[megoldva] 0,01 - 0,001mm precizitással damil / műanyag zsinór átmérőjének a mérése analóg vagy digitális kijelzővel

Sziasztok!

Van-e információtok, mivel lehetne pontosan, házi, hobbi célra megmérni a monofil damil átmérőjét (kemény, műanyag zsinór, kb 10%-ot nyúlik maximum)? Nem csak ellenőrizni szeretném, hogy milyen horgász zsinórt vettem, hanem főleg kideríteni, hogy melyik orsón mi van, mert van amit úgy kaptam, hogy fel van tekerve rá valami, és nem tudni, hogy mi, milyen átmérőjű. Tehát tipikusan 0,15 és 0,4 mm között mérnék, kb 0,05 a lépték, tehát van 0,3 majd 0,35 és 0,4 mm damil, jó lenne pontosan tudni, hogy melyik melyik. Néha van 0,32 mm is, stb. Minimum 0,1 mm és maximum 1mm átmérő, amit mérnék.

Nyilván a legjobb valami lézeres eszköz lenne, ami nem nyomja össze, én ilyet több száz ezer forinttól indulóan milliókért láttam. Jó lenne 25000 Ft alatt maradni, de még jobb lenne, ha a 3500 Ft értékű termék is pontos és jó erre. Álom? Ha digitális és elemes, jó lenne aa vagy aaa menne bele, ilyet nem is találtam. Aki ilyet mutat, az elnyeri a hónap legjobb termék ajánlója díjat!

Nem mérési szakiként azt tippelem, az a legjobb, ami minél kisebb átmérőt mér, annál hatékonyabb tud lenni. A mérlegnél legalábbis ez a tapasztalatom. Direkt nem is raktam bele olyat, ami 100 mm-t vagy nagyobbat mér. Ha szerintetek az is lehet 0,001 pontos, akkor megnézek olyat is. Azért tűztem ki a 0,001mm célt, ha téveszt, akkor kisebb legyen a szórása, mint ami 0,01mm mér, viszont ha 0,1mm amit téved, akkor értelmetlen az egész.

Ha megfogom a monofil damilt, kb 0,1 - 0,2mm hatékonysággal ingyen is meg tudom tippelni, hogy milyen. Azonban sok esetben jó lenne tudni, hogy 0,3 vagy 0,4, esetleg 0,25 vagy 0,35. Úgy szokás, hogy mondjuk a 0,4mm átmérőjű, orsón lévő főzsinorra 0,3 vagy 0,25mm előke kerül (amin a horog van), ha beszakadna, akkor csak ez az (horgos) előke szakad le, nem az egész szerelék. Ha nem tudom, hogy milyen átmérőjű a főzsinór, akkor nehéz eltalálni, hogy milyen előke kell rá. Ezért kellene ez. Drága hobbi ez a horgászat!

Ezeknek a termékeknek megtaláltam az eredetijét Európai gyártással / forgalmazással, azok jóval drágábbak, százezrek, milliók. Tanusítvánnyal. Nekem nem munkára kell.

Ha lesz egy ilyen eszközöm, lemérek vagy 5 olyan damilt, aminek megvan a gyári paramétere, átmérője, és ha azokat jól méri, akkor el tudom hinni azokat a méréseket, amelyekről nem tudok semmit.

Kérlek mondjatok véleményt, hogy melyik termék lehetne a legjobb és miért:

1. Ez analóg: 0-25mm átmérő: 0,01 precizitás, 3500 Ft

2. Ez digitális 0-25mm átmérő: 0,001 precizitás, 10000 Ft

3. Ez is hasonló digitális 0-25mm: 0,001 precizitás, 12000 Ft

4. Ez tűnik az egyik leghitelesebbnek, digitális, 0-12mm, 16000 Ft

5. Ez is digitális, van rajta valami tekerő, 0-25mm 0,001 precizitás, 14000 Ft

6. Ez analóg, 0-5mm, 0,001 precizitás 23000 Ft

Köszi!

Frissítés: első körben megmérem a szakítószilárdságát a damiloknak, mert az fontosabb, mint az átmérő. Javasoltak itt lézer árnyék mérést is, lehet azzal is meg tudom oldani ezt, amit hamarosan kipróbálok. Továbbá megismertem egy számomra új yt csatornát itt, ahol damilokat tesztelnek profi szinten, ami segít.

Nagyon köszönöm a válaszokat, első körben lehet, hogy 0 Ft ráfordítással tudom megoldani, ami miatt kellett volna az átmérő mérés.

Az ai csak a kérdésre válaszolt, ti pedig megértettétek és más nézőpontból tettetek javaslatokat. Kérdés, hogy az ai mennyi idő múlva tart majd itt, hány év.

Hozzászólások

Off

”házi, hobbi célra” vs “0.001” :D

Szeretem amikor valaki nem szarozik, szóval király vagy. Tényleg, semmi szarkazmus.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Köszi.

Ha van 10000 Ft körül olyan, ami 0,001-et tud a specifikációk szerint, de a gyakorlatban csak 0,01 lesz, az már elég nekem. Ami a specifikáció alapján tud 0,01-et, és a gyakorlatban csak 0,1 lenne, az értelmetlen, mert azt kb szemmel, tapintással megállapítom. Ezért 0,001 mm a cél.

Azért óvatosan az ezredekkel. Főleg a digitális ezredekkel. Akkora csillapítás van bennük, hogy ne pörögjön állandóan az utolsó digit, hogy néha még századot se lehet vele rendesen mérni.

A milliméter ezredrészénél már sok minden játszik, szóval nyugodtan állítható, hogy a kézi mikrométerek jelentős része kamuzik.

Erről jutott eszembe egy régi történetem.

Anno, az egyetemen az egyik tanársegédnél volt logarléc, és még használni is tudta. Nálunk már mindenkinek volt zsebszámológépe. Mivel csak két tizedesig tudott vele számolni, persze jött a kérdés  "S mi van ha több tizedesre van szüksége?" "Kidobom dobókockával." Volt a válasz.

Sima legolcsóbb mechanikus, analóg mikrométer is jó neked, a lényeg, hogy ne "vakon" mérd meg a damiljaidat, hanem szerezz kölcsönbe etalon példányokat, amiket megmérsz, és feljegyzed, hogy milyen névleges átmérőnél finoman rátekerve a műszert, az milyen átmérőt mutatott. Amelyik saját damilnál ugyanannyit téved, ahhoz már fel is írhatod, hogy mi a néveleges átmérő.

Ami fontos, hogy ugyanolyan sebességgel és erővel tekerd rá, na meg egy mérés nem mérés. Az etalon példányokon is legalább 4-5 helyen mérj, hogy lásd az eltéréseket, és a mérendőt is ugyanígy, több helyen mérd meg. Az nem baj, ha az etalon 0.4 -es zsineget ötször mérve az átlag 0.35 -re jön ki, ez csak annyit jelent, hogy közben összenyomtad. A lényeg, hogy ha egy saját damilt ötször mérve 0.35 -ös átlag jön ki, akkor az 0.4 és nem 0.35.

Szerintem is a gond az összenyomással van (damil a céltárgy). A műszer tévedése kisebb faktor. Főleg ha mikrométerrel méred. Ezt (az összenyomást) a 4. és 6 . verzióval tudod legjobban kivédeni. (szerintem) itt csak a mérőtüske súlya ami nyom. Ezért minél vékonyabb és rövidebb a jobb.

De ez csak a mérés, mint témakörhöz írtam. Jelen felhasználáshoz, ez szerintem ágyúval verébre kategória.

A feladatra egy bejáratott (szóval ami nem szorul) analóg tolómérő* bőven elég. Mérj vele pár tucatszor bármit, hogy gyakorolj. Aztán páratlan számú(7 vagy 9 mérés )átlaga, aztán jól van.:)

szerk: vágj a damilból egy rövid max. 1-2 cm hosszút és hosszában fektesd be a pofák közé.

*Jobb helyeken van 5 százados pontosságú.

Köszi a tippeket.

Én is érzem, hogy ágyúval verébre. Nincs analóg tolómérőm sem, eddig nem kellett.

Arra is gondoltam, hogy az okostelefonom makró üzemmódjában valahogy a damilok végét lefotozóni úgy, hogy mellé teszem azt, amit biztosan tudok, mondjuk 0,3 és 0,4 közé teszem, amit mérni akarok, és megnézem, hogy melyikhez van közelebb. Ez mondjuk 0 Ft extra költség.

Szerkesztve: 2025. 02. 12., sze – 10:11

jól értem, hogy egyszerű kommersz horgászsinórt akarsz mikrométerrel méricskélni? :D

 

nem akarlak elkeseríteni, de azokra a ráírt értéknek csak marketing jelentősége van, nem sok köze van a valós mérhető meretekhez ;)

a tűrésükről nem is bezélve... meg arról hogy hosszában ez hogyan változik/változhat.

meg hogy hány fokon méred, mekkora erővel nyújtva/feszítve, stb.

 

Sőt a gyakorlatban kvára nem is az számít hogy mekkora az átmérője, hanem hogy mekkora a szakítózilárdsága. meg a csomótűrése, és a kopásállósága. - ezek ráadásul idővel változnak (romlanak)

szóval a gyakorlatban csak tapasztalati úton megismerhetőek - ha kézzel ezt nem tudod ellenőrizni, akkor valamit rosszul csinálsz ;)

szerintem.

Jól érted. Mindenki más módon szórakoztatja és szívatja magát! :-) Ez most még szórakoztatóbb, mint a Qubes OS, de ha ezek elfogynak, majd az is sorra kerül!

Jogosak az érvek. Igen, tényleg az a lényeg, hogy az erősebb főzsinórnál egy gyengébb előke legyen. Elvileg egyszerűbb lenne megmérni az átmérőt, mint letesztelni, mennyit bír súly alapján. Ott már bejön, hogy a horgász kötés mennyit ront a teherbírásán.

Ez is megoldhatja a kérdést, hogy a súly általi terhelés alapján rangsorolnám a damilokat. Csak ez jóval több időnek tűnik.

mechanikus tolómérő - a digitálisok az olcsó kategóriában kis túlzással helyettesíthetők egy vonalzóval is, a mikrométer pedig túlzás, főleg, hogy műanyag-szerű dolgokat akarsz mérni

Nekem kis semmitmondó digitális van. Amennyire a gyártói adat pontos, annyira az is az. :)

Amúgy ha az orsóra raktad, tegyél egy cetlit valahova mit raktál rá, irtó hasznos megoldás. De hogy 14 és 40 között... széles a módszertanod. :D

 

Illettve van egy fickó, aki most már elég sok zsinórt lemért, elég sok paraméter alapján a youtube-on, tudom ajánlani, de ez kicsit offtopic:

https://www.youtube.com/@FishingForceHorgaszKellekTeszt

Már egy ideje vannak cetlik az orsón és azok oké, de van több minden, amin nincs, és amit úgy kaptam, hogy nem tudni, mit tekertek rá. Jogos amit fentebb javasoltak, hogy nem is az átmérő a fontos a damilnál, hanem hogy mennyit bír, mikor szakad. Egy jobb 0,3 damil erősebb lehet mint egy olcsó 0,4.

Nagyon köszönöm azt a damil tesztelős oldalt. Nagyon komolyan tolja. Méltatlanul kevés megtekintéssel. Mondjuk lett 1 új nézője és előfizetője! :-) Offtopic? Ez legalább annyira hasznos, mint egy jó termék!

A 16.000 inkább lágy/rugalmas lemez vastagságmérésre lehet jó, azért is kicsit nagyobb a nyomófelülete. Volt hasonló a kezem között azon írták is, hogy 6 v 8N erővel nyomorgatja a lemezt.
Kézi mikrométert is láttam már, ott talán úgy megy a dolog, hogy a nagyobb tekerő után a picivel finomítod a mérést, de az sem kizárt, hogy a picivel a nyomóerőt szabályozhatod.

Egyrészt: szerintem is a konkrét szakítószilárdságnak van valódi jelentősége - főleg ha régi zsinórokról van szó.

Másrészt: van értelme 25 ezerért műszert venni? Az új - ismert - zsinórnál nincs jobb, ennyi pénzért meg azért már - főleg mono-ból - fel lehet zsinórozni pár botot.

Harmadrészt: lehet hogy buta ötlet de "vetítős" módszer? Valami jó kis lézerrel megvilágítod mondjuk 1 centiről és az árnyékot megméred mondjuk az 1-2 méterre levő falon? Mindjárt van egy 100x-os nagyításod. Nem próbáltam, csak ötlet.

Gábriel Ákos

Micsoda ötletek! Köszi. Lézerem van, szórakoztatónak tűnik kipróbálni a 3. tippped.

A 2. tipp is teljesen jogos. Nagy eséllyel soha nem térülne meg egy ilyen műszer, még az 5000 Ft árú sem.

Az 1. is igaz, a szakítószilárdság fontosabb, mint a vastagság.

Feltetted a pontot az i-re. Kipróbálom ezeket.

főleg ha régi zsinórokról van szó.

Nem csak regieknel. Ha az a cel, hogy csak az eloke szakadjon be, akkor mindegy az atmero. Ha kisebb atmeroju, de nagyobb szakitoszilardsagu zsinorbol csinalod az eloket (mert mondjuk adott gyarto valami mas adalekkal megturbozta), akkor is a teljes szerelek fog beszakadni.

Nekem a szerelékem gerince fonott zsinórból van és forgókapocs a damilhoz kötésnél, így az nem szokott soha leszakadni a szerelék. Az előkék szoktak a vékonyabb damil miatt, ahogy kell. Ritkán veszítettem el szereléket. A főzsinórt is időnként letekerem, ami elkopott. Ahogy az autó gumit is cserélem, ha kell.

Nekem a vékonyabb előke elvi és kényelmi koncepció. Hogy esetleg akadás vagy nem várt óriási hal esetén ne az egész szereléket vigye el, hanem csak a horog szakadjon le. Főként keszegezéskor van, hogy egy nagyobb valami az elszakítja az előkét. A 4 kilósak még ki szoktak jönni.

Mindkettő, meg ami adódik. Mondjuk a a legutolsó nagyobb, 14 kilós ponty azért már nagyon tudott húzni, és ki is lett szépen fogva monofil zsinórral. Ott negyvenes főzsinór és szerelék volt, harmincas horogelőkével. A 3-6 kilós afrikai harcsáknál negyvenes főzsinór, hatvanas fonott előke + úszós módszer, és a legtöbb esetben mikor kivettem, már cserélni kellett az előkét, mert már megsérült. Egy halat sem veszítettem, viszont többször cseréltem előkét. Egy hal sem szólt még, hogy túl vastag lenne a damilom vagy a fonott zsinórom. Te mire horgászol?

Methoddal kezdtem de egy ideje főleg pergetek. Nyilván mikor minek van szezonja meg mit szabad...
Pergetni főleg balinra, ritkábban süllőre. Idén szeretnék harcsát is fogni - kuttyogatva.

Tavaly elkezdtem az ultralight pergetést, itt 6-8 max 10-es zsinórok vannak, 15-25ös fc a végén (ha akarom ezt hívhatom előkének).
A másik véglet nyilván a harcsás "durung" a 35-ös zsinórral és nemtudommilyen vastag előkével :)
 

Gábriel Ákos

Ez a szép a horgászatban, hogy mindenki megtalálja a számára vonzó lehetőségeket. Levegőn lenni eleve jó dolog. Ha elfogalod magad, jobban telik az idő.

Nálam a horgász módszer sokszor csak egy választás, eszköz. Ha például az a cél, hogy fogjak friss, többségnek finom halat egy 14 fős kerti partira, mint fő fogás, akkor úgy választom meg a horgászhelyet, majd hozzá azt a 1-2-3 féle horgász módszert, ha az egyik nem működik ott, próbálom a másikat azonnal. Például 2 fajta úszós és a pergetés (sokféle műcsalival), ha pisztrángra horgászok. Általában pergetek pisztrángra, és az a 2/3 fogás és a legtöbb nagy úgy jön, de néha úszós készséggel jön az egész, és nem sikerül senkinek pergetve fognia. Aki ott csak pergetésre készült, az nem fog halat. Én pedig megfogom a tervezett mennyiséget, vagy így, vagy úgy. Sokan szerencsésnek tartanak, mert eddig mindig megfogtam azt a halmennyiséget, ami a cél volt és vállaltam. Sőt, sokszor órákkal korábban végeztem, mint amire tippeltem volna.

Aztán vannak azok a horgászatok, amikor nem "kell" hal, csak teljesen szórakozás. Akkor általában kísérletezek és olyan módszereket próbálok ki, amit az "éles" üzemben nem, mert akkor biztosra megyek.

Olyan is van, hogy biztosan nem akarok halat elvinni. Akkor megint más módszerek vannak.

Szerkesztve: 2025. 02. 12., sze – 12:19

Megéred tolómérővel.

A tolómérők a legelterjedtebben alkalmazott, közvetlen mérésre alkalmas mérőeszközök. Alkalmasak külső, belső, mélységi és magassági méretek mérésére, ellenőrzésére. A tolómérők mérési tartománya 150-250-300-500 stb. mm, leolvasási pontosságuk 0,1-0,05-0,02 mm. A fejlődés eredménye, hogy ma már mérőórás tolómérő és digitális tolómérő is használatos.

https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/szakkepzes/gepeszet/gepeszeti-szakismeretek-2/tolomerok-leolvasasa/tolomero-hasznalata

Neked megfelel egy ilyen: https://allegro.hu/ajanlat/tolomero-inox-150-mm-0-05-mm-15100-vorel-12469256228?

 

Ez kb egy normálisabb tekercs horgászdamil ára. Használata egyszerű, analóg, minimális kézügyességet igényel.

A Linux nem ingyenes. Meg kell fizetni a tanulópénzt. / Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!! / Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. /  "Az udvariasság olyan, mint a nulla a számtanban. Egymagában mit sem jelent, de sokat változtat azon, amihez hozzátesszük." - Freya Stark 1893 - 1993

Hát abból kiindulva hogy olvasni nem tudsz, lehet nehézkes lesz.

  1. Leírtam hogy a tolómérő eszközcsalád mérési pontosság mekkora.
  2. A linkelt konkrét megvásárolható tolómérő leírásában is ott van a mérési pontosság, ami 0.05 mm, értsd öt század milliméter.
  3. Te egy tized pontossággal szeretnél mérni.

Ragozzuk még?

A Linux nem ingyenes. Meg kell fizetni a tanulópénzt. / Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!! / Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. /  "Az udvariasság olyan, mint a nulla a számtanban. Egymagában mit sem jelent, de sokat változtat azon, amihez hozzátesszük." - Freya Stark 1893 - 1993

Rosszabb a helyzet, mint látod. Ha olvasni tudnék, az lenne a jobb. Sajnos olvasni tudok, csak nem fogom fel ezek szerint, amit olvasok.

A sulinetes oldal nem jön be, karbantarták, amikor én próbáltam megnyitni, így nem tudtam meg, hogy kell egy tolómérőt használni, ha 1 mm-nél kisebbet akarok mérni, és hogy tud-e olyat. Szóval ha majd el tudom olvasni, akkor kiderül, hogy megértem-e.

Szerintem te és én is jól ragoztunk. Itt más területen van még kérdés.

Én úgy értettem, hogy a 0,05 mérési pontosság az azt jelenti, hogy ha 1 mm a legkisebb mérési egység, és azt tudja megmérni 0,05 mm pontossággal. Én így a termék kép alapján nem tudom, hogy ez a tolómérő tud-e 1 mm-nél kisebbet mérni. Abból gondolom, hogy 1 mm a legkisebb mérési egység, mert nem látok 1 mm-nél kisebb egységeket rajta.

Én úgy értettem, hogy a 0,05 mérési pontosság az azt jelenti, hogy ha 1 mm a legkisebb mérési egység,

:)

a mérés egy külön tudomány, a mérőmüszereket pedig mek kell tanulni használni ;) ÉS minél kissebbet akarsz mémi minél nagyobb pontossággal ez annál macerásabb :D

 

Szóval szerintem (kezdésnek) vegyél egy 'jobb' digitális kijelzős tolómérőt, ezt nem kell külön tanulni, és még látni is fogod :)

nekem pl ilyen van:

https://www.szerszamoutlet.hu/termek/kibont/348528/tolomerok/extol-digi…

 

Egy ilyen cucc mindig hasznos ha mm-nél kisebb pontosággal kell lemérni dolgokat - de még a damilhoz is bőven elegendő a pontossága :)

A pontosság ez esetben az elméleti legkisebb mérési egység is. De tessék, itt egy szép magyarázó videó, remélem nem túl részletes (hosszú, 8:40') és figyelmesen végignézhető még a tik-tok videók időtartamához szokott generációnak is.

https://youtu.be/GaglyXEH1_I

A Linux nem ingyenes. Meg kell fizetni a tanulópénzt. / Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!! / Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. /  "Az udvariasság olyan, mint a nulla a számtanban. Egymagában mit sem jelent, de sokat változtat azon, amihez hozzátesszük." - Freya Stark 1893 - 1993

Szerkesztve: 2025. 02. 12., sze – 16:43

Tekerj fel valami hengerre (seprűnyél) szorosan egymás mellé 100 vagy 200 vagy akár 500 menetet, és mérd meg iskolai műanyag vonalzóval az első és az utolsó menet középvonala közti távolságot, majd oszd el a menetek számával. Az egyetlen kihívás, hogy pontosan számold le a meneteket.

Szerintem te másik filmet nézel.

Ha egy seprűnyélre elkezdesz feltekerni egy szálat, ott a "menetek átmérőjét" a seprűnyél esztergálásának pontossága ronthatja el. És mellesleg ennek  az átmérőnek semmi köze a méréshez.

"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli

Szerkesztve: 2025. 02. 12., sze – 22:29

Ha esetleg a több menet együtt mérése nem menne, akkor tényleg megpróbálhatod bármilyen 0,01mm-re pontos tolómérővel. Onnan tudom, hogy azok jók erre, mert követek néhány gitártesztelős YouTube csatornát, ahol Stewmac digitális tolóméterrel, ami csak 0,01mm-re pontos, simán lemérik, hogy a gitáron gyárilag 0.009-0.01 inch-es vastagságú húrkészlet van-e. Általában nem téved, ha erre jó, akkor horgászdamilt is fog mérni legalább így.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Egy másik hülye ötlet: https://www.ebay.com/itm/171642689365

Persze akkor igazán praktikus, ha van kéznél egy jó mikroszkóp. Cserébe pl. lehet látni a felületi hibákat. Aminek valószínűleg semmi értelme, de mit számít az :)

Esetleg B tervként mi van, ha a damilos pecácás helyett a Crocodile Dundee 2 nyitó jelenetében lévő módszert választod? Bár lehet, hogy az más nehézségeket rejt magában, nem ismerem ezt a hobbit, nem tudom, hogy mennyire gáz a horgászboltban kérni egy köteg dinamitot... :-)

Ezért jó ez a Hup, mert itt az emberek képesek elvonatkoztatni a konkrét kérdéstől, és a megoldásra fókuszálnak. Még nem próbáltam olyat vásárolni. Eleinte én is gondoltam rá, aztán láttam több videót, amikor nagyon nem úgy sikerül, ahogy a filmben látjuk. Így a békésebb, nyugodtabb módszernél maradok.

C terv a hagyományos horgászat helyett: nyílpuskával horgászni. Az a jó ebben, hogy azt a zsinórt a meglévő mérőműszereimmel is meg tudom mérni, csak nyílpuskát kell venni! :-)

Az egész téma fő felvetése, célja és értelme az volt, hogy előbb elszakadó (ami általában vékonyabb) előkét használjak, mint a főzsinór, amiről nem tudom, hogy milyen fajta és milyen átmérőjű. Azonban az itteni válaszoknak köszönhetően jöttem rá, hogy nekem nem is az átmérő a fontos, hanem hogy mekkora erőhatás után szakad el, megkötve.

Hála nektek, mert most már van annyi fajta lehetőségem, hogy ezt megoldjam. Köszönöm, hálás és boldog boldog vagyok.