Mivel az időzónák Greenwichen átmenő hosszúsági körhöz lettek definiálva, a Greenwich+1 óra hosszúsági köre, más néven dél-köre Magyarország nyugati határának közvetlen közelében Ausztrián megy át. Azaz itt helyi idő, vagy Napidő is egyben a CET idő, vagyis a Greenwich+1 téli idő. Ehhez közelebb vagyunk mint a Greenwichen+2 óra hosszúsági köréhez, ami egyben a CEST azaz nyári időszámítás ideje. Nem véletlen, hogy a nyári időszámítás bevezetése előtt mindenhol közép-európában Greenwich+1 óra volt az hivatalos idő télen-nyáron.
Akit érdekel, hogy mennyi a helyi idő a városában, ahol lakik itt egy hasznos app hozzá: Solar Clock
Az app előnye, hogy az aktuális lokális időt, azaz azt az időt amit egy Napóra is mutat, valamint Mean Solar Time-ot is mutat. Ez utóbbi annak felel meg, hogy: Mennyi lenne az idő ha a zónaidőt a városomon átmenő hosszúsági körhöz igazítanánk.
A Napidő ingadozását a Föld pályájának és tengelyének sajátosságai okozzák. Azaz egy Napórán az árnyékmutató nem jár mindig egyenletesen, illetve a Nap látszólagos mozgása egy földrajzi pontból nem azonos sebességű különböző naptári napokon. Két fő tényező befolyásolja ezt az ingadozást: a Föld elliptikus pályája, azaz excentricitás, és a Föld tengelyferdesége, azaz axiális ferdeség.
A Föld nem pontosan kör alakú, hanem elliptikus pályán kering a Nap körül. Ez azt jelenti, hogy a Föld nem mindig azonos sebességgel halad pályáján.
Perihéliumkor, amikor a Föld a legközelebb van a Naphoz gyorsabban mozog. Ez van január eleje körül.
Aphéliumkor, amikor a Föld a legtávolabb van a Naptól lassabban mozog. Ez július eleje körül van.
Szóval mivel a Föld pályája nem kör alakú, a Nap delelésének időpontja ingadozik, azaz két delelés között nem mindig pontosan 24 óra telik el. Így az egyenlőtlen sebesség hatással van a Napidőre.
Továbbá a Föld tengelye nem merőleges a keringési síkjára (ekliptika), hanem körülbelül 23,5 fokban megdől. Ez azt jelenti, hogy a Nap látszólagos útja az égbolton nem egyenes, hanem ferde.
Az év során a Nap látszólagos mozgása az égbolton változik, és ennek eredményeként a delelés ideje is módosul. A Nap a nap folyamán néha gyorsabban, néha lassabban látszik haladni a horizonton.
Ezeket az ingadozásokat az úgynevezett időegyenlet, angolul equation of time fejezi ki, amely megmutatja a valódi Napidő és a Mean Solar Time közötti különbséget az év különböző napjain. A különbség az év során plusz-mínusz 16 perc is lehet. A Mean Solar Time ezeket a fent felsorolt okokból eredő ingadozásokat kisimítja egy átlagos értékkel.
Szóval ha azt szeretnénk tudni mennyi lenne a pontos idő, ha azt például Budapesthez (Veszprémhez, Kecskeméthez, stb) lenne igazítva a zónaidő és nem Greenwichből kiinduló, nyári időszámítással megbolondított mesterséges időzónához, akkor érdemes bekapcsolni az App settingsében a Mean Local Time opciót.
Akit érdekel a helyi idő, azaz Napidő számításának módja itt az egyik legkorábbi C nyelvű kód, ami el is érhető: https://gist.github.com/jbedo/2199439
De található még számtalan programnyelven kód erre a feladatra.
Hozzászólások
Érdekes! A delelés ellipszis pálya miatti ingadozására nem is gondoltam eddig. Jó tudni!
Van egyébként ennek valami gyakorlati haszna is?
Szerintem az a normális ha napkelte és dél között ugyanannyi idő telik el mint dél és napnyugta között, mert adott lokációban ez a természetes. Illetve ha Greenwich mint kiindulópont már adott, legalább minimális mértékben torzuljon ez a délelőtt-délután időegyenlőség. Szilveszterkor akkor durranjon a pezsgő amikor valóban éjfél van! :-D
Illetve egy komoly érv a nyári időzóna véglegesítése ellen az, hogy abban az esetben reggel még 8 órakor is sötét lenne télen, ami nagyobb hátrány mint a később megy le a Nap délután "előnye". Igazából soha be sem kellett volna vezetni a nyári időszámítást.
Érdekesség, hogy 1992 és 2002 között Tonga szigetén marketing okokból a turizmusnak kedvezve UTC+14 volt a nyári idő. Földrajzi helyének megfelelően Tongán UTC+12 lenne a megfelelő időzóna, de UTC+13-mat használnak és ehhez adtak hozzá még +1 órát a nyári időszámításukkal. Így késő este is még világos volt és a turistáknak ez nagyon tetszett, legalábbis így gondolták. Akár javultak ettől a turizmusból származó bevételek akár nem ez alatt a tíz év alatt, végül Tonga 2002-ben megszüntette a nyári időszámítást és maradt télen-nyáron az UTC+13, ami még mindig +1 óra eltérés.
Én mindig a nyári időszámítás mellett voltam, mert a legtöbb ember dolgozik, suliban van, és órához (nem világossághoz) kötötten. Én azon a véleményen vagyok, hogy szerintem mindegy, hogy melóban/suliban tartózkodva még sötét van vagy sem, ellenben mikor az ember haza szabadul, akkor nem mindegy, meddig van még onnantól világos. Télen a GMT+1-el hazafelé már sötét van (úgy, hogy reggel melóba menet még sötét van, tehát nem nyertünk reggel semmit), és így nagyjából bentre korlátozódik a tevékénység vagy fél évig.
Persze ezer szempont van amit figyelembe kell venni, de nekem az a fontos, hogy amikor én rendelkezem az időmmel, akkor lehetőleg a legtöbbet legyen világos. És engem cserébe nem érdekel, hogy dél előtt és után egyenlő ideig van-e világos (mert a munkaidő nem ehhez van igazítva), vagy az, hogy tényleg matematikailag éjfélkor van-e a szilveszteri tüzijáték.
Nekem már most minden bajom van, hogy 6 óra felé már sötét van, és akkor jön hó végén a mínusz egy óra, amikor már melóból hazafelé sötét lesz... Útálom.
"Télen a GMT+1-el hazafelé már sötét van (úgy, hogy reggel melóba menet még sötét van, tehát nem nyertünk reggel semmit)"
Mármint kinek a melóba menet van sötét? Neked?
Azért 7:30-kor már világos szokott lenni télen, sokan akkor ébrednek vagy reggeliznek.
Én nem tennék ilyen általános kijelentést, hogy munkába menet vagy hazafelé van-e sötét. Tippre az emberek 90%-a 7 és 10 óra között kezd dolgozni. Ennek nagy része GMT+1 -ben is világos munkába érést jelent. És ugyanilyen szórással is érnek haza, ráadásul 16-kor már sötét van, egyik időszámitás sem ad értékelhető világos délutáni időszakot az emberek nagy részének.
Egy kis segítség a témához: https://www.suncalc.org/
Állítsátok be a várost és a téli dátumot, például december 21-et.
Valószínűleg máshogy éli meg az, aki Keleten lakik és már délután fél 4-kor sötét van, mint az, aki a nyugati határnál... részemről amúgy jöhet nyugodtan a GMT+2. Pár éve volt is egy nagy kezdeményezés, csak hát miminkvagyunkakikvagyunk, egy zónában kell lennie a nyugattal, nehogy már a románokkal legyünk...
Ez nekem nagyon hasznos volt,mert nem tudtam ezeket. Köszönöm. Gondolom azért nem tud megállapodni az únió, hogy melyik legyen és eltörölhessék a végre az óraállítást. Csak ugye egyik nyárit akar másik télit, és üzleti életben 1-2 órás ide oda csúszások nem tesznek jót a kereskedelmnek ezért megy a huzavona.
A gondom, hogy az eu lakosságának cirka 300 millió embere szenved ettől, de még mindig fontosabb az üzlet, mit fél kontinensnyi ember jóléte
-42-
Stilisztika: ha lehet, ne menjen már a Nap ferdén az égbolton, inkább tegyen meg egy körívet. https://www.netfizika.hu/tudas/node/14345
Ez biztos? Frekvenciaja, szorasa stb.?
Igen. Jelenleg 11 perc az eltérés.
> Szóval mivel a Föld pályája nem kör alakú, a Nap delelésének időpontja ingadozik, azaz két delelés között nem mindig pontosan 24 óra telik el.
A keringésnek biztosan van köze a deleléshez?
Debian - The "What?!" starts not!
http://nyizsa.blogspot.com
Igen, biztosan.
A Fold mindig ugyanannyi ido alatt fordul a tengelye korul. Viszont a Fold nem egyenletes szogsebessegel kering, mert nem korpalyan megy, hanem ellipszisen, a Naphoz kozelebb gyorsabban. Emiatt a "celpont" valtozik.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
Ha mar kukacoskoduk: nem :)
Angol tudosok kimertek, hogy az eszaki vs. deli felteke nyari lombkoronajanak tomegenek kulunbsege miatt is valtozik a tengely koruli forgas ideje.
Igen, ez a szokomasodperces kompenzacio. Sokkal kisebb elterest jelent, mint az ellipszispalyabol adodo +-15 perc.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
Ez ilyen brit tudósok típusú dolog akar lenni, mint a világugrás napja?
Csak mert a lombkorona anyaga akkor is ott van valahol ha nem is a fa ágain levélként. Tehát a Föld tekintetében nem számottevő a dolog - ráadásul a tengely körüli forgást miért befolyásolja, hogy egyszer fent van egy kis súlytöbblet, egyszer meg lent? (Már amennyibe elhisszük a nyitó tételt...)
Lehet, hogy megsem brit, hanem amerikaiDe, brit (skot) :)https://www.auburn.edu/cosam/news/articles/2019/09/fall_leaves_cause_da…
Gondolom, más a perdület, ha az a tömeg nagyobb sugáron van, azaz messzebb a forgástengelytől.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Jár a pont, de azért...
- a Föld tömegéhez képest a lobkorona tömege ... khm... nem számottevő. (De mondjuk most épp arról beszélünk, hogy van hatása.)
- ahogy te is írod, a tömeg forgástengelytől mért távolsága (azaz a sugár) számít - de ezen a ponton amikor az északi féltekén ott a nagyobb sugáron a tömeg, akkor a déli féltekén pont nincs ott, majd váltás és így amikor az északi féltekén a lombkorona tömeg kisebb sugáron pörög, akkor a déli féltekén pont nagyobb a sugár. No persze az északi és déli félgömbön nem ugyanannyi a lombkorona tömeg, a déli félgömbön több a víz, így igazából nem ellensúlyozza az északi félgömb nagyobb lombkorona tömegét.
Igazából ki kellene számolni, vagy modellezni kellene, de érzésből irgalmatlan kicsi ennek a hatása. Egyrészt a közel 6e24 kg egy igen nagy tömeg a lombhoz képest, másrészt a lomb pár méterrel a talaj felett van, miközben a sugár 6371 km körül van, szóval ez így érzésből a majdnem semmi lesz.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Van egy egészen extrém példa a naprendszerünkben: a Merkúr. Ott egy nap hosszabb mint egy év. A nap tömegéből és a Merkúr nagy keringési sebességéből adódóan kialakult 2:3 -as tidal lock az oka. A Merkúr felszínéről nézve a Nap ott reggel felkel, túlmegy a delelési pontján, majd egy ideig visszafele megy ellentétes irányban átlépve a delelési pontot, majd újra az eredeti irányban halad a Merkúr égboltján. Azaz háromszor is delel a Nap a Merkúr egén, az egyébként hosszú 176 földi napnak megfelelő 1 merkúri nap alatt, szoláris nap.
Egyébként 59 földi nap a Merkúr sziderikus napja, azaz ennyi idő alatt fordul meg a tengelye körül és 88 földi nap a Merkúr Nap körüli keringési éve.
Ez érdekes volt, köszi!
Debian - The "What?!" starts not!
http://nyizsa.blogspot.com
Nagyon jol leirtad a csillagaszati reszet. Ha Napkoveto napelemet szeretnek, nagyon hasznos lenne (egyebkent olyan C kodot is lattam mar - pont erre - ami a legkor fenytoreset is beleszamolja).
Viszont az emberek csak lazan a Nap allasahoz kotve elik az eletuket. A nyugaton megszokott 9 oras munkakezdes 3 oraval van del elott, es ebedszunet+5 oraig vannak ott. Ez mar behoz egy aszimmetriat. Ezen tul sokkal tobben vegeznek mindenfele egyebeket munka/suli utan, mint elotte (akkor max. valami sport fer bele annak, aki nagyon komolyan veszi). Ez meg aszimmetrikusabba teszi a delhez viszonyitva. Szinten sokkal tobben maradnak fent ejfelig (vagy kesoig), mint kelnek fel akkor. Marpedig az emberi tevekenyseghez praktikusabb igazitani az ilyet, mint a csillagaszatilag helyesnek gondolt ertekhez (akik amugy is csillagidot hasznalnak).
Ezert jobb a nyari ido - telen foleg, amikor amugy is kevesebb a napfeny.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
Az én érveim a téli azaz CET időzóna mellett a következőek:
Én is 9 órára járok dolgozni és így már világosban tudok elindulni reggel amitől jobb kedvem van. Ha sötétben kellene az nem tetszene.
Érdekes módon Franciaországban és Spanyolországban is CET időzónát használják, illetve nyáron a CEST időzónát, mint mi. Ennek oka, hogy a Francisco Franco alatt a szövetséges náci Németország időzónájához igazították a Spanyol időt UTC+1-re. Franciaországban a német megszállás alatt váltottak CET időzónára. Spanyolországban Franco után is megmaradt a CET illetve CEST idő, pedig az ország túlnyomó része nyugatra esik a Grenwichi hosszúsági körtől. Barcelona meg kb pont a közelében van. Franciaország pedig gazdasági racionalitásból maradt a CET időzóna mellett, pedig a nácikat nem nagyon szeretik arrafelé, akiknek a CET időzónájukat köszönhetik.
Arrafelé a nyári CEST idő már +2 óra eltérést jelent a földrajzi fekvésüknek megfelelő helyi idejükhöz valójában igazodó zónaidőhöz képest. Sőt Spanyolországhoz tartozó még nyugatabbra levő Kanári-szigeteken egy már +3 óra eltolódás. Számukra egyértelműen a téli CET az egészségesebb választás, ami így is +1 órát jelent. Összességében előnyös, hogy az EU nagy részén ugyanaz az időzóna van. Jobb lenne ha ez így is maradna.
A CET majdnem pont megfelel a Magyar helyi időnek és még télen is elfogadható a franciáknak és spanyoloknak a +1 óra eltolódás ellenére, vagy legalábbis megszokták.
Az éjfél előtti alvás az egészséges. Erre vannak különböző kutatások. Az emberi test cirkadián ritmusa szabályozza az alvási ciklusokat, és ez a belső óra általában a naplementéhez igazodik. Ennek következtében a korábbi lefekvés (az éjszaka első felében) jobb minőségű, mélyebb alvást eredményezhet. Az alvás első néhány órája különösen fontos a test és az agy regenerációja szempontjából, mert ilyenkor jellemzően több a mély alvási szakasz (nREM alvás), amely elengedhetetlen a fizikai és mentális egészséghez.
Ezért egészségesebb választás ha az éjfél hivatalosan is nagyjából akkor van, amikor a valódi Nap járása szerinti éjfél.
Érdekesség, hogy Kínában egyetlen időzóna van, ami a Pekingi idő. Pedig Peking nem az ország közepén helyezkedik el, hanem a keleti szélén. Innen nyugatra földrajzilag 3 időzóna is indokolt lenne. Úgyhogy az ország nyugati részén lakó újgurokkal még időzóna tekintetében is kibasznak.
A spanyoloknal pl. pont jo a nyari. Malagaban annyira meleg van, hogy este mennek ki, amikor mar csak kellemesen meleg az ido, es a parton is el lehet viselni, nem csak a vizben. Kicsit beljebb meg mertunk 43 fokot is, ahol nem huti a viz (mult augusztusban). Az uzletek/kajaldak nyitvatartasa is ennek felel meg: van, ami este 8-9-kor nyit. Nem ugy tunt, hogy problemajuk lenne a UTC+2-vel.
Kina megint mas: ott nem szorakoznak sem a teli-nyari atallassal, sem az idozonakkal. A lakossag 90%-a a parthoz kozel el, a maradek 10%-nak meg nem eri meg az idozonakkal jaro macerat (max. megbeszelik egymas kozt, hogy nem 8-9-kor kezdenek, hanem amennyi epp kenyelmes).
Engem meg az sem zavarna, ha az egesz bolygon lenne 3-4 idozona (8 ill. 6 oras elteresekkel), vagy ha mindenhol UTC lenne, es a helyi szokasoknak (esetleg a konkret cegnek) felelne meg a kezdesi ido. Most pl. egy multinal egy globalis esemenynel minden szervezo felteszi, hogy mondjuk malaj meg kazahsztani ido szerint mikor kezdodik, ugy meg mindenki tudna, hogy a UTC-beli 14:00 nala mennyi.
A pacsirta vs. bagolyba nem mennek bele, mindenkinek mas felel meg. Nekem az utobbi.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
Az, hogy 23 órát mutat az óra, amikor aludni mész, vagy 00:00-t, 01:00-t, vagy 22:00-t, teljesen mindegy.
Az emberek majd nem 8-16, ahnem 7-15 vagy 9-17 járnak dolgozni, na bumm.
Az a baj, hogy ragaszkodunk ahhoz, hogy márpedig 8-kor kezdődik a munkaidő/iskolaidő, akkor is, ha ezt amúgy az emberek életritmusa nem indokolná.
A spanyolok megoldották ezt úgy, hogy este 10-kor még gond nélkül vacsoráznak, mert ezt diktálja a nap járása és az időzóna közötti eltérés.
Épp ezért mindegy, hogy konkrétan melyik időszámítás marad, a Spanyolok például kb. másfél órával járnak később mindenhova, tehát a vacsora náluk kb. 21-22 körül van, bemész egy étterembe 19 órakor itteni gyomorjelzés alapján és nincs még konyha... pedig ugyanannyi az idő, mint itt. Szóval ez vihar egy pohár vízben, hogy mennyit mutasson az óra.
https://iotguru.cloud
En Kina megoldasat szivesen latnam lemasolva az egesz EU-ban. Ennek megfelel. Negy idozonanyi teruletre van egy idozona - teli-nyari valtas nelkul.
Aztan olyan mindegy, hogy Spanyolorszagban 8:30-ra jarnak iskolaba, Bulgariaban meg 6:30-ra.
Az egyetlen kitetel szerintem, hogy az ejfel nyaron is sotetedes utan legyen (kivetel sarkkorokhoz kozeledve, legyen pl. ugy, hogy a 4 oranal hosszabb sotet periodus mindig tartalmazza az ejfelt). Mert ha a hivatalo ido 6PM es 2AM kozt lenne, az azert megkavaro lenne.
Ja, a Wikipedia is.
Legyen jó sokáig világos télen is meg nyáron is. A reggel ki érdekel.
A pacsirták hajlamosak elfeledkezni arról, hogy vannak bagoly típusúak is. A pacsirtáknak van berendezve a világ. A mondásaink is: "Aki korán kel, aranyat lel." "Aki este legény legyen reggel is legény."
Én nagyon nehezen kelek reggel, este viszont sokáig aktív tudok lenni, és szinte kizárólag éjjel vagyok kreatív.
Hogy hogy jön ez az óraállításhoz, mi lenne a jó nekem? Tualjdonképpen mindegy, csak hagyjanak reggel aludni :-)
Ha jól tudom, nem az a szempont a téli/nyári időszámításnál, hogy ki mikor szeret felkelni és lefeküdni, sötétben vagy világosban szeret munkába menni és hazamenni. Van valami országos energiafelhasználási statisztika, amiben a háztartási világítást, de a közvilágítást és a munkahelyek, üzemek világítását is mérték illetve minimalizálták. De lehet, hogy rosszul emlékszem, mert újabban olyasmiket olvasok, hogy a nyári időszámítással népgazdasági szinten nem nyerünk semmit. Ettől persze az emberek közérzetére jó hatással van, hogy később sötétedik.
Nem nyerunk semmit a telivel. Viszont minden atallaskor egy hetig megugrik a mindenfele balesetek szama (pl. auto).
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
Ma mar a fogyasztasi csucsok a nyarra esnek, ez a sporolos erv mar nem allja meg a helyet joideje.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Nem mindegy hogy mit mutat az óra?
08-16h a munkaidő, vagy ugyanolyan napállás mellett 13-21h?
Nem mindegy hogy on-callban 02h-kor csörög a telefon, vagy 21h-kor?
Nem mindegy hogy korán reggel 05h-kor kelsz, vagy korán reggel 19h-kor?
A reggel az reggel, az este meg este. Tök mindegy milyen számmal jelöljük.
echo crash > /dev/kmem
Az mindegy lehetne - szokások miatt amúgy nem az -, de az nem mindegy, mikorra kell bemenned dolgozni, mikor kell lefeküdnöd, hogy fel tudj kelni, mikor kell felkelned, mikor ég ronggyá a bőröd nyáron, ha napozol, meg efféle dolgok.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Fel tudok - sajnos - kelni a reggeli nap első fényeire. Tök jó 4 óra körül ébredni....
Ha 6 lenne ilyenkor írva az órára, vagy 2, az mit befolyásolna - főleg, hogy más ember is ekkor kel? Nyáron akkor is 16 órán át lesz világos, ha az órára más van írva.
Azt befolyásolja, hogy kb. 6 órakkor kelek - a munka miatt is - minden nap. Ha este elmegyek bicajozni, vagy kerti partit rendezek, akkor az max. 22 óráig tart. Elvesztek egy órát este és reggel is, mert pl. a piac "csak" 6-kor nyit. Így felébredve várom, hogy mikor lesz már fél hat, hogy mehessek bárhova, ami 6-kor nyit (pékség, kisbolt, bármi). Ennyit befolyásol csak, és ez nekem kellemetlenséget, időveszteséget okoz.
Megoldás lehetne számomra, ha minden (iskola, meló, szerszámbolt, konditerem, stb.) is előbb nyitna ilyenkor egy órával....
De azt ugye érted, hogy ha mindenki 4-kor kel, mert akkor van világos, akkor a piac is 4-kor nyitna? Az egész, hogy a piac 6-kor nyit, csak egy konvenció, ami bármikor módosulhat. Akár követhetné a Nap járását is.
Az, hogy mi szeretnénk egy olyan dolgot csinálni, ami a Nap járásától független (például 0-24-es időszámítást, állandó órahosszakat, meg állandó nyitvatartásokat), meg vannak olyan tevékenységek, amelyek a Nap járásától függenek (mikor kelsz, fekszel, mikor vagy aktív), és ezt a kettőt nehéz összehangolni, hát ez van.
A társadalom számára fontosabb a kiszámítható, állandó órahossz meg nyitvartartás, meg menetrend, mint minden egyes ember egyedi preferenciája meg viselkedése a Nap járása kapcsán.
Mit már írtam másik kommentben, megtehetnénk, hogy nyáron 12 órás munkanapok vannak, télen meg 4 órásak, és akkor ugyanúgy 4-4 óra világos van még a munkaidőn kívül.
Csak ez éppen amíg agrártársadalmak voltak a világban, működött is, amióta viszont ipari társadalmak vannak, ahol a munkavégzés független a Nap járásától (mert van például mesterséges megvilágítás, és mehet a 24 órás műszak), azóta ez nem megy.
Örülök, hogy ezekkel az ötletekkel nem vagy a főnököm. Tényleg mekkora ötlet már, hogy a munkahelyen töltsünk hosszabb időt, amikor azért várjuk a nyarat, hogy végre kiránduljunk, szabadban legyünk, csajozzunk-pasizzunk - nemtől függően -, de nem, te kitalálod, hogy vegyük el az emberektől azokat a pillanatokat, ami hozzáadna a boldogságukhoz, amiért egyáltalán érdemes élni, cserébe télen keveset dolgozzon, sokat legyn otthon, és sokat költsön fűtésre.
Akkor már inkább a 10 munkaórás téli napok, valamint a 6 munkaórás nyáriak lennének jók, de jobb ez így, egyáltalán nem vágyom hosszabb munkanapokra, még úgy sem, hogy szeretem a munkámat. És gondoljunk azokra is, akik nem szeretik.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Erről már volt egy hosszabb vitánk a legutóbbi, vagy valamelyik előző alkalommal. Én is úgy gondolom, hogy mindegy, milyen számot mutat az óra, csak éld az életed, ahogy eddig, viszont sokan nem tudnak elvonatkoztatni a számoktól.
Debian - The "What?!" starts not!
http://nyizsa.blogspot.com
Csak két apróság:
Ez sem pontos, valójában egy kaotikus attraktor a keringése, továbbá a forgása sem állandó, ezért van szükség pl. a szökőmásodpercre.
Nem is ferde, hanem szinusz lesz az, mármint periodikusan visszatér ugyanoda. (Nem a legjobb kép ennek szemléltetésére, az általános iskolás környezetismeret tankönyvemben anno volt erről egy remek ábra, ahol térképre vetítették a delelő Nap látszólagos útját, ami szép szinuszt írt le az egyenlítő körül ingadozva, de sajnos akárhogy keresem, nem találok ilyen térképet a neten, sorry.)
https://elamp.blogspot.com/2011/05/sun-on-earth-map.html
Ezt megtaláltam, de ez nem a delelő Nap térképre vetítve. (Ez a nappal-éjszaka térképre vetítve, a delelő Nap nem világos-sötét, hanem csupán csak egy vonal.)
Azért köszönöm!
A fentebb ajánlott suncalc.org-nak van egy ilyen realtime oldal is. Ezen van nappal-éjszaka.
https://www.suncalc.org/sunmoontrack/
Első közelítésnek szerintem jó az, hogy ha Budapest 19 fok keleti hosszúságon van, akkor 19 / 360 * 24 = 1:16-ra vagyunk keletebbre GMT-től. Tehát valóban közelebb CET-hez, mint CEST-hez, de amúgy a kettő között. Tekintve, hogy az életmódunk a hosszabb délutánokat igényli, mind nyáron, mind pedig télen kellemesebb az, ha később sötétedik, ezért én a magam részéről CEST párti vagyok.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ha az átállítgatásokat megszüntetik, akkor nem lesz CEST :) Szóval te inkább EET párti lennél ez esetben. Viszont jó eséllyel nem az lesz.
Jó, ne a nevén rugózzunk. Az az időszámítás, ami ma CEST.
Mivel az USA nyugati érdekszférába vont, gondolom, erről sem kérdeznek meg minket, legyűr majd a nyugati gazdasá gi lobbiérdek, az pont senkit nem fog érdekelni, mit szeretne a magyar lakosság. Szóval igen, igazad van, és ennek egyáltalán nem örülök. Ez csak egy újabb bizonyítéka lesz annak, hogy nem vagyunk szabadok, függetlenek, ellenben amerikai megszállás alatt vagyunk.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Látom, visszatértél a jó öreg összeesküvés-elmélethez. Ebben én magadra hagylak, hülyeségekkel nem foglalkozom.
Valaminek összeesküvés-elmélet mivolta nem mond semmit annak igazságtartalmáról. Se pro, se kontra. Szóval remek, amit írsz, csak semmi köze a témához.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Amennyire a te hozzászólásodnak se volt, csak kifejezted vele szokásos hülyeségedet.
Erre reagáltam: Viszont jó eséllyel nem az lesz. Azt írtam, hogy a szövetségi rendszer megint a lakosság hátrányára lesz, megint a nyugati gazdaság lesz a döntés szempontja, nem az állampolgárok igényei. Ez azért eléggé releváns volt.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Az 'állampolgárok igényei' alatt ezek szerint te csak a saját igényedet értetted. Ahogy máshol, meg talán itt is elhangzott, Magyarország normál időzónája a CET. Ez volt 60 évvel ezelőtt is, meg még sokkal korábban. Nyilván akkor is a 'lakosság hátrányára' volt, SZU érdekeltség ellenére 'a nyugati gazdaság volt a szempont' biztos így van, csak azért, mert neked (mellesleg nekem is, de ez egyéni preferencia) az a szimpatikusabb. Szóval ebben semmi relevancia nincs, ez a természetes időzónánk. De persze ha neked nem tetsző döntés lesz, akkor az a szemét imperialisták meg az amerikai érdekek (mert nekik marha sokat számít, hogy a legkeletibb időzónához képest öt vagy hat órával vagyunk odébb.
A gyűlölet elvette azt a kevés eszedet is, ami volt.
Ez nem igaz, a csillagászati az GMT+1:16, miközben a CET az GMT+1:00, a CEST pedig GMT+2:00.
Nem. Legyen róla népszavazás!
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Igen, 16 perc miatt nem a természetes időzóna. Persze.
A népszavazástól függetlenül tettél egy állítást az állampolgárok igényeiről. Az, hogy 'legyen róla népszavazás', már szimpla terelés.
Hol? Sopronban, Budapesten, Nyíregyházán?
Budapesten, az kelet-nyugat irányban eléggé az ország közepe.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Hát inkább gyűrjön csak le a nyugati lobbiérdek, mint a Putin-Orbán-KimDzsongUn tengely. Amúgy nekem mindegy, tőlem lehet akár EET, akár CET, mert a kettő között vagyunk, nem egy nagy eltérés. A lényeg, hogy az órát ne tekergessék, legyen rendesen nemzetközileg-regionálisan fixálva az időzóna, hagyják úgy 100-200 évig minimum, aki tekergetésre vágyik, tekergesse a pöcsét, ha nincs neki, másét.
Ha nagyon kéne választani, én is a CET felé hajlanék, de nem amiatt a bonyolult, napmozgásos érvelés miatt, amit a topikindítóban írtak, hanem az egy régi, kipróbált, bizonyított rendszer, az volt a tegergetéses rendszer előtt, ha ahhoz térnek vissza, akkor senki nem panaszkodhat, hogy jajj, az neki milyen szokatlan, mindent ellehetetlenít, világvége lesz, igazságtalan, gyíkemberek műve, stb.. De ha a többség a EET felé szavaz, akkor azt is elfogadnám, támogatnám, csak legyen eldöntve, és ne ez a döntésképtelenség, balfékség, tekergetés legyen, ami már most megy sok éve.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Tévhit, hogy az régi rendszer lenne.
Az megvan, hogy a nemzetközi időzóna-rendszer az 1884-ben alakult ki (International Meridian Conference), és Magyarország 32 évvel később, 1916-ban már bevezette a téli-nyári időszámítást a németekkel együtt?
Igen, ezt tudom, de úgy értettem, hogy szerte globálisan is az volt a tekergetés előtt, nem csak M.o.-n. Tehát már mindenhol van vele tapasztalat.
Abban meg egyébként tévedsz, hogy 1916 óta van téli-nyári időszámításunk. A szocialista rendszerben is a téli időszámítást használták, nem tekergettek, ezt nem olvastam valahol, hanem megéltem, tisztán emlékszek rá. Tehát ehhez a rendszerhez bármikor kockázatmentesen vissza lehetne térni, bárkinek.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Az Osztrák-Magyar Monarchia 1916 április 30-án már bevezette a téli-nyári időszámítást, a Német Császárság együtt, azért, hogy spóroljanak a háborúban a nyersanyag-felhasználással.
Ezt a vesztes világháború után kivezették, 1919-ben.
1941-ben, hasonlóan a háborús spórolás miatt, megint bevezették a téli-nyári időszámítást, egészen 1957-ig.
Majd a jelenlegi rendszert 1980-ban vezették be.
Szóval 1884 óta téli-nyári időszámítás volt Magyarországon 60 éven keresztül, és csak téli időszámítás volt 80 éven keresztül.
Eléggé kiegyenlített a téli-nyári és a csak téli időszámítás használata, egyáltalán nem arról van szó, hogy van egy sok évszázados rutin, amitől eltérünk mostanában.
Amúgy előtte meg, amíg nem volt nagy az iparosodás, nem volt vasút, minden város használta a saját helyi idejét, ahogy tetszett, nem volt egységes időzóna-használat, ez egy modern, XIX. század végi dolog, hogy vannak időzónáink.
Volt, ahol az órák hossza változott az év során, hogy ugyanúgy 8 óra legyen a világosság időtartama. Csak éppen egy óra volt, hogy nem a mai fogalmaink szerinti 60 perc időtartama volt, hanem 80 perc, vagy még több.
Az emberek eléggé leleményesek tudnak lenni, amikor két dolog szeretnének összehangolni: a rendszeres események ugyanakkor az időpontkor legyenek (például 8-kor mész munkába nyáron és télen is), meg hogy éppen mi a Nap járása és meddig van világos.
Simán meg lehetne csinálni persze azt is, hogy nyáron minden nap 12 órás munkanapok vannak, télen meg 4 órásak, hogy a munkanapon kívül is még legyen idő világosban aktívnak lenni, de ez meg nem tetszene az embereknek - miközben az ipari forradalom előtt, az agrárvilágban ez volt a normális.
Aztán a szegény etetendő jószágok meg vártak türelmesen reggel 8ig, 9-ig, hogy világosban egyenek.
A jószágok etetése szempontjából tök mindegy, hogy 4-et, vagy 10-et mutat az óra, azt akkor is csinálni kell.
Az, hogy mennyit mutat az óra, és mihez kell igazodni, az az ipari termelés és a műszakos munkarend, a vonatok menetrendje meg hasonlók miatt számított, amúgy nem volt érdekes senkinek sem.
A CEST-tel például a mai napon is volt tapasztalatom, szóval nem csak a CET-tel van. ;)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Mostanra nagy tapasztalat van a rákkal, AIDS-el, meg sok mindennel, ettől még nem szeretjük őket és jellemzően nem is igen vágyunk rájuk...
Lehet, hogy nem népszerű vélemény, de szerintem a politikai-gazdasági igazodás a fontosabb. Ameddig a német gazdasághoz vagyunk nőve, addig használjuk az ő idejüket! Majd ha az oroszok újra átvették a hatalmat, akkor állítsuk Moszkvához az óráinkat is!
(Úgy emlékszem egyébként, hogy a kommunizmus alatt is végig a német órához igazodtunk. Úgy látszik ez nem volt a szovjeteknek egy fontos kérdés.)
Szerintem pedig nem. Továbbra is a gazdaság szolgálja az embert, nem pedig az ember a gazdaságot. Persze a tőkések fejében inkább az él, hogy az ember van a gazdaságért és az ő gazdagodásáért.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ha abból indulunk ki, hogy az életünkre is hatással van, akkor igazad van. Szerintem kb mindegy, mert ahogy mások is írták, az időhöz képest ésszerű időpontokat fognak az emberek kitalálni maguknak.
A gazdaságnak viszont egyszerűbb, ha nem kell átváltogatni az időt.
ezen logika menten jelenleg inkabb a kinai-koreai idozonahoz kene igazodnunk :)
Arhaikus oroklott vilaguralmi kolonialista rendszer, amit a regnalo vilaghatalom (Britek) egy "veletlen" pontra huzva raeroltettek a vilagra, es ez tart azota is minden jol lathato hibaja ellenere senki nem mer tenni ez ellen a borzaszto patriarhalis agymosas ellen.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
Demokratikusan kellene választani egy olyan hosszúsági kört, ahol nem lakik senki - de legalább fehér ember nem - és oda kellene tenni a 0 vonalat.
Talán még az lehetne egy jobb megoldás, hogy imaginárius koordinátára tesszük. A matekot ki kell dolgozni még, de jó ötlet.
Lényegtelen, mert most a local time-ról megy a vita, arról, hogy a csillagászati időhöz képest merrefelé kerekítsünk. Jó, világos, hogy ha Greenwich helyett máshova lenne ez tűzve, a kerekítés is máshogyan esne.
Mondanám, hogy használjunk GMT+1:16-ot, de ezért engem felnégyelnének. :)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Van sok :30-as időzóna, egy kevés :45-ös időzóna is - pl. Nepál és még pár apróbb terület -, de :15-ös szerintem még nincs, szóval lehetnénk az elsők. :-D
Azért volt olyan is az idők során, amikor a nagyváradi váron haladt keresztül a kezdő meridián :-)
Mit erőltettek rá a világra? A Nap Budapesten akkor is 1:16 perccel előbb fog delelni, mint Londonban, ha az időzónák 0 pontja Kazahsztánban van, a földrajzon nem tudsz változtatni.
London akkor is egy időzónával lesz arrébb, ha az időzónák 0 pontja India.
A magyar idő mindig GMT/BST+1 lesz, akárhol van a 0 pont.
Ez az idei Óraállítás aka. miért balfasz az EU #1 #2 #3 _ebben is_ topik előkészítése? 🍿
trey @ gépház
Mintha a magyar kormányfő lenne épp az EU Tanács soros elnöke, te kormánypárti vagy, ugye? A faszé' nem szólsz nekik, hogy vessék fel témaként, ha meg Orbánt nem érdekli a téma, akkor te minek rugózol rajta? :D
https://iotguru.cloud
🤣
Avas a dumád, immár lassan fél évtizedes! Pont olyan ez is, mint az EU versenyképessége, védelme, migránsügyi helyzete. Kb. rohad benne minden.
trey @ gépház
Most volt benne azert ujitas: soros elnoksegunk van.
Ez elorelepes a "tagallamok miniszterelnokeire var" loopolasahoz kepest. :)
Ezt mondtam már akkor is, ha a tagállamok miniszterelnökeinek a szimpla többsége kellene vagy elég hozzá az ET aktuális soros elnöke is, aki hogy-hogynem most pont Orbán Viktor. Szóval ha tetszik, ha nem, ha ezen a téren nem történik semmi, az azért van, mert neki ez nem fontos, pedig most pont egyedül is bele tudna vágni, nem kellene senki másra várni.
https://iotguru.cloud
És ott gáncsolják, hiteltelenítik, akadályozzák, bojkottálják, ahol tudják. Tuggyukkik!
Tehát, továbbra is 🍿
trey @ gépház
insert küllők közé botot toló és pofára eső biciklis meme: köcsög EU.
https://iotguru.cloud
Amit sokan elfelejtenek a téli/nyári időszámítás közötti vitában (mikor legyen világos, mikor sötét), hogy akármelyik időzónában vagyunk, és akármennyire is ugrálunk a kalapunkon, télen sokkal rövidebbek a nappalok, mint nyáron. Ezzel nem lehet mit kezdeni, a földrajz az földrajz. És teljesen mindegy, hogy 7-15 között van világos, vagy 8-16 vagy 9-17 között, akkor is csak 8.5 óra lesz a napfelkelte és napnyugta közötti időtartam karácsony körül. Ha ebből 8 órát a munkahelyeden töltesz, akkor is igaz lesz, hogy előtte és utána sötét van.
Nyáron meg akármit csinálsz, akkor is 16 óra lesz a napfelkelte és napnyugta között, tök mindegy, mi van az órára írva.
Ezen a szélességi körön ez lesz, tök mindegy, melyik időzónában vagyunk. Ha valaki kiegyenlítettebb napszak-hosszakat szeretne, költözzön délebbre.
Amúgy is tök mindegy. Korábban már írtam: az időzónás állítások vagy nem állítások csak azt eredményezik, hogy az aktuális időhöz képest korábban vagy később kezdünk dolgozni. Mondjuk ezt az óraátállítgatás egy kissé még jobban megkavarja.
Amikor elkezdtem dolgozni, közel ötven évvel ezelőtt, akkor a mezei fizikai dolgozók többnyire 7-kor kezdtek, az irodai dolgozók 8-kor, a három műszakos fizikaiak 6-kor. Aztán bevezették a nyári időszámítást, és - legalábbis az irodákban - szép lassan jó fél órával odébb mászott a munkakezdés, én általában beértem 8-ra vagy utána nem sokkal későbbre, mert így szoktam meg, de az irodák inkább nagyjából 9-kor teltek meg, akkor kezdődött ténylegesen a munka. Vagyis a munkaidő felénél valamennyivel rövidebb a délelőtti időszak, és kicsivel hosszabb a délutáni, de az esti sötétedésig még van némi plusz idő. Szerintem ha megszűnne az óraátállítás, és maradnánk a normál CET-ben, akkor a jelenlegi fél 9-9 munkakezdés szépen visszamászna 8 órára, hogy a délutáni munka utáni világos időszak hossza ne csökkenjen.
Ugyanakkor persze ha nyugatabbra nézünk, azonos időzóna mellett is, ritka, hogy mondjuk Belgiumban, Franciaországban az irodai dolgozók kilenc előtt elkezdjenek dolgozni, inkább később.
Nem érted.
Az, hogy mennyit mutat az óra, amikor elkezdik az emberek a munkát, az teljesen mindegy. Az irodai dolgozók kezdhetik 10-kor is a munkát, ha a Nap 20 órakor fog lemenni, meg kezdhetik 8-kor is, ha a Nap 18 órakor fog lemenni, a kettő között akkor is 10 óra lesz.
Teljesen mindegy, hogy mi van az órára írva, a napszakok hossza attól még nem változik meg, hanem, ahogy írtad is, az emberek idomulnak hozzá.
Persze, az emberi konvenciók azt szeretik, ha délben delel a Nap és nem 14 órakor, vagyis lehetőleg 12 óra körül legyen a meridiánon, és ez pont úgy teljesül a legjobban, ha ebben az időzónában vagyunk, mint most, sőt, a téli-nyári óraállítás még segíti is azt, hogy a nap tényleg délben deleljen.
Ma például, amikor még nyári időszámítás van, a Nap Budapesten 12:33-kor delel, júniusban 12:42-kor. Míg januárban 11:49-kor, de téli időszámítás szerint.
Azaz pont jó, hogy van téli-nyári váltás, így tudjuk megoldani azt, hogy a Nap ne 11 óra előtt, vagy 13 óra után deleljen.
Te most tulajdonképpen elmagyaráztad nekem, amit más szavakkal én is mondtam. Te azt írod, hogy mindegy, mi van az órára írva. Én meg azt, hogy az óraátállítással elcsúszott a munkakezdés (óra szerinti) időpontja.
Nem egészen. Nyáron 4-kor ne legyen világos, mert aludni szeretnék, este 8-kor meg ne sötétedjen rám kirándulás közben.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
soha nem értettem azokat, akik a nyári időszámítást (UTC+02) akarták. egyrészről a téli (UTC+01) a magától érthetődő. másrészról ezek szoktak általában habzó szájjal fröcsögni, hogy több európa kell, meg nyugat felé kéne inkább közelednünk. erre egy órával mögéjük akarnak menni. jól nézne ki, hogy körülöttünk mindenki UTC+01, mi meg romániával meg a cigicsempész "nemzettel" UTC+02
4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.
Mitol "magatol ertetodo"? Szamomra nem, de kivancsi volnek, hogy mivel magyarazod (nem trollkodas, komolyan erdekel). <off> Szerintem "magától értetődő"-t akartal irni, nem "magától érthetődő"-t.</off>
En nyari idoszamitas parti vagyok, de ennek semmi koze az europaisaghoz, mindossze nekem az kenyelmesebbnek tunik. Juniusban a nap ~4:40-kor kel, ami azt jelenti, hogy kb. 4 ora korul mar vilagosodik. Napnyugta meg 20:50 korul van, szoval fel 10 korul sotetedik be. Ha a teli idoszamitasnal maradunk akkor hajnali 3-kor kezd vilagosodni, fel 4-kor mar vilagos van. Cserebe, az este "rovidebb", fel 9 utan mar sotet lenne. En altalaban delutan / este tudok kinti programokat csinalni, reggel nem szoktam, igy orulok, hogy kesobb sotetedik.
Nyilvan megvan a hatranya is telen, amikor nyari idoszamitassal eleg keson vilagosodna (viszont kesobb is sotetedne, ami meg szerintem jo, hogy nem 4-kor van sotet, csak 5-kor).
/sza2
Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar
Na ezt jól megmondtad lócsemegének. :D
Allitolag a hupko tele van propagandistaval (nehanyak szerint)
Hany ilyen oraallitgatast szido topikot kell meg nyitni, es ezer kommentig feltolni, hogy egyaltalan az egyik part akar egyetlen kepviseloje megemlitse ennyi ev utan eloszor?
Vagy a propagandistak write-only toolok, es feedbacket sosem kuldenek? :)
Vagy ezt mindig el fogja asni a whataboutism asoja? Ozdon eheznek, es az fontosabb, mint az oraatallitas es kesz?
Tisza Párt már rajta van az ügyön! 🙄
trey @ gépház
Akkor +1 szavazot maris kaptak. Hajra!
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
ROTFL
(rajta van!)
trey @ gépház
Erre reszletesebben kivancsi lennek. Hol olvastal rola?
Szarkazmus!
trey @ gépház