A "nem tudnak várni"-ról ...

Szegény Z-generációsok! Nem ők tehetnek arról, hogy nem tudnak várni!

[...]

hogy a Z generáció miért nem tud várni. Steigervald X-esként elmesélte, hogy ők annak idején befizettek egy kék Trabantra, és 12 év után megérkezett egy sárga Wartburg.

Vagy kellett, vagy nem. Ha nem, akkor várhattál tovább.

Telefont 17 év után kaptak, és boldogok voltak. A legizgalmasabb és legfordulatosabb krimiben másfél órán keresztül nézték, néztük, amint Columbo kideríti, ki a gyilkos, amit mi már az első perctől tudtunk, és közben nem hallgattunk bele a Kossuth rádióba, nem vettük le a Révai-nagylexikont, és még a Népszabadságba sem lapoztunk bele, csak a filmet néztük (reklámok nélkül).

Ha olyan béna voltál, hogy a számháborúban téged olvastak le először, akkor utána több órán keresztül hullaként ültél és vártál, mert nem tudtál mást csinálni.

Egy X-esnek ezért, ha azt mondják a munkahelyén, hogy majd öt év múlva lehet belőled valaki, boldogan vár, hiszen mi az a 17 évhez képest. Ha azt mondják neki, hogy idén sajnos nem lesz fizetésemelés, majd csak jövőre, azt is elfogadja. Egy Z-s viszont – akinek ha elromlik a telefonja, a szülei azonnal rohannak, hogy vegyenek egy másikat – nem tud várni, mert soha nem is kellett megtapasztalnia, milyen érzés ez, így megtanulni sem tudta. Mi pedig számonkérjük rajtuk azt, amit mi nem tanítottunk meg nekik.

[...]

Ja, semmi újat nem tudtam meg!

Disclaimer: én nem neveltem Z-generációst! Mármint követelőzőt! 😆

Hozzászólások

Egy X-esnek ezért, ha azt mondják a munkahelyén, hogy majd öt év múlva lehet belőled valaki, boldogan vár, hiszen mi az a 17 évhez képest.

Es ez jo dolog?

Ot ev rengeteg ido. Igernek valamit, ot evig elengedsz egy csomo lehetoseget magad mellett, aztan kiderul, hogy megszivtad, mert nem megy a biznisz, csodbe ment a ceg, elutott a villamos, lecserelodott a fonokod, jon a COVID, stb., te meg allsz letolt gatyaval, hogy az aktiv eveid 10%-at elbasztad egy igeretre. Ha szerencses vagy, akkor megsimogatjak a buksid, hogy jo humaneroforras voltal, valaszthatsz, hogy milyen ceges telefont szeretnel legkozelebb. Ha meg ot evig jol viselkedsz, kivalaszthatod, hogy feher vagy szurke ceges Octaviat kersz. Ha meg megdoglesz kozben, akkor egy csokor viragot sem kuld a ceg a temetesedre

Elmeny lehet igy elni!

A kérdés az, hogy jobb-e A) türelmesnek lenni vagy B) türelmetlennek?

Ez nem kerdes, ez csak valami demagogia. Leirtam egy egeszen osszeszedett gondolatmenetet, es ennyit tudsz ra mondani?

Btw az, hogy nem kint kapalunk eppen a foldeken, az annak koszonheto, hogy minden generacioban voltak turelmetlen emberek (az X-ben is!), akiknek nem volt eleg a status quo, es kitalaltak valami ujat.

PS: ha jól sejtem, te nem X-es vagy ...

Nem, a fentiek alapjan halat is adok erte a Joistennek! (Y, amugy)

Egy jobhopper karrierista élet nagyobb élet?

Mar miert kene jobhopperkedni? Most az egyik szelsosegbol atestunk a masikba? Nem volt szo jobhopperkedesrol, csak megprobaltam ramutatni arra, hogy semmitmondo igeretekre felepiteni egy eletet nem "turelem", vagy legalabbis nem az a turelem, amire szerintem erenykent kellene gondolni.

Megforditom a kerdest, hatha ugy jobban atjon, mire gondolok: mi van akkor, ha 5 ev mulva azt mondjak, hogy meg 5 ev? Varsz turelemmel? Rosszul esne? Nem esne rosszul?

Ja, hát nem semmitmondó ígéretekre kell alapozni egy karrierutat, ilyen faszságot az én számból biztosan nem hallottál. Mármint tőlem azért nem biztosan, mert nekem és az embereimnek írásban lefektették ezt az utat, benne a szintlépésekhez szükséges feltételeket, illetve a szintlépések lehetséges időpontját (lásd még feltételek) és a szintlépéssel járó javadalmazást (úgy mint konkrét % béremelést és egyéb juttatások)  🤷‍♂️

Az elmúlt évtizedben még minden, a papírra lefektetett pontot betartott a cég.

Elve, amikor elvállaltam egy csoport vezetését, ezek közös (én és a cég) kidolgozása, dokumentumba öntése, majd később számonkérése és betartatása feltételem volt a pozíció elvállalásához.

Miről beszélünk?

trey @ gépház

ilyen faszságot az én számból biztosan nem hallottál

Tudom, a cikkben volt, onnan ideztem.

nekem és az embereimnek írásban lefektették ezt az utat, benne a szintlépésekhez szükséges feltételeket, illetve a szintlépések lehetséges időpontját

Oke, de ez (1) nem ures igeret, hanem egy szamonkerheto egyezseg, (2) nem errol szolt a cikk, hanem hogy 5 ev mulva majd leszel valaki, 15 ev mulva majd jon a Wartburg, stb.

Miről beszélünk?

Arrol a cikkrol, ami a posztban szerepel, gondolom. :)

Akkor tessék tökösnek lenni, nem csak a HUP fórumszálakban, hanem akkor is, amikor saját érdeket kell képviselni. Aztán akkor felesleges ugrálni A-ból B-be.

Az embereim tudják mi a különbség, mert dolgoztak más alatt lózungok és délibábok szerint, de amióta én vagyok a vezető, napra pontosan ismerik a szintlépésük dátumát. Feltéve, ha a feltételeket teljesítik (még mindig sikerült).

trey @ gépház

Egy egeszen marginalis kis toredeke van csak itt annak a par milliard embernek, vonatkoztass mar el attol, hogy te vagy en hol dolgozunk, vagy mit irunk a HUP-ra, a kerdes ennel sokkal altalanosabb.

Ereny-e az, hogy felrakod az aktiv felnott eleted egytizedet egy igeretre, hatha bejon? A cikk azt sugallja, hogy igen (mert kulonben "turelmetlen" vagy), de azert en ezt igy nem mernem kijelenteni. Az X generacio nem azert ult kussban 17 evig a Trabantra varva, mert turelmes volt, hanem mert nem volt mas opcioja, ha Trabantot akart venni. Ha lett volna szeles korben elerheto Internet, meg Hahu, akkor boritekolom, hogy ott DDoS-oltatok volna a szervert, annyira porgettetek volna a Trabant-hirdeteseket. :)

A válaszom: nem, ugrálni érdemes össze-vissza /s

En ertem a valaszod, de szerintem te nem ertetted a kerdesem. :)

A munkahelyvaltas csak egy pelda volt, amit az altalad bekuldott cikk hozott. Irhattam volna barmi mast is, de azt gondoltam, ez egy konnyen ertheto pelda, ezert ezt vittem tovabb. Irhattam volna 5 eves Rolex-varolistat is, akkor meg abba kotottel volna bele. Mondjuk feliratkozol egy modellre a becsi uzletben, 5 evet igernek, de masfel ev mulva felhiv a pesti boltbol a Whatsapp-os urge, hogy itt van a cucc keszleten, mehetsz erte. Elmesz erte vagy varsz tovabb? (Szandekosan lebutitott pelda, tudom, hogy a valosagban nem igy van. Azert igy, hatha erthetobb.)

A munkahelyvaltas csak egy pelda volt, amit az altalad bekuldott cikk hozott.

Nem is értem miért ragadtál le ennyire itt, a nyitó ennél sokkal szélesebb kérdéskör.

Irhattam volna 5 eves Rolex-varolistat is, akkor meg abba kotottel volna bele. Mondjuk feliratkozol egy modellre a becsi uzletben, 5 evet igernek, de masfel ev mulva felhiv a pesti boltbol a Whatsapp-os urge, hogy itt van a cucc keszleten, mehetsz erte. Elmesz erte vagy varsz tovabb?

Szar a példa, mert magyar vásárlóként a magyar AD-nél kellene vásárolnod. Nem várok, mert minden szempontból itthon érdemes megvenni.

(Szandekosan lebutitott pelda, tudom, hogy a valosagban nem igy van. Azert igy, hatha erthetobb.)

Valóban az, szerintem keress értelmesebbet.

trey @ gépház

Te a másik véglet vagy (velem együtt persze), ez kb. azt hozza ki, hogy ha szerencséd van, akkor jól jártál, de ugyanerre - ha rossz munkahelyről nem ugrik időben az ember - nagyon rá is lehet fázni.

Amikor az első munkahelyemről eljöttem (15 év után), azt mondtam, hogy nem szabad egy helyen ennyit dolgozni, mert túlzottan kötődsz hozzá, és nem fogsz tudni időben váltani, amikor kell. Onnan 32 év után jöttem el :) Nem normális dolog ez, bár pl. a belga kollégák közt is voltak a cégnél kifejezetten hosszabb időt eltöltött emberek, volt olyan is, aki többet töltött el ott, mint én, és vagy öt évvel fiatalabb. El tudom képzelni, hogy az első és egyetlen munkahelye volt (és lesz). Persze nagy cég, tehát munkahelyváltás nélkül is elég sok lehetőség van.

De ezt semmiképp nem állítanám követendő példának.

Egy másik nézőpont az, hogy a várni képtelen generáció elvárásai milyen távol/közel esnek a valósághoz?

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Ötéves mézesmadzagok szoktak lenni idehaza, amikből utána nem lesz semmi. A nyomorultabb helyek pedig még ígérni se tudnak (holott az ígérgetés még pénzbe se kerül, mivel papírt se írnak róla).

Az h. egy cégnek van ötéves terve az nem egyenlő azzal h. az alkalmazott saját előremenetelére van-e benne bármi is (általában nincs).

+1000

Ha az adott cég kicsi, akkor mre / miért várjak a cégnél 5 évet? Hogy felmondjanak a fölöttem lévők? Netalán meghaljanak? Mert különben képtelenség előre lépni. Alacsony fluktuáció = zéró előrelépési lehetőség.
Vagy csináljak saját céget? De akkor meg jönnek a saját céggel kapcsolatos nyűgök is.

Másrészt aki megreked 5-10-15 évig egy helyen, az nem fejlődik. Általában. Nem érik új ingerek, nem találkozik annyi új kollégával, megreked szakmailag. Treyen is látszik, hogy mivel az üvegbúrájából nem mozdult ki, ez jelentősen korlátozza őt szakmailag és emberileg is. Ő egy kényelmes ember. Az ilyen emberek általában nagyon nehezen tudnak beilleszkedni egy új közösségbe, gyakran önbizalom hiányosok is. Ezeket a képességeket nem árt fejleszteni, mert ha beborul a cég / utcára kerülnek, akkor nagyon vert helyzetbe kerülnek.

Nem érzed úgy, hogy a beszélgetést nem azonos pozícióból folytatjuk? Te itt ellenőrizni akarod az állításom, te meg azt hantázol, amit akarsz. Érdekelnek a részletek? Akkor mutatkozz be.

Amúgy meg melyik cégre gondolsz? Mert éppen mostanság váltok.

Bármelyik jó. Miért váltasz?

trey @ gépház

Válaszolok, ha válaszolsz az eredeti kérdésemre: Nálatok mennyi időt kellene várni, amíg valaki eljut mondjuk a system engineertől a CTO pozícióig? 5 év? 10 év? 15 év?

Vagy úgy is kérdezhetném: Szerinted hány évet kellene várnia egy szakembernek az előrelépéshez? Mennyi az az idő, ami szerinted elfogadható? Ne terelj, kérlek.

Hogy nálunk mennyi idő, majd megmondom, ha bemutatkoztál.

Szerinted hány évet kellene várnia egy szakembernek az előrelépéshez? Mennyi az az idő, ami szerinted elfogadható?

Szerintem 3-4-5 év teljesen megfelelő, a lényeg számomra, hogy le legyen fektetve. Hol van az biztosítva neked, hogy te valahol CTO leszel jobhopperkedéssel X időn belül?

trey @ gépház

Debrecenben komolyan jegyzett cégnél ez 4-6 év. Az első másfél év ebből kb. tanulás vagy ilyesmi, addig szerintem túl sok súlya nincs a delikvensnek. Nekem tök jó így, pedig látszólag az intervallumokat a régi rendszer számszerűsítette. Én is átmentem rajta. Amikor ezen a szisztémán átmegy valaki, annak helyben nemigen lesz gondja semmilyen értelemben.

BTW a japánoknál akikor bekörözöl egy komoly vállalathoz, pár hét múlva megmondják (táblázatból), hogy xy időben mi lesz a dolgod, milyen beosztásban. Tutira, mert kiképeznek. Ha nem jön be és lécelsz, a köv cég ugyanezt fogja tenni, de a “hálátlanságod” miatt hátrányból indít. Csak érdekesség.. Ez méginkább bejön amúgy.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Semmi sem garantálja, hogy ezzel egy idő után CTO leszel. Ez egy hülye példa volt. Azt garantálhatja, hogy x idő után, _letéve az asztalra az előmenetelhez szükséges előfeltételeket_

  • szakmai vizsgák
    • 1-3 év nagyjából a képességtől és az adott szinttől (miről mire akarsz lépni) függően munka mellett a megszerzésük
  • rendszeres értékeléseken elért minimális szint
  • szakmai tapasztalat és rutin

Akkor szintet léphetsz. Mind besorolásban, mind bérezésben.

Nálam ez ki van dolgozva a 0.1-es szintű technikustól indulva a CTO-ig. Ha te 0.1-es technikusból 6 év alatt CTO szeretnél lenni, akkor el kell, hogy keserítselek. Max. jobhopperkedéssel sikerülhet, de ott is csak akkor, ha találsz ebben partner balfasz cégeket, mert a normális kb. a CV-ből kiszűri és be se hív.

trey @ gépház

Direkt nem használtam a garantálja kifejezést. Hol olvastál ilyet? Legfeljebb segítheti, támogathatja.

Honnan vetted ezt a 6 évet? Mert ilyen se írtam. Én biztos nem.

ha találsz ebben partner balfasz cégeket, mert a normális kb. a CV-ből kiszűri és be se hív.

Hány balfasz céget / intézményt mutassak neked? Tele velük a piac.
Nekem szokásom leinformálni a kollégáim, vezetőim / főnökeim - Linkedin kitűnő eszköz erre is. Ha valaki túl gyorsan lépett ranglétrát az én mércém szerint, az nálam red flag.

2 sztori:
- Az illető IBF / CISO / IT vezető szerepben díszelgett. Igen, ezeket a feladatokat mind egyszerre látta el - ami már önmagában is érdekütközés. Aztán miután megláttam a tanulmányait, karrier útját, akkor már nem volt kérdésem a szakmai hozzáértéséről. Egy noname magyar egyetemen végzett salesesből lett IT-s IBF nekem ne magyarázzon IT témakörben. Fogalma sincs se IT fejlesztésről, se IT üzemeltetésről. De nagyon jól el tudja magát adni, hogy ő mennyire ért hozzá.
- A cégnél az IT vezető felmondott. Majd a teljes IT elkezdett menekülni. Állam betette a lábát a cégbe. A helpdesken dolgozó férfi seggnyaló kollégából először IT szakértőt, majd IT vezetőt csináltak fél év alatt. Miért? Hát mert jól tudott simulni a politikához. A kinevezésétől ő teljesen elhitte, hogy ő tényleg IT vezető.

Eleve a CTO (sem) egy univerzális szint, teljesen más feladatai vannak egy kkv CTO-nak, egy startup CTO-nak, egy gigamulti CTO-nak, stb. Aztán megint más skatulyák vannak, ha off the shelf terméekt gyártotok, ha munkaerőkölcsönző vagytok, ha vendor vegytok, ha nagy cégek partnerei vagytok, stb.

Szerintem időben nincs szignifikáns különbség a kettő között. Multiban nagyobb a verseny ugyanannyi (=1) CTO headcountra, viszont gyorsabban is lehet ugrálni felfelé, mint egy kkv-ban.* Azt kéne megnézni, mekkora a kkv vs multi CTO-k átlagéletkora, csak szerintem erről nincs reprezentatív adat.

* Ezzel kapcsolatban meg is gondoltam magam egy kicsit, mert általában pont nem egy darab van, hanem pl. üzletágaknak van autonómiája saját tech döntésekre, saját tech vezetővel. Nem is nagyon jut eszembe olyan multis munkahelyem, ahol a kkv stílusú, hands-on stílusú egyszemélyes CTO lett volna.

Dehogyis. Egyszerűen csak felesleges összekeverni egy kkv-t egy 3-4 kontinenesnen szolgáltató, sok tízezer alkalmazottal dolgoztató,  nagyon komplex infrastruktúrát és szoftvereket igénylő multival CTO tekintetében is.

Egy Szintézis méretű cég : kicsi. 

Deal with it.   

Nagy multinál a CTO-t akkor szokták elővenni, ha egy Solarwinds vagy Crowdstrike esetleg Wannacry szintű gebasz kétvállra fektette a cég infrastrukturáját worldwide.

Ennél alacsonyabb szintű day2day szarságokra vannak tartva az alatta levő tech direktorok, akik neki jelentenek.

Pont ezt mondom. A belsosoknek parancsolhat hogy csak kurva surgos esetben basztassak. Kulsosoket irtam. A tobbi dev-vel ellentetben veluk is a CTO-nak kell beszelni, akar egy 2-3 oras meetinget/vacsorat udvariasan vegigulnie, ahol 2 perc alatt felmeri, hogy hulyek akarnak neki hulyeseget eladni - akar tarsreszleg igazgatojanak / tulajdonosi kornek a keresere.

Pontosan. A mai üzleti világban, ha van 1 Dirac-tüske döccenés a tőzsdei teljesítményben, azonnal basszák ki a dolgozók 10%-át. Aztán majd ha később kiderül h. nem volt akkora a gebasz, és megint növekedés-növekedés-növekedés és mégiscsak kell az ember, vesznek fel megint újakat. Nincs hűség, mert nincs munkabiztonság. Ha pedig ilyen a munkaadó, akkor ilyen lesz az összes alkalmazott is. Abban a pillanatban h. lát jobb lehetőséget, lépni kell. A hűség a lúzer telehitelezett szerencsétlenek kamubéklyója, ami miatt nem mernek / tudnak lépni mikor jön a lehetőség. Ha pedig minél jobban telehitelezett szerencsétlenekből áll az alkalmazotti tömeg, annál inkább nyeregben érzi magát a munkáltatód és egyre gecibb húzásokkal feszíti a húrt az abszolut végletekig.

Igen, meglepően sok van az országban.

Abban a pillanatban h. látsz jobb lehetőséget, lépni kell. Nem elhinni a behazudozott "majd 3, majd 5, majd 10 év múlva", vagy "majd ha meghal az összes felettesed és nem lesz nálad törtetőbb a sorban előtted" előremenetel illúzióját.

De miért kell elhinni? Írásba kell kérni, majd ha első nem teljesülésnél lépni, ha meg teljesül, akkor win. Nem kell újra beilleszkedni egy teljes új helyre. Minden munkahelyváltás stressz, elpazarolt energia, idő stb.

Ne kezdjük ezt vitatni, a másik oldalon ülök, pontosan tudom, hogy az. :D

trey @ gépház

Nem ad egy munkahely se írásba soha, sehol semmit jövőbeli ígéretet konkretizálandó. Olyan helyeken meg főleg, ahol a munkaszerződésben amúgy tételesen szereplő bónuszt is úgy fizetgetik évről évre 3 ezer embernek, h. kb kifizetés előtti este derülnek ki az aktuális játékszabályok, és az egészet amúgyis bármikor elvehetik ha fönt azt hozza ki a cégvezetés. Továbbá az emberek konkrét ~10%-nak policy alapján nem is adják meg. Ahol lehet csökkenteni ott mindent (esküszöm az élő istenre, de tényleg MINDENT) kipróbálnak és megtesznek h. ne kelljen v. ne annyit, mint amennyi "járna". Sehol senki nem fog neked semmit aláírni. Max ha valami csúcs-felső-1tízezrelék menedzser vagy olyan üzleti titkok birtokában, amik miatt jó a tárgyalási poziciód (magyarul tudod zsarolni a munkaadódat).

Mérnökként meg kb. mehetsz a búsfaszba, sehol nem fogod tudni kiharcolni amit szeretnél, ha a munkaadód nem akarja megadni. Márpedig sehol nem akarják, mert "nincspénz" "nincsbüdzsé" "megszorításvan", be kell húzni a nadrágszíjat mert a CEO is bejelentette h. céges rendezvényeket is korlátozzák már az anyaországban is" stb. Ha nemtetszik, el lehet menni önként (ezt kb hivatalos állásfoglalás, a türhő középvezér írta meg a saját hírcsatornáján az alá tartozó 2500 embernek), legalább a végkielégítésen is spóroltak egy szépet.

A lába az egyetlen módszere az átlag IT melósnak, amivel az érdekeinek érvényt tud szerezni, akár szeret 3-4-5 évente újrabeilleszkedni, akár nem, ez van.

A Gen Z türelmetlen. A Gen X-et pedig évekig félre lehet vezetni, végül mégis másokat hibáztatnak: buzikat, libsiket, migránsokat, Gen Z-t, csak saját magukat nem. Van mire büszkének lenni.

Nem, de lehetne.

Nagyon nagy butaságnak tartom ezt a Gen X-Y-Z-A kategorizálást. Életkor vs. gondolkodás. Csak a sztereotípiákat erősíti az egyén figyelembe vétele nélkül. Kb. a horoszkóppal van egy szinten.
Én bizonyos dolgokban boomerként, bizonyos dolgokban Gen Z-ként gondolkodom. Holott egyikbe se tartozom életkorom alapján.

A cikkhez konkrétan:
Véleményem szerint vannak a lúzerek. Ők azok, akiket meg lehet vezetni ezzel-azzal. Lehet ő boomer, Gen X, Gen A is kor alapján. Hisznek a mesékben.
Aztán vannak a felvilágosultak, akik értik a világ működését, átlátnak a szitán. Ők nem fognak 17 évet várni egy telefonra. Jól is néznénk ki, ha még itt tartanánk.

Ha váltani kell, akkor váltani kell.

Az semmiképp se szerencsés, ha valaki mindent egyből megkap. Kér-vár-kap(hat). Idejében meg kell tanítani / tanulni, hogy a célok eléréséhez időre és cselekvésre van szükség. Semmit nem tesznek az ember elé tálcán.

Csakhogy a  mai világ annyira gyors, hogy aki 5 évet vár a jó lhetőségre fizetésemelés nélkül, azt ma már X generációsként is lúzernek tartom. 

Hát, az lúzer is, bár nem tudom hogyan jön ide. Illetve, hogy a "jót" miért kizárólag fizetésben méred. Ezer más ok lehet még, ami miatt nem vált az ember 5 évente, sőt lehetnek olyan okok, hogy máshol többet kereshetne szarabb körülmények közt, de mégsem (vagy pont azért nem) vált :D

trey @ gépház

Szar pénzért nincs jó munkahely, csak magát jó dumákkal önbecsapó munkavállaló. A KKV szektor nálam eleve ezért nem játszik,  egységnyi adő alatt lényegesen kevesebb pénzt keresni lúzerség, és azokról a jó kőrülményekről is gyorsan kiderül, hogy nem is annyira jók.

Senki sem beszélt itt szar pénzről. Honnan vettél ilyet?

Mondok egy példát: kereshetnék ebben a pozícióban Budapesten, rabszolgaként, napi 3-4 óra ingázással, 20%-kal többet, de cserébe egy szarfészekben kellene élnem. Ráadásul a megélhetési költségek elvinnék a plusz lóvét.

Most mondd: megérné ez nekem?

Dehogy érné. Hol lenne a nyereség?

Vagy kereshetnék akár 50%-kal is többet, nyugati migránsként woke szemetet hallgatva, hazátlanul, de megérné ez nekem? Dehogy érné.

Hol?

trey @ gépház

Értsd jól:
- mérleg BAL oldala: jövedelem, karrierút, egyéb juttatások
- mérleg JOBB oldala: utazási idő, alternatív karrierlehetőségek, környezet, céges bullshitelés, vezetők stílusa

Meg kell tanulni mérlegelni. Csak szerinted és az elavult szemléletet vakon követők hiszik azt, hogy az emberek nem teszik mérlegre ezeket.
Van, aki csak 5-10 évente mérlegel, a rutinosabbak / fiatalabbak meg évente. Mi ezzel a baj? Ja, hogy így nem tudja a cég irányítani a gyeplőt. Ez a bajuk a mostani cégeknek!

10 év alatt legalább 10x-esére emeltem a jövedelmem nominál értéken. Talán egyszer blogolok is róla. Ebben nincsenek benne a komparatív előnyök (tanfolyamok, kapcsolati háló, plecsnik, időbeosztás, rugalmasság stb.).
Mondd, melyik cégnél tudtam volna ugyanezt elérni ennyi idő alatt?

hazátlanul

Kotelezne ra barki hogy feladd az identitasod?

de megérné ez nekem?

Szerintem erre a kerdesre nem tudod a valaszt amig nem probaltad ki. A sajat tapasztalataid nem fogod elolvasni masok cikkeibol.

nyugati migránsként

Ez csupan attol fugg, hogy mennyi ido telik el a migracio utan. Ugye koztudott, hogy osapaink az Urál mellol migraltak nyugatra, ezzel nem szokott gondja lenni senkinek, nem ertem miert tekintunk mas szemmel arra aki ugyanezt teszi kicsit kesobb ;)

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Steigervald X-esként elmesélte, hogy ők annak idején befizettek egy kék Trabantra, és 12 év után megérkezett egy sárga Wartburg.

Mert ez aztán egy kurva jól működő rendszert mutat :D

Én? Legutóbb egy 1 éve kiadott OnePlus 11-et vettem, előtte meg egy középmezőnybe tartozó Nord-ot. Ráadásul ezt még utána tovább használják a családban, jellemzően 2-3 évig, majd visszakerülnek hozzám újrahasznosításra.

Miről hadoválsz? :D Minimum két ember használ egy telefont 4-5-6 éven keresztül. LOL

trey @ gépház

Mi elemezzek rajta? Én röhögni akarok, ahogy te elmagyarázod ezzel a listával mögötted, milyen veszéyei vannak a túlfogyasztásnak :D

Mennyit vártál a  legújabb telód megvásárlásával a megjelenése után? 

Csakhogy lássuk, hogyan jelenik meg a méltán világhírű türelmed a gyakorlatban.

Mennyit vártál a  legújabb telód megvásárlásával a megjelenése után? 

Nem látod a listán? 3 év után vettem egy új telefont. Nord -> OnePlus 11

Mi a kérdésed? Ráadásul, nem új release-t vettem, hanem egy ~ egy évvel a release utáni kifutó típust, amit vagy el tudtak volna adni vagy nem. Legyártani már legyártották, szóval ne fárassz a balfaszságaiddal :D

trey @ gépház

Ja, de amikor a szocializmus/kommunizmus legnagyobb faszságait hozza fel valaki példának, hadd nevezzem már komolytalannak.

Pazarlásról, túltermelésről: bocsika, de ezt sem az Y/Z genreáció kezdte el, ráadásul ahogy zárkózik fel egy-egy régió, úgy veszi fel ezt a szokást a többség. Ilyen téren meg hogy akarsz generációzni, mikor konkrétan csúszások vannak világszinten?

Egyébként tegnap pont egy volt kollégámmal vitáztam azon, hogy miért faszság a "mennyi termonukleáris bombát robbantottak, bezzeg a fatüzelésű kályha a probléma miatt van éghajlatváltozás, lololol" című képen, érintve midnent is. Na szerinted kik voltak azok, akik képtelenek voltak megérteni a nagyságrendbeli problémákat, és, hogy miért baj az, hogy szar energetikai háztartású házakat fűtűnk fel világszerte pazarló módon? Segítek: nem a Y/Z generáció.

Hát, nem tudom. Amikor ma bemegyek egy Lidl-be, felvágottból 50 félét látok. 80-as években volt 4 fajta. Akkor ki kezdte el? Ki folytatja?

Szerinted ezeknek mi a sorsa? Magyarország szerinted hol áll az évente kidobott élelmiszerek kilogrammos listáján?

Ez a kényelmi túltermelés szerinted minek a rovására megy?

trey @ gépház

Szerinted ezeknek mi a sorsa? Magyarország szerinted hol áll az évente kidobott élelmiszerek kilogrammos listáján?

Őőőőő ...

Magyarország 13. helyre került az EU szégyenlistáján

Csaknem 60 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezett az Európai Unióban 2022-ben. Ez a szám lakosonként 132 kilogrammot jelent. Magyarország a 13. helyen áll ebben a rangsorban, a legtöbb hulladék pedig Németországban keletkezett.

...

27 tagállam van az EU-ban tudtommal. Szépen sikerült felzárkóznunk!

trey @ gépház

A fűtés problémája nem ennyire egyszerű. Van olyan vélemény ami alapján a fa megújuló energiaforrás, amely kizárólag annyi szén-dioxidot (CO2) éget el, amennyit az erdő természetes bomlásából kienged, illetve annyit, amennyit a fa saját növekedése során a légkörből elvon. Ezek szerint nem számít egy ház szigetelése, legalább is nem annyit és a fatüzelés a leginkább környezetvédő.

Az általad szocializmus/kommunizmus legnagyobb faszságainak titulált példák nem a rendszerről szólnak, hanem az emberi viselkedésről. Rosszul közelíted a témát. A szocializmus hiánygazdaság volt, ahol minden eszközközt igyekeztek a leghosszabb életűre tervezni, mert nem lehetett évente cserélni mondjuk egy hűtőszekrényt. Ilyen szempontból a "kommunizmus" sokkal fenntarthatóbb volt. Ez nem azt jelenti, hogy az egy jó rendszer, csak azt, hogy semmi sem fehér és fekete.

A pazarlás nem generáció, hanem rendszer függő. A demokrácia/kapitalizmus fenntarthatatlan, már csak az összedőlés időpontja a kérdés.

Javasolt mű: A villanykörte összeesküvés 

Senkinek nincs köze világod belsejéhez, neked sincs közöd mások életéhez, csak az Irgalom útján van közöd, Istenektől rendelt kötelességed.

Leszámítva azt az energiát, amelyet a fa kitermelésére, házhoz szállítására még elhasználunk, szóval nem mindegy, hogy húsz köbméter megy el egy szezonban, vagy öt. Nem beszélve arról a problémáról, hogy a fa jellemzően nem fog tökéletesen elégni, tehát nem elég csak a széndioxd-egyenlegre figyelni.

Ha feltesszük, hogy igaz, az elégő fa CO2 megkötése és termelése egálban van, akkor mindegy a fűtésnél használt mennyisége környezeti szempontból, de én csak megemlíttetem, hogy sokféle nézőpont van. Nyilván a fa elégésnél nem csak CO2 keletkezik, de a gáznál sem szokás a kutatás, kitermelés és bánya bezárás utáni károkat és hatásokat beleszámolni. A villany még rosszabb, mert az meg többféle forrásból ered, sokkal összetettebb a számolás.

Szóval nem szokás holisztikusan gondolkodni, mert bonyolult és nehéz.

Az meg szóba sem került, hogy miért fűtünk egyáltalán? Sokkal egészségesebbek lennénk, ha nem csinálnánk és akkor ez az egész kérdés értelmét veszti. Ha egy nyomorult egér (kiragadott példa, bármelyik vad) is életben marad az erdőben "csak úgy" nehogy már nekünk ne menjen. Zárójelbe említem, hogy van ismerősöm, közel hetven éves, sosem fűt, mínuszban is nyitott ablaknál alszik és sosem volt beteg. Talán működne egy kicsit a természetes szelekció.

u.i.

Ezt magamon is tesztelem. Egyre kevesebbet fűtünk, már ott tartok, hogy 16-18 fokban egy szál semmiben is "melegnek" érzem a házat. Tavaly 15 fokra fűtöttünk és az öltözködéssel variáltunk, ha a hőérzetünk változott. Idén megyünk lejjebb.

Senkinek nincs köze világod belsejéhez, neked sincs közöd mások életéhez, csak az Irgalom útján van közöd, Istenektől rendelt kötelességed.

Szerkesztve: 2024. 10. 14., h – 14:50

Szegény Z-generációsok! Nem ők tehetnek arról, hogy nem tudnak várni!

Most akkor ha lecserelem a szamitogeped egy olyanra ami a weboldalakat 10-20 masodperc alatt tolti be vagy az OS egy kattintasra 1-2 masodperc kesleltetessel reagal akkor te szepen turelmesen egy ilyen gepen fogsz dolgozni/jatszani/stb. mivel nem Z generacios vagy? Csupan ettol fugg a dolog?

Ez alapjan az X generacio sem tud varni (=turelmetlen), mivel alig kuld (postai uton) levelet, inkabb e-mail es azonnali uzenetkuldes a meno helyette.

ők annak idején befizettek egy kék Trabantra, és 12 év után megérkezett egy sárga Wartburg

Hulye pelda, ha lett volna penzuk fekete Mercire es kiengedtek volna oket nyugatra vasarolni akkor 2 het alatt meglett volna fekete Merci.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."