörött a bicskájuk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A minőségzuhanás nagyon nagyon érezhető és látható az eddigi 4iG üzleti felvásárlásokban. Mindenre ráhúznak egy szokásos megbízható emberekből álló káder céget pl 2connect meg ilyenek, de gyakorlatilag mindenre húzta kegy extra réteget amitől drágább lesz, a döntések és folyatok akadozni kezdenek és persze a vége, hogy amikor pénzt kell kivenni a cégből akkor majd nem indul a generátor mert kellett jachtra és helikopterre.
A fidesz, dk és minden egyéb posztkommunista szemét, alapvetően a NER olyan mint egy betegség, mint a rák vagy valami parazita. Egyetlen értékelhető eredményt sem hozott létre szinte senki a rendszerváltás után, viszont mindent névre írtak és hagytak szétrohadni. Amihez csak érnek az pusztul.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
t dominó 1-3-7napos korlátlan net a backup, de nem volt még kimaradás
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szintén T Domino, LTE router-el a main routerre kötve, de én inkább időben korlátlan, 6GB feltöltés pártján vagyok (de még a kezdeti 2GB-ból is csak annyi fogyott, amíg teszteltem a configot)
A konkrét megoldás sokban függ a konkrét igénytől:
- Mennyit forgalmazol egy nap/hét/hónap alatt?
- Mennyire stabil az elsődleges vonal?
- Mennyire tudod automatikusan minimalizálni a forgalmat backup esetén?
- Egyáltalán automatikus megoldást szeretnél, vagy jó a manuális is?
- Van-e igény külső elérésre is backup esetén?
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Adatmennyiséget nem tudok mondani, egy munkanap: fejlesztés, akár remote desktop, időnként sok teams meeting. Előfordulhat: image, library-k, stb.. letöltése.
Kicsit az az érzésem, hogy szándékosan akkor megy el a net, amikor fontosabb megbeszélés van/kezdődik. De ezt leszámítva stabil. :) A legbosszantóbb, hogy ha elmegy a net, akkor nem lehet tudni, hogy ez 2 perc lesz, egy óráig tart, fél napig, vagy 48 órán át probléma lesz. Tehát ez így nem működik. Jellemzően pár perces, max pár órás kimaradás volt eddig.
Nem igazán lehet minimalizálni a forgalmat, semmi letöltés, feltöltés nem megy automatikusan. Vagy egy transmission, de ritkán használom.
Egy unifi routerem van (Cloud gateway max), és van lehetőség másodlagos vonalat bekötni, amire automatikusan átkapcsolna. De ha jól értem ilyenkor kellene egy feltöltést csinálnom, ami manuális lépés.
Külső elérés: Wireguarddal lépünk be otthonra a mobiltelefonokról is, ha nem az otthoni wifi-n vagyunk. De ha ez nem működik a backup neten, az nem gond.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ebben az esetben én próbálnék a Unifi ökoszisztémánál maradni, bár az U-LTE Backup Pro-nak elég borsos ára van :( A sima U-LTE Backup-ot még meg lehetne finanszírozni, azt jelenleg itthon sehol sem látok. (bár előfordulhat, hogy akár egy sima Mikrotik LtAP-Lite-ot is tudna backup vonalként használni)
"De ha jól értem ilyenkor kellene egy feltöltést csinálnom, ami manuális lépés." - A más által ajánlott 1-3-7 napos korlátlan csomag esetén igen, mert az akkor indul, mikor bekapcsolod, tehát manuálisan kell bekapcsolnod, mikor kell. Ezért van nálam inkább 2-5-10GB időben korlátlanul használható adatmennyiség feltöltve, ami bármikor él, ha kell, csak néha rá kell nézni a Telekom online-on keresztül, hogy hogy fogy, aztán szükség esetén rátölteni. (nekem eddig 300MB fogyott le 3 hónap alatt).
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tényleg elmegy minden, vagy csak az szenved, amit éppen használni szeretnél.
Pont a One-nal szoptam még 6-7 éve, mert az RDP-t, és a VPN-t brutálisan limitálták azzal a felkiáltással, hogy ez kérem lakossági csomag, és az RDP meg a VPN az meg business tevékenység. Hasonló logika mentén a meeting sem lakossági igény.
A másik érdekes móka, hogy melyik szolgáltatónak milyen irányban mekkora sávszélességei vannak.
Nálam most az egyetlen választható szolgáltató a Flip (by T), és pl. a HBO Max sokszor rettenetesen szaggat. Ilyenkor szépen bemászok VPN-en valamelyik egyetemi hálózatba, ami felé jó vonaluk van, és azon tolom keresztül a forgalmat. Ugyanez a megoldás a meeting problémák jó részét is megoldja.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ugye, pont a One most egy fura állatorvosi ló, mert 3 korábbi ISP min. 4 féle infrastruktúráját egyesíti. Melyikkel is van probléma? Azzal, amelyikkel már 10 éve, a 2-vel ezelőtti tulajdonos alatt is csak probléma volt? (UPC DOCSIS) Vagy azzal ami korábban - a Telekom mellett - az egyik legjobb lakossági szolgáltatást nyújtotta? (Digi FTTH)
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem a DIGI FTTH lett a közel tökéletesből közel vállalhatatlan ahogy elkezdték az infrastruktúrát egységesíteni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem is pont így.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Remélem nem járok így. Tegnap (péntek) du. hívtam a DIGI (mostmár ONE) üfsz-t, hogy néha, 2-3 havonta elmegy a net. 10+ éve vannak, eddig nem volt velük gond. Türelmesen végighallgattak, tájékoztattak.
Nem telt el 20h, ma (szombat) reggel jött a szerelő. Megnézte az oszlopot, bent optikát hegesztett, router konfig után érdeklődött (ott valami el volt keffentve, remote ki lett javítva). Elmondta szépen hogy idén, vagy jövőre eszközcsere lesz, addig ő nem bántaná. Valami 15 éves madzagot előszedtem egy dobozból, csak hogy LAN-on is mérjünk meg ne menjen ki ezért az autóhoz. Közel GB/sec.
Az üfsz és a szerelő is abszolút profi és gyors volt.
Féltem ettől, meg amúgy rá is ért volna, de nekem abszolút pozitív a tapasztalatom. (Csak leírtam, nem vitatom ha máshol gondok vannak.)
echo crash > /dev/kmem
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mennyire tudod automatikusan minimalizálni a forgalmat backup esetén?
Pár megoldandó kérdés: Windows update: a kölkök gépe ne akarjon gigabyte-os windows update-eket letölteni, vagy a stream-ről valami hatalmas játékot.
Telefon update-ek visszatartása.
Céges gép + vpn kérdése: ha átáll a net, gondolom megszakadhat a vpn, de itt is kérdés a windows update
Saját Wireguard: backup módban nem kellene haza csatlakoznia eszközöknek, ne a backup neten keresztül menjen pl valami streamelés.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"mobilban úgyis van wifi megosztás" - aminek a használata bizonyos esetekben (pl. hanghívással együtt) néha problémás lehet (bár manapság már egyre kevésbé, de azért nem árt számolni vele). Nekem ezért van inkább a laptop WWAN-jában egy külön SIM kártya.
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
en vonaton hasznalom, legjobb vetel volt:
- nem a telo merul hanem a cucc sajat aksija.
- a fembol keszult kocsinal ki lehet rakni az ablakhoz a kutyut a jobb vetel erdekeben
- masik szolgaltatonal vagyok (kimertem melyik a jobb), jobb a vetel
- hivas eseten nem szakad meg a tcp kapcsolat
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vezetékesből itt csak telekom van, de van yetteles korlátlan adatsimem (még flottásan, újat ilyet már nem kötnek).
Most yettel helyett tarr-os One/voda hálós korlátlan simet lehetne például kötni 6500ért (kedvezőflota). Azért a yettel 4-5G lefedettsége, mintha jobb lenne.
De ha nem akarsz folyamatos előfizetést, akkor például one/voda feltöltőkártyára 500GB egyszeri havi adat 8000ft szükség esetén.
Vagy telekom prepaid simnél úgy látom korlátlan 4G 1-3-7 napos opciók is vannak 1090, 2090, 3590 forintokért.
Gondolom valami hasonló lehet yetteles simmel is. Prepaid simeket ápolni kell, mint a tamagocsit mióta van éves adategyeztetés, nem aktívan használt simnél könnyű elfelejteni. És néha fel kell tölteni, hogy hosszabbodjon a lejárata.
Prepaid simmel alapból tudod tesztelni, hogy nálad milyen a térerő, lefedettség.
Nem tudom mennyire támaszkodik a mobilnet ugyanannak a cégnek a vezetékes hálózatára, talán érdemes másik céget használni tartaléknak, de az sem garancia.
A külön routernek az a haszna, hogy nem viszed magaddal, ha otthon kéne legyen net. Más eszközöknek is kellene net. Ha fő beszélő sim a netes, akkor ha a hanghívás visszavált 2g-re valamiért, úgy valsz szakad a net. Ha dual simes, de 99% ilyen esetben dual standby készülék, akkor a másik kártyán jövő sms-re, hívásra kimarad a net a kártyán. Nekem mondjuk desktop routereim vannak, nem ez a hordozható szappantartó fajta.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Prepaid simmel alapból tudod tesztelni, hogy nálad milyen a térerő, lefedettség.
arra egyszerubb egy kulfoldi esim: az romaingban barmelyik szolgaltatohoz kapcsolodik, nemkell 3 simmel szarakodni.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én angol SIM-mel járok általában otthon és nagyon nem mindegy, hogy itt ki a szolgáltatóm. O2-vel rossz, míg EE-vel elég jó a net Magyarországon. Itt egyébként van különbség a pre-paid és a havidíjas net között is (erősen az utóbbi javára). Lehet, hogy ez otthon sincs másképp.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ez azért azon is múlik, hogy van e a két szolgáltató közt egyezmény. Nem biztos, hogy mindenkinek mindenkivel van vagy hogy a gyorsabb módra is felenged. Plusz néha maga a roaming is érdekes, lassabb vagy rosszul beállított a másik ország hálózatán. Ja és valsz a külföldi kártyán külföldi ip címet kap, mintha vpnen lenne. Nem jönnek ki úgy a natolós, forgalomlassítós dolgok, ami az itthoni hálózaton lehet a szolgáltatónál.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem olyan bonyolult az. altalaban ki van irva hogy melyik szolgaltatonal megy. pl: https://esimdb.com/hungary/keepgo
nyilvan ahol olyat latsz hogy csak X vagy Y megy, azt nem veszed meg.
ahhoz hogy lasd hogy 1 csik vagy 4 csik van, arra teljesen jo. lehet a speedtest nem lesz tokeletes (bar altalaban nem tengerentuli provider lesz, akkor meg teljesen okes lesz a st is), de annal biztos olcsobb (ido + penz) mint mindegyik szolgaltatonal elofizetni egy feltoltosre.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Telekom van, azon belül elő van fizetve a mobilnetes megoldás is ami be van dugva a T-s routerba és ha elmegy a net, akkor átvált arra.
Ezenkívül ha egyértelműen valami hiba van, akkor jelzés esetén aktiválják telekomos mobil előfizetéshez is korlátlanul a mobilnetet a hiba idejére.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Telekomnál lehet kérni társkártyát, ami a mobiloddal azonos adatkeretet használ. Ha a mobil előfizetés amúgy is van az a kategória, ez talán a legolcsóbb megoldás.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a routerben WWAN csatlakozast csinalsz a mobilod wifi megosztasara, es ha szukseges, bekapcsolod a mobilodon a net megosztast.
ha automatikus kell, akkor a router legyen LTE kepes (vagy a routered egyik wan laba ele tegyel egy ilyen eszkozt) es abba tegyel egy simkartyat.
yettel sim kartyarol tudom mondani, hogy ha natolva volt a forgalom, akkor az udp csomagok trackingje nem volt jo, 50% csomagvesztes volt vpn-en, nat nelkuli/fix ip cimes kartyanal ilyen nem volt.
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
valószínűleg túlgondolod a problémát... de azért megosztom a tapasztalataimat:
ha tényleg kell, és van is rá pénz, és van is rá lehetőség, akkor húzass be egy másik vonalat egy másik szolgáltatótól.
A gyakorlatban azonban ezek nem szoktak együtt állni ;)
De ha mégis, akkor jön a technikai probléma, hogy hová kösd be? Persze van olyan tűzfal/modem/router ami képes 2 internet vonalat is kezelni, ám a gyakorlatban ez több problémát okoz, mint amennyit megold.
ha van rá eszköz és van hozzá külön SIM/előfizetés, akkor mobilnetet is lehet backup-ként használni direktben a routeren/tűzfalon. Vagy egy 'wifi kavics' (mifi router, vagy ki hogy nevezi) működhet egy külön AP-ként, amire ha kell átcsatlakozol csak azokkal a gépekkel amiknek fontos a net.
De ez még mindig elég utópisztikus, és feleslegesen drága is a gyakorlatban.
(a fenti két megoldás, még KKV irodákban sem tud rentábilis lenni, nemhogy otthon)
A sokkal életszerűbb, a gyakorlatban is bárhol/bármikor működő megoldás, hogy simán a meglévő telefonoddal (és az ezon lévő mobilnettel) csinálsz egy WIFI megosztást, aztán használod ezt 'vész' esetén. Ez persze lehet céges telefon is, ha a cég miatt kell, de akár a privátod is. Igény szerint extra mobilnet kerettel ideiglenesen kiegészítve
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Fő csatlakozás: üvegkábel, másodlagos mobilnet megfelelő asztali modemmel. De lassan a Starlink árban versenyképes lesz másodlagos vonalnak, szóval nem lehetetlen, hogy csere lesz.
Csaba
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért a Starlink egy nem kimondottan olcsó, folyamatos előfizetés - otthoni backup-nak szerintem luxus. Viszonylag ritka kiesésekhez egy feltöltőkártyás mobilnet érheti meg a legjobban: átlagosan <1000Ft/1GB, ami csak backupként, nem hardcore használattal több hónapig is elég lehet.
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
starlinknel van az 5$-os keszenleti mod, nemtudom nalunk elerheto-e. de ha sokat megy el a net akkor lehet nem opcio.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
openwrt-s router USB portjaba dughato WWAN dongle (vagy olyan router valasztasa, amin eleve van SIM slot), majd manualis failover ha szukseges. Az automatikus failover beallitasa problemas lehet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha komolyan gondolod, egy király, független backup: Starlink. Havi 11.900Ft, elvileg most ingyen adják a vasat is hozzá. Több ismerős is használja, elsődleges netnek is és jó a tapasztalat.
Egyébként Telekomos vagyok vidéken. Nagyon stabil az is és ha gond is van, akár optikai kábel törés, aznap vagy másnap itt voltak dec.31-én délután 4-kor!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jó a Starlink, de erre luxus. Ne hülyéskedj, a primary otthoni netemért nem fizetek ki ennyit havonta! (a roaming starlink-et simán kifizetem 1-1 hónapra, mikor kell - az egy másik felhasználás)
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért dobtam oda, hogy ha komolyan gondolja = létkérdés a net. Lehet olyan munkakör, komoly meetingek, ahol ciki a kiesés. Itt másik oldalról bizonyára jön elég bevétel, hogy megéri HO-ból egy komoly rendelkezésre állás.
Egy időben én is gondolkoztam rajta, de végül stabil a Telekom és a céges laptopban céges 4G kártya. Így megvan a backup és a laptop kijelző körül futó antenna elég nagy nyereségű ahhoz, hogy jó legyen. Pl. vonaton ott is netezek, ahol a mobilom netje már leakadt vagy az embereknek a hívás megszakadt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt megkérdezhetem, hogy ez milyen laptop?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy DELL Latitude 5400. Kb 5-6 éves. Szerintem nincs benne extra. A legtöbb laptopnál a kijelző kávában van az 1 vagy 2 drót antenna és így jó az érzékenysége. Korábban egy HP Probook 430 G2 -t használtam 4G-vel, azzal sem volt probléma. Igaz, azzal nem nagyon neteztem menet közben. Inkább terepen használtam. Egyébként ezt választ pont erről a HP-ról írom. 2014-ben jött a piacra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A backup vonal legyen teljesen független az elsődlegestől. Hogy ezt honnan tudod? Igazából jó eséllyel sehonnan, úgy, hogy kipróbálod, és megnézed az ip tartományt, traceroute-ot, stb... És akkor még mindig az layer3-at látod, az esetlegesen shared vagy virtuális infrastruktúrát, vagy épp a bérelt sötét szálat nem.
A telekom mobil tök jó, egészen addig amíg nincs a környéken telekomos hiba, és mindenki kap aznapra a mobiljára korlátlan adatot, mert abban a pillanatban használhatatlan lesz.
Hasonló, az irodában van grátiszként egy kis szolgáltatótól mikrós backup vonal... Akik szintén a telekom gerincet használnak. Nem sokszor volt baj az elmúlt években, de amikor volt, akkor többnyire emiatt ők se mentek.
Országos hálózata nem sok cégnek van, és persze mondhatod hogy te az XY Kft/Zrt-től veszed a netet, csak ha a markoló felszakítja autópályaépítés közben Alsóbivalyházánál a 4iG 128 szálas optikáját, akkor derül ki hogy ők is azon mennek.
Ilyen szempontból mondjuk a starlink biztosan egy jó választás.
"Sose a gép a hülye."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Yettel Holiday Hordozható Internet - Yettel nekem ez van egy 4G routerben. Dettó "Ohnes" vagyok. Pár perce volt egy ONE router reboot a semmiből...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi szépen a tanácsokat. A starlink nagyon jól hangzik, de ez jelenleg drágább, mint a fő előfizetés. Egyébként tényleg ez lenne az igazi backup.
Most a mobil internet felé kacsintgatok. t-domino (vagy yettel). Ezt a modemet néztem ki hozzá: https://mikrotik.com/product/hap_ax_lite_lte6 Gondolom ezen az eszközön be lehet állítani LTE passthrough-t (elkerülve a dupla NAT-olást), és mehet a Unifi router (UCG-Max) második WAN portjára.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> Most a mobil internet felé kacsintgatok.
Nekem végül ez lett. DIGI optika a madzagos, stabil. Mellette van céges T mobilnet, és privát V mobilnet. 3 telefon, 1 spare úgy, hogy csak a SIM-et kelljen bepattintani. Hotspot gombok élesítve. Évente 1-2x kell pár percre a hotspot.
Hát... Gondolkodtam én is +1 madzagon, MicroTik-kal pl. De végül overkill-nek éreztem. Pedig az az érzés nekem is megvan, hogy pont akkor megy el a net, amikor a legjobban nem kellene.
(Azért cseszi a fantáziám egy OpenBSD router. Volt már olyanom PC-n, szerettem, de igazából overkill volt. Elfeledtem, napokat kellene beleölnöm.)
echo crash > /dev/kmem
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A helyedben nem vennék drága routert. Nálam ezekből van 2 itthon. 1 tartalékban. 0 hibával megy.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi szépen, ezt átgondolom. A mikrotik fele húz amúgy a szívem a konfigurálhatóság miatt, és korábban is bevállt. 10000-12000 Ft-tal drágább csak.
Amitől félek, hogy megveszem, és connection/térerő, stb... probléma lesz (bármelyik router esetén: mikrotik, tplink), de nem találtam ilyen megjegyzéseket, panaszokat. De a "tányéros" komolyabb megoldások gondolom olyan helyre kellenek, ahol kisebb a térerő, esetleg irányba kell állítani. A mobil telefonokon fixen jó a mobilnet itthon, így egy LTE routernek sem kellene gondot okoznia.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Belső antennás routert nem vennék az 100%.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vannak olyan Mikrotik LTE routerek, amik ránézésre csak belső antennával használhatók, de megfelelő kiegészítőkkel lehet hozzájuk tenni külső antennát.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az MR6400 es a Mikrotik kozott az oriasi elteres az LTE Category 4 illetve 6 tamogatasa a Mikrotik javara. Noha, nem szivlelem a Mikrotik termekeket, de a ketto eszkoz kozul, tuti, hogy nem a Cat4-es TP-Linket vennem. Hasznalok fo internetnek Cat 4-es cuccot, egy OpenWRT-t futtato router seggebe van beledugva Huawei-E3372, betonstabilan megy, tobb mint 2 eve fagyas/megallas/barmi nelkul. Egyedul annyi rosszat tudok ra mondani, hogy valamennyu ido utan megall a stick webfelulete, de mivel az nem kell a hasznalatahoz, igy tulajdonkeppen, a kutyat nem erdekli. Az uptime jelenleg nem tul nagy, csak 17 nap, mert akkor kerult fel az eszkozre a 25.12.0-rc4 -es verzioju OpenWRT.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
anno ilyet vettem: https://mikrotik.com/product/RBwAPR-2nD
felment a padlas tetejere ott jobb vetel volt. a tyukbel meg lejott a rendes routerbe. olyan mintha ket vezetekes uplinkem lenne: csak a health checkre kellett figyelni, hogy ne a defgw-t pingelje.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez tud fogadni külső antennát, csak kell hozzá egy-két kiegészítő.
Kell 2 db pigtail.
Kell 2 db szerelt koaxiális kábel. Ebből lehet készíteni hosszabbat is, csak arra kell figyelni, hogy ne legyen több a kábelcsillapítás miatti veszteség annál, amit a külső antenna hoz ;)
Kell egy külső antenna, pl. ez.
Erről van szó nagyjából:
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ez csak pelda volt, hogy nemfeltetlenul kell a router melle/helyett telepiteni az lte cuccot, azt lehet olyan helyre ahol jobb a vetel. en azert a RBwAPR-2nD-t hasznaltam, mert az volt fiiokban. de szamtalan lte eszkozbol lehet valasztani, nem kell kezzel haxxolni: https://mikrotik.com/products/group/lte-5g-products
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálam van egy ilyen kihasználatlanul.
https://mikrotik.com/product/wap_ac_lte_kit24
Igaz csak ac és csak LTE4.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi szépen, de délelőtt már lecsaptam a hAP ax lite LTE6-ra, és megrendeltem. De köszi szépen, hogy írtad.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak kiváncsiságból kérdezem, miért pont ezt a modellt választottad?
Ugyan nem vagyok egy nagy szakértő a témában, de lehet hogy egy toronyra irányított verzióval jobban jártál volna.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ami a mikrotiket illeti: Volt már pár eszközöm, és az elején hatalmas szívásnak éltem meg a konfigurálását. Egy meredek tanulási görbéje van, de mostanra már ott tartok, hogy ha nyugodt akarok lenni, hogy biztos be tudom majd állítani, amit szeretnék, úgy, ahogy én akarom, akkor a mikrotiket választom. Nem cserélném el semmi pénzért, egy olyan routerre, ahol a gyártó előre eldöntötte, hogy nekem mire van szükségem, és kb tudok választani a pppoe, dhcp, static ip address között a WAN oldalról, plusz van valami lebutított tűzfal szerűség. Általában az első 5 percen szokott valami hülyeség eszembe jutni, amit máshogy akarok, és elkezd zavarni. :)
Gondolkodtam még az Unifi LTE-s eszközökön (amik drágábbak, és valószínűleg nem jobbak). Most egy Unifi routerem van, Unifi switch-ek, Unifi AP-k. Úgy jutottam ide, hogy az Unifi AP-kkal működött egyedül a roaming a lakásban rendesen. Ezen nagyon sok minden jól működik, de itt meg nagyon próbálják felhasználó barátra csinálni az egészet, és belefut az ember hiányos funkciókba, vagy következetlen dologba néha. Olyan mint az Iphone, csak routerben. Szóval egy Mikrotiket-et cseréltem le a 2.5Gbps-es portok miatt, azért mert probléma volt a korábbi tplink switchemmel (Unifi lett az is), és mert ilyen AP-m van, de kár volt. Így tudom, a mikrotiknek is jók már az AP-jei, nekem még régebbi volt. Meg voltak kamerás tervek (Unifi protect), az Unifi routerem egy komplett rendszert biztosít hozzá, tárhellyel. De végül ezt elengedtem.
A toronyra irányított verzió szerintem akkor kellhet, ha rosszabb a térerő, vagy messzebb vagy a toronytól. Emellett hátránya is lehet, bár nincs benne tapasztalatom: Mi van akkor, ha át kellene irányítani egy másik toronyra (bármilyen gond miatt)? + nem akartam felmászni, felszerelni, kábelt vinni, stb. Ha jó a beltéri térerő, akkor felesleges. Emellett drágábbak is kicsit.
LTE4 vs LTE6: Elméletben az LTE4 ha jól tudom 150Mbps lehet, az LTE6 pedig egyszerre 300Mbps, több sávot használ. Ez a hAP ax lite LTE6 az árát nézve is nagyon jó vételnek tűnik, a nagyobb, vagy 5G-s megoldások dupla, tripla ennyibe kerülnek.
Tehát az egyik érv, ami miatt a hAP ax lite LTE6-ot választottam, hogy Mikrotik. A beltéri remélem, hogy elég lesz.
+ Egy költséghatékony megoldásnak tűnik, és elvileg bőven megfelel a célnak.
Remélem, hogy jól döntöttem. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én sem akartam mászni aztán elég hamar előkerült a létra. :D
Elég gyászos értékeket mértem beltérben úgyhogy nem volt kérdés. Persze nálam elsődleges kapcsolatra van használva, szóval én sem gondolom hogy másodlagos vonalnak ne lenne jó amit választottál.
Csak hát magamból kiindulva addig nem lennék nyugodt amíg ki nem mértem hogy a tetőn mit ad. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem lennék nyugodt amíg ki nem mértem hogy a tetőn mit ad. :)
Igen, ezt ismerem.
Tető: Mai fénykép a padláson (jó nagy por van, és úgy látszik rágcsálók is): https://imgur.com/a/4AgjMpR
Nincs használatban, 1000 évben egyszer megyek fel. Az egyes szobákba a padláson keresztül megy át a net. Most átgondolva nincs POE rajta, de még ezt rendezni is egy feladat lesz. Most éppen azon gondolkodtam el, hogy megszűntetek ott minden kábelt plusz teljesen rendezni kellene ezt.. Tehát egyéb feladatok is vannak ott, jobban neki kell majd gyürkőzni. Ezért sem akarok addig oda új UTP kábelt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Poe-t én egy ilyen leválasztóval oldottam meg egy hAP ax lite LTE6 -hoz:
https://www.hestore.hu/prod_10043967.html
Nem volt vele gond az utóbbi évben
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem egy Mikrotik ATL 5G R16 van szépen a Telekom torony felé állítva, és egy ebben lévő 500GB-s üzleti internet a tartalék vonal a DIGI-One mellé. Sajnos én is tapasztaltam hogy minél jobban One, annál inkább nincs.
Annak ellenére hogy elvileg nem vagyok LTE/5G lefedettségi területen belül, az R16 200Mbps fölötti értékeket tud, és valóban tud passthrought is. Van egy Starlinkem is, de azt magyarországon ritkán van értelme tartaléknak felszerelni. A latency nagyobb, a sávszélesség valamivel kevesebb rajta mint mobilneten. Az R16-tal megcélzott messzi mobiltorony előnye, hogy kevésbé fordul elő közös nyomvonal a GPON optikával.
A Telekom mobil+One GPON együttes országos kiesésénél már nagyobb kockázat hogy nincs áram, azzal pedig 12-24 órán túl nem igazán tudok mit kezdeni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pont így. One + T mobil. Csak a mobil router egy régi Huawei B525s-23A. Gőzöm nincs, milyen LTE Catokat támogat, de One kiesésekor videos Teams mittingen észre sem vettem a váltást. Csak a router pittyegett rám, hogy a WAN1 port éppen down.
A passthrough meg mobil neten itthon nem nagyon számít (szerintem).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Alkalmankénti backupra ez is jó a Telekomtól:
Maraton 10 GB
Belföldön és az EU-ban.
A sikeres aktiválástól időkorlát nélkül felhasználásig, vagy a SIM-kártya lejártáig érvényes.
(Van kisebb is)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szünetmentesnek ezt néztem ki a routerhez: https://www.eaton.com/hu/hu-hu/skuPage.5E1200UD.html
Egy kis LTE-s eszköz lóg majd rajta, egy unifi switch, egy router, és egy unifi AP.
A domino csomag elég rugalmasnak és korrektnek tűnik: 1. X nap korlátlan. 2. X nap korlátos. 3. 30 naponta megújuló net, 4. korlátos, de amíg le nem forgalmazom - ezeket választom, köszi.
Azért érdekes ez a home office, teljesen mellette vagyok, de ezt is érdemes megemlíteni. Ha nincs iroda a városban, akkor ezekről a dolgokról gondoskodni kell. Nem rossz az, ha bekocoghat az ember egy irodába fél óra alatt, ha probléma van. - De persze ezek a dolgok is megugorhatóak.
Nekem most messzebb lesz egy kicsit az iroda, és nem akarom, hogy borsot törjön a One vagy az áramszolgáltató az orrom alá. Egy időben gyakori, és rövid áramszünetek voltak, ezt is nagyon utáltam.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha ilyen ~12V-os eszközöket akarsz szünetmentesíteni, és van egy kicsi kedved kábelt gyártani magadnak, akkor nagyon érdemes DC szünetmentest használni (mint ami pl a riasztókban van). Ilyenkor a 220V váltóáram előállítása több veszteséggel jár mint amit az eszközök összesen elfogyasztanak, miközben valójában nincs is a 220V-ra szükséged.
Egy ilyen jellegű szünetmentes mint a linkelt EATON még üresen járatva is 30-90 perc között fog üzemelni. Eközben ugyanennyi akkumulátorról DC-n (az inverter kihagyásával) 4-8 órát jellemzően üzemelnek az eszközök. (Ezek nagyon hasamra ütöttem számok, csak a különbség szemléletetése végett, de a fogyasztás ismeretében lehet pontosabban méretezni)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Viszont a felsorolt konkrét eszközök legtöbbje (sajnos) belső tápos, vagy PoE-s, a DC 12/24V szinte egyiknél sem játszik. :( (de technikailag amúgy igazad van)
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
PoE-t lehet DC-ről feladni, olcsón is (csak akkor vigyázni kell mit hová dugsz) meg szabványosan is DC bementes PoE switcchel.
A boost converter DC12/24-ről DC57-re (=802.3af/at) még mindig sokkal jobb hatásfokú mint a DC12/24-ről AC230V-ra fordító kvázi szinuszos vagy négyszögletes inverter.
A belső tápos dolgokhoz (ha nincs rajta külön battery backup csatlakozó) már tényleg nagyon bátornak kell lenni, de semmi sem lehetetlen egy jó forrasztópákával. (Nem, ezt már én sem javaslonám komoly arccal.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi ez jó ötlet. De igen, ezek a unifi eszközök (AP6 LR, POE-s switch) szerintem (meg lehet a mikrotik lte router) inkább 48-58V-osak lehetnek. A switch pl POE++-t is tud biztosítani, lehet nagyobb fogyasztás.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
o ilyen DC ups-t en is neztem, de az itthoni eszkozok valtozatos feszt hasznalnak (9V mini switch, 12V router, 48V poe sw).
alin persze lehet venni mindent is tudot, de kerdes milyen a minosege, nem fog-e felgyulladni, stb.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Érdemes azt is átgondolni, hogy a leves meg a hús ára hogyan viszonyul egymáshoz... Egy gyári UPS lehet, hogy többet fogyaszt a folyamatos működés során, de egyrészt ez télen fűti az épületet :-) másrészt meg a teljes cucc teljesítményfelvételéhez képest a szünetmentesítés mennyit is jelent? És persze ott van a barkácskendács cuccok biztonságos, megbízható működése, működtetése is...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A linkelt terméket én is néztem, de ennek egy változatánál írták a véleményeknél, hogy első bekapcsolásnál elfüstölt némi láng kiséretében, így én sem mertem bevállalni.
Évek óta ilyeneket használok: https://makrai.hu/gyartmany/cct-kamera-szunetmentesitheto-intelligens-tapegysegek-tobb-kimenettel/me-80-14-6asw-ktei/
Itt írtam róla röviden: https://hup.hu/comment/2496737#comment-2496737
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha jol latom abban egy rele kapcsolja a kimenetet. ami a kamerak/switchnek eleg, max ujraindul. nas/routernek nem. amugy jo otlet!
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem. 1:1-ben az akkufesz van kint, direktbe kötve. Ez előnye, hátránya is. Tehát 13.8V indul el a tápból.
A relé az különféle hibakimenetekhez van. Ez még egy korábbi verziós. Valamelyik Open kollektoros ha jól emlékszem. Szóval tud nyáklapra forrasztott LED-et és kimenetet billenteni 230V hiányra, akku hibára és túlterhelésre.
Az akkut néhány percenként úgy teszteli, hogy elveszi róla a töltést és nézi az akkufesz esését. Ezzel legalább kicsit meg is mozgatja benne az elektronokat. Nem sokat ér, de többet, mint a folyamatos float feszültség tartása.
Adatlapját is javaslom tanulmányozásra. Szerintem tényleg jól összerakta Makrai bácsi. https://makrai.hu/wp-content/uploads/ME-80-14-6ASW-KTEI-II.pdf
Használok 3-4 db-ot belőle. Kamerák, NVR, NAS, router, switch. Majd Unifi AP-hoz is, de ahhoz majd 12V->24V DC step up konvertert fogok használni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kistesója visz nálam Telekomos böszme nagy routert, riasztóközpontot, és a beígért 6 órás áramszünetet szépen kibírta. faék egyszerűen bementem a bóóótba, megvettem, bedugtam, eszközöket beledugtam, és műx. Nem kellett 12V-os tápot keresgélni/barkácsolni - ja, és ha kell, akkor szükség eseténmás eszköz is ráakasztható ideiglenesen (mentésre használt nas pl. ami offline/offsite(!) eszköz a jelenlegi felállásban)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Arra is érdemes figyelni, utánajárni, hogy ha csak kis fogyasztású eszköz lenne a szünetmentesen, lehet neki olyan takarékos módja, hogy lekapcsolja magát.
Például APC szünetmentesemen külön gomb kombinációval lehetett kikapcsolni, hogy ha nem futnak a pécék, akkor se kapcsolja le magát és vele együtt a routert, switchet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ahol korábban laktam, egyetlen vezetékes szolgáltató volt. Amikor megnyertem egy mobil sticket, akkor a házi tűzfalamat bekonfiguráltam, hogy tud dual WAN-t, illetve képes csak WAN vagy csak mobilnet használatával is működni. Ez utóbbival végeztem méréseket - egész kellemes eredményeket kaptam. Majd egyszer csak a kanóc elszakadt, kifolyt belőle az utolsó bit is - és hiába izzítottam fel a mobil kapcsolatot, mert a környéken mindenki ezt tette és így ugyan volt backup net, csak éppen amikor használni kellett, akkor használhatatlanná silányodott...
Ahol most lakom, már két vezetékes szolgáltató is van. Elsőként jött a (z akkor még) DIGI, optikán, gigabites nettel. A másik a T lett volna, koaxon. Ez utóbbit nem kapkodtam el, több ok miatt sem - de az egyik igen nyomós érv végül az volt, hogy amennyire stabil az optikai kapcsolat, egyszerűen nem éri meg. (Ez nyilván helyi sajátosság, a kérdező esetén vélhetően pont azért kell backup net, mert nála nincs ekkora stabilitás.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a kérdező esetén vélhetően pont azért kell backup net, mert nála nincs ekkora stabilitás.
Nincs sajnos, és új kérdés is felmerült. 2 napja van, hogy van net, de: akadozik a teams, remote desktop, ledob vpn-ről, stb... mindenki állítja, hogy az ő oldalán jó a net.
Ha megnézem nálam, akkor miután ledobott, jónak tűnik a net.
Tehát lehetséges hogy csak "akadozik" időnként, és ilyenkor nagy kérdés hogy fog viselkedni a backup internet:
- A router észreveszi, hogy gond van, és oda-vissza fog kapcsolgatni, vagy csak simán átrak a backup netre (még nem néztem meg, onnan hogy kerülök vissza)
- A router nem vesz észre semmit, és akkor van egy backup netem, de továbbra is rossz a primary net, és azon maradok. Nem szakad meg huzamosabb időre, csak rossz a minősége egyszerűen.
Emiatt van még szívás a láthatáron sajnos, de meglátom majd hogy működik. Nincs még vele tapasztalatom, várom az lte-s routert, és a dominó kártyát.
A legrosszabb esetben a kis LTE-s mikrotik egy külön wifi-t fog biztosítani, és kézzel kell átjelentkezni rá. (ha az automatikus backup nem működik ilyenek miatt, amit most írtam).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
logban nincs ilyen?
2026-02-19T02:00:18.970680+01:00 kernel: e1000e 0000:05:00.0 eth1: NETDEV WATCHDOG: CPU: 4: transmit queue 0 timed out 5708 ms
2026-02-19T02:00:18.970693+01:00 kernel: e1000e 0000:05:00.0 eth1: Reset adapter unexpectedly
2026-02-19T02:00:22.178672+01:00 kernel: e1000e 0000:05:00.0 eth1: NIC Link is Up 1000 Mbps Full Duplex, Flow Control: None
amitol ez volt, az a router ethernet switch-et teljesen leallitotta, igy az internet elerest is, csak wifi-n lehetett elerni a routert.
routert kicsereltem, szamitogepbe tettem masik halokartyat, nem lett jo, az lett a workaround (99.99%-ban mostmar jo :) ), hogy tettem egy switch-et a router es a szamitogep koze.
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nincs sajnos, semmi hasonlót nem találok a logban, és az uptime-ot is 100%-ra írja a router.
Közben van akadozás. - Ezért gondolom, hogy problémás lesz.
Tehát az a gond, hogy nem csak olyan Internet elérés probléma létezik, ahol 100%-ra megszakad a kapcsolat. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ez az asztali gepen van, ahol a kernelben latszik a par masodperces megakadas. es 2 kulon fizikai helyen is volt januarban, mig a workaroundot meg nem csinaltam.
ha a routerre csak wifin csatlakozol, akkor is van megakadas?
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja, ok, most értettem meg, köszi. :) Igen, wifivel is van megakadás. Ezeket főleg akkor veszem észre, ha a teams-ben akadozás van, elmegy hang, vagy hasonló. Vagy ledob az RDP.
Néha lassan jön be ilyenkor egy-egy oldal, de packet-loss -t sem sikerült tetten érnem, általában 10-20 másodpercen belül minden oké. Majd ismét. Ez 2-3 napja van gyakrabban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha neked nem sikerult tettenerned, akkor lehet, hogy a routernek sem fog sikerulni, es nem valt at.
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát ez az. Ez pl egy olyan szolgáltatás minőség probléma lehet, amire nem megoldás a backup net.
Még annyi, hogy ilyenkor az sem 100%, hogy az én szolgáltatómnál van a kérdés, de valószínű, ha másnak nem jelentkezik a probléma.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
egy masik neten keresztul is fennall? pl. mobilneten keresztul. ha kiprobalod 1 napig.
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eddig csak a One-oson néztem, de ezt meg fogom nézni. De állítólag máshonnan minden jó. Tehát elvileg nem a teams-en, vagy vpn-en, stb.. múlik. Ezért gondolom, hogy valami szolgáltatói hülyeség lehet.
Kipróbálom majd mobilnettel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
egyedi/kornyek hiba lehet. one szhely: megy jol a vpn/teams/rdp/vnc.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A modem általában a 192.168.100.1 IP-n elérhető. Amikor T-s koax esett be hozzám, akkor ezen az IP-n elértem a modem webes felületét. Belépni ugyan nem tudtam, de tájékoztató jelleggel ilyenkor is meg lehetett nézni a jelszinteket.
Nálad valami ilyesmi?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Még nem érkezett meg a modem. Sajnos ezek a hibák a fő internettel vannak. Majd kíváncsi leszek, hogy a mobilnetre átkapcsolás hogy fog viselkedni. Most az van, hogy ha átkapcsolna az ilyen rövid szakadozásokra, az sem az igazi (mert akkor egy nap többször átkapcsolna), és ha nem kapcsol át, az sem az igazi (mert szakadozik a primary net).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Modem alatt most nem a backup internethez érkező SIM kártyás eszközre gondoltam, hanem arra a szolgáltatói eszközre, amibe a kanóc van dugva... :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja, bocsi, félreértettem. :) Nem érem el így, de gondolom akkor rá kellene dugnom valami gépet, vagy route-ot beállítani. De a jelszavát biztosan nem tudom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálam Telekom az egyik és ONE (egykori Digi) a másik. A modemek egy dual WAN routerbe vannak bekötve. Eddig még nem volt olyan, hogy egyszerre mindkettő döglött volna meg. Telekomnál olyan díjcsomagban vagyok, hogy van LTE backup is - a való életben ez nem tudom mennyire húz ki a kátyúból, de mondjuk van. Az achilles sarok egy nagyobb grid-ben áramszünet, mert akkor lehet hogy a ONE-os és a Telekom-os infrastruktúra eszközei is kikapcsolnak - hiába szünetmentes a lakás. Ennél már csak egy harmadik Yettel-es vonallal lehetne erősebb, vagy még inkább egy saját Starlink-kel, de ezekre egyelőre nem mentem rá: homeoffice-ra nekem így is bőven elég eddig. Van olyan telephely, ahol egyébként Yettel-es SIM van a távmanagement OOB eszközében, mert Telekom nem tudta megoldani a fix IP-t (pedig üzleti volt), Yettel meg igen (plussz zs). Nem olcsó, de időnként hasznos lehet.
"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak technikai info: a GPON FTTH passzív optikai hálózat. A központi DC és az otthoni ONT között nincsen olyan aktív eszköz, amihez tápellátás kellene. Szóval, ha otthon szünetmentesítve vagy, akkor az menni fog!
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jó hír! Kösznöm a jól informált fórumtársnak a technikai pontosítást! Érdekes, hogy a Telekom és a Digi is kicsit másféle optikai kábelt hoz, de mindkét esetben az optikai modemükbe végződik hasonló optikai porton, miután felhegesztette az iparos a pigtailt. A rend kedvéért korábban mindkettőt kivezettem optikai keystone-ra, könnyebb volt Digi-ONE modem csere. Sajnos a kalapsínes sorolható keystone-ok ellenére nagy kupleráj van az elektronikai szekrényben...
"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
központi DC helyett local OLT (helyi gpon központ) ahol passzív hálózat másik vége van, nem pedig a központi DC.
Persze, a helyi központban is jó eséllyel van UPS (és aggregátor).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Par evig volt UPC/VODA/One uveg, de egy nagy kalap szar volt. Folyamatos szakasasok, kimaradasok. Voda/One mobilnet mindig tokeletesen ment 4G/5G mobilrol osztva, stabilan. Legviccesebb ( utolso csepp a poharban) az volt, amikor kijott a szerelo a bejelentesre, majd megallapitotta, hogy gyenge az oszloprol bejovo jel. Na mondom akkor jo munkat. Beleszartak, en meg kukaztam oket.
Uveget kiszortam, Yettel 5G OtthonNet+ vagy mi a neve. 2 ev alatt egyszer volt halozatbovites miatt 1 ora kimaradas. Most ez a haztartasom fo internetelerese, elobbi speedtest szerint 1064/336 Mbps. De kb mindig ekorul van. Arban 7penz/ho.
Router, mogotte egy switch szunetmentesen van, fel napot elmennek arrol is. Backup netnek meg marad a One 5G mobilnet mobiltelefonrol osztva, elobbi meres szerint 363/66.2Mbps. Arban 12penz/ho (15 lenne, de tizenix ev utan kapok ra nagykegyesen kedvezmenyt) azthiszem XXL tarifa vagy mi a neve.
Szaladgalos Airem siman elmegy aram nelkul 17-18 orat, melos Pro is 14-15-ot. Az eddigi legnagyobb aramszunet kb 3 ora volt.
Mondjuk ha akkora blackout lenne, hogy a mobiltornyok is is leallnak, az ellen semmi sem ved. De akkor a vezetekes szolgaltatasok is felborulnak ,mint a budosbogar.
De hogy legyen foldrajzi hely is: Budapest agglomeracio, Pomaz.
I don't run often, but when I do, I run as administrator.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sajnos a földrajzi hely nagyon fontos ennél. Nekem volt Siófokon, 300Mbitnál sose tudott többet, pedig ablakra ragasztós kültéri modem volt. Nyáron a tömegben simán lement 100Mbit alá is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Munkaltatod nem ad kb. korlatlan mobil elofizetest?
Telefonon megoszthatod a netet, tarskartyat igenyelhetsz routerhoz, laptop WWAN kapcsolathoz stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha adna, ugy gondolom nem tette volna fel a kerdest :)
I don't run often, but when I do, I run as administrator.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De simán lehet hogy ad, csak egyeztetni kell. Ez kialakulóban van még.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pár ezresért vettem egy Huawei Mifi-t. Ez ellát külföldön helyi mobilnettel (most épp DNA.fi van benne), + ha hazamegyek, beállítom a hAP AX3-ast, hogy rá tudjon csatlakozni és megosztani a házzal a netet. Ugyanezt megcsinálom a telefonom megosztott netjével is, a konfig elment, letilt, igy csak engedélyezni kell, ha elment a drótos net.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Yettel Holiday SIM, korlátlan mobilnet, egy megfelelő SIM-es Wifi routerrel, annyit fizetsz amennyit használsz (+alapdíj). Több variáció is van.
2 éve megy nekem, hibátlanul és vidéken a vezetékes internetnél megbízhatóbban (4G). Simán elviszi 3-4 eszközt magán 0-24ben, és érzésre többre is képes lenne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Mikrotik hAP ax lite LTE6 nem elérhető, telefonon is megsúgta az egyik üzlet, és mindig egy nappal kitolódik a kiszállítás ideje, most már jövő hét. Ezért töröltem a megrendelést, és ez lesz helyette: https://mikrotik.com/product/chateau_lte12_2025 . Remélem jó döntés, ehhez lehet külső antennát is csatlakoztatni, van rajta SMA csatlakozó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
én speciel látok 20+ db-ot raktáron ebből (L41G2AXD&FG621EA) a szállítómnál, ha érdekel, szólj
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi szépen, megrendeltem a chateau lte12-t egy másik webshopból, ahol elvileg raktáron van. Lehet, hogy az LTE12-vel jobban is járok.
De pfff... ez akkor elég érdekes, hogy az előző webshop pedig nem szállítja múlt hét kedd-szerda óta. (és most már jövő hetet írnak)
Köszi szépen még egyszer!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
én nem tudom, h Te melyik webshopról beszélsz - én pedig direkt disztributortól vásárolok (ahol általában látom a tényleges raktárkészletet)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én csak azt tudom, amit ők mondtak (webshop), vagy történik, sajnos nem látok rá a raktárkészletre.
Ezek szerint nem sürgős nekik küldeni, miután meg lett rendelve, és fizetve lett?
Ők is direktben a disztribútortól kapják, ez egészen biztos. Az egyik webshop jelezte, hogy időbe telhet ez a router, a másik pedig azt mondta, hogy ezen a héten, a hét elején itt van. Nem volt nekik raktáron, de mondták, hogy beszerezhető. Tőlük rendeltem meg, telefonon egyeztettük, hogy a héten kell. (nem türelmetlenség, hanem így jön ki a lépés, tényleg kell a héten).
Utána szépen minden nap eggyel növelték a kiszállítás napját (beszerzés alatt státuszban), és amikor átugrottunk jövő hétre, akkor töröltem a megrendelést.
Az LTE12-t ma fel is adta egy harmadik webshop, holnap szerintem itt van. Bízom benne. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Your best friend when it comes to mobile networks. Amazing in the hands of seasoned system administrators. Or in a household with zero IT skills. Or anything in between.
Ezt azért megmosolyogtam. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, ezen én is mosolyogtam, nem tudom milyen marketing bullshit, ráadásul a hivatalos mikrotik weblapról. :))
Nagyon remélem hogy pont ugyanaz a szoftver fut rajta, mint minden más mikrotik eszközön, és pont ugyanúgy kell beállítani. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi szépen mindenkinek a tanácsokat.
Működik a Mikrotik Chateau LTE12. A térerő jó.
A meglepetések a következők voltak:
- Van linux-os winbox. (végre) Ez a 4.0.1-es winbox: https://mikrotik.com/download/winbox
- Linux alatt a 4.0.1-es winboxxal nem tudtam belépni a routerre mac address-sel. A 3.43-as winboxxal igen.
- Ha leresetelem a routert, úgy hogy nem tartom meg a gyári beállításokat, akkor Linux alatt a 3-as winboxxal (wine-vel) sem tudok belépni mac addressel.
- De Windows alatt simán működik a 3-as, és 4-es winbox is.
- A default jelszót elfelejtettem, hogy a router alján van, és egyedi (pedig régóta így van), úgyhogy egy kicsit szívattam magamat, mire megtaláltam. (de ez az én hülyeségem)
Leírom a konfigot is:
Reset:
/system reset-configuration no-defaults=yes skip-backup=yesNAT-os konfig ilyesmi, ami működött:
/interface bridge add name=bridge1
/interface bridge port add interface=ether1 bridge=bridge1
/interface bridge port add interface=ether2 bridge=bridge1
/interface bridge port add interface=ether3 bridge=bridge1
/interface bridge port add interface=ether4 bridge=bridge1
/interface bridge port add interface=ether5 bridge=bridge1
/ip address add address=10.0.0.1/24 interface=bridge1
/ip pool add name=pool1 ranges=10.0.0.10-10.0.0.254
/ip dhcp-server network add address=10.0.0.0/24 gateway=10.0.0.1 dns-server=8.8.8.8
/ip dhcp-server add name=dhcp1 interface=bridge1 address-pool=pool1
/ip firewall nat add chain=srcnat out-interface=lte1 action=masquerade
/ip firewall filter
add chain=input connection-state=established,related action=accept
add chain=input connection-state=invalid action=drop
add chain=input in-interface=lte1 action=dropaz LTE passthrough-s konfig pedig kb ennyi volt (ekkor a fenti nem kell):
/interface lte apn set [ find default=yes ] apn=internet.telekom authentication=pap passthrough-interface=ether1 passthrough-mac=auto use-network-apn=noPlusz:
- Jelszavak megváltoztatása
- Wifi kikapcsolása
- IPv6 kikapcsolása
- Felesleges szolgáltatások kikapcsolása: (ftp, telnet, www, api, api-ssl, stb...)
Remélem nem hagytam ki semmit.
Az lte passthrough módot használom végül, a sebesség 100/26 Mbps. Szerintem teljesen elfogadható backup netnek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy másik topikban bűvöltem én is defkonf nélkül mikit. Ott nekem az segített, hogy a notim lan portjára beállítottam egy statikus címet, úgy már tudtam kapcsolódni mac címel.
Linuxon ügyködtem, régebbről volt egy winboxom wine-al futtatva, arra azt mondta frissítsem, mert régi. Úgy ahogy Te is, én is lehúztam a natív linuxos friss verziót.
Windowson én nem próbáltam, de megjegyeztem ezt a statikus címet a kapcsolódó lanra.
Próbáld ki esetleg majd.
Innen is köszönöm "petkerek" fórumtársnak az ötletet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De mit kell ezen "ügyködni"?
Csinálsz egy def.rsc-t:
/ip address add address=192.168.88.1/24 interface=ether5
felnyomod scp-vel flash/def.rsc, majd
/system reset-configuration skip-backup=yes caps-mode=no keep-users=no run-after-reset=flash/def.rscÉs kész, nincs tele szeméttel, amikor meg beállítottad a rendes IP-jét, akkor ezt az egyet majd leveszed.
"Sose a gép a hülye."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
@guszti, @hnsz2002 Ez tök jó. És nekem pl nem jutott eszembe, de mennyivel egyszerűbb lett volna. :)
Ami érdekes, hogy nem emlékszem, hogy wine-vel linux alatt futtatott winbox korábban ne tudott volna csatlakozni mac address-szel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor is defkonf nélkül reseteltél?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, nem szoktam a defkonf-ot megtartani, hanem inkább beállítgatom azt, ami kell.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Unifi-vel is jól működik, szépen átvált a net a Telekom Domino-ra, ha a One elmegy. Amikor megjavul a One, akkor visszakapcsol. + A szünetmentes is működik.
Úgy látom a havi adatforgalmunk 2 TB, amin kicsit meglepődtem. A kölkök gépét most külön VLAN-ba tetten a Unifi routeren, és felvettem rá egy policy-t, ez a VLAN csak a primary interneten mehet ki. A backup internet tesztelése közben kiderült, hogy 1000-rel töltötték le éppen az Euro Truck Simulatort, a backup net pedig nem erre van. (2 GB-ot el is használtunk a dominó kártyáról az Euro truck simulátor letöltéssel, és én a teszteléssel, gyorsan ment.)
Net minőség: úgy látom a Unifiban elég szépen be lehet állítani, mi számít jó Internet kapcsolatnak: mekkora sebességnek kell lennie, mennyi packet loss megengedett, és milyen szervert pingeljen. Ha szakadozik a One, de nem tökéletes az átkapcsolás, mert nem áll le teljesen, akkor szerintem ezzel lehet majd játszani.
Wife approval factor: Feleségem reakciója a Mikrotik routerre a nappaliban, amit nem akartam eldugni, hogy legyen térerő: (csalódottan) "Hát ez gyönyörű szép... :("
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni