Már nem is gyártanak mást, csak selejtet?

Fórumok

Kifejtem jobban a címet.

Az elmúlt évben elkezdtem fejleszteni a hardverparkot. Kifejezetten cél volt, hogy nem gagyi alsópolcos termékeket választok, mert azokkal általában szívás szokott lenni.

Ehhez képest lássuk az elmúlt 1 év termését nagyjából időrendi sorrendben:

  1. Mikrotik router: Mikor kicsomagoltam már tudtam hogyan fog járni. De arra nem számítottam, hogy alig 3 hónap eltelik és már úgy ragad a külseje, hogy nem érdemes hozzányúlni. Ha lett volna eszem, akkor elállok tőle és mást választok, de nem volt ennyi eszem. A lényeg, hogy működik, kiszolgál. Hogy ilyen állapotban mennyit érhet majd egy használtárú eladásnál, az jó kérdés.
  2. be quiet! PC ház: Inkább a nem átgondolt tervezésről szeretnék beszélni. Az előlapján van a ventillátorok előtt egy levehető szűrő, amihez viszont le kell emelni az előlapot. Nos, én bármennyire is óvatosan csináltam ezt, az ötödik vagy hatodik leemelésnél már letört az egyik pöcke. A következő leemelésnél egy másik pöcök ellenoldali része tört el. Így eléggé hektikus lesz takarítani azt a szűrőt. Ugyanígy járt egy alkatrész is a házban, ami a tápegység-takaró végére tehető fel és a mögötte lévő ventillátor keltette levegőt tereli az alaplap felé. Ha jól emlékszem azt 5 pöcök tartja a helyén, amiből 3 már letörött, pedig összesen jó ha kétszer vettem le és tettem fel a szereléshez. Jelenleg a szentlélek két megmaradt pöcke tartja a helyén. Azt gondolom, hogy nem lett volna gond, ha ezeket mind fémből készítik.
  3. ASUS videokártya: Első termék annyira coil whine-os volt, hogy még a fejhallgatón keresztül is hallható volt a ciripelés. A cseretermék meg sem mukkant, élettelen volt. Harmadjára jó lett.
  4. Lian Li ventillátor: A specifikációban feltüntetett méretadat netto hazugság volt. Nem tudtam beépíteni a házba. Vissza kellett küldenem és más márkát választanom. Igazából nem is sajnálom, mert utólag olvastam, hogy komoly szoftveres problémák vannak a Lian Li új szériájával.
  5. Corsair RM tápegység: Bekapcsol, furcsa zaj. Kis nyomozás után kiderül, hogy valami hozzáér a ventillátorhoz. Gyárilag be volt lógatva egy vastag kábel a ventillátor lapátjába. Zseblámpával bevilágítva mintha elfelejtették volna hozzákötözni a többi vezetékhez. Persze a takarórácsot leszedni nem lehet, mert ott van a matrica. Szerencsére odébb tudtam piszkálni egy nagyon vékony csavarhúzóval, de igazság szerint benne van, hogy bármikor visszavándorol. Ha nem lett volna annyira időigényes ezt is küldözgetni, akkor ez esetben is azt választottam volna. Én erre úgy tekintek, hogy ez gyári hiba, hiszen a forgalmazó is úgy kezelte volna.
  6. WD Blue merevlemez: Első termék felpörög, de nem jut tovább a POST-on. *katt-katt-katt*. Második indításra már fel sem pörög. Csere. Másodjára jó lett.
  7. LG OLED TV: Falra felszenved, bekapcsol, működik. Ú de jó! - A legelső kikapcsolásig tartott az érzés. Aztán a nem létező lelke átvándorolt a túlvilágra. Ebből is csere lett, ráadásul elég macerás volt, mert a doboz alját maga a záró pántolás tartotta, így külön embert kellett hívnom hozzá.
  8. Burson USB DAC: Na végre, nem kell szenvedni a hangkártyával (hosszú éve tartó problémák miatt terveztem már jó ideje lecserélni). Nem hiszed el, a második napon fogta magát és megpusztult. Csak úgy random. Kicsapja a saját biztosítékát. Épp most egyeztetek a forgalmazóval (gyártóval), hogy legyen szíves cserét küldeni. Egyébként az első napon már volt rá panaszom, mert mintha firmware jelleggű hibája is lenne (új szériás termék még), de aztán lehet, hogy a meghibásodás és a tapasztalt hibajelenségek összefüggenek... Képzelem mennyire fognak örülni a két hibajegynek hétfőn, amikben az egyikben még csak udvariasan érdeklődtem, aztán rá egy nappal később már a rossz hírt kellett közöljem.

Hogy mérleget is tudjak vonni, íme az elsőre jól működő termékek listája az idei évből:

  • Samsung NVMe SSD
  • PremiumCord AOC HDMI kábel
  • Oral-B elektromos fogkefe

Ez akárhogy is számolom, 11 termékből 8 hibásan érkezett meg. Számomra ez döbbenetesen rossz arány. Ilyet korábban, mondjuk egy jó 5 évet visszamenve az időben, nem tapasztaltam. És akkor még nem is szóltam arról, hogy miket lehet olvasni más fórumokon más kategóriába eső termékekkel kapcsolatban. Én saját tapasztalatból úgy érzem, hogy ez a negatív irányú tendencia mintha 2-3 évvel ezelőttről indult meg, kb. azóta van az, hogy vissza kell küldözgetnem termékeket, mert gyárilag nem működnek vagy pár napon belül meghibásodnak.

Nem tudom ti mit tapasztaltok, de kíváncsi lennék a véleményetekre. Tényleg ennyire peches vagyok vagy a gyártási, minőségellenőrzési színvonal valóban ennyire lement a béka segge alá az utóbbi időkben?

Hozzászólások

“be quiet! PC ház:”

Nekem elsőre összejött a reccs, s mivel életemben a sokszázadik (nem akartam ezreseket írni, bár nem lenne arcoskodás) cuccként volt a kezem alatt, így anyagtechnikai hibára kentem. Konkrétan azt láttam, hogy éppen a fizikai igénybevételnek kitett helyen spóroltak akarom mondani költségoptimalizáltak tették tervezetté az elavulást.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a legtöbb pc házon van valami hiányosság és ez régen is így volt.

Klasszikus probléma szokott lenni a menetszakadás, zörgés (anti vibrációs megoldások ellenére is!). Sajnos még 100 ezres kategóriában is. A felsőbb kategóriákban már szoktam látni nagyobb átmérőjű csavarokat, azokat nehezebb megszakítani. Nálam is szempont volt, hogy ilyen megoldású legyen az új ház.

Előzőleg egyébként be quiet! Silent Base házam volt, annál az első dolog az volt, hogy ki kellett vennem az alsó porszűrőt, mert zörgött a helyén. Meg persze az oldallap levételektől ezen is megszakadtak a menetek idővel. Ennek ellenére szerettem, csak nem fért bele fizikailag egy mai RTX GPU. Most Dark Base 701 lett helyette. Ennél azt nem gondoltam, hogy pont a kritikus helyen (előlap) könnyen törő műanyag pöcköket használnak, de már mindegy. Érdekes egyébként, hogy ezekről a kis dolgokról nem nagyon lehet olvasni, csak amikor az ember megveszi és szembesül vele, akkor jön rá.

Egy ismerősöm be quiet! házánál az előlap leszedése meg nem volt evidens az útmutatója alapján. Kommenteket olvasva jókat röhögtünk, mert egyesek szerint a németek úgy tervezték meg, hogy "erővel kell lerántani by design"... Hát nagyon nem, mert szakadnak a műanyag fülek rajta. :)

Érdekes egyébként, hogy ezekről a kis dolgokról nem nagyon lehet olvasni, csak amikor az ember megveszi és szembesül vele, akkor jön rá.

Nagyon nagy baj, hogy ezeket a dolgokat a gyártó nem dokumentálja. Hiába próbálsz előre tájékozódni, nem tudsz. Emiatt személyesen nem is szabad gépet vásárolni, csak neten rendelni (különben nem tudsz utólag elállni a vásárlástól). Haszontalan bosszúság mind a kereskedőnek, mind a vásárlónak.

Szerkesztve: 2024. 12. 15., v – 08:53

> Tényleg ennyire peches vagyok

igen, vagy csak nem jo helyen vasarolsz...

> ennyire lement a béka segge alá

le, foleg a zold bekas (vagy milyen allat az a ponthuuuu?) cegnel

Az edigitalnak volt egy kivételesen olcsó SSD-je, a márkájára nem emlékszem, de igen olcsó volt. Olyan 5-öt hoztam el a boltból 1 vásárlás alkalmaával, ami után a pénzt kértem vissza, mert olyan nincs, hogy ha 1 nap 1 termék elromlik, 4 másik rosszat kapok. Sorozatszámra figyeltem.

Nekem az Aliexpressrol rendelt filleres kinai szaroknal ennel joval kulonb az arany (alig volt belole eddig olyan, ami nem megy).

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Szerkesztve: 2024. 12. 15., v – 10:59

Én azt figyeltem meg, hogy az alja ment nagyon le. Pl.: a PII-es időszakban az ASUS-nak volt 2-3 alaplapja, mind jó volt. Most van 20. A ROG sorozat az kb. az, amiért régen ASUS-t vettem, a TUF pedig az, amit el lehet adni annak, aki emlékszik miért jó ASUS-t venni, de árérzékeny. Ez utóbbi esetben rengeteg kompromisszum van kötve. Az állandó növekedés áldozata (hogy megadjam a pontot hajbinak). Szerintem nem direkt rossz, de nem elég jó se. Olcsó, alacsony a profit, a gyártó leszarja.

A WD lemezek dettó: ha Red/Red Pro-t vettél volna, akkor meglehetősen elégedett lennél most, nagyon tartós, jó lemezek.

Boltom sosem volt, nagy statisztikáról nem tudok vitatkozni, de a nagy/összeszerelt gépemben szinte mindig Asus alaplap (intelhez vagy AMD-hoz vegyesen, most kb. 4 éve AMD-hez) volt is amikor nem, akkor megbántam. De el tudom hinni, hogy pl. egy nagykerten dolgozó másra esküszik.

Jövőre tervezek alaplap és processzor fejlesztést és én is ezt olvasom újabban, hogy az ASUS lejjebb adott a minőségkontrollon, de állítólag az ASRock elkezdett most feljönni. Aztán a következő posztban erre mindig rákonktráz valaki. Jó kérdés, hogy akkor mit vegyen az ember. Valószínűleg itt is az a válasz, hogy "valamit", aztán majd legfeljebb visszaküldeni, ha hibás... MSI-vel nincsen tapasztalatom. Ismerősi körökben valahogyan én is mindig az ASUS-al szoktam találkozni ősidők óta.

Plusz az Intel 13-14. generációja után a processzorválasztás nehézségét már meg sem merem említeni. :D Egyelőre kivárok.

"A WD lemezek dettó: ha Red/Red Pro-t vettél volna, akkor meglehetősen elégedett lennél most, nagyon tartós, jó lemezek."

WD Black-ben gondolkodtam eredetileg, mert azzal van jó tapasztalatom, de nagyon marketing terméket csináltak abból a szériából.

8 eve mikor a mai napig hasznalt deskop gepem epitettem, MSI lapot vettem mert epp az volt raktaron a nagykerben. ment is vissza par nap utan, mert instabil volt, pl kernel forditas kozben crashelt/resetelt. bar utolag mar gyanus hogy lehet a rammal volt gond es az msi by default overclockolta amit nem birt, de mind1.  kicsereltek asrock-ra mint a masik raktaron levo opcio, nem orultem, sot feltem is tole, ehhez kepest a mai napig megy stabilan. ennyit a markakrol...

> WD Black-ben

nekem volt egy, szep volt jo volt de geci hangos is volt. a szerver diskek is megirigyeltek volna a kerregeset!

Van egy öreg Samsung HD502IJ félretéve vésztartaléknak. Na, az tényleg hangos. :) A Black mellette kifejezetten halk volt. Most, hogy vettem egy Blue-t, azt mondanám, hogy a Black annyiban különbözik, hogy annak van egy alap statikus motorzaja, a Blue-nak meg szinte nincsen semmi, viszont a Blue fejmozgása hangosabb. Most 3.5"-os merevlemezekről beszélek. Összességében a Blue jobb zajra.

A RED ezekhez képest miben különbözik? Árazásban a kettő között volt, amikor néztem, specifikációban meg szinte egy Black-nek felelt meg. A Black mintha csak azért lenne/volt drágább, mert ráagattak egy "gaming" jelzőt.

Szerk.: Most visszanéztem és még mindig hasonló az árkülönbözet. 4 TB BLUE: 50k, 4 TB Black: 122k; 4 TB RED PLUS: 48k, ez most jelenleg olcsóbb mindkettőnél.

hát, én javaslom, olvasd el, melyik "színt" hová javasolja a gyártó...
https://www.pcx.hu/western-digital-szinkodok?utm_source=olcsobbat&utm_m… )

Az általad írt árak legalábbis furcsák nekem.
Aktuális (raktáron lévő) nagyker árak alapján - 4TB lemezek:
purple (NVR) - 44e
red plus (NAS,3év) - 53e
red pro (NAS, 3+2év?) - 76e
black (3+2év) - 100e

Blue-ból csak 1TB-t látok raktáron - szerintem azért, mert aki nagyobbat szeretne - az nem az entry modellnél marad.
 

És ez nem csak marketing duma, hanem tényleg így is van? RED-et ne használjunk PC-be, mert a gyártó nem abba ajánlja? Egyébként én is ezért választottam a Blue-t végül, de a specifikáció szerint a két lemez szinte ugyanaz:

WD BLUE (WD40EZAX)
WD RED PLUS (WD40EFPX)

Kíváncsi lennék, hogy akkor a valós eltérést mi eredményezi? Mert grammra pontosan ugyanaz mindkettő, ezek szerint alkatrészbeli eltérés nincsen. Más firmware fut rajtuk?

A Black számomra annyiban lett volna előnyösebb, hogy 7200 rpm és elvi szinten megbízhatóbb, mint a Blue széria, de osztottam-szoroztam és szerintem abszurd az árazása. Az, hogy gaming merevlemeznek marketingelik, számomra azt sugallja, hogy a gyártó sem tudott már mit kitalálni, hogy el tudja adni. A mai játékoknak inkább egy gyors SSD kell, nem merevlemez. Ha a 4 TB Blue mellé betennék most a kosárba egy 1 TB-os nvme SSD-t is, még akkor is a Black alatt lennék összegben.

A RED szériáról én is 7x24-et hallottam. Helyenként még olyanokat lehet olvasni, hogy kevésbé rezegnek meg hogy halkabbak, ezért jók NAS-ba, de ezeket az állításokat még sehol nem láttam alátámasztva és ezeknél a kommenteknél jellemzően az sem világos, hogy mihez hasonlítanak.

Közben újra átnéztem a termékspecifikációkat és ki kell egészítenem az eredeti állításomat: A RED PLUS széria úgy tűnik, hogy a BLUE-n alapul. Így már érthető, hogy árban miért hasonlóak. Korábban egy kalap alá vettem a RED PLUS-t és a RED PRO-t, így nem volt korrekt a kijelentés, hogy a WD BLACK-hez áll közel.

WD BLUE
WD RED PLUS

Például ha itt nézzük a 4TB-os WD40EZAX (Blue) és a WD40EFPX (RED PLUS) lemezeket, akkor specifikáció szerint ez a két lemez ugyanaz, csak a RED PLUS valamiért dupla annyi load/unload ciklust tud (talán kevésbé gyakran parkoltatja a fejet). Nekem az adatlapok alapján úgy tűnik, hogy csak firmware különbség van közöttük, esetleg az alkatrészeket válogatják.

Nézzük a BLACK-et és a RED-PRO-t:

WD BLACK
WD RED PRO

Itt van az a furcsaság, amit eredetileg említettem, hogy ha megnézzük a 4TB-os CMR BLACK-et és RED PRO-t, akkor specifikációban azok is hasonlóak egymáshoz (bár itt már nem annyira, mint a BLUE <-> RED PLUS esetén). A RED PRO az adatlap szerint jobb, árazásban a Black mégis drágább, főleg a WD4006FZBX modell (ezt árulják "gamer" taggel). Itt merül fel a vásárlóban az, hogy inkább a gyártói ajánlást kövesse és Black-et vegyen desktopba, mert hát "az való oda" vagy a specifikációt kövesse és RED PRO-t... Nem világos, hogy van-e valami negatív következménye annak, ha egy NAS-ba szánt lemezt használunk desktop-ban.

Statisztikám nincs, egyetlen MSI alaplapról tudok nyilatkozni. Három éves, a legapróbb hiba sem volt még vele, nagyon stabil. Az lshw alapján MS-7C96, egy AMD Ryzen 7 5700G van benne, meg 32 GiB RAM 2.133 GHz-ről járatva. Minden alapon, semmi sincs specifikáción túlra húzva, legalább is szándékom szerint nincs.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Mikrotik router: alig 3 hónap eltelik és már úgy ragad a külseje, hogy nem érdemes hozzányúlni

melyik tipusra gondolsz? én egyiknél sem tapasztaltam...

Konkrétan a hAP ax^3. Kép alapján nem jött le, hogy gumihatású műanyaggal van bevonva. Amikor megláttam, akkor azt gondoltam, hogy pár évet kibír és még időben eladom, de valószínűleg a meleg miatt jóval hamarabb megadta magát a bevonat.

A wifi-qcom-al stabilabb a wifi, de én még mindig érzem, hogy tökéletes lenne. Nálam a Xiaomi eszközöket valamiért ledobálja, ha be van rajtuk kapcsolva a randomizált MAC cím (más eszközöknél ezzel nincs probléma). OpenWRT, TP-LINK és Linksys routerem sem csinált ilyet korábban. A hatótávolság is rövidebb, mint bármelyik más routeremmel volt, hiába próbálok optimalizálni a beállításokon. Lehet, hogy egy antenna csere megoldaná, de alapból többet vártam volna az áráért cserébe. Egyébként a wifi-t leszámítva minden másra szuper.

Mikrotik routerből melyik volt ez? Én a hap ac2-vel jártam így, mondjuk már közel 10 éves. Ha érkezik valami helyette az épkézláb, lehet fém, házas lesz tőlük.

A WD Blue -nál, illetve bármi más diszknél gyári hibás (érkezéskor hibással) szerintem még nem találkoztam, pedig biztosan 100-as nagyságrendű a történet. Olyan volt, hogy fél év után elköszönt, hiába volt szervercucc, node 5 év a gari, és van tartalék a polcon.

Ventillátorbul szigorúan Arctic Cooling-ot használok, ha nagyon olcsó kell akkor a Chieftecnek volt egy sima occó 12 centis szériája. Ez utóbbi semmi extrát nem tud, viszont halk, bár nem úgy reklámozzák. :)

Tápegységből elég szigorúan az FSP és Seasonic vonalon mozgok, hiába drága, mert valójában nem drága. Igen, találkoztunk már 1-2 év után hibát dobóval, de mondjuk 20-25db-ból egy ilyen volt, és garizták szépen.

SSD -vel szintén szigorúan Samsung only módban vagyok. Normál SATA SSD-ből szerintem már 100db körül járunk ittott amott, és 1db hibással (pár év üzem után) találkoztunk, simán garizták.

TV-vel épp volt negatív tapasztalat, a gyártót már nem tudom, de a vége teljes pénzvisszatérítés lett, és a konkurens termékre váltás.

Kábel... nagyon szomorú lenne a világ, ha egy normál adatkábel elromlana. :)

DAC fronton nézd meg a Pro-Ject Pre-Box nevűeket.

Sose értettem, miért vesz valaki új házat? Tipikusan az a termék, amit egyszer megveszel, és jó... OK, mondjuk 15-20 évente lehet cserélni.

Táp szintén. Nekem ami most van táp az asztaliban, még az egyik középiskolás nyáriszünetben keresett pénzemből vett gépemből való, szerintem 18 éves. Hibátlan.

De egyébként igen, ennyire fosok. A háztartási gépekről is tudnék mesélni, mikor 2-3 éve vásároltuk őket.... Ilyen 7-ből 4 vagy hasonló ment vissza, volt amelyiket már a futártól se vettük át, mert a dobozán látszott hogy sérült.

"Sose a gép a hülye."

Házat esetleg azért, mert változtak az igények. Több HDD kell bele, vagy esetleg kisebb helyen kéne elférnie, szóval itt is lehet azért ok a cserére. Tápot meg jellemzően azért, mert kicsi a teljesítménye (annak idején az XT táp 150W volt, az AT 200, aztán egyre növekedett, főleg a videokártyák fogyasztása miatt. Aztán jött az ATX táp, több/másféle csatlakozók, az alaplapon is volt 20, aztán 24 tűs csatlakozó, jött a moduláris táp, stb. Tény, a tizensok éve vett 450W-os Enermax tápomat szerencsére már nem kellett cserélnem.

De most nem 30 éves tápokról beszélünk hanem15-20 évesről. Akkor már bőven volt ATX.

Több HDD hely pont nem kell, mert egyre nagyobbak a kapacitások, illetve már kb. 10 éve a 2,5"-es SSD megy. Illetve ha sok adatod van, akkor nem lokálban tárolod, hanem egy szerveren vagy esetlen NAS-on.

A teljesítményigényt én pont fordítva látom: ha nincs videókártyád, akkor a töredék az energiaigénye egy mostani gépnek egy korábbihoz képest.

Nekem is a tápom talán még 2006-ból való, valamelyik nyárimunkapénzemből vettem. Akkor még az volt a mérce, hogy az a jó táp, ami nehéz. Akkor jöttek be a kapcsolóüzeműek, amik fosak voltak. Hát ez még nehéz, mert vasmagos tekercs van benne...

"Sose a gép a hülye."

És ha tönkremegy a házon a power kapcsoló? Jó, tudom, veszel egy nyomógombot, felbarkácsolod rá. Ha meg fontos a kinézet, veszel egy új házat.

Tapasztalatból mondom, keresztanyámék számítógépén volt ilyen probléma. Néha spontán bekapcsolt a gép, máskor használat közben kikapcsolt, s kiderült, hogy a nyomógomb rossz.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A konkrét esetben kicseréltem a nyomógombot, meg valami fülpuci pálcika, vagy szívószál - már nem emlékszem, melyik - és pillanatragasztó segítségével alkottam valamit, hogy a ház nyomkodható része elérje az új gombot, ami nyilván nem olyan típusú, méretű volt, mint az eredeti. :)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A házon nincs power kapcsoló :). Van egy nyomógomb, ami ad egy rövidzárat, és ezzel vezérli a gép működését. Ez legfeljebb akkor kapcsol ki, ha véletlenül akkor is érintkezik, amikor nem kéne, ezt egyébként egyszerű cserélni. Egyes tápegységeken van power kapcsoló, ami viszont nem az üzemszerű ki-be kapcsolásra van, hanem hogy esetleges szerelés alatt áramtalaníts, hogy a szerelés közben ne kapcsoljon be véletlenül a rendszer. Ha ez elromlik, akkor vagy csere, vagy  tápcsere, ez viszont a ház cseréjét nem indokolja.

Igen, életemben nem láttam még PC-t. :-/

Arra a nyomógombra gondoltam power kapcsoló alatt, amelyik az alaplap felé adja a jelzést arról, hogy a humanoid szeretne valamit a géptől. És ezt én sem hittem volna, de tönkre lehet tenni, ha valakinek érzéketlen a keze, s olyan erővel nyomja, hogy az egész gép majdnem kimegy a fal másik oldalán.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A régibe nem fért bele a videokártya hosszra. :D Sőt, ha más bővítőkártya is van a videokártya mellett, akkor manapság már az alaplap sem mindegy egy böszmeteg RTX mellett. Én is úgy jártam, hogy a hangkártya miatt csak riserrel tudtam betenni a videokártyát egy vertikális slotba, mert máshogyan nem fértek el egymás alatt. Nem véletlenül mozdultam el a külső DAC irányába. A számítógépház-gyártók is igyekeznek már felszabadítani az előlapi bővítőhelyeket, hogy beférjen nagyon hosszú videokártya is a házba.