Home Assistant - A nap legmelegebb (2) órája

Fórumok

Valaki tudna segíteni, hogy ezt hogy tudom megcsinálni?

Már a maradék hajam kihullik ettől a fostól...

Szóval a nap 2 legmelegebb órájára lenne szükségem, és ennek kezdetéhez illetve végéhez egy eseményt kapcsolni.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 02. 16., v – 14:19

Szerintem a végéhez tudsz, az elejéhez csak akkor, ha vége van. :))

Én inkább fix hőmérséklet elérését választanám trigger eseménynek.

Debian - The "What?!" starts not!
http://nyizsa.blogspot.com

Én is ezen gondolkodtam hogy most vagy nem értem a kérdést, vagy itt valami csavar lehet, hiszen maximális értéke(ke)t a teljes sor tudatában lehet mondani, hacsak nem jósgömböt építünk? Jó lenne tudni mi az igazi probléma amit meg kellene oldani.

[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS

Ezt csak jóslással tudod megtenni, ha nem húzol be időjárásjelentést.

Például nálam az van hasonló okokból, hogy nyilván időjáráskövető módban megy a hőszivattyú, de annyi csavarral, hogy a víz célhőmérsékletét az elmúlt 24 óra és a következő 24 óra átlaghőmérséklete adja meg, illetve az aktuális hőmérséklet ezen valamennyit változtat.

A heti görbén látszik, hogy egy irányba mozog a célhőmérséklet a külső hőmérséklettel: https://imgur.com/a/Kv78KeB

Viszont a fél éves grafikonon látszik, hogy nagyobb időtávlatban egymással ellentétes irányban mozognak és a hőszivattyú jóslás alapján állítja be a vízhőmérsékletet: https://imgur.com/a/4eCMjj3

Nem használok HA-t, de szerintem csak be lehet valahogy húzni valamelyik weather API-t.

Nem értek a HA-hoz, elengedtem egy random keresést a témában: https://community.home-assistant.io/t/get-warmest-hours-of-the-day-in-a…

Edit workaround: Hiba történt az űrlap beküldése során. 6 másodperc várakozás után újra meg lehet próbálni.

Mar megválaszolták... Vagy köszöbértéket adsz meg, esetleg napi középhőmérséklettel kalkulálsz. Erre talán van valami megoldás, mintha már találkoztam volna ilyennel.

Bocsánat hogy belevau, úgy érzem sok infó van rejtve előttem. De ha van memóriád ami az előző napot képes tárolni (nem tudom hogy rendelkezésre áll-e), akkor abból esetleg lehet interpolálni a mai napra is, esetleg korrigálva az aktuális tapasztalattal.

Ilyenkor szokás írni egy sajátot. Én azt csinálnám :-)

Amikor csökkenni kezd a hőmérséklet (hiszterézissel kell figyelni), akkor tudod, hogy vége a legmelegebb 2 órának, hozzárendelhetsz eseményt. Emelkedő hőmérsékletnél nem látsz a jövőbe. Lehet, hogy 6 órán keresztül emelkedik, akkor mihez triggerelsz? Utána elkezd csökkenni, szóval a csökkenés kezdete minusz 2 óráról lekéstél...

Nem én akarok jósolni. Nekem teljesen elég, ha van egy óránkénti hőmérséklet előrejelzés, ami pl. úgy néz ki az adott napra, hogy:

11 óra - 9,1 fok
12 óra - 9,6 fok
13 óra - 10,2 fok
14 óra: 10,6 fok
15 óra: 10,3 fok
16 óra: 9,5 fok

Akkor mondjuk 14 és 15 (vagy 13 és 14) órakor triggerelődjön.

"Sose a gép a hülye."

Javaslatot tudtok adni, hogy milyen vasat érdemes Home Assistant alá pakolni? (van otthon synology 218j, de nem szereti)
Célhw kellene csak kevésnek érzem a greent.

nekem egy rpi3-on fut évek óta probléma nélkül.

De az install guide is tartalmaz variációkat/javaslatokat/támogatott hardvereket:

https://www.home-assistant.io/installation/

 

De épp most épül az új saját építésű NAS-om rock5-itx alapokon:

https://radxa.com/products/rock5/5itx/

Ezen várhatóan elfér a többi szolgáltatás mellett egy docker konténerben is :)

Valamelyik időjárás oldal API-ról szedném az órás előrejelzés pontos helyi tippjét. Ahogy közeledsz az időponthoz, egyre pontosabb, azaz szépen korrigálható.

Szerkesztve: 2025. 02. 17., h – 00:26

Nalam az idojaras elorejelzes mutatja a kovetkezo 5 nap varhato min. es max. homersekletet:

Sunday, February 16 -2 °C 3 °C
Monday, February 17 -5 °C 3 °C
Tuesday, February 18 -4 °C 8 °C
Wednesday, February 19 -1 °C 12 °C
Thursday, February 20 2 °C 15 °C

Ha van kapcsolva a HA-hez egy kulso homerod akkor amint a homerseklet eleri/meghaladja az adott napra jelzett max. homersekletet ahhoz siman tudsz barmilyen triggert beallitani, ugyanigy ha a maximum ala esik, akkor a masik triggert.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

1. Távol ál a fostól

2. Használj időjárás előrejelzést, mert szerintem is lehetetlent akarsz.

2. Használj időjárás előrejelzést, mert szerintem is lehetetlent akarsz.

+1, én nem teljesen értem itt a problémát

Ha az a kérdés, mikor a leghatékonyabb a fűtés, akkor megnézed reggel az előrejelzést, és az alapján belövöd, hogy mikor kell mennie. Igen, benne van a pakliban, hogy a legmelegebb 120 percből csak 110-et találsz el, és buksz aznap 3 forint 12 fillért, de életszerűtlen ennél pontosabban kitalálni előre, hogy mikor lesz meleg.

Hogy valami lényegbevágót is mondjak: az előrejelzést korrigálni kell a tájolásoddal! Ha mondjuk keletre néző domboldalon vagy, akkor nem délután lesz a legmelegebb többnyire, hiába mondja azt az előrejelzés. Például én nagyjából a keleti falra rakattam a hőszivattyút, delután már csak suroló napot kap.

Mivel a földet körülvevő közeg( levegő) nem egy ideális gáz ezért van hőkapacitása. Ebből kifojólag a közelítőled szinuszgörbe alakú hőingás a gerjesztés ( napsütés) periódusától kb 1-1.5 órávl késik. Namármost ha a két legmelegebb órát keresed az nagy valósínüséggel a fél 12 és fél 3 közötti időszakra esik. ( én csak egy gépész mérnök vagyok igy lehet hülyeség a gondolatmenetem, de meg lehet kérdezni egy meterologust) 

Ezt mivel a légkör nem egy statikus közeg jócskán összekutyulja a lokális nyomás különbségekből adódó áramlás ( szél) is. 

Hőszivattyús fűtés esetén a hőszivattyú hőteljesítménye 3 °C nál a leg alacsonyabb (nem a COP) mert a levegő abszolut páratartalma is hatással van a leadott hőmennyiségre.  

egyszerűen a leolvasztási funkció nincs benne a COP mérésébe, a leolvasztáskor a hő áramlási iránya megfordul ( a lakásból mint zárt renszerből kifelé a jég olvasztására megy a hőmennyiség) egy egy leolvasztáskor 8-10 l-nyi vizet kell megolvasztani. ( 10kg * 0,1 kWh) 

>a hőszivattyú hőteljesítménye 3 °C nál a leg alacsonyabb

Ezt úgy kell érteni, hogy a leadott hőteljesítmény/felvett teljesítmény(áramból) itt a legrosszabb, tehát 3C-nál? Alacsonyabb hőmérsékleten meg még jobb is valami okból?

A leolvasztás problémáját érteni vélem. 3C-nál keletkezik a legtöbb jég, és ez dominálja az energiamérleget annyira, hogy hiába van hidegebb, még jobb is az összes hatásfok?

Érdekesen hangzik, ez új volt nekem nem gondoltam bele, hogy a jegesedésnek ilyen a hőmérsékletfüggése.

legmelegebb órát keresed az nagy valósínüséggel a fél 12 és fél 3 közötti időszakra esik

Ami általában nem igaz, télen leginkább a délután 3-5 a legmelegebb, nyáron meg a délután 5-8 között.

én csak egy gépész mérnök vagyok igy lehet hülyeség a gondolatmenetem, de meg lehet kérdezni egy meterologust

Igazából elég lenne csak megnézni előrejelzéseket vagy mért értékeket.

Hőszivattyús fűtés esetén a hőszivattyú hőteljesítménye 3 °C nál a leg alacsonyabb (nem a COP) mert a levegő abszolut páratartalma is hatással van a leadott hőmennyiségre.  

Ha itt a lejegesedésre gondolsz, akkor ez így faszság, annyi igaz belőle, hogy nagyjából 3 °C alatt tud jegesedni, mert az evaporátor hőmérséklete kb. 3-4 fokkal hidegebb, mint a levegő hőmérséklete. Mutatok konkrét mérést (kékes a levegő, pirosas az evaporátor, a keskeny csúcsok a leolvasztások, a szélesebbeknél kikapcsolt a hőszivattyú): https://imgur.com/a/Kf2c8Sj

A páratartalom a fontos, hogy az evaporátor hőmérséklete az harmatpont alatti-e a levegő hőmérséklet-páratartalom értékét nézve. Száraz hidegben (~70 rH% alatt) nem fog jegesedni, legyen bármilyen hideg, viszont "nedves" hideg levegő esetén (~70 rH% felett) jegesedni fog, bőven 3 °C alatt is.

Másrészt a hőteljesítménye jegesedve is konstans, csak jelentősen romlik a COP: https://imgur.com/a/nlZHOLt

> nyáron meg a délután 5-8 között.

Nyáron az inkább 2-8 óra között van, pontosabban a peak olyan 3-5 körül jön el, utána már hűl az idő.

Ezt most csak Budapestre néztem, de annyira nem nagy Magyarország, hogy az alföldön lényegesen más legyen: https://weatherspark.com/m/84771/7/Average-Weather-in-July-in-Budapest-…

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-