Légkondi FW upgrade [MEGOLDVA]

Van egy Nord fűtős fűtésre optimalizált inverteres klímám. Állítólag a GREE meg társai gyakorlatilag ugyanazok, csak más rajtuk az embléma. Az első perctől szar, indokolatlanul sokat olvaszt, van hogy bekapcsolás után 15 perc múlva indul úgy hogy fél napja nem ment. Szerintem szar az FW. Van vajon ezekhez frissített szoft? Honnan lehet megszerezni? Hogy kell feltölteni? Nincs létrám felmászni, így pontos típus nélkül kérdezem, általánosságban. Csinált már ilyet valaki?

Hozzászólások

Szerintem meg le van fagyva a kültéri, ez történik amikor nem fűtésre optimalizált (olyannal aminek a működési tartománya -15 °C és nem pedig -30°C) klímával akar fűteni a jóember.

1904.04.08.
RIP Jákub.
neut @

teljesen mindegy mi a mukodesi tartomanya, ha kint 0-8 fok kozott van es magas a paratartalom, akkor mindegyik le fog fagyni perceken belul, mivel a levegoben vizpara van, a kulteri pedig negativ homersekletu, a fizika meg fizika.  a futesre optimalizalt az altalaban csak azt jelenti, hogy van elektromos futes a kulteriben, igy gyorsabb a leolvasztas.

Jól beszélsz, így van. Az a baj hogy ha nincs lefagyva akkor is olvaszt ha olyanja van, ha meg rossz napja van negyed óra kell neki hogy elkezdjen fűteni bekapcsolás után. A nyelvét beállítom egy fix pozícióba, következő bekapcsoláskor tuti egy másik random állásban van. Az FW egy rakás szar, a HW meg hibátlan (szerintem).

σ→0, SNR<1 (A semleges részecskékkel nincs mérhető kölcsönhatás)

https://www.esp8266.org

A Wifi modul csak a smart funkciókhoz kell (mondjuk, ha azon keresztül lehet állítani bizonyos működési módokat, akkor még segíthet is) Ez a project meg azért van, hogy a felhőt kikerülve lehessen közvetlenül irányítani HA alól. AUX-hoz is van elvileg ilyen, csak értelmes leírást nem leltem hozzá, úgyhogy maradt a saját Wifi vevő + az azóta megjelent AUX felhős buzgerálás.

FW egy rakás szar

mondjuk ez nagyon sok (foleg kinai fejlesztesu) elektronikai hulladekra igaz.

nekem van egy sima elektromos 1/2kW fali futotestem, ugy nez ki designra mint egy legkondi belterije (csak fele akkora), na abban analog homerseklet szenzor (olyan ellenallas kinezetu, 2 droton) van, es hiszterezis nelkul mukodik a vezerles. neha masodpercenkent(!) kapcsolgat ki-be ha olyanja van, a kijelzon meg ugral a hofok ide-oda 1 fokot. a hw jo lenne, de a szoftvere felfoghatatlanul szar. legalabb csinalna azt hogy 1 percig atlagolja a mereseket (mint a kazan termosztatja) es az alapjan kapcsol ki vagy be, vagy valami...

A Gree-nél, - a beállításokat mobil app-ról elvégezve, - nem felejti el addig.., (és nem áll vissza alapértelmezett beállításra,) amíg nem állítod le távvezérlővel. (Ezért én nem is használom a távvezérlőt!) A fűtő üzemmódban az indítás körüli "molyozás" a természetes működés része.

a futesre optimalizalt az altalaban csak azt jelenti, hogy van elektromos futes a kulteriben, igy gyorsabb a leolvasztas

A leolvasztást általában nem segíti elektromos fűtés klímáknál, az "fűtésre optimalizált" azt jelenti, hogy olyan nyomásviszonyok vannak benne, hogy tud fűteni, illetve van benne karterfűtés (lásd másik hozzászólásom) és tálcafűtés, hogy a leolvasztásnál lecsorgó viz ne fagyjon bele a tálcába rögtön.

A nyomásviszonyok azt takarják, hogy adott T eva és T con hőmérséklet esetén mekkora nyomáskülönbség kell a működéshez. Ha ez elég nagy (mert mondjuk kell 40 °C a beltérinek és -20 °C van a kültéren), akkor nem tud a kompresszor elég nagy nyomást létrehozni, hogy a közeg cseppfolyós legyen, így megáll a kalorikus kör. Ha soha nem fűtesz, vagy nincs ekkora hőmérséklet különbség, akkor felesleges olyan drága kompresszor, ami tudja a nagyobb nyomást.

A kifejezetten fűtésre (kazán helyett) kitalált levegő-víz hőszivattyúk hogyan oldják ezt meg? Azok is állandóan körbe-körbe ciklust fordítanak?

Mármint mit? A leolvasztást? Igen, úgy olvasztanak le, hogy közben a vizet lehűtik, miért kellene másképp?

Nem a víz lehűtéséről van szó, hanem arról, hogy a primer körben ne kelljen állandóan megfordítani a ciklust, tehát pl. csinálni egy szekunder "leolvasztó" kört, akár egy második, kisebb kompresszorral, vagy mittom'én. Kiváncsi lennék rá, hogy egy ilyen fagypont közeli, ködös napon a fűtés-leolvasztás ciklusok hány percenként követik egymást, és milyen időarány jön ki a végére...

Nem a víz lehűtéséről van szó, hanem arról, hogy a primer körben ne kelljen állandóan megfordítani a ciklust, tehát pl. csinálni egy szekunder "leolvasztó" kört, akár egy második, kisebb kompresszorral, vagy mittom'én.

Oké, de miafasznak? A ciklus megfordítása egy szelep átváltását jelenti, minek komplikálni ennél jobban? Írd már le, hogy mit csinálna a szekunder leolvasztó kör és honnan venné a leolvasztáshoz szükséges energiát?

Kiváncsi lennék rá, hogy egy ilyen fagypont közeli, ködös napon a fűtés-leolvasztás ciklusok hány percenként követik egymást, és milyen időarány jön ki a végére...

A legrosszabb időben ~40-60 percenként és ~4-5 perc egy leolvasztás - szóval kb. 8-10% az, amíg leolvasztja magát. Mivel kb. sose megy maximális teljesítményen a hőszipka és mindig van a házban hőkapacitás (vagy a hőszipkánál egy puffertartály), ezért teljesen mindegy, hogy a leolvasztási ciklus milyen időállandóval jár.

Mondok konkrét számot, 9 kW hőszipka egy leolvasztásnál ~6 liter vizet olvaszt le, vagyis jó közelítéssel ~0,5 kWh energia kell ahhoz óránként, hogy ezt megtegye, ennyivel kell többet termelnie, amíg elér a következő leolvasztási ciklusig. Ha kell 5 kW teljesítményű fűtés, akkor - ha le kell olvasztania magát - 5,5 kW teljesítménnyel fog fűteni, oszt ennyi. Teljesen mindegy, hogy mit akarsz varázsolni, ez a 0,5 kWh hőenergia kell leolvasztási ciklusonként. A legjobb az, ha maga a hőszipka termeli meg ezt COP=4-5 mellett és betárolja egy nagy hőkapacitású rendszerbe (=ház), mint mindenféle egyéb kiegészítő faszságot megálmodni hozzá.

Párás ködös idő a klímával fűtés ellensége! Hamar lefagy.

Amit én idáig láttam firmware frissítést klímához, az mindig a klíma kommunikációs moduljához volt, nem pedig magához a klíma részéhez.

A GREE klímákon a kommunikációs modul firmware-ét a gyári telefonos appal lehet frissíteni (ami valójában UDP felett egy REST-szerű API-t használ) de annak tudtommal nincs kihatása a hűtés/fűtés funkcióra, csak az IP fölötti vezérlésre.

Amit leírsz egyébként, az a tipikus esete a kültéri lefagyásának.

Aki telepítette, azt már kérdezted...?

Valószínűleg van benne ún. karterfűtés, ennek az a dolga, hogy a kompresszort felfűtse minimum a környezeti hőmérséklet + 20 °C körüli hőmérsékletre (egyes esetekben 40 °C körüli hőmérsékletre) mielőtt a kalorikus kör megindul és így az olaj rögtön kenni tudja a kompresszort és a hűtőközeg se csapódik ki az olajban.

Ha szó szerint "hidegindítás" történik, akkor ezért nem fűt rögtön, mert kb. 10-15 perc, mire felfűti kartert.

Azért ez messze van a 100 wattos folyamatos fűtéstől. Vagy azért olyan kevés a téli standby, mert keveset van standby-ban. A Panasonic hőszipka standby az például 8 watt, ha kell fűteni, akkor szépen előkészíti magát erre kb. 5 perc alatt és nekiáll fűteni.

Ez azért eléggé durván hangzik.

Nálunk minden klíma percek alatt elkezd fűteni, a fogyasztás pedig:

Buta Fisherek a fogyméreő szerint 0W-ot fogyasztanak ha ki vannak kapcsolva.

A fisher amibe dugtam egy esp32 alapú wifi vezérlőt, kb 1W

A cascade standby állapotban 5W-ot fogyaszt.

Ezeknél nyilván a wifi modul miatt van fogyasztás.

 

Azért folyamatos 100W-ot tolni, hogy pár perccel hamarabb fűtsön, erős.

Fűtésre optimalizált mindhárom márka ami van nálunk.

Amikor csináltattuk, akkor a gépnél 2 megkötésem volt: Fűtésre optimalizált és H tarifa kompatibilis, ha egyszer csatlakoznánk rá.

Így bírnia kell.

A nappaliban 3.5kW-os Fisher van, télen kb csak azzal fűtünk. Gond nélkül bírja.

(volt amikor kb csak klímával fűtöttünk, de rájöttünk jobban kijövünk ha mixeljük a kazánnal)

Fűtésre optimalizált mindhárom márka ami van nálunk.

Én is úgy vettem. :D

Aztán amikor a második télen ráfagyott a tálcára minden, kiderült, hogy a gyári papír szerint van benne ugyan karterfűtés és tálcafűtés, a valóságban meg nincs beleszerelve, szóval a telepítő kijött és garanciában ezeket beleszerelte. Könnyű ellenőrizni mondjuk, ha tudsz fogyasztást mérni. Ha ilyen hidegben bekapcsolás után van 5-10 percig 100 wattos terhelés és nem fűt, akkor van benne karterfűtés. A tálcafűtés az kívülről is látszik, meg érezhető, hogy a leolvasztási ciklus végén kézmeleg a tálca. 

Én a helyedben megnézném azért, a Fisher alapból egy átverés, de ezt tudják még fokozni időnként.

Így bírnia kell.

4 év után megdöglött kompresszor hibával, és cserealkatrész hiányában javíthatatlan lett. A Fisher az alapvetően legózik más gyártók levetett cuccaival, szóval eléggé nehézkes néha a javítása.

Amikor beszereltetni akartuk, akkor a Fishert javasolta klímás ismerős. Úgy tűnt, hogy jó márka. Évekkel később találtam én is cikket ahol kiderült, hogy kamu. Ennek ellenére a 3 Fisher Art klímánk rendesen teszi a dolgát. Az elektronika gpt szerint midea, emiatt belement egy esp alapú wifi okosító is. A "gyári" 2x annyiba került volna és csak a saját fos app-jával működött volna.

Majd megnézem ezt a kézmeleg tálca sztorit.

Miért kapcsolod ki? Hadd menjen folyamatosan. Állítsd be a kívánt hőfokra, automatára, és csak akkor kapcsolja ki a karbantartást végző személy, kb 3 havonta 

Nem vagyok mindig ott. Próbálok spórolni az árammal. Amikor pöccre indul 10 perc alatt meleg van. Ha rossz kedve van akkor várhatok rá negyed órát hogy bekapcsoljon. A nyelvével is faszkivan. Nekem egy pozicióban jó (emeletre fúj a lépcsőn), azt is mindig random átállítja. Nagyon jó gép csak az agya beteg.

σ→0, SNR<1 (A semleges részecskékkel nincs mérhető kölcsönhatás)

https://www.esp8266.org

"Amikor pöccre indul 10 perc alatt meleg van. Ha rossz kedve van akkor várhatok rá negyed órát hogy bekapcsoljon."

10+15=25

Ha ügyfél jön, én is hozzá igazodva berohanok előtte akkor sok.

Van WiFi, de nem sikerült még beüzemelni. Nem is érdekel, IR távirányítóval szeretném használni a fenti bugok nélkül. 

Ez a karterfűtés nekem új, utánaolvasok. A probléma a jelenlegi (2-12 fok sacc) körülmények között is megvan.

σ→0, SNR<1 (A semleges részecskékkel nincs mérhető kölcsönhatás)

https://www.esp8266.org

De bakker, így nem spórolsz, ha 15 percet üresben megy majd még valamennyit mire felfűt. Nálam szerencsére "jó" a klma, pár percen belül már adja a meleget, ezért tudom kikapcsolni.

Amikor még a régi routerem volt, amit a klíma is szeretett, azt csináltam amúgy, hogy mielőtt hazaértem, még a buszról bekapcsoltam a klímát, és mire hazaértem, kellemes jó meleg fogadott, fél órával később ki is nyomtam a szemét.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Esetleg a gáz nem hiányos benne?

Kültéri nem retkes? Ha a lamellák el vannak tömődve a sok kosztól, akkor nem tud szellőzni azaz nem tudja a venti átfújni rajta a levegőt és bizony hamarabb le fog fagyni. Emiatt szerintem a lassú felfűtés is lehet egy okozat.

Amikor olvaszt, nézzed meg, hogy a kültéri valóban le van e fagyva. Ha tökéletesen  tiszta és semmi fagyás nincs rajta, mégis olvaszt, akkor esetleg a termosztát rosszul mér rajta (?).

Amit meg írtak, amikor erősen ködös párás idő van és még hideg is (többet fűtenél), akkor gyakrabban le is fagy. Volt pár nap erre is előző évben, direkt figyeltem, csontra lejegesedett a kültéri. Aztán öröm volt nézni amikor leolvasztotta.

Van nálunk Gree, Cascade (az is Gree igazából) és Fisher.

Számít az is, hogy hol a klíma, pl a konhai kültérije a veranda alatt van, az kevésbé fagy le, mint pl a ház mögött lévő ahol több a pára, főleg reggelre.

 

Firmware biztos nem fogja ezt neked megoldani.

Érdemes nézni a felfűtésnél is a kültérit meg beltérit, mérni hőmérővel, hőkamerával, hogy mi történik. Hallgatni a kompresszort, beindul e egyáltalán. Pl ha pörög mint az állat, de 15 percen keresztül nem tudja felfűteni a kört annyira, hogy beinduljon, akkor ott a fentiek közül lehet valami (kosz, termosztát, gáz, esetleg egyéb hiba)

Jenő (asszony nevezte el így) honnan tudja hogy hány fok van bent? Nincs termosztát. Az IR távirányító küldi be egy benne levő szenzor mérrt értékét? Mi van ha a párna alatt van? Esküszöm nem értem ezt az egészet. Van benne tálca, kompresszor fűtés.

σ→0, SNR<1 (A semleges részecskékkel nincs mérhető kölcsönhatás)

https://www.esp8266.org

Jenő (asszony nevezte el így) honnan tudja hogy hány fok van bent?

megkerdezi a macskatol :)

nyilvan a belteri meri a beszivott levego hofokat...

Az IR távirányító küldi be egy benne levő szenzor mérrt értékét?

olyan is van nehany tipusnal, igen. bar az is opcionalis szokott lenni.

A hütôközeg az olajjal habot képez ha nincs olajfűtés!  Na ez a hab ha bejutott a scroltérbe akkor elhagyja a kompreszort a nyomó oldalon! Az olaj a kompresszor számára hiányzik , a csőfalon végig pedig egy belső térfogat csökkenés és kondenzációs problémák lesznek! 

De hogy a fenébe a mostani technológia mellett nincs egy olyan olaj gáz kombó ami -35 fokig stabil? 

Kifizetnéd, ha lenne? Egy kínai klíma másolat olcsóbb kínai másolatának a még olcsóbb kínai másolatát vetted meg, valószínűleg azért nem Daikin, Mitsubishi vagy Toshiba lett, mert nem volt rá pénzed, nem?

Környezetvédelmi okok. Az ollajfütés pedig már a dugattyús kompresszor oknál bevált. Ott az olaj ha bekerül a hengerbe folyadék ütést okoz.

Lérta mát van. Rohadt hangos a kültéri. Gondolom a venti csapágya van ki. Be lehet zsírotni? Szétszedhető egyáltalán fent a falon? Csinált mát valaki ilyet?

σ→0, SNR<1 (A semleges részecskékkel nincs mérhető kölcsönhatás)

https://www.esp8266.org

Kiképzőtől politikailag korrekten elhatárolódok. Ezt a szart a boltommal együtt kaptam. Már rajtam kívül másokat is zavar a hangja. Rájöttem hogy egy kínai alkatrészekből magyarországon összegányolt foskupac, mint pl régen az albacomp laptop. A ventit kéne lecsendesíteni. A vágjam el a drótját semleges részecske féle tanács nem opció.

σ→0, SNR<1 (A semleges részecskékkel nincs mérhető kölcsönhatás)

https://www.esp8266.org