Megosztom, hátha valaki tervez ilyet és hasznos lesz. Új építésű, kis társasházi lakásban lakunk 10 hónapja, a társasházon belül van egy központi hőszivattyú, ami a társasház tulajdona, ez látja el a lakásokat melegvízzel, fűtéssel, hűtéssel. Mennyezeti hűtés-fűtés van, minden árammal megy, gáz egyáltalán nincsen.
Ami a pozitívum, hogy a mennyezeti hűtés-fűtés nagyon komfortos. Télen is szépen eddig ki tudta fűteni, bár még csak egy télről van tapasztalat, egyenletes meleg van mindenhol. Nincsen radiátor ami csúnya és elvinné a helyet. Nyáron a nagy kánikulában is szépen lehűti, és nem fújja rád a levegőt, mint a klíma. Hanem egyszerűen csak lehűti a levegőt, semmi légmozgás, semmi zaj. Ez is pozitív, hogy szinte hangtalan az egész (ha teljes csönd van és fülel az ember, akkor lehet kicsit hallani, de gyakorlatilag hangtalan). Nem kell a klímát, gázkazánt karbantartani, tisztíttatni, mert központi a rendszer, a lakáson kívül. Nem tudnak megtelepedni kórokozók a klíma berendezésben, hiszen nincsen fali klíma.
A központi kiépítésnek sajnos hátrányai is vannak. Ilyenkor a társasház tulajdona a hőszivattyú. A közgyűlés határoz róla szavazat többséggel, hogy mikor legyen bekapcsolva, és az esetleges javításokról.
És itt jön be a gond, hogy hiába modern rendszer, mégsem döntheted el teljesen, hogy milyen hőfok legyen a lakásban, bár van hőfok-szabályozó külön lakásonként. Ugyanis ez úgy működik (legalábbis itt), hogy a rendszer vagy fűtési üzemmódban van, vagy hűtési üzemmódban. Ezt csak központilag lehet átkapcsolni a teljes társasházra. Tehát a fűtési idény kezdetén és végén lehetnek konfliktusok: fűtési idény kezdetén kérdés, hogy pontosan mikor lesz bekapcsolva a fűtési mód, a fűtési idény végén pedig kérdés, hogy meddig van a fűtés bekapcsolva.
Erre még visszatérek, de ide kapcsolódik, hogy a lakások többsége (több, mint 50%) üresen áll. Pontosan nem tudom az okát, csak találgatni tudok. Egyik lehet az, hogy külföldi vette meg, és nem is lakik itt, csak mondjuk EU-n kívüli állampolgár és a letelepedéshez kellett neki egy állandó lakcím, plusz befektetésnek vette meg, de amúgy nem is lakik itt, csak EU-n belüli szabad mozgás kellett neki. Aztán olyan is van, hogy valaki megvette befektetésnek, de nem lakik benne, és nem akarja kiadni sem mert az macerás, így tehát üresen áll tartósan.
És hogy ez miért lényeges? Azért, mert a közgyűlésen ők is szavazhatnak, de mivel úgysem laknak itt, nem is adják ki bérbe, ezért az az érdekük, hogy a rezsi minél kisebb legyen, közös költség minél kisebb legyen, a társasház napi ügyei sem érdeklik. Magyarul hátráltatják az egész társasházat, mert mindent leszavaznak. És itt konkrétan többségben vannak az üres lakások azokhoz képest, akik életvitelszerűen, napi szinten itt élnek, tehát az üres lakások mindig le tudják szavazni a többieket!
Konkrétan most az a gond, hogy a fűtési időszakot, amikor a központi hőszivattyú fűtési üzemmódban van, ezek az üres lakások tulajdonosai úgy szavazzák meg, hogy minél rövidebb legyen, mert ők minek fűtsék az üres lakást. Mit érdekli őket a többi lakó, aki amúgy itt lakik és még/már fűtene. Mivel a társasház tulajdona a hőszivattyú, ezért a közgyűlés hatásköre, hogy mikor van hűtés vagy fűtés üzemmódban!
Szóval hiába van lakásonként külön hőmérséklet-szabályozó, ha mondjuk még nincsen benyomva a fűtési üzemmód, de te már fűtenél, akkor ezt nem tudod megtenni, csak ha központilag beállították a fűtést. Ugyanígy ha fűtési idény végén te még fűtenél, de már kikapcsolták a fűtést, akkor sem tudsz megfelelő meleget csinálni.
Nem tudom, hogy ilyen létezik-e, de jobb megoldás lenne az olyan hőszivattyú, ahol nem kell külön beállítani, hogy hűtés vagy fűtés legyen, hanem ezt is lakásonként lehessen szabályozni: tehát mondjuk lehessen olyan, hogy adott lakás még fűti a lakást, de a másik lakás már a hűtést állította be. Bár lehet hogy ehhez 2 db külön hőszivattyú kéne, ami nyilván sokkal drágább. De ez a rendszer sajnos a gyakorlatban nem a legjobb: borítékolható, hogy nem lehet olyan döntést hozni, ami az összes lakónak megfelelő.
Felújítási alap nincsen, ill. most lett megszavazva egy minimális szint, ami semmire sem elég. A központi hőszivattyún ha bármi elromlik, akkor a társasháznak kell megjavítania, és amíg nem javítja meg, addig a lakásban lehet, hogy nincs melegvíz, fűtés, hűtés! Tehát nem az van, hogy mondjuk amikor a lakáson belül van a kazán, klíma is, akkor hívsz egy szerelőt és megcsinálja. Ilyen itt nincsen, várni kell a közös képviselőre hogy intézze. De ha nincsen felújítási alap, az üres lakások meg nem akarnak célbefizetést befizetni a későbbi esetleges javításokra, akkor nem tudom, mi lesz.
És volt is már eddig hiba, hiába új építésű. Egy kicsi, viszonylag új cég, fiatal ügyvezetővel, kevés referenciával telepítette ezt a hőszivattyút, gondolom ők voltak a legolcsóbbak és a beruházó a legolcsóbbat választotta. Csak sajnos nem értenek hozzá és van is probléma.
A fűtéssel voltak kisebb gondok hogy néha nem volt, de szerencsére az hamar megoldódott.
Melegvíz nem volt több napon keresztül (nem egymásutáni napok, hanem több különböző nap), az is már szerencsére meg lett javítva, de itt is még egyszer az a gond, hogy ilyenkor csak annyit lehet tenni, hogy közös képviselőnek irogatni és várni. Te nem tudsz szerelőt hívni és megoldani a problémát, rá vagy utalva a társasházra. És ez kardinális kérdés, hiszen a hőszivattyú biztosítja a melegvizet, hűtést, fűtést, tehát ha a hőszivattyú rossz akkor az egész lakás értékét csökkenti, extrém esetben ha a hőszivattyú mondjuk teljesen hibás és a társasház nem javítja meg, akkor egy ilyen lakás forgalomképtelen lesz és elveszíti az értékét! Hiszen senki nem akar megvenni egy olyan lakást, ahol se fűtés, se hűtés, se melegvíz nincsen, és saját maga sem tudja megjavítani.
Most a hűtés is rossz volt, itt is az volt a gond, hogy nyáron voltak olyan napok, amikor nem ment a hűtés, ez jelenleg javítás alatt van, de vadiúj rendszerről beszélünk... És persze a hűtésnél is ez van, hogy rá vagy utalva a társasházra / közös képviselőre, hogy javítsa meg, te egyedül semmit nem tudsz csinálni.
Hogy mi a megoldás? Mi ezt úgy oldottuk meg, hogy mi csak bérlők vagyunk, ha valami nagy gebasz történik, akkor legrosszabb esetben felmondjuk a bérleti szerződést és elköltözünk... Aki viszont ilyen lakást venne, az nagyon legyen körültekintő, a fenti potenciális problémákat tartsa szem előtt. Eddig nagyon jól jártunk, hogy csak béreljük, mert így a gyakorlatban látom, hogy egy ilyen lakást biztos nem vennék meg.
Valahogy ez úgy működhet, ha olyan társasházat sikerül találni, ahol a lakások többségét tényleg életvitelszerűen lakják, fontos nekik a társasház normális működése, a beruházó beletette az anyagot és nem minden a legolcsóbb, a fűtési időszak megfelelően hosszú (aki nem akar fűteni, az amúgy le tudja magának tekerni a lakáson belül).
Nektek milyen tapasztalataitok vannak új építésű társasházzal / központi hőszivattyúval kapcsolatban?
Hozzászólások
Durva, hogy aki ott sincs eldöntheti, hogy mondjuk 7 fok felett nem kell fűteni, minek, az épület még nem fázik. Rohadék aki ezt csinálja, azért tegyük hozzá.
Én csak kérdeznék egyet: hőmennyiség mérők vannak lakásonként? Mert ez kihúzhatná a méregfogát az ott nem lakó tulajdonosoknak, hogy akkor ők nem fűtenek és nincs költségük, de legalább be lehet kapcsolva. Azért is jó, mert a télen nyitott ablaknál fűtőknek is elvenné a kedvét, ha nem a közös költségre urizálnának.
Most elvileg azért van így, mert a H tarifához igazítják a fűtést. A H tarifa egy kedvezményes áram tarifa, amit hőszivattyúhoz lehet igényelni, fűtési áramhoz. Mivel ez környezetbarát rendszer, azért a H tarifa kedvezményes a normál áramdíjhoz képest. De a H tarifa csak október 15 - április 15. között jár. De attól még előtte-utána is lehetne fűteni, csak az már nem kedvezményes. És igen, lakásonként, sőt szobánként lehet állítani a hőmérsékletet. Tehát aki nem akar fűteni, az le tudja tekerni magának. Viszont fűtéskor van egy központi kiadás amit mindenki fizet, és az üres lakás ezt sem akarja megfizetni, mert minek, úgysem lakik benne.
Szerencsére jó a szigetelés, hiszen új építésű. De a gyakorlatban kb. október 1 - május 1. között kellene a fűtés, tehát egész évet nézve így van kb. 1 hónap, amikor nem komfortos a lakás, mert lehetne melegebb, de nem lehet mert ki van kapcsolva központilag a fűtés. Pedig tényleg azt kéne, hogy legyen elég hosszú a fűtési idény, amikor van van nyomva a fűtés: aki nem akar fűteni, az tekerje le, aki meg akar, az is boldog. Igen így kicsit mindenkinek többe kerülne, de legalább mindenki boldog lenne.
És van még egy nagy lakás, amit még a beruházó, aki építette az egész társasházat, nem adta még el, árulja. Ezért ez nyilván még üresen áll. És a beruházó is azt szavazza meg, hogy legyen a fűtési idény minél rövidebb, hiszen minek fűtse az üres, eladásra szánt lakását. Eladja neked a lakást, aztán megszivat hogy szabotálja a fűtést!
Igen, a gyakorlatban nagyon rossz, hogy ennyi üres lakás van, mert így a közgyűléseken szabotálják a dolgokat, ráadásul az ingatlan árakat is felveri.
Ahogy utánanéztem a dolgoknak, még örülni kell, hogy egyáltalán a H tarifa alatt van fűtés, mert ennyi erővel az üres lakások leszavazhatnának a többieket, hogy mondjuk csak december - március között legyen fűtés, szóval még ennek is örülni kell... A hőszivattyú közös tulajdon, a társasházi közgyűlés rendelkezik felette.
Van egy ilyen a társasházi törvényben:
Tehát kb. bíróságra lehet menni ha mondjuk nagyon szívóznának a fűtéssel, de kérdés az meddig tart. De egyelőre most így ki lehet bírni, csak eljátszottam a gondolattal, hogy mi történne, ha az üres lakások még rövidebb fűtési idényt szavaznának meg.
Ez minden társasházban gond lehet, ahol a lakások többsége üresen áll (pl, külföldiek, befektetési céllal vásárlók, még eladatlan lakások).
Előbb írtad meg ezt, mint elküldtem a másik kommentem.
Ebbe belefut rendszeresen egy rokonom is a távhő mellett, hogy fűtési szezonon kívül ha nagyon hűvös az ősz/tavasz, akkor nem túl kényelmes. A megoldás a klíma, illetve kiegészítő fűtés, a fürdőszobai törülköző szárítóval. Én ha lehetséges, hőszivattyú ide vagy oda, biztosan feltetetnék egy klímát, az átmeneti időszakokra illetve a hőmérséklet korrekciójára, ha nem felel meg, amit nyújt a hőszivattyú. Azért ott is lehet gond, ha pl. levegő hőszivattyú és kellőképp hűvös van, ismereteim szerint nem tud a -10 fokból 35-öt csinálni, de mélyen nem értek hozzá, így lehet, itt tévedek. A lényegen azonban nem változtat, a magam részéről az élhető, komfortos lakás része a légkondi, amivel rá tudok segíteni a számomra optimális hőmérséklet elérésére.
TheAdam
Köszi, érdekes! Szerencsére én sajátban lakom és főleg csak kiváncsiságból érdekelnek a társasházak problémái.
A hőmennyiség mérőt szerintem félreértetted. Van olyan technológia, ami az előre és visszamenő hőméréskletét és a mennyiségét méri. Ezzel például havonta lehet mérni, hogy ki mennyit használta pontosan. Meg lehetne úgy is állapodni, hogy aki nem kapcsolta be szeptemberben a fűtést, az így a kazán közös költségét se fizeti arra a hónapra. Aki meg komfortot akar, az nagyobb arányban fizet, de legalább komfort van. Igazságos megoldás és talán a nagyurak is aláírnák - hiszen nem járnak rosszul - és megszűnne a probléma.
Amúgy ilyenkor annyira olcsó a fűtés, mert kevés foknyit kell fűteni és a hőszivattyú áthidalandó különbsége is kicsit, hogy igazi fillérbaszás ezen spórolni, emiatt extra görénység. A nappaliban mi bekapcsoltuk a padlófűtést, nagyon komfortos.
Igen amúgy szerintem nem lenne ez túl nagy összeg pluszban.
Nem olyan egyszerű, mert van egy fix díja a fűtési üzemmódnak, akkor is ha valaki letekeri a fűtést, a fix díj van és azt szét kell osztani lakásokra. Meg ráadásul nem is lett profin telepítve a rendszer, és többet fogyaszt mint kellene. Ha profibb cég telepítette volna, akkor kevesebb lenne a fogyasztás. Ha nem ért a cég a hőszivattyúhoz, akkor tudja úgy telepíteni, hogy felesleges kiadásokat produkáljon. És ezzel megint csak nem tudsz sokat kezdeni, hiszen központi, közös rendszer.
Ha el sem kezditek, akkor nagyon sokaig. Ha belealltok, akkor a kovetkezo szezonra meglesz. (Nyilvan, ha nyertek.)
> Durva, hogy aki ott sincs eldöntheti,
tarsashazi elet gyonyorei... akik az alsobb emeleteken laknak leszavazzak a draga liftfelujitast, a nyuggerek leszavazzak az optikai net bekoteset, az airbnb-s lakastulajok (kb a "lakok" fele) leszavaznak minden hosszutavu fejlesztest (gepeszet, teto stb) etc
tisztara mint a parlament, erdekcsoportok vannak akik csak a sajat zsebuket nezik.
Köszönöm, hogy leírtad a tapasztalatodat, hasznos volt. Mindig is érdekelt egy ilyen tapasztalat, de valahogy ezidáig nem találtam egy ennyire személyes benyomást.
Hogy érdemben is reagáljak: eddig is sejtettem, hogy nem minden arany, ami fénylik, különösképp a hőszivattyús felülethűtés/fűtés, de ez bennem is megerősítette, hogy társasházban ilyet leginkább soha. Sokkal szimpatikusabb egy 1900-as évek beli 3--4 szintes, ahol távfűtés van. Itt is küzdeni kell a karenekkel, megrögzött spórolókkal, de a nagyobb döntések lassabban mennek át (hány fok legyen), így ott nagyobb esély van rájukhatni és utána kis eséllyel áll bele újra valaki variálni. A legnagyobb gond, hogy ha cselekedni kell, vagy rossz döntés születik, vagy senki nem cselekszik. Egy távhős esetben meg van szerződés, szóval ott nem kell variálni félévente és így mindenki megvonja a vállát, ha van egy tervezhető kompromisszum. Saját területen viszont gyakorlatilag minden előnye megvan, ami közösségben már problémát jelent.
Az újépítésű meg nekem eleve nem túl szimpatikus. Van egy ilyen albi amire rálátok és nagyon sok apró probléma van vele. Fixen telepített klíma ami baromira nem elégíti ki az igényeket, de igazából nem is oda való, minden hangos, nyikorog, kopik, sok esetben elég gyenge anyagokból van, de nem igazán lehet hozzányúlni. Elvileg van karbantartás, de állítólag úgy se igazán klappolnak a dolgok. Szuperbiztonságos, hogy mindenhová proxy meg kód segítségével be lehet jutni, csak mindig el van valami romolva, a kulcs meg azért viszonylag ritkán küzd ilyesmivel. Bár az is beletörhető.
Nincs amúgy alapító okirat, ha már társasház? Oda bele lehetne írni (bár az üres lakások miatt ez is problémás), hogy ha 10 fok alatt van a kinti átlag fűtés van, 20--22 felett meg hűtés. Illetve nekem így az sem egyértelmű, hogy az üres részeken ha nincs fűtés, akkor túl hidegben nem adódnak problémák az alacsony hőmérséklet miatt?
Az én véleményem összességében az, hogy jó ez a hőszipka, de társasházban törekedni kell a hosszútávú megoldásokra, amik vagy ki vannak szervezve, vagy nem igényelnek nagy törődést. A fűtési szezon önhatalmú meghatározása, a saját üzemeltetésű rendszer kezelése, ennek anyagi oldala mind mind puskaporos hordó és ha épp rendben is van, akkor is bármikor beköltözhet annyi agyhalott, aki totálisan befűt (bocs) a jól működő rendszernek... Inkább legyen pár radiátor a falon, meg 1--2 légkondi, azok már bizonyítottak. Illetve az újépítésű társasház eleve vicc, a mai modern technika szinte mindig érzékenyebb, mint a régi jól bevált megoldások és amikor N darab lakó kezeli, ahol az 50% minimum az ajtócsapkodós, mindent izomból kezelő réteg, ott csak problémaforrás, ha nem tudja megérteni, hogy nem kell ütni az érintőkijelzőt, nem kell rángatni az ajtót, a proxy-t csak érinteni kell és a kézközelséget érzékelő kapunyitóra se kell rábaszni egy ordas nagyot az öklével (igen, ismerek ilyen embert, aki ezt nem képes megérteni). Úgyhogy ahol lehet user error, ott lesz is.
TheAdam
Elméletben nagyon jó lenne ez a hőszivattyú, mert a mennyezeti hűtés-fűtés tényleg nagyon komfortos, sokkal jobb mint a radiátor meg a fali klíma, sokkal nagyobb a komfortérzet. Meg újépítésűeknél már be is van tiltva a gázkazán, tehát nem is nagyon van más megoldás. Ha megnézed az új építésű lakóparkokat, akkor mindegyik már hőszivattyús. A gázkazán amúgy is túl szennyező, a globális felmelegedés miatt ki kell vezetni a gázt minél előbb. Szóval ez a jövő csak a gyakorlatban kéne finomhangolni a dolgokat.
Alapító okirat: mindegy, hogy alapító okirat vagy közgyűlési döntés, az a lényeg, hogy a közgyűlés dönt a közös tulajdonról, tehát a közgyűlésen megjelentek többsége.
Fűtési üzemmódban a legkisebb beállítható hőmérséklet 17 fok, ennél hidegebbet nem enged a rendszer. Hűtés üzemmódban a legmagasabb pedig 28 fok, tehát ennél melegebbet nem enged a lakásban. Ez mondjuk olyan szempontól jó, hogy nem tud a szomszéd megszivatni, hogy teljesen kikapcsolja a fűtést magánál.
Nem tudom, hogy technikailag megoldható-e, de egy olyan rendszert kéne kitalálni, ahol nem központilag, hanem lakásonként lehet állítani a fűtés-hűtés üzemmódot, tehát akár az is lehetne, hogy a lakások egy része hűt, a másik része fűt. Biztos meg lehetne ezt oldani csak drágább lenne nyilván. De így akkor nem lenne konfliktus és tényleg mindenki olyan hőfokot tudna beállítani magának bármikor, amilyet akar (nyilván ésszerű keretek között).
És kellene valami törvény ami szabályozza a fűtési idényt,van most elvileg erről kormányrendelet, de azt hiszem mivel az csak kormányrendelet, ezért a közgyűlés felülírhatja.
Az üres lakásokra is kellene valami szabályozás (pl. extra ingatlanadó), mert a fentiek miatt sem jó a sok üres lakás, meg az ingatlanárakat is csak felhajtják. Érdekes hogy az Airbnb-t üldözik, de az üres lakásokról meg nincsen szó, pedig ha az Airbnb felviszi az ingatlanárakat, akkor az üres lakás is.
Ezt nem tudtam, hogy újépítésűben már OFF a gázkazán. Kérdés, a meglévők meddig maradhatnak, meddig telepíthető új. Valahogy nem tűnik számomra olyannak az átlag magyar család anyagi helyzete, hogy csak úgy 10--15 éven belül korszerűsítse a radiátorokat felületfűtésre. Főleg nem nagyobb házakban...
TheAdam
2040-tol tervezik betiltani, nem?
(ertsd: valoszinuleg soha :))
Ennek semmi koze a hoszivattyuhoz, lehetne ennyi erovel fatuzelesu kazan is. :)
Az a bizonyos közös ló... nem lehet a lakásokat egyedileg lekapcsolni a hőszivattyúról? Sokkal egyszerűbb lenne mindenki élete.
Nem lehetséges.
ha a kozos kepviselo barat (=veletek van), akkor hirdesse a kozgyulest lehetetlen idopontba. igy aki nincs ott az nem tud szavazni, a bennlakok pedig megszavazzak hogy legyen futes.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
mondjuk 2 hétre előre kell tervezni a közgyűlést - de persze azt lehet akár este 10-re is tenni.
én inkább úgy módosítanám a szavazás menetét, hogy komfort jellegű kérdésekben csak annak van szavazati joga, aki
ténylegesen ott lakik (v legalább a lakása lakott)
az ottlakast nehez ellenorizni. ha a lako oda van bejelentve akkor papiron ottlakik, megha az ido nagy reszet mashol tolti.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
> akkor hirdesse a kozgyulest lehetetlen idopontba
igen ebben nagyon profik...
- 26 millios homlokzat felujitasrol munkanap kora delutan szavaztak, nyilvan csak a nyuggerek ertek ra akkor
- kozos koltseg emelesrol szavazast nyaron szombat kora delutan, amikor minden normalis ember nyaral vagy kirandul
stb
Új építésű társasháznál létrejön jogilag a társasház, ilyenkor csak 1 tulajdonos van, a beruházó. Ő választja ki a közös képviselőt, akit megörökölnek a lakók. A közös képviselő "nincs senkivel", pártatlannak kell lennie. Vagy ha mégis van valakivel, akkor esetleg a beruházóval, hiszen ő választotta ki. Olvastam már ilyen tanácsot is, hogy új építésűnél érdemes azzal kezdeni, hogy lecserélik a közös képviselőt. Ebben lehet is valami, mert itt érdekes módon a közös képviselő a garanciális ügyintézésnél nem töri magát, hogy behajtsa a beruházón a garanciális dolgokat... De persze hivatalosan pártatlan...
Add el. Most vagy a csúcson, ennél csak szarabb lesz. Nem véletlen, hogy a gazdagok felújítanak egy régi jó környéken. Az alacsonyabb üzemeltetésnek ára a komfortról való lemondás a kényelem oltárán, cserébe hülyékkel is vitatkozhatsz. A jó élet legfontosabb része, hogy urald a környezeted és ne legyél neki kiszolgáltatva.
vs
👍
Mindent nem olvashatok el ;)
Albérletesként nem kell rinyálni, el.kell költözni.
Zseniális.
Az jutott róla eszembe, hogy örülök hogy nem kell senkivel sem együtt laknom, és azt csinálok amit akarok.
"Sose a gép a hülye."
Családi háznak is vannak hátrányai. Pl. drágább, meg van olyan környék ahol nem is tudsz családi házat venni. Pl. rákerestem most ingatlan.com-on, Budapest V. kerület eladó ház, a legolcsóbb 2 milliárd Ft. Ha valaki itt akar lakni, akkor társasházba tud költözni. Lehet persze vidéken is családi házat venni, de akkor meg város vs. vidék vitáról beszélünk.
Ne szivass mar, az otkerben nincs csaladi haz :D
"Az ingatlan 4 szintes, liftes, [...] van 27 szobás szállodára jogerős építési engedély teljes kiviteli tervekkel, ezeket tartalmazza a vételár"
Tiborcz: na fogdd meg a söröm! ;)
Az nem családi ház, hanem luxus hotel!
Családiház: Kárárkocka kerti pottyantóssal és fészerrel... 😊
Vag a 80-as években földszint+emelet+tetőtérbeépítés lift nélkül. 2 öreg szuterénben a lócán húzza meg magát, a 3 gyerek meg egy egy szinten...
Just stop being poor!
Ennek érzésem szerint nem sok köze van a hőszivattyúhoz, ugyanezek lennének a problémák a 'hagyományos' társasházi szintű központi fűtéssel (illetve bármi más elemmel, ami közösen üzemel). Vagy akár egy rossz közös képviselővel.
Talán annyiban érinti, hogy a hőszivattyú végzi a fűtést és hűtést is, de vagy fűtés van, vagy hűtés központilag az egész társasházban. A legjobb rendszer az lenne, ha lakásonként külön lehetne kapcsolni, és lehetne vegyesen is, hogy egyik lakás fűt, másik hűt, akár egyszerre. Lehet hogy ehhez két hőszivattyú kéne, nem értek hozzá, de az biztos hogy akkor senki nem reklamálna, mindenki azt kapcsolna be és akkor, amikor akar.
Ilyen hőszivattyús rendszer technikailag vajon megoldható, létezik ilyen társasház?
Erre valóban van igény, hogy egyik hűt, másik fűt? Extrémül hangzik. Mi egyáltalán nem hűtünk soha, nyáron 2-3 hét amikor kicsit meleg van, de ügyes árnyékolással és szellőztetéssel teljesen élhető az is.
Nagyon melegek már a nyarak a felmelegedés miatt, nem igazán lehet meglenni klíma (hűtés) nélkül most már. Aki azt mondja hogy kibírja, az valójában lusta feltenni klímát vagy nincs rá pénze (vagy nem akar rá költeni mert spórolni akar), vagy nem lehetséges technikailag. Meg az is kérdés, hogy amúgy a nap nagy részében a klímás irodában ülsz és úgy mondod hogy otthonra nem kell, vagy home office-ban vagy? Nem mindegy. Próbáld ki a különbséget hogy milyen egész nap 28 fokban vagy még melegebb szobában lenni, és utána milyen 23 fokon, óriási különbség, csak bebeszéled magadnak hogy mindegy az, de közben komfortban egyáltalán nem mindegy. A túl meleg káros az egészségre, ráadásul a termelékenység is romlik, tehát amit megspórolsz a klímán, elveszted a termelékenység csökkenése miatt. Az sem mindegy hogy egészséges fiatal van-e csak a lakásban, vagy mondjuk kisbaba, idős? Nekik nagyon káros a túl meleg.
igaz, h családi ház, de jellemzően október végétől kezdünk fűteni, úgy március elejéig-közepéig.
hűtésre pedig június közepétől (mostmár) szeptember elejéig érzek igényt.
Nem hiszem, hogy valakinek mondjuk április végén már igénye lenne gépi hűtésre - illetve 1-2 extrém hideg naptól eltekintve nyáron fűtésre.
Persze, ha valaki inkább fizeti a klímát, minthogy ablakot nyisson - az egy másik történet...
Április végén? Ne viccelj már...
Vályogház, 50 centis fal, van rajta kívül 5 cm kőzetgyapot, felül fafödém, azon meg 30-40cm. Amíg éjszaka lehűl kint értelmesen az idő, kb. nincs az a nappali meleg, amikor hűteni kéne. Ha éjszaka se megy mondjuk 25 fok alá, akkor kell. Ahogy fentebb is írták, idén nyáron összesen kb. 2-3 hét volt olyan, hogy klímázni kellett aktívan.
Fűtéssel ugyanez. Amíg nincs kint tartósan hideg és napközben napsütéses jó idő van, nem kell fűteni. Most ősszel még nem fűtöttünk, 22 fok van bent.
"Sose a gép a hülye."
szerintem Te fordítva értelmezted a kommentemet...
ps: nálunk - az alföldön - tavaly kb 1(esetleg 2) hét volt "elviselhetetlenül meleg - idén az már inkább 4-6 hét volt.
Az elviselhetetlen alatt azt értem, hogy reggel 8kor már 25C fok körül volt, este 11körül pedig még mindíg 27C.
Mindez nem városban, nem kevés fával, kertvárosi részen...
> egyik lakás fűt, másik hűt
ez szerintem baromsag. mar az igeny is. a hoszivattyu meg nyilvan nem tudja egyszerre a kettot...
ha tavho lenne akkor se te mondanad meg mikor jojjon a futes, vagy a kozos kazan eseten sem... szoval ilyen szempontbol tokmind1 mivel futenek, nem arrol szol a problema hanem a donteshozatalrol.
Szerintem értelmetlen. Hűtésnek nagyjából akkor van értelme, amikor a kinti hőmérséklet 30 fok, vagy magasabb. Alacsonyabb hőmérsékletnél egy jól hőszigetelt házban meg lehet oldani, hogy éjszakai szellőztetéssel, nappali árnyékolással ne menjen a lakás hőmérséklete túl magasra. Amikor elment a dög meleg, én is lekapcsoltam a légkondicionálót, nem volt rá szükség.
Fűtés meg jellemzően akkor kell, ha a (belső) hőmérséklet lemegy 20 fok környékére, vagy alá. A két időszak közt jellemzően van egy-két hónap, nem valószínű, hogy amikor már elindulna a fűtési szezon (hőmérsékleti szempontból), akkor valaki más még hűteni szeretné a lakást.
Úgy értem hogy ez a hőszivattyú vagy fűtés módban van, vagy hűtés módban. Persze azon belül tudod állítani a hőfokot. Tehát arra értettem, hogy olyan rendszer lenne jó, ahol ezt nem központilag, hanem lakásonként lehetne kapcsolni, tehát hogy egyik lakás fűtés módban van, de közben lehessen másik lakás hűtés módban. Attól persze még nem biztos hogy az a másik lakás tényleg a hűtést feltekeri, de gondolom így már érthetőbb mit akartam.
Amikor a fűtés mód van bekapcsolva, és van mondjuk a lakásban 20 fok, akkor ha beállítasz 22 fokot, akkor felmelegíti 22 fokra. De ha 19 fokra állítod, akkor semmi nem történik.
Ha van mondjuk 25 fok és hűtés üzemmód van, akkor ha beállítasz 23 fokot, akkor lehűti 23 fokra. De ha beállítasz 26 fokot, akkor semmi nem történik. De ha ugyanúgy 25 fok a lakásban de fűtés mód van központilag, akkor ha beállítasz 23 fokot, semmi nem fog történni.
Még egyszer egyszerűbben megkérdezem: Szerinted milyen külső hőmérséklet az, amikor vegyesen kéne hűteni és fűteni?
Nem az a probléma, hogy egyszerre kell-e fűteni és hűteni, hanem az, hogy a költségek nemismeretében előbb szeretne fűteni, mint a többiek. Ha jól értem ebben a rendzerben erre nincs megoldás. Ez a probléma az elszámolások kézhezvétele után általában gyógyul és a lakó hideg tűrő képessége hirtelen jelentős mértékben javul.
Ha valaki előbb szeretne fűteni, mint a többiek, az jó eséllyel megszívja egy hagyományos házközponti kazánnal is. Tehát nem a hőszivattyú vs. hagyományos kazán a probléma, hanem a központi vs. egyedi fűtés.
Persze egyedi fűtés esetén mindenhová kémény, vagy sok kültéri (légkondi esetén), és - feltételezve, hogy a központi rendszert jól megcsinálják - feltehetőleg nagyobb költség, de valamit valamiért.
De ez lényeges elem, hogy " Új építésű, hőszivattyús társasházi lakás ", ez nem ugyanaz mint egy régi, házközponti gázkazános társasház. Mert ezek az újépítésűek valahogy vonzzák a külföldieket, külföldi vagy magyar befektetőket, akik csak megveszik, de nem laknak itt életvitelszerűen, így a fűtést és egyéb dolgokat mind leszavazzák. Régebbi házakban valahogy ez nem probléma, mert ott tényleg benne laknak a lakásokban, így a józan ész alapján a fűtést sem kapcsoltatják maguknak ki. Hőszivattyú általában új építésűben van.
Tetszőleges ház képes vonzani a külföldieket, pl. a belvárosi házak jelentős része vált AirBNB központtá, egy ismerősöm az Erzsébet körúton lakott egy régi házban, amikor eladta a lakást, már nagyjából a fél ház egy kézben volt. Szóval ilyen szempontból bizony ugyanaz.
De az Airbnb-jében nem fogja kikapcsoltatni a fűtést.
Ezek úgy veszik ezeket az újépítésűeket, hogy megveszik, aztán üresen állnak a lakások: nem laknak benne, nem adják bérbe, nem airbnb-znek. Egyik része csak várja az ingatlan értékének növekedését, de teljesen passzív jövedelmet akar, semmit nem akar vele dolgozni, ezért nem csinál vele semmit. Másik meg EU-n kívüli külföldi (pl. orosz, arab, kínai stb.) és itt parkoltatja a pénzét ingatlanban, és/vagy jól jön neki egy EU-s lakcím. Az ilyeneket aztán nem érdeklik ilyen részletek, hogy van-e fűtés, takarítás, lift, szemétszállítás stb. Tehát ha ilyenekkel közösködsz, te viszont életvitelszerűen használnád a társasházat, akkor nem jársz jól.
Azt csak hiszed. De egyébként mindegy, üresen álló vagy érdektelen tulajdonosok kezében lévő lakások nem csak az új modern épületekben vannak, és nem csak ott jelentenek problémát.
Mindenesetre elég hülye helyzet, ha egy lakóközösség dolgában nem lakók döntenek (vagy nem döntenek) az ügyekről. Ilyen lakóközösségbe nem kell költözni, ha véletlenül odasodort a sors, akkor meg el kell onnan menni minél hamarabb.
Akárhova mész, az első utad a közös képviselőhöz vezet, körülszaglászni.
Nem írtál a költségekről. Mennyi egy ilyen központi hőszivattyús lakás melegvítz és fűtés költsége havi átlagban? Vagy nem átlagot fizettek? Napelem van a ház tetején?
Nem tudom még, mert átalánydíj van, és nem volt még éves elszámolás. Ez is érdekes dolog új építésűnél, hogy senki nem fogja tudni megmondani, hogy mennyi lesz a havi rezsi. Hanem beköltözöl és majd meglátod. Itt ráadásul még az is gond, hogy ahogy fent is írtam, "Egy kicsi, viszonylag új cég, fiatal ügyvezetővel, kevés referenciával telepítette ezt a hőszivattyút", és sajnos úgy tűnik hogy nem optimalizálták a fogyasztást a telepítéskor (mert nem értenek hozzá), így a fogyasztás most több mint kellene, ezen is megy valami szerelés. Ezeket is érdemes tudni azoknak akik ilyet terveznek (új építésű hőszivattyús), tehát 1) előre senki nem tudja a rezsit, majd kiderül, 2) nem biztos hogy hozzáértő cég telepítette a hőszivattyút, és ha elrontottak valamit a telepítéskor, akkor lehet hogy nem lesz gazdaságos a fogyasztás.
Napelem nincsen, de nem túl nagy a tető, nem biztos hogy sokat számítana (kicsi a felülete).
Szerintem nézz körül, mennyiért tudod eladni, hitel hogy néz ki és kezdj el nézelődni egy másik lakás után. Az első elszámolás után lesz meglepi, akkorra kész terveid kell legyenek, hol, miben fogsz lakni ehelyett. Az efféle tervezés nem kerül okvetlenül pénzbe és ad valami biztonságot, akármi is történjen - aztán ha csak az ördögöt festettem a falra, akkor lehülyézhetsz és örülhetsz, hogy kurva nagy mázlid volt.
Bérlő, úgyhogy ő nem adja el. Maximum kiköltözik. :D Amúgy egyetértek. Nem mondom, hogy az újépítésű rosszabb, mint a nem újépítésű, de ez a lutrizás ez majdnem idegőrlő...
TheAdam
A napelem nélküli hőszivattyús fűtés és melegvíz nem lutri, elég egyértelműen drágább, mint a központi gázkazánnal működő megoldások. Kivételek vannak. Erős ideológiai megtámogatottság kell a fejben ahhoz, hogy az ember ilyenbe költözzön, de az is elég labilis addig, ameddig Magyarországon az EU-ból importált áram zöme fosszilis energiahordozókból keletkezik. Örülnék neki, ha az elszámolás kézhezvételekor kiderülne, hogy nincs igazam.