Fórumok
https://single-market-economy.ec.europa.eu/single-market/goods/free-mov…
Magánszemély vásárlás esetén 10 évig közvetett károkozásért is felel a gyártó, ha súlyos (pl. személyi sérülés), akkor 25 évig. Szoftver és AI is beleértve.
Ez vajon opensource-ra hogyan hat...? Remélem nem ez az EU manifesztációja annak a US szabályozásnak, aminek eredményeképp a mikróban macska szárítását külön be kell írni a manual-ba
Hozzászólások
Az EU szoftvert majd eladják Kínába, és onnan licenszelik vissza, vagy ha ez sem elég, akkor egy random afrikai országot is betesznek az eladási láncba, osztán aki hőbörög, hogy az AI miatt pofára esett, vagy beszart a gép, vagy akármi, az mehet Afrikába. A jogi problémákat majd jogi eszközökkel oldják meg, ez nem technikai probléma, úgyhogy lesz4rom. :-)
Bármilyen pozitív is ez a végfelhasználóknak, beleértve engem is, legalábbis a felszínen, de...
...van egy olyan érzésem, hogy a non-EU gyártóknak lassan kifizetődőbb lesz leírni az EU piacot veszteségként, és be se lépni a termékeikkel, minthogy a baromi sok és sokszor értelmetlen szabályozással szórakozzanak.
Az AI cégek már elkezdték az EU-t másodlagos piacként kezelni a túlszabályozottság miatt.
Ha ez így megy tovább, akkor az összes többi iparág is velük tart majd.
Az EU meg önmagában nem versenyképes, lassan nem lesz igazán eladható terméke a világpiacon (mindent leural az USA-Kína kettőse)...
Ha valami nem változik meg az EU-ban nagyon gyorsan, akkor kurva egy világ lesz itten. És nem pozitív értelemben...
Lófaszból nem lehet várat építeni, ahogy szokták mondani.
Kell még néhány újabb szög az EU "versenyképesség" koporsójába.
Minden más komolyabb területen eddig is volt gyártói felelősségvállalás (CE).
Amikor először olvastam, az open-source mentes lesz. Nyilván az hogy valaki kitesz egy kódot a netre, ott nem jön létre semmilyen jogi kapcsolat a két fél között.
Azt már el tudom képzelni, hogy aki open-source kódok felhasználásával ad szolgáltatást vagy állít elő terméket, ott már lehet következmény. De nem arra kell gondolni szerintem, hogy találnak egy bugot a glibc-ben, és hullanak a fejek mindenhol. Hanem arra, hogy tessék ezeket követni, update-et kiadni (legalábbis ahol indokolt), stb.
Open Source termékek nem érintettek. Céges vásárlók nem érintettek. Magánszemélynek mindenki közvetítő cégen keresztül fog ezentúl szoftvert eladni, amit direkt arra hoztak létre, hogy probléma esetén megszűntetik és mennek tovább. 2026-ig kell egyébként ezt beépíteni a jogrendbe.
Meg kell kérdezni az éjjájjt, hogy milyen felelősséget vállal (ő maga vagy a gyártója) az okosságaiért.
Már nem csak mikrosütők időkapcsolóját szabályozzák szoftverek, hanem önvezető autók is vannak. Szóval ha egy ilyen jármű valami szoftverhiba miatt félrerántja a kormányt, pont amikor szembe jön egy kamion, akkor ott nem csak egy macska sül meg.
Az open-source forráskódját meg több millióan is láthatják, javíthatják, vagy szólhatnak a fejlesztőnek... ha abba valami hiba van, az nem olyan triviális jellegű, hogy azért bárki felelős legyen.
A hardver üzembiztosságával mi a helyzet? Az is előfordulhat, hogy valami hibás hardver ad tragikus problémát előidéző kimenetet jó szoftver esetén is. A hardver meg már nem annyira open-source jellegű dolog.
-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
De szigorúan csak magánszemélyeknek. Ha céges autót vezetsz akkor nem :)
Nincs ezzel baj, ha a big corp rinyal, akkor az a szabalyozas jo. Olyan pont mint a Magyar.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
Én mint fogyasztó rinyálok, mert ha ez elkezd működni, akkor a cégek automatikusan kockázatot csökkentenek, ami közbenső dobós cégek létrehozását és világméretű felelősségelhatárolási kézikönyv megírását jelenti, hogy 10+ év múlva tudjanak mire hivatkozni. Egyik sem fogja olcsóbbá tenni a termékeket. Nem is beszélve a startup világ gyöngyszemeiről, ahol az alapos tesztelés ritka, ellenben az a cég is, amelyik bír 10 évet, szóval kisegítve nem annyira érzem magam.
Már leírtam ezt máshol is, de szerintem a probléma gyökere, hogy létezik bürokrata karrierpálya. Ez nem Japán. Itt az élethosszig tartó foglalkoztatás nem divat. Miért lenne az állami/uniós szektor kivétel? Kellene egy limit a bürokráciában eltöltött időre, nem csak a választott pozíciókban. Ezek egész felnőtt életükben nem végeznek értékteremtő munkát.