Fórumok
Sziasztok!
Mikrohullámú antennák környékén érdemes meggondolni, hogy mennyi időt tölt az ember. Nemrég néztünk egy lakást ahol az ingatlanos mintegy mellékesen megjegyezte, hogy van egy “átjátszó” a tetőn ami biztosítja a ház anyagi stabilitását (évi 2,5 misi).
Ez erősen elgondolkodtatott az ingatlannal kapcsolatban, de az újabb rendszerek fizikai paramétereivel nem vagyok tisztában - mekkora jelszint, teljesítmény, sugárzási profil. Akinek van tapasztalata vagy infója a témában, szívesen venném ha megosztaná.
Műszaki tartalmat nélkülöző hozzászólásokat a #alusipka taggel kéretik megjelölni :)
köszi!
Hozzászólások
Kérd el a paramétereket, mutass fotót, aztán vagyunk itt páran rádiósok, majd megnyugtatunk.
Oké, köszi!
Paramétereket még nem kaptam, ingatlanos csaj megígérte, hogy próbál szerezni de vannak kétségeim. Viszont lefotóztam, nagyon előrelátó módon körbe van dobozolva, nyilván, hogy ne rontsa a tájképet.
https://postimg.cc/5XrDbFD7
https://postimg.cc/5HFT02Vx
Keresd meg itt:
http://cellavadasz.openstreetmap.hu/
Köszi! Sajnos nincs rajta. Két házzal arrébb van egy vodafone de az látszik is a tetőn a google mapsen.
Tobbet kapsz abbol az allomasbol amit az ablakbol latsz, mint a fejed felett levobol.
Az antennak nem lefele vannak iranyitva, hanem oldalra.
Pannon GSM cellákat nem mutatja.
Tényleg! De vajon miért?
De, mutatja azokat is.
Hol a Vodafone-nal, hol a Digivel vannak együtt.
nTOMasz
"The hardest thing in this world is to live in it!"
Így van, nem azért mert valami rohadtul titkos dolog, hanem kevésbé rontja a városképet. Lehet hirdetőtábla mögé, kéménynek álcázva, ablakba zsalugáter mögé, stb., sok féle "álcázás" van.
Az utóbbira példa: olyan is van, hogy templomtoronyba fent a harangtérbe is telepítenek antennát, a zsalugátert pedig legyártják eredeti méretbe-színbe, csak RF áteresztó anyagból.
Ha anno a szomszéd ház mondjuk bevállalja x% kevesebb bérleti díjért, vagy pl. az álcázás - mint egyszeri kivitelezési plusz költség - nélkül, akkor most a szomszéd házon lenne valami sima horganyzott antennanartó, vastag fekete kábelekkel, stb. Jobb ez így, hidd el ;-)
nem
Elfelejtettem. Gondold meg... nyolcvanötször!
#alusipka
En laktam 10. emeleten, ugy, hogy a teton volt az egyik szolgaltato tornya. Az ahhoz a szolgaltatohoz tartozo SIM kartyanak szinte csapnivalo terereje volt a lakasban es az erkelyen is, mig a foldszinten, vagy a panel melletti buszmegalloban teljesen rendben volt (5 krumpli vs 2-3 krumpli).
Persze, a torony nem szolgál ki a torony alá.
Pontosan: a tetőn lévő adóból a szemközti ház többet kap.
"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."
Régi rádiós trükk, amikor a jobb vételhez csillapítani kell a jelet. A túlvezérelt első fokozat szart sem ér.
Nem.
Szerk:
Vásárláskor kizáró ok lenne. Szóval ha van lehetőség elkerülném, ha valamilyen kényszerítő ok lenne (pl. egy egyébként jó munkahellyel szemben lenne a bázisállomás) már valószínűleg beletörődnék. Sok mindent kell elfogadnia az embernek az élete folyamán, megnyugtatnám magam.
De abban igazat adok azoknak, akik azt mondják, hogy inkább, mint vele szemben. De ha nem muszáj, nem megyünk sima cipőben a jégre . Nem tudom mi lehet az a plusz vonzerő, ami kompenzálna.
Azért a kedves rádiósoknak felhívnám a figyelmét, hogy ha valami hátárérték alatt van, az még nem jelenti, hogy egészséges. Mint tudjuk mobiltelefóniában minden szuper. A gerjesztett elektromos térnek semmi hatása nincs az élőszervezetre.
De valamiért:
"Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége (IARC) a WHO figyelmeztetése szerint 2050-re töb b mint 35 millió új rákos megbetegedést prognosztizálnak. Ez 77 százalékos növekedést jelent a 2022-es 20 millió esethez képest.
Százalékos arányban kifejezve azonban az ENSZ által használt humán fejlettségi index (HDI) alacsony végén álló országokban lesz a legnagyobb arányú – 142 százalékos – növekedés."
A legnagyobb rizikótényező a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az elhízás és a légszennyezés a WHO közleménye szerint. Ezek közül -szerintem- egyedül az elhízás lesz növekvő mértékű. Esetleg még a légszennyezés, de az is határérték alatti marad ;)
Lehet gondolkodni, mik lehetnek a növekedés okai.
"..Azért a kedves rádiósoknak felhívnám a figyelmét, hogy ha valami hátárérték alatt van, az még nem jelenti, hogy egészséges. .."
- mint ahogy az ellenkezőjét sem.
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Sőtt. A fogakat is tiszticcsa!
"..Sőtt. A fogakat is tiszticcsa!.."
- ez ugye ebből nem következik...
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
A megbetegedések számának emelkedése mögött hamarabb sejtenék egészen más okokat. Ahhoz egyébként is ionozáló sugárzás kellene.
A jelenlegi tudásunk szerint.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
OMFG..
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Szerintem amíg egy olyan mezőgazdaság termékét zabáljuk, ami műtrágyázott földben termel génmanipulált monokultúrákat, amiket ,,növényvédőszerekkel" permeteznek, plusz zabáljuk és isszuk a sok cukros szart, addig lehet, hogy nem a bázisállomás a legnagyobb ellenség.
A 80-as években nem láttál kövér embert. Most meg gyerekek vannak már elhízva. Anyu pakolja a kosárba a transzzsíros csipszet, hadd örüljön a család. Zabálnak a tévé előtt. Mozgás nuku. Csak nő a segg. Aztán amikor jönnek a gondok, megy a követelőzés, hogy miért nem gyógyítanak meg.
Hálózatos szakirányon az előadó azt mondta, hogy ő inkább lakna a bázisállomás alatt, mint a mellette lévő házban, mert lefelé kevésbé sugároz, mint oldalra.
Én is ezt halottam. Logikusnak is tűnik, hogy vízszintesen sugároz.
Nekem úgy dereng, hogy a bázisállomás alatt egy fém rács is szokott lenni, a sugárzási profil olyan, hogy lefelé alig sugároz.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Igen, ha szomszéd házon lenne akkor tuti felejtős.
Akkor ő zitev fősodratú szerint alusapkás! Neve? Tegyük tönkre!
Ennek azért fuss neki mégegyszer! :)
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
nem, és semmilyen elektronikai kütyüm sincs. olyan helyen lakom, ahol 5 km-en beül a rádiót sem lehet fogni - szarkazmus!
persze. olyan 4 emeletesben is laktam, aminek a közösköltsége ezért volt alacsony
4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.
4 emeletesben is laktam, aminek a közösköltsége ezért volt alacsony
Logikusan gondolkodva akkor ti duplán jártatok jól. A fejetek felett volt, tehát ti alig kaptatok a "térerőből" , és még a rezsi is kevesebb volt.
#alusipka
Tapétázd ki a pafont/tetőteret fémhálóval, így egyből Faraday kalitkává változtathatod a lakásod és nem jutnak be a gonosz rádióhullámok ;)
zrubi.hu
ha van saját sugárzó cucca, akkor az benn is marad :D
A fóliasisak hatékonyabb, mert jobban zár! :)
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Vowifi for the win, mondjuk abból nem volt 2g-s hajzi
Mert a 2G ott is kifogástalanul működik, ahol a szarul-húgyul implementált VoLTE-n már el sem indul el a hívás a szar 4G/LTE lefedettségnek köszönhetően, amit bizonyos helyeken azelőtt felejtettek el kiépíteni, hogy felültek volna az 5G parasztvakító vonatra.
Áá, csak irigykedsz, mert XP-re nincs 5G modemdriver :D
Amúgy várjál csak, ha meglátod milyen lesz a 6G, majd visszasírod az 5G-t még, nyitni fogod róla a topikokat, hogy hogyan maradjanak az emberek még +x évig 5G LTSC POSReady-n, meg még virágkoszorút is állítasz az 5G sírjára, mikor a 7G miatt végleg kivezetik mindenhol. Ismerünk már annyira.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Ja biztos irigykedek™, hogy nem tudok használni egy béka segge alatti lefedettséggel rendelkező hálózatot. Egyébként 4G modemet rakhatnék a gépembe, és lenne is hozzá XP driver, de nem raktam, mert (kapaszkodj meg!) nincs rá szükségem. Továbbá, az 5G modem se ott bukna el, hogy nincs rá XP driver, hanem ott, hogy újra kell vásárolni egy jól működő modemet. Ha tényleg ismernél, akkor ezt írtad volna. Kár, hogy megint csak az XP-ellenes kényszereid beszélnek belőled.
Sehol nem nyitottam topikot arról, hogyan maradjanak az emberek 3G-n. Arról nyitottam, hogy nem kéne adófizetői pénzen kidobáltatni százezer hosszú élettartamú, jól működő eszközt (2G és 3G butatelefonok, amikre nem volt hatással a 3G lekapcsolás), mert igazságtalanság azokkal szemben, akik funkcióvesztést is elszenvednek a lekapcsolás által.
Itt meg már szépen átmentél Frankó Mérnök Úrba. :D Szokásos laggard címke ragasztgatás.
Akár így lesz, akár nem, te már a 7G korszakában is a 8G után fogsz kapkodni, hogy szerinted törvénybe kéne iktatni, meg ENSZ-határozatot hozni, hogy minden országban be kell vezetni, mert csak ez garantálhatja az állampolgárok biztonságát a kínai, orosz, észak-koreai befolyás™ ellen. :D Sőt a 6G-t be akarod majd tiltatni, mint a 32-bitet.
"nem tudok használni egy béka segge alatti lefedettséggel rendelkező hálózatot"
A Telenor esetében jelenleg sajnos igaz, hogy 5G lefedettségben "erősen van hova fejlődni", de a másik két operátornál területarányosan sem igaz, lakosság arányában meg pláne nem, hogy alacsony lenne a lefedettség.
hát, ez az ál 5g-s dolog, az csak annyi, hogy 5g szimbolum van a telon, de én úgy tapasztaltam, hogy van, hogy lassabb mint a 4g.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Vodafone: https://www.vodafone.hu/hasznos-informaciok/lefedettsegi-terkep/5g
Nagyjából a félbemaradt DigiMobil 4G lefedettségével egyenértékű.
Yettel 5G: https://www.yettel.hu/lefedettsegi-terkep
Jelenleg a béka segge alatt. Így nézett ki a 3G hálózatuk, lekapcsolás előtt egy hónappal. Ami szomorúbb, hogy mióta elkezdték az 5G-t, azóta így néz ki.
Telekom 5G: https://www.telekom.hu/lakossagi/szolgaltatasok/mobil/lefedettseg
Kelet-Magyarország a félbemaradt DigiMobil 4G lefedettségével egyenértékű. Nyugat-Magyarországon meg aki nem a Balaton parton lakik, az megbaszhatja.
Nem, egyik szolgáltatónak sincs még olyan használható lefedettsége, amire megérné egy 5G modemet venni, raádásul csillagászati áron, már ha használnék laptopban mobilnetet (én nem használok, de cégnél sokan használnak és adunk is ki ilyen gépeket).
A fentiek egybevágnak azzal, hogy terület- és lakosságarányosan sem nevezhető "béka segge alatti lefedettséggel rendelkező hálózat"-nak az 5G-s szolgáltatás - a Telenor kivételével.
Hogy manapság megéri-e 5G-t tudó modemet venni vagy sem? kifejezetten azért, hogy a "puszta közepéről is..." pont nem (mert az 5G nem a puszta közepének a lefedésére lett kitalálva), viszont erősen telített 4G-s városi környezetben akár hasznos is lehet 5G-re váltani, de egyedileg meg kell nézni az adott felhasználást. Telefonban viszont mindenképp célszerű az 5G-t tudó modellek felé menni - de ott is csak _lehetőség_ az 5G használata, nem kötelező.
Marketing bullshit. 50% alatti lefedettség = béka segge alatti lefedettség. Ráadásul pont te akarod itt a szart kimosni, akinek a puszta közepén is fontos, hogy legyen szélessávú internet. Na, az 5G-n még nem lesz. Most amúgy melyik multikád szeretnéd fényezni? A Telekomot vagy a Vodafone-t? Merthogy utóbbinak van a legnagyobb lefedettsége.
Területarányosan megvan az 50% a Telenor kivételével, ez az egyik. A másik, hogy az 5G kialakításából adódóan nem a puszta közepének a lefedésére van tervezve. Ott egyébként a 4G/LTE tökéletesen hozza azt, amire szükség van jelenleg. Az 5G nagyobb adatátviteli sebessége a TDM miatt fontos ott, ahol sok kliens osztozik a rendelkezésre álló sávszélességen, de ezeket a különbségeket, hálózatbővítés tervezésénél használatos információkat már nem veszed számításba, mert az szembe megy a világképeddel.
Fényezni egyik céget sem akarom - tényt közöltem, hogy a Telenor ezen a téren(!) le van maradva, a Telekom meg a Vodafone az jól áll, de értelmesen bővítették a hálózatot ők is.
Ezek a fogalomkiegészítések mind marketing bullshit, mert jobb színben akarják feltüntetni a multikáid, mint amilyen lefedettséget elértek. Feleslegesek. Visszatérünk majd a témára, ha legalább egy szolgáltatónak lesz már a 4G-hez mérhető, 90% fölötti lefedettsége.
Terület vagy lakosság arányában 90% fölötti? Mert nagyon nem mindegy...
Ha a 2G-t ki akarják nyírni (már pedig ki akarják - de szerintem még nagyon sokáig nem fogják pont emiatt), akkor igen, min. 90%-nak kéne lenni területarányosan is a 4G-nek, különben welcome to 90's, amikor is kb. keresni kellett a térerőt ha nem egy városban voltál épp.
"Sose a gép a hülye."
A 4G 90% felett is rosszabb lesz, mert a szarul-húgyul implementált VoLTE senkinél nem fog normálisan működni, aki nem rendelkezik legalább ötévente újravásárolt és rendszeresen szoftverfrissített okostelefonnal. Miközben 2G-n akár egy 30 éves készülékkel is lehet hívást indítani. A 2G-t a régi jól működő készülékek elavultatása miatt fogják lekapcsolni, nem azért, mert ne érné meg fenntartani. A fenntartása gyakorlatilag kerekítési hiba a költségekben.
"A fenntartása gyakorlatilag kerekítési hiba a költségekben"
Aha. Persze. Ha a jövedelmed annyi %-kal nőne, amennyi %-a az infrastruktúra költségeinek a 2G, hát igencsak örülnél...
Elmeséled, hogy mennyi ez a % úgy, hogy a bázisállomások hardverei tudnak egyszerre 2G-t és 5G-t is szórni és nem kell emiatt külön tornyokat építeni, külön eszközökkel?
frekidíj és áramfogyasztás?
Frekidíj: Ja és az mennyi is egy minimális blokkra, amivel a 2G fenntartható? Nem mellesleg, ugyanúgy fizetnék a frekidíjat arra, hogy a TikTok-ozgatók DASH streamingje behúzza azt a néhány MHz-et 5G-n, amin a GSM vígan elműködik.
Áramfogyasztás: Ugyanaz az eszköz fogyasztja az áramot, ami 4G-t, 5G-t is ad. Ezek már nem az első generációs bázisállomások, amik csak egy adott technológiát tudtak szórni.
"Áramfogyasztás: Ugyanaz az eszköz fogyasztja az áramot, ami 4G-t, 5G-t is ad. "
A felvett teljesítményben viszont szépen ott van a 2G/4G/5G adásra használt teljesítmény, és bizony ezek közül a legnagyobb vajon melyik...?
A 4G/5G, ami 5 frekvenciasávon párhuzamosan működik.
nem. a 2g ami nem idoosztasos... tudod, munka, zsu'l, vatto'ra, amibol ki szoktad hagyni... :)
A 2G időosztásos.
A kimenő teljesítmény pedig alapvetően attól függ, hogy mennyire van leterhelve a hálózat és hány frekvenciasávon kell leadni a teljesítményt. A 2G-nek van 2 frekvenciasávja városokban és van 1 vidéken.
csomagalapu, de nem idoosztasos. ket kulon freki fel es le.
teljesen mindegy hany savod van, ha nem tud mimo-t. :D
Persze, dorsyka ezt is jobban tudja, mint mindent. Más kérdés, hogy még a fogalmakkal sem vagy tisztában.
Nem, nem csomagalapú, az a ráépülő GPRS és az EDGE, de nem arról beszéltem, hanem a 2G alaptechnológiáról, ami a GSM. Ami a hívásokat és az SMS-eket viszi át.
Egyáltalán nem mindegy, mert minél több sávod van, annál több kisugárzott teljesítményed lesz, ha azok a sávok le vannak terhelve.
a tdma nem tdd! ket freki kell hozza. egy idoben.
Duplex telecommunication means two-way transmission over a communication channel. Time Division Duplex (TDD) accomplishes this using different time slots for uplink and downlink signals over the same frequency. This ingenious method enables full-duplex (simultaneous) communication over a half-duplex (serial-binary) link.
oszt' magyarazod szepen, hogy nem packetbased! :) koszike :) mutasd, melyik halozaton nincs edge/gprs? :)
hint: In second-generation (2G) mobile networks, packet-switched technology was introduced
Before that, GSM networks had a circuit-switched data capability (CSD)
szivesen!
Egyáltalán nem mindegy > vegfelhasznalokent az. nem tudsz savokat osszefogni.
Ahogy az összes 4G/LTE sáv is FDD, ami Magyarországon eddig használatban volt: B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz), B20 (800 MHz).
Ahogy az 5G sávokból az n1 (2100 MHz), n28 (700 MHz) is mind FDD és csak az n78 (3500 MHz) TDD.
Tehát, amikor a 2G megtartásáról beszéltem, hogy érdemes lenne megőrizni belőle annyi sávszélességet, amivel még jól működik, akkor magától értetődő volt, hogy az FDD párját is beleértem. Csak mert ugye amikor a 4G-ről meg az 5G-ről beszélünk, akkor sem neked, sem más fejlődésmániásnak nem jut eszébe a TDD vs FDD témában dobálózni. Hangsúlyozom: 2022-től elérhető összesen egy darab TDD 5G sáv 5G-n. Semmilyen más technológián nem érhető el TDD sáv.
Örülök, hogy utána olvastál. Legközelebb az első hozzászólásod előtt tedd meg!
A GSM nem packet-based, a GPRS/EDGE igen. Tehát, a 2G adott cellában annyira packet-based, amennyi packet swiched (tehát GPRS vagy EDGE) forgalom megy rajta.
Most is van CSD capability, max. behívószám nincs már.
No de, ha már így sikerült megértened az alapfogalmakat, vissza az eredeti témához: Elmagyarázod, hogy miért ne érné meg egy a 2G fenntartásához minimálisan elegendő szűk sávot fenntartani? 1-5 MHz-es sávszélességekről beszélünk, ami a 4G-n 5G-n elérhető csatornasávszélességek kevesebb, mint 5%-a? Ráadásul az új BTS hardverek ezt tudják dinamikusan is allokálgatni, ha többre van szükség, mivel egy eszköz adja a 2G-t, 4G-t, 5G-t, mindent.
Legközelebb az első hozzászólásod előtt tedd meg! > az elott tettem meg. csakszolok. az, hogy neked nincs meg mi a frekvenciaosztas es mi a TDD, arrol nem tehetek.
Ahogy az összes 4G/LTE sáv is FDD > ki mondta, hogy nem az?
csak az n78 (3500 MHz) TDD. > tadaaaam! :)
Semmilyen más technológián nem érhető el TDD sáv. > nem is mondta senki.
annyira packet-based, amennyi packet swiched (tehát GPRS vagy EDGE) forgalom megy rajta. > pontosan, leirtad a nyilvanvalot! :)
Most is van CSD capability > es nem is mondta senki, hogy nincs.
No de, ha már így sikerült megértened az alapfogalmakat > semmi ujat nem mondtal.
Elmagyarázod, hogy miért ne érné meg egy a 2G fenntartásához minimálisan elegendő szűk sávot fenntartani? > mert nem hatekony, a kutya sem hasznalja (kerekitesi hibahatar) es a vilag sem hal bele. hint: https://en.wikipedia.org/wiki/GSM#Discontinuation - hatekonyabban lehet a korlatozott eroforrasokat (frekvenciasavok) felhasznalni. es nem kell eletben tartani a lassan fel evszazados technologiat (1983-as otlet, 1991-es bevezetes). hang szar rajta, erdemi adatatvitelre pedig alkalmatlan, lassu. pazarlas, pofogtetes...
Máskor fogalmazz egyértelműen, ha szeretnéd, hogy megértsenek. Az "időosztásos" jelenthet TDD-t és TDMA-t is.
Már megbocsáss, te hoztad fel a 2G hátrányának, hogy nem TDD.
Te sem.
A kutya sem használja egyszerűen nem igaz, pláne nem világszinten. Jelenleg mindenki használja, aki szeretne értelmesen roamingolni és/vagy nincs VoLTE-kompatíbilis okostelefonja. Jelenleg Magyarországon több, mint egymillió készüléknek szüksége van a 2G hálózatra az értelmes működéshez, beleértve a butatelefonokat és a nem VoLTE-kompatíbilis okostelefonokat.
Milyen korlátozott erőforrásról beszélsz, amikor 10 évente megduplázódnak a mobilkommunikációra használt sávok, az 5G esetén meg megtriplázódnak? A GSM fenntartásához egy 5 MHz-es blokk elég lenne. A 4G/5G-nek ott van több, mint 100 MHz összesen. Hagyjuk már.
Mit tesz hozzá ez az 5 MHz-es blokk az 5G-hez? Lófaszt se, az okostelefonos alkalmazások szépen kihízzák, meg behúzza a Youtube DASH streamingje, hogy eggyel nagyobb bitrátájú videosávot adjon.
Miért nem, ha van még rá igény és az új mellett kényelmesen megfér? Az 5G fejlődésére semmiféle negatív hatással nincs a 2G megtartása.
Már megbocsáss, te hoztad fel a 2G hátrányának, hogy nem TDD. > mert az? mit is akarsz mondani?
A kutya sem használja egyszerűen nem igaz, pláne nem világszinten. > linkeltem. esetleg ha erdekel... kivezettek a fel vilagon, ott tartunk, hogy tobb helyen nincs, mint ahol van, nem halt bele senki. nem velem vitazol, csak szellel szemben pisalsz. lasd a linket.
Jelenleg Magyarországon több, mint egymillió készüléknek szüksége van a 2G hálózatra > nekem nem volt 2g hivasom az utobbi legalabb fel evben. egy sem... szoval biztos van, aki meg bonyolit 2g hivast, csak... :D azt pedig mar kitargyaltuk, h miota lehet 4g+ kepes eszkozoket venni.
Milyen korlátozott erőforrásról beszélsz > ugy nevezik frekvenciatartomany. :D veges eroforras, nincs belole tobb.
Miért nem, ha van még rá igény > "hatekonyabban lehet a korlatozott eroforrasokat (frekvenciasavok) felhasznalni." erto olvasas esetleg megy meg? :) minden masra ott a fenti link. tanulj, informalodj.
A kérdés, hogy te mit akartál mondani. A TDD nem hátrány, tekintve, hogy a 4G és 5G sávok többsége is az, rádásul azok sokkal nagyobb csatornasávszélességgel rendelkeznek, mint amennyi a GSM fenntartásához szükséges lenne.
Igen, érdekelne, de csak deprecated™ decades-old™ IoT™ smart™ buzzwordök puffogtatása megy a "Why are 2G and 3G being sunset?" alatt. Aztán leírja, hogy "The main thing holding back the 2G and 3G switch-off has been the lack of coverage for the newer alternatives.", de arról már nem beszél, hogy a szarul-húgyul implementált VoLTE képtelen olyan széleskörű kompatíbilitást és rugalmasságot adni a hanghívás funkciónak, mint a GSM. Nem beszél a segélyhívásokról sem. Nem beszél arról sem, hány ember hány eszközének van szüksége a 2G-re. Ez egy marketing bullshit oldal.
Captain WorksForMe strikes again.
Ahogy azt is, mennyire nem lesznek/maradnak VoLTE-kompatíbilisek.
Azért érzed, hogy van különbség szűkös erőforrás között és olyan véges erőforrás között, ami folyamatosan növekszik? Az 5G bevezetésével tripla annyi frekvencia áll már rendelkezésre most 2024-ben, mint 2004-ben. Szóval ez is tipikusan bullshit érv. Ha a 2004-es sávtartományba kéne beleférni, akkor reális lenne szűkös erőforrást kiáltani. Így nem az.
de. az. egy fel evszazados mai igenyekhez kepest semmirevalo technologia, amit mara a fel vilagon kivezettek. okkal. :) az, hogy leszarod az okokat, az a sajat problemad.
A mai igények: 2024-ben csak Magyarországon több millió okos- és butatelefon igényli a 2G-t, különben nem tud hívást fogadni/indítani.
Tehát, még egyszer: Nem azt mondtam, hogy 5G helyett használjunk 2G-t. Azt mondtam, hogy semmiféle reális hátrányt nem jelent az 5G-re nézve, ha a szolgáltató multik által bérelt sávok <5%-ában megmarad a 2G.
Jelenleg a szolgáltatók közti sávszétvagdosás nagyobb hátrányt jelent a mobilinternetezésnek, mint a 2G megléte bármikor is fog. Előbbit persze már orvosolják a toronycégekbe való kiszervezéssel és a frekvenciasávok közösítésével.
https://www.hwsw.hu/hirek/68048/telekom-yettel-frekvencia-2g-megallapod… (ez 4G-n már megvan évek óta a Yettel és a Telekom között)
Az, hogy valami régi, nem jelenti, hogy nincs rá igény, sem azt, hogy mindenáron le kell cserélni valamivel úgy, hogy egyébként sok vizet nem zavarna a fenntartása. Továbbra sem látjuk az egetrengető pluszköltségeket és a szakmai érveket a lekapcsolás szükségessége mellett.
meg mindig nem erted a lecsereles okat. amit a fel vilag mar meglepett. tovabbra sem fogadod el a szakma erveit. ez a te hibad. akarkire is mutogathatsz, a vilag valtozik, az igenyek, megoldasok valtoznak. :) csak a szellel szemben hugyozasod allando! :)
Előbbit persze már orvosolják a toronycégekbe való kiszervezéssel > ennek ehhez semmi koze. ez unios eloiras. FYI.
"A megállapodásnak köszönhetően felszabaduló frekvenciákat a Magyar Telekom 4G és 5G szolgáltatásának további támogatására, kapacitás-bővítésre kívánja használni az ügyfelek kiszolgálása érdekében" > helloka!? :) jobban hasznosul a veges eroforras, errol pofazok, csak nem erdekel, mert odaig nem jutottal a cikkben es/vagy csak trollkodsz, ahogy szoktad. :)
a 2g fenntartasa nem csak abbol all, h van par antenna meg azon par eszkoz. hiaba is ez a teveszmed... :) ha csak ennyi lenne, akkor ugyanugy tele lennenk kis helyi mobilszolgaltatokkal, mint ahogy par ezres varosokban netszolgaltatokkal is tele voltunk (amig tartottak a palyazati forrasok)... :D
A buzzwordök nem érvek. A befektetőlogikás érvelés pedig nem állja meg a helyét olyan viszonylatban, ahol <5% sávszélességről beszélünk, ami egyre kisebb százalék, ahogy egyre több új frekvenciasávot hoznak be.
Az igények majd akkor lesznek mások, ha a 2G eszközök száma a hálózaton kevesebb % lesz, mint amennyi a teljes bérelt sávszélesség-tartományból megvan multiéknak. Amíg van 2G eszköz használatban, addig van piaci igény a 2G hálózatra. Amíg a VoLTE nem képes teljes mértékben (teljes kompatíbilitással, stabilitással, roaminggal, mindennel) kiváltani a 2G-t, addig van piaci igény a 2G hálózatra.
Multik által erőltetett növekedéssel szemben. Piaci manipulációkkal szemben. Újravásároltatással szemben. Eszközkidobatással szemben.
Nem emlékszem, hogy bármi cikk által leírtat elleneztem volna. Rámutatnál, hol tettem? Igen, jobban hasznosul. Ebből is látszik, hogy lehet optimalizálni a rendszeren és ehhez nem kell a 2G kivezetése. Erre volt egy példa a cikk is.
Valóban kellenek hozzá sokszázmilliós eszközök, de ha ezek megvannak és az antennák is a helyükön vannak, úgy egyszerre megoldható velük a 2G és az 5G sugárzása.
Nem lennénk, mert a kicsik a frekvenciaengedélyeket se tudnák kifizetni.
szoval megis kurvadraga fenntartani? :)
és az antennák is a helyükön vannak > az antenna elenyeszo koltseg. egy "vasdarab". latszik, h fogalmad sincs egy ilyen halozat uzemelteteserol :)
Multik által erőltetett növekedéssel szemben. Piaci manipulációkkal szemben. Újravásároltatással szemben. Eszközkidobatással szemben. > egyik sem. szellel szemben. a hatekonysag novelese csokkenti az allitolag szamodra fontos pazarlast, pofogtetest. ilyenkor meg egybol szarsz bele. :)
A 2G hosszú távú fenntartása minden, csak nem pazarlás. A lekapcsolása pazarlás. A megspórolt 2x5MHz sávszélességtől (ami a rendelkezésre álló 4G/5G sávszélesség <5%-a) egy kicsit majd élesebbek lesznek a Youtube-videók, egy tizedmásodperccel előbb töltődnek be a Facebook posztok. Mindez pedig szembenáll többszázmillió kidobott, ma is működőképes butatelefonnal és IoT eszközzel, aminek a cseréjét az ég világon semmi nem indokolná, elvégre nem küldenek akkora mennyiségű adatot, hogy azt 5G-n kéne áttolni újragyártott és 6000 km-ről idepöfögtetett modemmel.
A 2G hosszú távú fenntartása minden, csak nem pazarlás. > a szektort uzemelteto szolgaltatokkal vitazol a kerdesben, nem velem. lasd 2/3g sunset. :)
"több millió okos- és butatelefon igényli a 2G-t"
Szerintem ez túlzás. Butatelefon arányaiban már nem sok (és egyébként attól még hogy "buta", tudhatja a 4G-t), az okos meg miért igényelné a 2G-t?
ELLENBEN, biztosan több millió egyéb eszköz: riasztók, GPS tracker autókban, kapunyitó elektronikák, GSM gateway-ek, stb...
"Sose a gép a hülye."
pont ezek miatt szuntetik meg a vilagon mindenhol 2 es 3g-t!
ezek nem telefonalnak, hanem adatkommunikaciot folytatnak. amire a 2 es 3g sz*r. lasd sunset oldal. :)
Nem szar, amennyiben minimális mennyiségű adatot kell továbbítani.
Ami szar, hogy a szolgáltató multik önkényes döntései miatt kell eszközök millióit újravásárolni és a régieket kidobni.
Értem hogy szar, de ettől még ezek vannak, és ezt tudják.
Gondolom nem tegnapelőtt jöttek rá, hogy a 2G-nek előbb-utóbb vége lesz, szóval min. 2010 óta nem kellett volna semmilyen 2G-s eszközt gyártani.
"Sose a gép a hülye."
Ez alapvetoen igaz, azonban a 2G modemek annyira olcsok lettek, hogy az aktualis uj technologiak, hiaba jobbak, vagy nyujtanak lenyegesen tobbet, nem tudtak versenyezni veluk. A felvevo piac igenyeit kb. kielegiti a 2G modem is, persze fingjuk sincs arrol, hogy mivel nyujtana tobbet az uj (meg kulonben is, jovanazugy!). Ha meg tudna, es szeretne is a mernok, vegul mindig a penz dont.
Nem beszélve arról, amikor semmivel nem nyújtanak többet, cserébe többet fogyasztanak és 10x komplexebb a legyártásuk, mert egy gigabites eszközt akarunk kilobites átvitelekre használni, csak mert a szolgáltató elavultatósat játszik.
Nem túlzás.
A 2G és 3G butatelefonok mind igénylik a 2G-t.
A nem VoLTE-kompatíbilis 4G-okostelefonok szintén igénylik a 2G-t. Máskülönben nem lehet róluk hívást indítani/fogadni. Segélyhívást sem. A VoLTE-kompatíbilitás jelenleg egy trágyadomb, minden szolgáltatónak saját listája van, hogy mely készülékeket hajlandó támogatni. A VoLTE-engedélyeztetés komplex és bonyolult folyamat, konkrétan a készülékgyártónak kell firmware-frissítésben letolnia. Ami egyúttal azt is jelenti, hogy a szoftverfrissítést már nem kapó készülékek VoLTE-kompatíbilitását senki az ég világon nem garantálja. A roamingról pedig még nem is beszéltünk.
Igen, ezek még hozzáadódnak az előbbiekhez.
mutasd mar a nem 4g kepes uj mobilokat! :)
az nem erv mi volt a tech 10-20-30 eve. mert 2024 van.
Igen, ezek még hozzáadódnak az előbbiekhez. > amelyik eszkoz tud 3-4-5g-t, az eddig is elment 2-n is. ezutan meg a tobbin fog. :)
De a volte az "szarulhugyulimplementált" ((c) by hajbi), azon sose lesz olyan a hívás, mint volt 2G-n... Mondjuk aki randomgsmboltban, random forrásból be...hozott, fene tudja, milyen piacra szánt telefont vesz, az bele tud futni érdekes működésbe, de ne ez legyen a mérce... Igen, évekkel ezelőtt akadt olyan eszköz, amit 4G, VoLTE képes telefonként adtak el, de nem minden szolgáltatónál működik - de ettől a VoLTE még működik, jól működik, a gyerekbetegségei is egyre inkább a múlt ködébe vesznek... Csak ugye hajbinak az eltelt idő és a változó eszkozpark nem tűnik fel, csak az, hogy a telefonja 2G-only lett...
Random GSM boltok helyett inkább beszélj azokról, akik nem szeretnék 3-5 évente újravásárolni az okostelefonjukat, vagy épp már újravásárolták, de szolgáltatót váltatnának és a másik szolgáltató VoLTE-trönkjével sajnos nem kompatíbilis az okostelefon. Ők hogy fognak VoLTE-hívásokat bonyolítani és VoLTE-roamingolni?
Egyszerűen annyira kevés erőforrásból megoldható a 2G fenntartása, hogy az eszközök kényszerű újravásároltatásán kívül nincs olyan dolog, ami miatt ne érné meg.
"nem szeretnék 3-5 évente újravásárolni az okostelefonjukat"
Alakul, korábban kétévente újravásárlós szövegtől habzott a szád...
"újravásárolták, de szolgáltatót váltatnának és a másik szolgáltató VoLTE-trönkjével sajnos nem kompatíbilis az okostelefon"
Hmmm... Érdekes módon akiket ismerek azoknak elég vegyes úgy gyártó, mint típus tekintetében, hogy milyen telefont használnak, milyen szolgáltatónál, és VoLTE-te panaszkodást nem hallottam. Olyat igen, hogy a sufnigsm által behozott, nem európai piacra szánt (töltő távol-keleti dugóval eléggé erősen árulkodó dolog) készülékkel gondok adódtak, de egy mondjuk egy Indonézia-Malajzia vagy épp India régió belső piacára készített telefon nem alkalmas a világ túlsó felén történő használatra.
A 2G-hez ugyanúgy szükséges szakembergárda, eszköz- illetve szoftveres háttér, teljes infrastruktúra, nem "csak annyi, hogy azon is működnek a bázisállomások". Egyelőre nem kell tartanod a 2G kivezetésétől, de ahogy a réz érpár kivezetésre került a vezetékes (vagy inkább helyhez kötött) telefonok mögül (tényleges funkcióvesztést okozva azzal, hogy áramszünet esetén nem működik), úgy a 2G is előbb vagy utóbb a technikatörténet része lesz. Pont úgy, ahogy az NMT is... Pedig az is milyen jól működő megoldás volt, és nagyon sok működőképes készüléket kellett kidobni, és lecserélni egy teljesen más technológiára...
Ez így van, viszont attól, hogy így van, ez még nem jó.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Válasz.
Menj be szépen egy Media Marktba, találsz egy rahedli 3G-only "okos"telefont. Igen, tudom, nem kell megvenni. Ettől még léteznek és ha valaki megveszi őket, akkor neki onnantól a 2G hálózat használatára lesz igénye. Ugyanis a piaci igény nem arról szól, hogy a szolgáltató multik mit akarnak túlárazva eladni, hanem arról, hogy én milyen eszközzel akarom igénybe venni a hálózatot.
2024 egy évszám. Ha többszázezer embernek 2G butatelefonja van, akkor arra van igénye a piacnak, hogy ezeket használja. Nem arra, hogy "2024 van". Az ő igényük pedig egy 2x5 MHz-es blokkból kielégíthető, ami semmiben nem befolyásolja vagy korlátozza az 5G hálózatok fejlődését és működését. A többi csak marketing bullshit. Százalékosan kevesebb sávszélességgel kielégíthető az igény, mint amennyi százalékban jelen van a piaci igény a 2G-re.
A probléma azokkal van, amik nem mennek 5G-n, vagy 4G-n, vagy nem VoLTE-kompatíbilisek, vagy 2G IoT eszközök. Számtalan ilyen eszköz létezik.
ha szemetet veszel, pazarolsz. ne pazarolj! :)
arra van igénye a piacnak > muti a statisztikat a piaci igenyrol. addig csak mondtal valamit. mar megint.
Számtalan ilyen eszköz létezik. > egesz egzakt, hogy mennyi van ezekbol. csak mivel nem tudod megmondani, ezert nagyitod a dolgot. (meg mindig az van, h a 3-4-5g soc backward compatible 2g-re is)
"Menj be szépen egy Media Marktba, találsz egy rahedli 3G-only "okos"telefont. "
Adott a feladat, mutass legalább egy olyan modellt,a mi jelenleg forgalomban van, és csak 2G/3G képes, és okostelefonnak tekinthető. Te állítod, hogy sok ilyen van, mutass legalább egyet...
"Százalékosan kevesebb sávszélességgel kielégíthető az igény, mint amennyi százalékban jelen van a piaci igény a 2G-re."
Adott technológiához nem csak frekvencia/sávszélesség kell, hanem a teljes "stack", amiből a 2G eléggé kilóg a 4G/5G környezetből. Mondom, egyelőre még nem kell kongatnod a vészharangot, de azért az is erős túlzás, hogy még 10 évig nem lesz senkinek sem igazán szüksége az 5G-re...
Majd, amikor nem a 4G hatan kell kapaszkodnia --> 5G SA
Egesz Europa le van maradva sajnos.
Nem, de a dolgozószobámban van, anélkül nincs vetel.
Hogy merészeled?! Bele fogsz halni, az alusipkások megmondták a Faszbuk csoportban, hogy rákot okoz, mert ők tudják, a bal zakózsebbe begyűrt mérnöki diplomájuk mellett van a jobb zsebbe gyűrve egy orvosi diploma is, és aktívan praktizálnak is, két összesküvés-elméletes, laposföldes, Tesla-tekerecses ingyen energiás Facebook post között. Persze, nem tudom mit fosnak egy kis ráktól, ők már azt is megfejtették, hogy van rá ellenszer, C vitamint kell enni, meg auratisztító lelki tanácsadós tenyérjóshoz kell menni, az még senkinek nem jutott eszébe, de ők már tudják a Zigasságot, átlátnak a „Kór”-mány dezinformációin.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Én többször tapasztaltam már magamon, még anno suliban is laborba, meg azóta is ha pl. az irodában több wifi eszközzel kell valamit kipróbálni, beállítani (pl. kültéri nagy teljesítményű eszközöket, amik simán elmennek 20-30km-t is). Hogy így nagyobb a "nyomás a fejemben"...
A múltkor múzeumok éjszakáján az egyik helyi templomba is szerveztek ilyesmit, beszéltek régi tárgyakról, fel lehetett menni a harangtoronyba... Ahol mint akkor kiderült, az ablakok zárt spalettái mögött telekom bázis lakik amúgy, mind a 4 irányba. Úgy fájt a fejem, mint mikor front jön. Alig vártam, hogy leteljen az a kb. 10 perc, és lejöjjünk.
Szóval nem teljesen alaptalanok ezek, hogy a vérnyomást és/vagy a pulzust emelik, az szerintem nem kérdés.
"Sose a gép a hülye."
az arachnofobiasnak is felmegy, ha tudja, h pokok vannak a kozeleben.
Jó régen láttam egy dohányzásellenes műsort. A dolgot tetézi, hogy egy dohányzásellenes családba nősültem be. ;)
Szóval adott egy házaspár, ahol a férj dohányzik, a feleség ezt a szokását gyűlöli. Na, most jön a passzív dohányzás hatása! A férj rágyújt, miközben az asszonyka vérnyomását mérik. És felmegy! De nem a cigarettafüsttől, hanem a gyűlölettől és az ebből fakadó stressztől. Magas a vérnyomás -> vérnyomáscsökkentő dukál. Minimum valami stresszoldó. Esetleg fasiszta átnevelőtábor, ahol bézbólütővel elmagyarázzák, hogy a dohányzás jó. Utána nem megy fel. ;)
Én is hasonlóan működök. Stresszelek a hidegtől is, melegtől is és még a vérnyomásom is felmegy. Pedig a beduinok sem kapkodnak vérnyomáscsökkentőt, ha forró a sivatag.
Vannak ilyen dolgok.
Na most helyettesítsük be az 5G-rettegést! Működni fog. Az igazságot csak vakteszttel lehetne meghatározni, ahol pl. egy csomó wifi eszköz között akcióznának a páciensek: különböző sáv, teljesítmény, működő és nem működő darabok mellett. Két dolgot kellene megállapítani: van-e hatása és mindenkire van-e hatása.
Van ilyen statisztika?
Pavlovi reflex. Wifi AP-t lát az ember és egyből nő a pulzusa / vérnyomása.
Aláírás _Franko_ miatt törölve.
Jákub egy .
neut @
A passziv dohanyzasnak bizonyitottan van karos hatasa, csodalkozol hogy felmegy a pumpa az asszonyban?
Tolem ket pofont is kapnal gyorsan, ha ra mernel gyujtani a kozelemben.
Ha pl. olyan helyről telefonálok, ahol gyenge a térerő, akkor is érzem. Vagy csak egyszerűen egy hosszú (mondjuk 15+ perc) hívásnál is.
"Sose a gép a hülye."
nekem meg elzsibbad a fulcimpam, ha negyed orat szorongatom ra a mobilt. de ha nem telefonalok, csak fogom, akkor is. az otgehez 0 koze van...
ahol gyenge a térerő > ha nem 5G, nem er! :D #alusipka
Nem 5G, bárhány G-n ugyanez van és volt már 15 éve is.
"Sose a gép a hülye."
Annyi különbség van azért, hogy ha nézed a pókot, akkor max a félelem okozta stressz hat rád. Az elektromágneses sugárzásnak meg pont az a célja, hogy áramot generáljon távolságot áthidalva. Szóval nem placebo, hanem nyelődik el valamennyi energia.
Anno volt vezetéknélkül a4 tech egerem vezetékes egérpaddal - a tápot a padban lévő tekercsek sugározták át az egér tekercsébe. És a csuklóm erősen zsibbadt a használata közben. Igaz, az úgy sugárzott, hogy a crt monitor is csíkozódott a közelben. És az asztalon nem tudtam a digitális rajztáblát sem használni a közelében, mert zavarta. Én például ezér nem veszek vezetéknélküli töltőket, mert úgy tapasztaltam, hogy nem biztos, hogy hatástalan energia besugárzásba tenni a testrészeidet.
nem kell nezni a pokot. eleg ha valaki azt mondja, hogy pok. hidd el, tudom mirol beszelek, a csalad fele fobias :)
pont az a célja, hogy áramot generáljon távolságot áthidalva > es az emberi testben vajon mennyi aramot tud generalni?
Szóval nem placebo > az egy tok masik fogalom
nyelődik el valamennyi energia > meg lepattan meg atmegy rajtad, meg...
a csuklóm erősen zsibbadt a használata közben > akinek vezetekes eger miatt zsibbad, mert szar az ergonomia, az meg kamuzik? :) nem tudom, hogy erre peldaul gondoltal-e, vagy egybol a magneses mezore fogtad. :)
az úgy sugárzott, hogy a crt monitor is csíkozódott > meg az arnyekolatlan hangfal is elszinezte, megis a hangszoroktol peldaul valahogy senki nem parazik... :D sot, dugdossak a bluetooth-ost az "agyukba", agyba-fobe
nem biztos, hogy hatástalan energia besugárzásba tenni a testrészeidet. > de azert a napra neha ki szoktal menni, remelem! :)
-
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
Inkább, mint vele szemben :)
Vortex Rikers NC114-85EKLS
https://hup.hu/szavazasok/20141211/az_elektroszmog_szerintem_egeszsegug…
https://www.nnk.gov.hu/index.php/component/content/article/40-hirek/657…
https://edit.elte.hu/xmlui/bitstream/handle/10831/50702/GK.72.2020.3.3-…
https://www.economx.hu/magyar-gazdasag/fel-a-mobiltornyok-sugarzasatol-…
https://nmhh.hu/dokumentum/243522/az_antennak_vilaga.pdf
https://www.elftsv.hu/svonline/docs/kulonsz/2023sv/ a 9-1,2,3-as előadások
Köszi! Az utolsó ppt-kben vannak jó grafikonok.
ott lakom.
nem faj vagy ilyesmi :)
amugy nincs most meg hogy mennyi egy haz eves koltsegvetese, de az az evi 2.5 misi szerintem tavolrol sem biztosit semmit :)
neked aztan fura humorod van...
2024-ben már nem laknék.
Alapvetően azért nem, mert a senki által nem kért, mégis gőzerővel erőltetett 5G tekintetében rohadtul nem tisztázott rengeteg olyan kérdés, ami a korábbi generációs hálózatoknál nem merült fel. Ilyen pl. az 5GHz-nél magasabb frekvenciájú sávok (24GHz-40GHz) egészségügyi kockázatainak kérdése. Ilyenek az irányított nyalábok (beamforming) egészségügyi kockázatainak kérdése. Senki nem tud erről a témáról eleget. Egészségügyi vizsgálatok nincsenek, a hatósági határértékek nem ilyen hálózathoz, nem ilyen jellegű elektromágneses sugárzáshoz készültek. Ha pedig a multikon múlik, akkor ez így is marad, elvégre azt is kilobbizták maguknak, hogy engedély nélkül telepíthessenek 5G-mikrocellákat, a jogosan felmerülő egészségügyi aggályokkal pedig természetesen mit sem foglalkoznak.
Egy 2017-ben megalakult, mérnökökből, tudósokból és értelmiségiekből álló csoport pedig egyenesen arra kérte az EU-t, hogy állítsák le az 5G hálózatok kiépítését, amíg nem sikerült azonosítani annak valós egészségügyi kockázatait egy, a hálózat kiépítésében érdekeltektől független vizsgálatban. Nem gondolom, hogy az 5G Appeal aláírói alusipkások lennének, pláne, hogy egyetemi kutatókról, tanárokról, professzorokról van szó. Azt gondolom, hogy jogosan vetődik fel bennük a kérdés, hogy eddig nem használt hullámsávokon, eddig nem használt modulációkkal, antennákkal, nyalábolással stb. üzemelő hálózatnak először fel kéne mérni az egészségügyi kockázatait, és utána orrba-szájba telepítgetni a senki által nem kért nagy fejlődés™, meg egyéb okosvárosos bullshit égisze alatt.
Minél magasabb a frekvencia, annál kisebb a behatolási mélység. Ergo a magasabb frekvenciákon egyre inkább csak a hőhatás játszik.
Eddig senkinek nem sikerült bizonyítani az EM hullámok káros hatását, a "normáls" térerő mellett. A beamforming érdekes: valóban, rövid pillanatokra a jelenlegi max eü határértékeket meghaladó térerőt produkál. A hőhatás integrált jellege miatt én nem aggódnék emiatt. Hogy erre specifikus tesztet, ti. van-e egészségügyi kockzata (a rövid ideig az eü határértéket meghaladó EM sugárzásnak) hogyan lehetne végezni, fogalmam nincs. Ötlet?
Az ugye megvan, hogy az emberi test tizedfokos emelkedésekre is érzékeny, ha a belső testhőmérsékletéről van szó?
Nem feltétlenül a káros hatásokra kéne ezt kihegyezni, hanem annak a megvizsgálására, hogy a normális térerő az az eddig nem használt, nem ismert élettani hatású frekvenciatartományokban, adott modulációt feltételezve mi.
Ennél már csak a Frey hatás érdekesebb. Ja és nem én állítom, hogy a "rövid pillanatokra a jelenlegi max eü határértékeket meghaladó térerőt" már most fegyverként használják. Hanem az amerikai kormányzat.
Az a lényeg, hogy az előírtásokat be kell tartani! Macskát a mikróiban szárítani TILOS!!!
Csak egyelőre az nem világos, hogy a 6 GHz fölötti sávokra milyen előírások kellene vonatkozzanak, hogy a "macska" ne legyen élve megsütve.
Hasznalnak egyaltalan 6 GHz folotti savokat a bazisallomasok a mobil keszulekek fele?
Vagy ide most bekeverjuk a bazisallomasok kozotti mikro linket?
Magyarországon a béka segge alatti 5G-lefedettségnek köszönhetően még nem, de az 5G szabvány specifikálja, tehát fognak használni.
Nem keverjük ide. Kivéve, ha szándékosan lakóházakon keresztül lövik át, de ilyet hatékonysági okokból nem szoktak csinálni.
Te most igazából 5G esetén milyen frekvenciasávokról beszélsz?
https://en.wikipedia.org/wiki/5G_NR_frequency_bands
Néztél már meg FNTFT-t? (hazai frekvencia kiosztás)
Fizetős sávokban régóta használnak P2P jelleggel 6GHz feletti sávokat (egészen ~80GHz-ig)
Öszintén, melyik frekvenciától félsz ?
Az újabbnál újabb 5G frekvenciasávok folyamatosan jönnek be a rendszerbe és folyamatosan írják ki rájuk a frekvenciatendereket.
Alapvetően az is probléma, hogy a többszörös vivőaggregáció (CA) miatt ugyanaz a határérték jócskán megtöbbszöröződik. Tehát, ha 4-5 sávon ad egyszerre a torony, az 4x-5x-ös energiatöbblet lesz, mintha csak egy sávon adna. Hiába 1W a határérték, valójában 5W-on fog adni, 5 különböző frekvenciasávon.
Abból a szempontból igazad van, hogy nem 1db szektor antenna fogja a jelet sugározni, hanem több. DE.
5x1W nem egyenlő 1x5W teljesítménnyel!!! Amíg 1W (EIRP) teljesítmény mondjuk 3km távolságból tud küldeni x mbps adatot a telefonodnak, 5W esetén ez mondjuk 10km lenne. De ilyen nincsen. 5x1W ugyanúgy 3km távra tud küldeni neked, de több szektor több adatot.
Egy szektor kapacitása legyen mondjuk ~150mbps. Attól függően, h hányan jelentkeznek rá, milyen távolságból és mennyit akarnak "kivenni belőle" ez nyilván változhat. Ha a berendezésed (és a bázis is) támogatja a CA-t, akkor a kért adatot nem 1 szektor küldi feléd, hanem akár 2-3-4, különböző frekvencián, különböző modulációval és raszter szélességgel. A rendszer igyekszik minél kevesebb "airtime"-ból kiszolgálni téged, hogy utána másnak jusson "airtime".
Minél újabb technológia, annál magasabb moduláció (és annál kisebb adási teljesítmény - uis a bonyolult kódolásnál a magas adási teljesítmény torzithatja a jelet). Ráadásul ezek a rendszerek úgy vannak tervezve, hogy ne zavarják a saját szomszédos cellát - tehát sok km-el odébb nem fogod hallani, főleg nem urbánus környezetben.
Ha a toronytól 3 km-re lévő magas bitrátájú 4K videót néz az okostelefonján valaki mobilnetről, akkor bizony menni fog a 5xCA és ha te a toronytól 30 méterre vagy, összességében nagyjából annyi elektromágneses terhelést kap a tested, mintha ötször akkora teljesítménnyel adna a torony. Két 1W-os különböző színű (tehát különböző frekvenciájú) zseblámpát bekapcsolsz, akkor is 2W fényed lesz, ha nem ugyanolyan lencse van rajtuk. Minél közelebb teszed a két zseblámpát a kezedhet, annál inkább közelít a 2W-hoz, ami a kezdere vetül fény. Minél közelebb laksz a toronyhoz, annál kevésbé számít, hogy milyen a raszterszélesség, mekkora a szektor, vagy az antenna nyílásszöge.
én azt magyarázom, hogy 2x1W sugárzás nem egyenlő 1x2W sugárzással....
Persze, ha a torony előtt dolgozol, akkor az más tészta - tudtommal ilyen jellegű munkáknál definiálva is van, hogy milyen sugárzó előtt mennyi ideg lehet dolgozni.
ha zavar a kapott sugárzás, előtted a lehetőség, h megfelelő RF védelmet alakíts ki magadnak, pl fémháló/fólia amit beépítesz a falakban/szigetelésekbe, illetve uezt megveheted tapétaként, vagy ablakfóliaként is.
Nem torony előtt dolgozásról volt szó, hanem toronnyal szemben lakásról. Minél közelebb vagy hozzá, annál inkább közelít a 2x1W az 1x2W sugárzásmennyiséghez.
Köszi, azok nevében, akiknek az ablakukon benéz a bázisállomás. Remélhetőleg drága milliárdos telco multikáink ki is fizetik az RF védelmet. Ja nem. Arra meg halkan emlékeztetnélek, hogy a topik arról szól, hogy laknánk-e mobil bázisállomás alatt. Nem arról, hogy megélvő bázisállomás a meglévő lakhelyén kit mennyire zavar és milyen sokmilliós védelmet kéne kialakítania.
Mindenki nyugodjon meg! Hálistennek elméleti dologról vitatkoztok. Hacsak nem olyan ostobák a mikrohullámú antennák tervezői/kivitelezői, hogy jól nekiirányítják egy betonfalnak.
Rontaná a hatásfokot. :-DDD
Szándékosan emeltem ki, hogy a behatolási mélység a frekvencia növelésével csökken. Tehát felületi hőemelkedésről lehet szó, nem a testhőmérsékletről.
Azt hiszem, már kérdeztem, hogy képzelsz el egy ilyen tesztet? Kül. frekvenciájú, kül modulációjú EM sugárzásnak tesszük ki az tesztalanyok csoportjait, éveken keresztül, mejd nézzük, mi a hatása?
Elég kivitelezhetetlen, és elég reménytelennek tűnik. Legalább egy gyanús frekvenciával, modulációval, polarizációval, testrésszel kellene előjönnie valakinek, hogy arra specifikus tesztet lehessen végezni. Anélkül -ismétlem- reménytelen. Ahogy mások is utaltak rá, a kérdéses frekenciákat már régóta használják p2p kapcsolatokhoz, Ha lenne valami hatása, csak kiderült volna. Hogy az új moduláció? NE már....
Az egészségügyi határértéket többszáz- többezerszeresen meghaladó térerőt lehet fegyverként használni, ami a EM sugárzás hőhatásán alapul.
Azért ne mossuk már egybe a ezt a nagyságrendet a kommunikációs adók térerejvel...
Hát nem az a legnagyobb probléma, hogy a szigeten nem tudja mindenki online streamelni a mobiljáról az aktuális koncertet? :-)
Azt megfelelően mikrocellázott 4G-vel is tudná streamelni.
De attol nem lesz mindenki EM karosult?
Annyira lesz, amennyire eddig a 4G-től. Látom, neked se nagyon akar átmenni a lényeg.
Azt nem ertem, hogy miert "veded" a 4G-t, amikor az ugyanazon frekvencia savokban uzemel mint az 5G (legalabbis most meg)?
Otthon az 5GHz-es wifit is kikapcsolod ugyanezen okbol?
Nincs itthon WiFi-m, mert nincs rá szükségem és egyébként a 2007-ben gyártott gépem (HP Compaq 6715b) nem is tud 5GHz-t. Dokkolóm van kábeles hálózattal és butatelefonom.
Mivel nem akarom megkerülni a kérdést, így válaszolok: Ha lenne 5GHz-es WiFi-m, azt azért nem kapcsolnám ki, mert százmilliwattos tartományban üzemel, nem az ezermilliwattos tartományban, olyan frekvenciákon, olyan modulációkkal és olyan nyalábolással, aminek az élettani hatásait elfelejtették megvizsgálni. Azért sem kapcsolnám ki, mert az 5GHz-es WiFi router, ha 5GHz-re van beállítva, akkor csak ezen a frekvenciatartományon sugároz, és ennek van egy maximális teljesítménye. Nem úgy, mint egy bázisállomás, ami sugároz 700, 800, 1800, 2100, 2600, 3600 MHz-en, aztán majd még feljebb is, egyszerre, párhuzamosan, mint egy 4G/5G bázisállomás.
Még mindig nem akar átmenni a lényeg.
Ertem en, csak kotozkodok egy kicsit meg.
Es vajon a szazmilliwattos tartomanyban uzemelo 5GHz-es WiFi elettani hatasa be van vizsgalva?
Nekem az az erzesem, hogy olyan vizsgalati eredmenyeket szeretnel latni, amit kb. keptelenseg kivitelezni. Nyilvan nem allhat meg a radiotechnika 20 evre, hogy mondjuk 10 bortontolteleket/majmot bezarjanak 20 evre egy szobaba, hogy jol besugarozzak oket 20 even keresztul, hogy aztan 20 ev mulva meglassuk lett-e barmi hatasa.
De igen, már rég tartunk olyan fejlettségi szinten, hogy megállhatna. Legalább az az erőltetett menet, amit az 5G-vel művelnek, hogy senki által nem kért, fejlődésnek hazudott növekedést erőltetnek a piacra profitéhes multik.
És vajon a pár méteren belül lévő 50-100mW vagy a több tíz méterre lévő, több vasbeton rétegen túli 1W-os nagyságrendű rádióberendezés hatása nagyobb a szervezetre...?
Vagy emlithetnenk meg a zsebben hordott mobilt, ami kenytelen max teljesitmennyel sugarozni, ha messze van a torony.
Az úgy több tíz W összteljesítmény, ha ki van terhelve a torony.
El kell keserítselek: a butatelefonod nagy eséllyel nagyobb effektív RF terhelést nyom az arcodba, mint egy modern okostelefon egy jó hálózaton.
A rádiótechnikában az egyre nagyobb frekvenciákon egyre kisebb teljesítménnyel dolgozunk, mert egyre hatékonyabb sávkihasználással, egyre jobb átviteli paraméterekkel, egyre jobb irányítottsággal lehet sugározni/venni; ami végeredményképp sokkal kisebb egészségügyi terhelést ad.
Meg el ne gondold már, hogy ezek a kisteljesítményű eszközök osztanak-szoroznak bármit is. Bár egyre kevesebb van belőlük, de a nagy, országos lefedettségű műsorszórók, a közművek rádiós kommunikációja és a katonai célú rádiós eszközök mindenhol ott vannak, és amíg mi itt most milliwattokról, esetleg néhány wattról ventillálunk, ezek kilowattokkal dolgoznak.
El kell, hogy keserítselek, a butatelefonom is képes a kimenő RF teljesítményét szabályozni, valamint nem csak 900, hanem 1800 MHz-en is tud forgalmazni, viszont mindig csak egy sávon forgalmaz. A modern okostelefonjaid a mobiladatot minden esetben több sávot forgalmazzák. Tehát lesz egyszer egy akkora terhelésem, mint a butatelefontól, meg legalább még egy, egy másik hullámsávon. A "jó" hálózatot meg még nem találták fel. Ja de, a Yettelnek volt, mielőtt szétbarmolta volna.
Nem ezekről volt szó, hanem a jóval nagyobb teljesítményű bázisállomásokról. A csúsztatás az megint jól megy.
Apró különbség, hogy az említett dolgok velünk vannak úgy 50-100 éve, totál más frekvencián működnek és ismert az élettani hatásuk. Viszont, nyugodtan indíthatsz egy "szeretnél-e rádióadó torony közvetlen közelében lakni" című szavazást. Meg fogsz lepédni az eredményen. :)
"Nem ezekről volt szó, hanem a jóval nagyobb teljesítményű bázisállomásokról. "
Hint: Nagyon nem mindegy az antennától mért távolság, illetve az antenna iránykarakterisztikája sem. A mobilod antennája 2G (3G) esetében általában egy darab gömb karakterisztikájú sugárzó, 4G/5G esetén meg jellemzően 4 antenna, sőt 5G-re van ennél több is (a készülék fizikai kialakítása miatt már biztosan nem gömb karakterisztikával), és azt (pontosabban azokat) használja adásra, amelyikkel optimális működés érhető el.
"Viszont, nyugodtan indíthatsz egy "szeretnél-e rádióadó torony közvetlen közelében lakni" című szavazást. Meg fogsz lepédni az eredményen."
Az átlagos magyar ember fizika tudása alapján nem szabad meglepődni...
Gömb, persze. :D Igen, az volt az első GSM telefonoknál. Na, ezért is necces, amikor különböző generációkat mosol össze, csak azért mert mindkettő butatelefon. Dehát tőled ugye már megszokhattuk ezt a fajta bigottságot (butatelefon = kurblis telefon = kőbalta).
Íme egy Nokia C2-01 antennája: https://i0.wp.com/www.clubcellularivintage.it/wp-content/uploads/2022/0…
Nokia telefonoknál egyébként a 2000-es évek vége körüli modellektől kezdve (3210, 6210, 5210 stb.) megoldott, hogy irányítottan hátrafelé sugározzon, ami az omni antennánál (tehát a gömb karakterisztikájú sugárzódnál) nagyobb felületet jelent. Ez jóval hatékonyabb működést tesz lehetővé rádiós szempontból, mint a régebbi modellek körsugárzó antennái, vagy az okostelefonjaid integráltáramkörös fóliaantennái. Ezért is fordul elő, hogy ha olyan helyre megyünk, ahol gyér a térerő, akkor az okostelefonok már szakadnak a hálózatról, míg az én belépőkategóriás™ Nokia C2-01-emen még van úgy 30% térerő és hívást is tudok indítani. Ezen aztán mindenki meglepődik, mert hát a reklámok elhitették velük, hogy az okostelefonok mindenben is jobbak™, mint a butatelefonok.
Teljesen felesleges egy ilyen szavazás. Az emberek már szavaztak.
Kell az otthonodba mini 2.4GHz / 5GHz rádióadó, szuper körsugárzó antennákkal, hogy beszórja az egész lakást? Sőt, ha lehet növeljük a teljesítményt, legyen long-range, működjön a kertben is, sőt, menjen át a dupla vasbeton falon is lehetőleg!!
100-ból 100 igennel szavaz (itt is). Lehet, hogy te pont nem, de a szomszédod tutira.
És tudom, csúsztatok ("már megint", amit nem értek miért mondtál, de nem érdekel), pedig ha kiszámolod, akkor ez pont dupla-tripla hatás, mint egy bázisállomás a szomszédságban. De tudom, a mérés meg a fizika senkit nem érdekel, érzelmi alapon sokkal könnyebb véleményt formálni.
Nem. Csak annyi, amennyi háztartásban van ilyen router. Ők sem a sugárzásra szavaznak, mivel az nem is tudatosul bennük.
Igen. Még büszke is vagy rá.
Most épp azt akarod bemagyarázni, hogy ha valaki nem akar WiFit, akkor a szomszédjától úgyis megkapja a sugárzást, erősebben™, mint a másik oldali szomszédjánál lévő bázisállomástól (ami persze rohadtul nem igaz, mert a WiFi legalább egy tízes nagyságrenddel kisebb teljesítménnyel sugároz). Ha meg már úgyis megkapja, akkor meg már miért ne akarjon ő is WiFi-t. :D Valahogy így jöhetett ki a 100-ból 100 is.
És hol van az, hogy a térerő a távolság n'\egyzetével arányosan csökken?
Nekem is ez a magyarázat melengeti a szívemet, hogy egy gömbhéjon adott energia van, de a Villamosságtan II. 505. oldalán ezt olvasom:
Szóval lehet, hogy nem biztos, hogy úgy van, ahogy írod, de nem tudom, a levezetésben csúnya mátrixok divergensének gradiensét látom, szóval aligha kívánom beleélni magam. :)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Nagy távolságra ez a gyakorlat. Bár egy wifi a beltérben vissza is verődhet, álklóhullámok is kialakulhatnak, ahol az elméletinél jóval nagyobb lehet a térerő.
Nem a Havanna-szindróma, ahol az oroszok valószínűleg jóval nagyobb teljesítményt vetettek be.
És ez tetszik?
Ráadásul lehet, hogy a két gondolat nem mond ellent egymásnak. Senki sem mondta, hogy a térerősség és az energiasűrűség egyenesen arányos mennyiségek, mint ahogyan az ellenálláson keletkező hő sem egyenesen arányos a rajta folyó árammal.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Alatta simán, mert ezek jellemzően oldalirányba sugároznak :)
Ha 5G akkor meg főleg, mert még kisebb a teljesítmény.
De amúgy gondolom a ház kapott valami dokumentációt a telepített cuccról, abban nincs erről szó?
Biztosan nem laknék ilyen társasházban, hacsak nem túlságosan vonzó az ár...
Elég egy alusapkás idióta, vagy hasonló és már is arról fog szólni minden közgyűlés, meg minden nap, hogy szítja a hangulatot a bázisállomás miatt, ráadásul elég érzékeny fülem van, az ilyen-olyan tápegységek zenéjére érzékeny vagyok, laptopnál, mobiltöltőnél a csendesség kiemelt szempont. Ilyen helyzetben tartanék tőle, hogy a zajproblémámat nehezen, vagy sehogy nem tudnánk megoldani.
De hasonló red flag az étterem, kocsma, vagy más konfliktus- és zajforrásként működő egységek háza is, hasonló okból. Ha maga a zaj, jövés-menés nem is zavar, az ezen pofozkodó lakótársak annál inkább...
A kérdés persze feltételes módú, az más kérdés, ha benne lennék a helyzetben, mennyire hajlanék a kompromisszumra. De önmagában nekem semmi gondom az antennákkal, az ismereteim birtokában bizton állítom, hogy a seggembe pöfékelő cigisek, körűton végigpöfögő dízelautók és a mindent is égető külvárosi szomszédok mellett nem a közvetlen technikai hatásoktól lesz kimutatható egészségkárosodásom.
TheAdam
Alatta igen, hogyne, kapsz pénzt és csak a környéket szórja meg... :D
https://iotguru.cloud
Az előnyeiről is essék szó: egy átmulatott éjszaka után könnyebben hazatalálsz, csak azt kell figyelni, melyik ház tetején van az antenna. Ha valakinek el akarod magyarázni, melyik házban laksz, tájékozódási pont az antenna.
Súlyos hátrány mint említették a sugárzás miatt mind rákosak leszünk irányba elmenő társasházi közgyűlés.
telózz neki:
https://elektroszmog-meres.hu/
anno aén is csináltattam vele méréseket, mert közel vagyok nagyfesz. vezetékhez
És mire jutottál egy ilyen 'méréssel'?
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Elektromos és mágneses térerő mérésére szolgáló kütyü 5-10 kHUF között van az ali-n.
A notebook, a monitor és a villanyborotva a legdurvább nálam.
Lefelé normál esetben nem sugároz, mert az haszontalan lenne. Ettől még ha nem a közelében laksz,az nem árthat.
Antennánál azért a közeltéri és távoltéri sugárzási mintákat külön szokták definiálni.
Az összes mobilos szabályozás jelenleg arra korlátozódik, hogy mekkora lehet a fej cm3-ben elnyelt energia. Bár ugyanaz a frekvencia, a készülékek, antennák nem egyformák, és van ami megbukik. Azt hiszem az Apple-nél volt ilyen pár éve, ami nagyobb port kavart.
Akkor is kiemeltem, hogy az egészségügyi határérték bőven úgy van meghúzva, hogy az TÉNYLEG biztonságosnak mondható legyen, és legyen benne tartalék. Nem 10%, hanem többszörös.
És ezeket a szabályozásokat nem hülyék szokták meghozni, hanem van mögötte valódi kutatás, hogy mi az amitől egyáltalán tartunk.
Ebben a tekintetben pedig tartom azt, amit korábban írtam: nyugodtan ki lehet számolni az emberi test által elnyelt sugárzás intenzitást egy bázisállomás alatt élve, vagy telefonálás esetén, és bőven az utóbbi lesz durvább. Nem 2x, nem 5x, hanem 100x, 1000x.
Ez eddig rendben van, de nem mindenki szokott kényszeresen órákat telefonálni, valamint tudsz védekezni azzal, hogy nem telefonálsz, míg a bázisállomás ellen legfeljebb úgy tudsz védekezni, ha van egy RPG-d, belevaló rakétád, és pontosan tudsz célozni. :)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
+1, és még Ghost huntingra is jó! :)
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Mekkora a bázisállomás teljesítménye? Milyen távolról jön? Még ha közvetlen feletted is van, akkor is méterek választanak el tőle.
De azt senki nem kérdezi meg, hogy a telefont a fejedhez szorítani...
kepletesen szolva meternegyzet, pun intended! :) az a logaritmikus skala (dB[m]) RF-nel nem veletlen ugyebar. :)
Engem nem zavarna. Ha ez tényleg káros lenne, nem telepítenék lakóház tetejére, közelébe, nem kapná meg az engedélyt.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Az "optimalizált" dízelmotorok most hangosan felröhögtek :)
Irányított szektorantenna, ugyanúgy mint a wifi. Amerre néz, arra sugároz nagy mértékben, a többi irány elenyésző. Ne alatta félj lakni, hanem előtte amerre az antenna néz.
"Sose a gép a hülye."
ilyenkor röhögök fel, amikor a lakóközösség elzavarja a mobil szolgáltatót a szomszéd házra.
Nemcsak a bérleti díjat bukják el - de a sugárzást is megnyerik :-)
hint: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c7/United_States_Frequ…
#mindmeghalunk! :D
hajbi meg majd megszaGerti, h csak az 5g veszelyes!!!!1111 :D
Ezt a technofób hozzáállását én se értettem soha. Ha belegondolna kritikusan, egy 5G az miben lenne veszélyesebb, mint a 2-3.4G volt? Ha őrajta múlna, a világon még a többség bokorba ×4rn4 meg lovaskocsival járna.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Soha nem is akartad megérteni, ezért ráragasztottad a technofób™ címkét.
Ha rajtam múlna, mindenki mindenhova modern tömegközlekedéssel és villanyautóval járna, utóbbival csak abban az esetben, amennyiben az feltétlenül szükséges. Ha rajtam múlna, a technológiai fejlődés a fenntarthatóságot segítené elő, nem a folyamatos újravásároltatását mindenféle kütyüknek. Ha rajtam múlna, akkor az emberek napelemre gyűjtenék a százezreiket, nem túlárazott okostelefonokra, laptopokra. Ha rajtam múlna, akkor az emberek nyugodtan használhatnának Lehel hűtőszekrényeket, meg Energomat mosógépeket, hiszen a hozzá szükséges áramot megújuló módon állítják elő. Persze, ha van ezeknél modernebb, ami hosszabb élettartamú, megbízhatóbb, könnyebben szervizelhető, akkor akár azt is. A gond ott kezdődik, hogy a jelenlegi modern termékek ezekben a béka segge alatt vannak. Hozzák az energiaosztályt, és ennyi. Ami önmagában nem fenntartható.
A technológiai fejlődéssel nem az a baj, hogy létezik. Az a baj, hogy a fejlődési potenciál jelenleg nagyon rosszul van "beruházva", elosztva. A mérnökök azon gondolkodnak, hogyan csökkentsék az élettartamát a termékeknek, miközben azon kéne, hogyan növeljék. Megújuló energiára való átállás helyett számolgatjuk a Wattokat és újravásároljuk a kütyüjeinket, ha azok 2-3 Wattal kevesebbet fogyasztanak, meg eggyel magasabb energiaosztályba tartoznak, aztán zöldnek™ érezzük magunkat tőle. Legalább is, a greenwashing és a marketing erre készteti az átlagnál valamivel tudatosabb fogyasztót. Persze, ezek is csak lokális minimumok, mert az aksikapacitás folyamatosan nő, az össz energiaigény folyamatosan nő, a fogyasztásunk folyamatosan nő. Azt meg rohadtul nem vesszük észre, hogy ezzel alapvetően egy fenntarthatatlan ellátási láncot tartunk életben és minden újravásárlással egy még fenntarthatatlanabb világban fogunk élni. Mivel, ha mindenki elkölti a pénzét újrafeltalált kerekekre, akkor nem marad a fenntarthatóságra. A technológiai fejlődés tekintetében már régesrég nem beszélünk lovaskocsi és belsőégésű motor közötti ugrásokról. Pláne nem középkori lovaskocsi és egy 2020-as évekbeli autó tekintetében. Toldozgatás-foltozgatása megy a technológiáknak. Olyan területeken akarunk fejleszteni, ahol már "készen" vagyunk, csakhogy a befektetőknek meglegyen jövőre is az új jacht, meg a golfpálya.
Vannak azonban olyan területek, ahol alig van fejlődés, pedig sokkal nagyobb szükség lenne rá, mint azokon, amiket erőlködve próbálunk fejleszteni és kamuinnovációk lesznek belőle. Meg lehet nézni, milyen állapotban vannak az elektromos hálózatok. Korlátozni kell a csatlakoztatott napelemes rendszerek számát, mert nem képes a kilengéseket elviselni. Pont uganígy a másik irányba se tudja már elviselni a kilengést, pl. ha jön egy kánikula és mindenki klímázik. Mert a multik a monopolhelyzetükkel visszaélve csak ültek a babérokon, realizálgatták a profitokat és csak a legszükségesebbek, rozsdásodó, kirohadó részeket "fejlesztették", amikor már nagyon muszáj volt. Paksi Atomerőműben minimum 10 éve ismert probléma, hogy a Duna vizét nem tudják eléggé visszahűteni. Most már le is kell pörgetni az erőművet emiatt. Kezdtek vele valamit? Lófaszt! Inkább halogatnak, határértéket akarnak módosítani, az ökosisztéma meg nyugodtan pusztuljon ki. Úgy 30 évvel le van maradva az elektromos hálózatunk. Érdekesmód, erről sohasem beszélsz. Hogy a fejlődést távolról sem ismerők vezetik azokat a szektorokat, ahol a legnagyobb szükség lenne a fejlődésre. Ők akkor nem technofóbok™? Ha nem azok, akkor micsodák?
Hajbi a 6 GHz fölötti hullámsávokról beszél. Amikről jelenleg nem tudjuk, hogy mennyire veszélyes. Ebben az a veszélyes, ha nem is akarjuk tudni, mert a fejlődés™ illúziója fontosabb.
Hint: 3.6GHz-es sáv a "teteje" az 5G-s szolgáltatásnak jelenleg...
A lefedettség pedig a béka seggét készül átlépni éppen. A hangsúly a jelenlegen van.
A folyamat, ami az 5G hálózatok többségi adoptálásával beindul, erőltetett növekedés lesz. Az okostelefonos alkalmazások babzsákfejlesztőinek köszönhetően azok elkezdik majd kihízni a rendelkezésre álló, most még új frekvenciasávokat. Ahogy eddig is ezt a tendenciát láthattuk. Végül pedig már szükség lesz majd a 6 GHz feletti sávokra, amit akkor be fognak vezetni. A mostani 2-3 hullámsávon való egyszerre forgalmazás helyett lesz 6-8 hullámsáv, amin egyszerre forgalmaznak a készülékek. Egyeseknek pedig még van pofájuk azt állítani, hogy ez így kevesebbet fog fogyasztani, mint a 3G.
"Az okostelefonos alkalmazások babzsákfejlesztőinek"
Mi a fenének kell babzsákot fejleszteni? De ha ennyire nagy agy vagy, akkor menj el tanácsadónak, mert minden megspórolt, át nem vitt bit plusz haszon a szolgáltatóknak, és nekik ugye az az érdekük, hogy a hálózatot ne kelljen erőltetett módon fejleszteni, mert az beruházásként jelentkezik...
"Egyeseknek pedig még van pofájuk azt állítani, hogy ez így kevesebbet fog fogyasztani, mint a 3G."
Pontosabban gazdaságosabb. Adott területen x userhez eljuttatni y mennyiségű adatot szerinted 3G-vel vagy 4G/5G eszközökkel hatékonyabb? 3G esetében nagyobb cella - nagyobb adóteljesítmény kell, hogy a cella "szélén" is legyen adatátvitelre alkalmas térerő. Plusz egységnyi adatot kisebb sávszélességben átvinni tovább tart, azaz az adó tovább működik.
Per user, illetve per MB OPEX-ben bizony jóval gazdaságosabban lehet kijönni magasabb átviteli sebességet, illetve kisebb cellaméretet tudó megoldásokkal.
A gazdaságosság relatív. A rendszer összességében többet fogyaszt.
3G-vel, ha az már ki van építve, működik és ugyanúgy eljuttatja az adatot. Tudom, hogy mire akarsz kilyukadni. Arra, hogy az Y mennyiségű adat egyre több és több lesz, végül pedig a 3G már nem lesz elég. Ez valójában igazolja azt, amit mondok. Ha a 3G maradna, akkor az Y jóval hosszabb idő alatt nőne meg, mivel az alkalmazásfejlesztők kénytelenek lennének nem kihízni. Kénytelenek lennének hatékonyabban programozni és optimalizálni az adatátvitelt.
Ha mindig utána húzzuk a mobiltechnológiát a bloat-nak, amit az újabb és újabb generációk lehetővé tesznek a nagyobb kapacitásuk által, akkor soha nem lesz egy olyan felső korlát, ami garantálná azt, hogy a kényelmes babzsákfejlesztőket programozókra cseréljék, akik tudnak és akarnak optimalizálni. A mobilos appok alacsonyabb adatigényét éppen a 2G-nek és a 3G-nek köszönhetjük, ami egyébként a világ számos táján továbbra is működik és nem váltotta le sem 4G, sem 5G, mert nem minden országban élnek akkora luxusban az emberek, mint Magyarországon, hogy kétévente cserélgessék az okostelefonjaikat. Egy olyan világban, ahol minden készüléken gigabit lesz, ott ugyanaz a bloat halmozódik majd fel, mint a desktopokon, meg a desktopokra szánt weboldalakon. Semmiféle fejlődés nem lesz, csak növekedés. A babzsákfejlesztők segge alatt még kényelmesebb a babzsák. Még kevesebb optimalizáció, még pár száz MB-os appok és frissítések, még pár plusz gigabájtos OS-frissítések. Hiszen tudjuk a multik válaszát az ilyen döntési helyzetekben. Ha mindenkinek 5G-je van, nemérimeg™ optimalizálni, jó lesz az a pénz a befektetőcskéknek új jachtra, meg golfpályára.
"A rendszer összességében többet fogyaszt."
Több usert szolgál ki, illetve több adatot képes átvinni. Tudod: 100W-os izzó kontra 100W-os LED reflektor... Mindkettő 100W, csak épp az egyik kályha is, a másik meg a szomszéd faluból is látszik...
"3G-vel, ha az már ki van építve, működik és ugyanúgy eljuttatja az adatot. "
De mennyit és mennyi ideig foglalva a csatornát? Lehet, hogy neked a 320x200-as egérmozi, meg a telefonra felmásolgatott 1234 darab mp3 vagy ogg fájl, mint zene elég, de a világ bőven-bőven túlhaladta azt a szintet, aminél te leragadtál... Ja, és nem csak a MB/user növekszik, hanem az userek, illetve végberendezések száma is.
A 3G például távmunkára maximum egy ssh-s konzol szintjén alkalmas (tudom, használtam) - a mostani 5+ éves laptopban 4G modem csücsül, és kényelmesen lehet róla távmunkázni - akár 9-17-között, akár máskor, és igen, akár a puszta közepéről is. És nem azért, mert csicskulok a főnökömnek, hanem azért, mert jellemzően feladat van, amit el kell végezni (a felhasznált időt természetesen naplózva), nem pedig blokkolóórás munkaidő.
"hogy kétévente cserélgessék az okostelefonjaikat"
4G mióta is van? Nem kell kétévente telefont cserélni - az én tartalék készülékem hat éves, az utódja meg három, és bőven van még benne "tartalék", mert a gyári support még bőven nem járt le.
Ugyanannyi usert szolgál ki, mivel az 5G-től nem lesznek többen az országban. Így is több mobilkészülék jut egy emberre, mint ahány van. Telítetlen, feltörekvő piac esetén lenne igazad. Így nincs.
Ha nincs szükség rá, hogy látsszon a másik faluból, akkor a 100W-os izzó további használata az észszerű. Márpedig 5G-re semmi szükség nincs, csak a szolgáltatók erőltetik úgy, hogy még ki se híztuk a 4G-t.
Annyi ideig, hogy még használható maradjon a hálózat.
Nem túlhaladta, hanem kihízta. Sem te, sem a losslesst erőltető babzsákökrök nem hallják a különbséget 224 kbit/s MP3 és 1000+ kbit/s FLAC között egy kibaszott okostelefonon.
Egy készüléket egyszerre egy ember használ. Tessék optimalizálni a háttérforgalmat! Ha valaki okostelefonon hallgat zenét és közben tableten netezik, annak pont ugyanannyi forgalomnak kellene lennie, mintha valaki ezt egy eszközön tenné. Az egyes bloatware-ek overhead-je miatt mégis több lesz. Ezeken kéne optimalizálni. És ezeken nem lesz optimalizálva, ha odarakjuk minden kütyü alá a gigabitet.
Alkalmas az RDP-re is, max. nem Full HD-ban. Jahogy megint ideerőltetted a 100-ból 1 rétegigényedet. Mert ugye 12 millió magyar előfizetés RDP-zett egyszerre a 3G cellákról minden nap. :D
De azért.
De kétévente cserél a magyar birka.
Ugyanannyi usert szolgál ki, mivel az 5G-től nem lesznek többen az országban."
Több usert, illetve eszközt szolgál ki, csak épp a a második felét "véletlenül" kihagytad a számításból. És ezek a végberendezések több adatforgalmat is generálnak, mert erre van igény.
"Ha nincs szükség rá, hogy látsszon a másik faluból, akkor a 100W-os izzó további használata az észszerű."
Ledimmelve 20-30W-ra, mi? Amit egyébként 2-3W-nyi LED is elvinne...
"Annyi ideig, hogy még használható maradjon a hálózat."
Adott idő alatt jóval kevesebb adatot lehet 3G-n átvinni, mint LTE/5G hálózaton, azaz az időosztás miatt minden usernek/végberendezésnek kevesebb adatátviteli kapacitás jut adott idő alatt, mert a "cső" jóval vékonyabb, mint LTE/5G esetében.
"Egy készüléket egyszerre egy ember használ. Tessék optimalizálni a háttérforgalmat! Ha valaki okostelefonon hallgat zenét és közben tableten netezik, annak pont ugyanannyi forgalomnak kellene lennie, mintha valaki ezt egy eszközön tenné"
Igen, és? Ezt hogy optimalizálja? Ne hallgasson zenét közben? Egyébként ez a kettő simán működik párhuzamosat egy eszközön is LTE/5G esetén - 3G-ben azért meg kellett gondolni, hogy RDP-zek (moslék felbontással és válaszidőkkel), vagy a vmware klienst használom.
"Mert ugye 12 millió magyar előfizetés RDP-zett egyszerre a 3G cellákról minden nap."
Nem, csak épp n+1 alkalmazást használnak, streaming média, távmunka, böngészés - a mostani használati módok, igények kielégítésére a 3G nagyon kevés volt - Te is leírtad, hogy értelmes felbontással RDP-n dolgozni nem lehetett rajta. Szükségmegoldásnak elment, de ha valami komolyabb feladatra kellett volna használni, akkor bizony egy átlagos ADSL-es net is agyonverte...
"De azért."
De nem. De igen. De nem... Leírtam, te nagyonkorlátolt, hogy az időmmel, a heti 168 órámmal gyakorlatilag szabadon rendelkezem, vannak feladatok, vannak előírt, meg vállalt határidők, amiket tartani kell. Ha épp napközben családi vagy más privát dolgom van, akkor azzal foglalkozom (mert megtehetem), cserébe természetesen tartanom kell a határidőket, illetve meghatározott (elfogadott) óraszámot le kell tudnom dokumentálni havonta. Ennyi.
"De kétévente cserél a magyar birka."
van aki igen, és van, aki nem. Látok mobilos forgalmakat, illetve eszközstatisztikákat... Mondjuk úgy, hogy meglepődnél azon, hogy milyen eszközökkel használják az adott szolgáltatásokat.
Ugyanannyi usert szolgál ki.
Nem erre van igény, hanem az egyes végberendezések babzsákfejlesztői, miközben elfelejtettek optimalizálni, kihízták a meglévő technológiát. 10 éve is ugyanazt csináltuk az okostelefonjainkkal, mint most. Csak most érdekesmód már többször annyi adatforgalmat igényelnek ugyanazok a tevékenységek.
Na igen és itt jön az orbitális csúsztatásod. 100W-os LED fényhasznosítási tényezőjével indoklod meg, hogy többször annyi környezetszennyezéssel, veszélyes anyaggal gyártsunk le 3 Wattos LED-eket. Véletlenül se abban fejlődjünk ugye, hogy a 30W-ra dimmelt izzóhoz szükséges energiát fenntartható módon állítsuk elő.
Ugyanannyi számú felhasználót feltételezve a bloat kioptimalizálásával elérhető az, hogy a 3G "cső" ne duguljon el.
A VMware, aminek a webes szutyka PNG-szeletekben küldözgeti a konzolképet. :D Igen, a bloat legjobb példáját hoztad. Tetszettek volna optimalizálni a VMware-t és az RDP-t, menne normálisan 3G-n. 640x480, illetve 800x600 asztalra simán lehetett RDP-zni, a leglassabb ISDN/ADSL vonalakról. Csak ugye amint elterjedt a szélessávú vezetékes Internet, valahogy megállt a fejlődés a protokoll optimalizációjában. Miért is? Azonkívül, hogy "erre van igény". Nem, senkinek nincs optimalizálatlan protokollokra igénye. Az optimalizálatlan protokoll generál kényszerű igényt nagyobb sávszélességre. Majd amikor megvan, akkor elkezdenek hozzáhízni az appok, pl. valamelyik már tényleg moslékul fog kinézni 800x600-on, mert Mr. Babzsákfejlesztő Full HD monitoron fejlesztette és tesztelte.
Mindet lehetne (lehetett volna) úgy optimalizálni, hogy elég legyen a 3G. Emellett, te is érzed, hogy a mobilneten való távmunkázás meg böngészés vagy luxus vagy kényszer. A luxus nem valódi igény. Az 5G-kiépítgetés helyett pedig esetleg lehetett volna szélessávú vezetékes netet húzni oda, ahol kényszer.
A tendenciát próbáld meg megérteni, amit magyarázok. Felőlem nézhetjük a 4G/5G különbséget is. Pláne, hogy a 4G-t még ki sem híztuk. A 3G azért jó példa, mert a 4G berobbanásával évek alatt kihízták az alkalmazások. Míg a 2010-évek elején mindenre elég volt a 3G. A 3G lekapcsolás bejelentésekor elég sokat beszélgettünk erről és elég sok tesztet csináltam leadott céges mobiltelefonokon, 3G-only üzemmódban. Teljesen jól használható pl. egy Facebook Lite, egy NewPipe megfelelően beállítva, egy lightweight böngésző adblockerrel (Via). Nem, nem fogom neked elhinni (és az iparnak sem), hogy a 3G-re ne lehetett volna optimalizálni a mobilnetezést. Lehetett volna. A 2G az, amire nem lehetett volna a multimédia miatt.
10 Mbit/s általában megvolt mindig 3G-n, úgyhogy nem, nem verte agyon egy átlagos ADSL, aminek 8 Mbit/s a teteje.
Minekután legalább az elmúlt két évtizedet végigtérdelted a főnökeid faszát csicskahoppra szopkodva. Elhiszem, amit mondasz, csak sajnos nem mindig ez volt a helyzet.
Na, milyenekkel? Már a 3G lekapcsoláskor is nagyra voltál azzal, hogy te mindent is tudsz a használt eszközökről, de konkrétumokat akkor se mondtál. Elsőként pl. megmondhatnád, hány VoLTE-inkompatíbilis 4G-okostelefont használnak a hálózaton, akiktől a 3G lekapcsolás elvette a telefonálás közbeni internetezés lehetőségét. Mert amikor erről vitatkoztunk, csak azt bírtad ismételgetni, hogy ez a statisztikából nem jön ki, amit én hoztam az NMHH-tól. Lássuk akkor a valós számokat.
"Ugyanannyi usert szolgál ki."
Mondom usert, illetve végberendezést. Nem csak mobiltelefonok használják az mobilhálózatot adatátvitelre - igaz, aki bevásárolt kifutó szériás 3G-only vadkamerából, az ezt nem óhajtja felfogni (Tudom, nem te voltál, de neked mégis ez fájt igazán abból, hogy kivezették a 3G-t)
"Nem erre van igény, hanem az egyes végberendezések babzsákfejlesztői, miközben elfelejtettek optimalizálni, kihízták a meglévő technológiát. 10 éve is ugyanazt csináltuk az okostelefonjainkkal, mint most."
Te lehet, hogy ugyanazt csináltad, de nem te vagy az etalon, nem rád méretezik a világot. 3G-n a valóban használható, élvezhető minőségű streaming média nem igazán volt jellemző, navigációra is inkább az offline, "majd-valamikor-frissül-a-térkép" navigációk voltak a piacon, a hétköznapi ügyintézés, információszerzés is PC+böngésző megoldással ment. De ez a trend totálisan megfordult - amit lehet, azt mobilon használnak az emberek, mert az van kéznél, az a kényelmes. Nem véletlen, hogy a Google kereső a mobilra optimalizált oldalakat page rank alapján előbbre sorolja.
"Emellett, te is érzed, hogy a mobilneten való távmunkázás meg böngészés vagy luxus vagy kényszer. A luxus nem valódi igény."
Szerinted luxus, vagy épp kényszer, másnak mindennapi dolog. Megsúgom: nem luxus, és nem is kényszer. Ha megnézem az ügyfél oldali költségét, akkor pláne nem luxus, sőt...
Az 5G-kiépítgetés helyett pedig esetleg lehetett volna szélessávú vezetékes netet húzni oda, ahol kényszer."
Nem kényszer, mint írtam, hanem kényelmes, mindennapi dolog, hogy mondjuk "a puszta közepén" (Jó, legyünk megengedőbbek, külterületi nyaralóban) szeretne valaki eltölteni pár napot úgy, hogy napközben (vagy amikor feladat van) távmunkázik, mellette meg pihen, kikapcsolódik, zenét hallgat, filmet néz, füvet nyír, vagy épp grillen sütöget ezt-azt. Na oda kéretik kihúzni értelmes sávszélességet biztosító vezetékes netet, értelmes, elfogadható előfizetési díjat kalkulálni hozzá (mert ugyebár az év 365 napjából hétvégékkel együtt jó, ha 60-70 napot ott tölt az ember). A szolgáltatónak sem éri meg, és az ügyfélnek sem. Plusz ez megint csak helyhez kötött szolgáltatás, miközben mobilok által nyújtott lehetőségeket kellene kiváltania.
"Nem, nem fogom neked elhinni (és az iparnak sem), hogy a 3G-re ne lehetett volna optimalizálni a mobilnetezést."
A matematika meg a fizika nem hit kérdése, ahogy a technológia hátrányainak mérlegelése sem.
"10 Mbit/s általában megvolt mindig 3G-n"
Már ahol. Ha tanyavilágban egy szál hajbi nyomkodta a telefonját, akkor lehet a duplája is (HSPA+). De nagyobb ügyfélszámot kiszolgálva bizony elég "tüskés" az a sávszélesség-grafikon, csúnyán visszapattog a nullára - amellett, hogy a késleltetés (mert sokáig tart adott mennyiségű adatot áttolni a rádiós kapcsolaton), illetve alkalmazás szinten a reszponzivitás a béka feneke alá esett rendszeresen.
"Minekután legalább az elmúlt két évtizedet végigtérdelted a főnökeid faszát csicskahoppra szopkodva. "
Magadról beszélsz? Nekem ilyenre nem volt szükségem... Szerencsére nem volt szükségem arra, hogy sz@r munkahelyen ragadjak, sz@r főnökkel.
"Na, milyenekkel? Már a 3G lekapcsoláskor is nagyra voltál azzal, hogy te mindent is tudsz a használt eszközökről, de konkrétumokat akkor se mondtál. "
Nem vagyok rá felhatalmazva, hogy ezeket a statisztikákat megosszam harmadik féllel. De ezt talán már ott is leírtam. Mint ahogy többen leírtuk azt is, hogy az NMHH statisztikát miért "tartod fordítva", illetve miért hoztál ki belőle baromságot...
A forgalom nagy részét userek generálják. Ami azt jelenti, hogy az userek altal használt szolgáltatásokat kell(ene) optimalizálni.
A hivatalos bejelentés előtt vette. Senkinek nem kötelessége előre tudni, hogy a szogáltató multik épp mit akarnak lekapcsolni a saját önző, mohó profitérdekükben. Abban egyetértettem veled akkor is és most is, hogy aki a lekapcsolás bejelentése után vesz 3G eszközt, az valóban saját magát szivatja meg. Más kérdés, hogy a Media Markt és egyéb online webshopok bóvlikategóriás polcai hemzsegtek az ilyen eszközöktől az elmúlt 4 évben. Azzal látszólag semmi bajod nem volt, mert mindig a kisembert, az áldozatot kell hibáztatnod.
Ugyanakkor, sem az NMHH, sem a szolgáltatók nem kártalanították egyik kategóriát sem. A 3G-vadkamera tulajdonosok saját költségen kellett viseljék a 3G lekapcsolás őket ért hátrányait. Pedig az államnak pont az lett volna itt a feladata, az igazságosság elvén, hogy azok kapjanak kompenzációt, akik hátrányt szenvedtek el. Az a százezer 2G/3G-butatelefontulajdonos, akiknek a csereprogramot csinálták 4,2 milliárd forintból, semmilyen hátrányt nem szenvedett volna el, ha a régi készülékét megtartja.
Nem rólam van szó és nem is rólad. Mind az én minimalizmusom, mind a te puszta közepéről RDP-zgetésed kibaszott rétegigény. Ha szerinted nem érvelhetek a saját igényszintemmel, akkor te se érvelj a saját igényszinteddel.
Gigabit mobilneten mindennapi dolog? Kinek? Emlékeztetnélek, hogy az 5G hálózat még nem épült ki. :D Nem, erre jelenleg senkinek nincs igénye, kivéve annak, aki kábelen nem tudja megkapni. Annál több igény van stabil 4G hálózatra, amin jelenleg csak rontani sikerült a 3G-sávújrahasznosítással.
A kényelem önmagában nem igény.
Nyaralóövezetbe pont, hogy van értelme kihúzni szélessávú internetet, úgyhogy ez kicsit mellément. Ettől függetlenül, értem a problémát, de ezt egy 3G a 10 Mbit-jével megoldja. Igen, az RDP-zést is.
Ja és elfelejtettél reagálni az RDP optimalizáció kérdésére. Mert pl. modern tömörítési technikákkal, kodekekkel alkalmassá lehetne tenni a nagyobb felbontású asztalok alacsony sávszélességen való átvitelére, ez mégsem történt meg. Miért nem? Mert a technológia kihízta a rendelkezésre álló sávszélességet. Szóval, az, hogy 3G-n esetleg lassú a Full HD RDP, nem a 3G hibája, hanem a Microsofté, aki túl milliárdos volt optimalizálni.
Nem fordul elő nullára pattogás, amennyiben a használt szolgáltatások optimalizálva vannak.
Persze, hogy nem vagy, hiszen akkor kiderülne, hogy miről is szólt ez az egész NMHH-szolgáltatómultis összeborulás: Százezer butatelefon okostelefonra cseréléséről. Véletlenül sem azok kártalanításáról, akik ténylegesen funkcióvesztést szenvedtek el a 3G lekapcsolás által.
Ja igen, odáig sikerült eljutnotok a statisztika értelmezésében, hogy a 3G lekapcsolás bejelentésétől számítva (2020 Q2) csökkent a 3G használata, emiatt nincs™ szükség™ a 3G-re. :DD Mindeközben, a bejelentést megelőzően a hanghívások többsége 3G hálózaton ment. Amire továbbra sem igazságos/etikus válasz az, hogy "2G-n is lehet hívni", mert azzal a többségben lévő VoLTE-inkompatíbilis okostelefonok bukják a hívás közbeni netezés funkcióját.
"A hivatalos bejelentés előtt vette. Senkinek nem kötelessége előre tudni,"
Tájékozódni azért jó dolog... És nem egy sok éves technológiába beleugrani, mert raktársöpréssel olcsón szabadultak a cégek az ilyen lomoktól, mert ők tudták, hogy nem sokáig lesznek forgalomképesek ezek a nem igazán korszerű, ellenben régi technológiát használó dolgaik.
"mind a te puszta közepéről RDP-zgetésed kibaszott rétegigény."
Nem kell rdp, kell streaming média, hírek, online navigáció, ilyesmi... Igen, szerinted ez is rétegigény... Csak tudod ez egy kifejezetten vaskos réteg...
"Nyaralóövezetbe pont, hogy van értelme kihúzni szélessávú internetet, úgyhogy ez kicsit mellément. "
Na ezt a "van értelme kihúzni a vezetéket" kérlek magyarázd meg... Egy zártkerti ingatlanhoz, ahol mondjuk víz meg villany (talán) van, miért lenne érdemes vezetékes netet kihúzni? És hova teszik a végpontot? A Szerszámos kamrába, vagy a krumplis verembe? De nyaraló esetén sem értem, hogy miért lenne érdemes a szolgáltatónak drótot húzni, hálózatot fenntartani külterületen, ahol a madár se' jár, a felhasználó is csak elvétve, hét végére ugrik le a telekre...
Az RDP sávszélesség-igényét kérd számon a Microsoft-on,persze azt se felejtsük el, hogy az RDP döntően LAN-ra tervezett protokoll...
"Nem fordul elő nullára pattogás, amennyiben a használt szolgáltatások optimalizálva vannak."
Aha, persze. Mesélj még... Ha épp nemjut a sávszélességből az osztott rádiós közeg miatt, akkor bizony várakozik az adat, hogy beférjen a csőbe, és addig egészen pontosan nulla bit/s sebességgel teszi ezt, mert nulla darab csomag tud útnak indulni...
"Persze, hogy nem vagy, hiszen akkor kiderülne,"
Tudod vannak munkával kapcsolatban megismert olyan adatok, amit sokszor még a kollégáknak sem adhat tovább az ember... És az érintett statisztikák pont a nem publikus kategóriában vannak.
"a bejelentést megelőzően a hanghívások többsége 3G hálózaton ment."
Leírtuk neked, hogy ez miért volt így, de azt szimplán ignoráltad, ahogy minden egyebet, amivel a badarságaidat próbáltuk helyrerakni.
De ez itt totálisan off-topic...
Az odáig tart, hogy utána néz a hivatalos bejelentséknek. Az, hogy valaki a csiligány 4G-szutykát árulja kétszer annyiért, mint a hosszú élettartamú, időtálló 3G-s megodást, és benne FUD-ol a 3G lekapcsolással, nem hiteles információ és nem is várható el, hogy ez alapján bárki ne a 3G eszköz mellett hozzon döntést. Ami elvárható, hogy ha már bejelentették a lekapcsolást, akkor arról tájékozódjon, mielőtt véletlenül 3G eszközt venne. Persze, nyugodtan told fullba tovább az áldozathibáztatást. Nem is lenne vele igazából baj, ha ezeket az áldozatokat az állam kártalanította volna. De nem tette. Inkább okostelefonfüggővé tett 100 000 butatelefon tulajdonost, akit semmilyen kár nem ért volna a lekapcsolás által, ha megtartja a butatelefonját.
Nem, ez mind megoldható 3G-ről. A streaming média tömörítése optimalizálható. A hírek képből és szövegből állnak, még 2G/EDGE is elég hozzá. A navigáció optimalizálható térkép offline letöltésével és csak a forgalmi adatokhoz kell használni a mobilnetet. Még egyszer: Igény nem a 3G-nél magasabb sávszélességre van, hanem az egyes appok használatára, amik kihízták azt, mert a megélhetési mérnök urakat és babzsákfejlesztőket foglalkoztató drága multika toszott optimalizálni.
Amiért kábeltévét is. Mert nyaralóövezetben van.
Akkor kérd számon a Microsoft-on, miért nem tervezett mobilnetre is egy protokollt, vagy optimalizálta az RDP-t. Már ha tényleg erre™ van™ igény™, hogy puszta közepéről RDP-zgessenek az emberek. Pláne USÁ-ban, ahol tipikusan a béka segge alatt van a lefedettség is, meg a mobilnet sebessége is.
Igen, ez így van, de átlagos használat mellett nem fordul elő, ha az alkalmazások optimalizálva vannak.
Igen, tudom, fájna a multikának, ha kiszivárogna a belső dokumentum, ami egyértelműen bizonyítja, hogy valójában okostelefonfüggők legyártásából állt a 3G lekapcsolás, ráadásul adófizetői milliárdokból.
Igen, belemagyaráztátok, hogy a 3G lekapcsolásra azért volt szükség, mert a lekapcsolás bejelentése után csökkent rá az igény. :D
"Az odáig tart, hogy utána néz a hivatalos bejelentséknek. Az, hogy valaki a csiligány 4G-szutykát árulja kétszer annyiért, mint a hosszú élettartamú, időtálló 3G-s megodást"
Az a hosszú élettartamú akkoriban már erősen EOL felé tartó dolog volt, de sebaj, lehet abban hinni, hogy a kurblis telefon az örökké velünk marad, de sajnos nem - manapság már a hagyományos vezetékes telefonok sem távtáplált, réz érpáron bekötött eszközök, hanem optika - ATA - telefon felállásban működnek...
"Nem, ez mind megoldható 3G-ről. A streaming média tömörítése optimalizálható."
Aztán ha szarrá-húggyá ( (c) by Hajbi) tömörítik, akkor meg azért rinyálsz... Nem, a 320x200-as egérmozi nem elégíti ki az emberek igényeit...
"A navigáció optimalizálható térkép offline letöltésével és csak a forgalmi adatokhoz kell használni a mobilnetet."
Aha. persze. Milyen sűrűn frissítsem a térképet? És hogyan? Egy Magyarország térkép ~550MiB, Ausztria 1GiB
"Amiért kábeltévét is. Mert nyaralóövezetben van."
De ki a f..sz fizetne 12 havi előfizetést olyan helyen, ahol összesen csak néhány hetet tartózkodik? (A zártkert az nem nyaralóövezet)
"Akkor kérd számon a Microsoft-on, miért nem tervezett mobilnetre is egy protokollt, vagy optimalizálta az RDP-t."
Nem nekem van se&&fájásom attól, hogy a fostos 3G-t kihajították, mert többek között erre sem volt érdemben alkalmas... (Hint: a nagyobb sávszélesség az elsősorban lakott területeken volt elérhető, külterületen nem...) Az rdp egyébként egészen takarékosan tud bánni a sávszélességgel, és egészen jól használható _ha_ a jitter és a késleltetés nem rondít bele a képbe - de mobilneten ez a két paraméter is kifejezetten problémás tudott lenni 3G-n, ahogy nőtt a felhasználók száma, illetve az általuk használt adatforgalom.
"Igen, ez így van, de átlagos használat mellett nem fordul elő, ha az alkalmazások optimalizálva vannak."
Na öreganyámnak áramszedője lett volna, akkor ő lett volna a villamos. És nem, az "optimalizálva" nem varázsszó, nem mindenható dolog - ha fullra kitöltik a felhasználók a rendelkezésre álló sávszélességet, illetve rendelkezésre álló időréseket, akkor lehet optimalizálni, a hálózat átviteli kapacitása nem fog nőni.
"Igen, tudom, fájna a multikának, ha kiszivárogna a belső dokumentum, "
nagyjából nulla közöd van hozzá, hogy milyen cég, milyen belső adatairól van szó - tudod amit az ember a munkáival kapcsolatosan tud, az alapvetően nem publikus információ. Lehet, hogy neked ez új, de így van.
Nem tudod, hogy EOL volt-e. Az pedig, hogy EOL akkor számít bármit, ha szükséges hozzá garancia vagy támogatás. Ha teszi a dolgát és relatíve alacsony költséggel szervizelhető, akkor az EOL ténye semmit nem vesz el a használati értékéből, illetve a létjogosultságából. Még akkor sem, ha a folyamatos fogyasztási kényszerre és újravásárlásra beállított agyacskád ezt nem képes felfogni. Ja és továbbra sem jogos az áldozathibáztatásod azokra, akik meglévő, országos lefedettségű 3G hálózatra, a lekapcsolás hivatalos bejelentése előtt vettek 3G modemes IoT eszközöket. Amiknek a működésükhöz az általad gyalázott 3G hálózat elegendő volt.
A 3G nem kurblis telefon. A kurblis telefon az első telefon volt. A 3G nem az első generációs mobilhálózat volt. Megint hoztad a szokásos "3-5 évnél régebbi = őskori" orbitális csúsztatásod, csakhogy áldozathibáztass és hangulatkeltő módon támadd meg a véleményem. Emellett, szalmabábozol azzal, hogy szerintem a 3G hálózatnak örökké fenn kellene maradnia. Nem mondtam ilyet. Azt mondtam, hogy igazságtalan és erőltetett volt a lekapcsolása. Szerintem +5 évet kellett volna maradnia, utána pedig egy igazságos kampánnyal kellett volna az átállást lezavarni. Ezt is elmondtam neked amúgy már vagy százszor, mégis erőlteted a kurblis telefonos baromságod.
De működnek, mert megoldották a szolgáltatók, hogy működjenek. A 3G-nél is meg tudták volna oldani, mégse tették, pedig már messze nem azok a 3G bázisállomások vannak fent a tornyokon, mint 2005-ben, a 3G hálózat elindításakor. Hanem olyan modern eszközök, amik egyszerre tudnak 2G-t, 3G-t, 4G-t, 5G-t sugározni. Mégse tudták megoldani, hogy a 3G-t igénylő eszközök tovább működjenek. Sőt, azt sem, hogy kártalanítsák azokat, akik funkcióvesztést szevedtek el. Pedig volt rá 4,2 milliárd forint.
Akkor rinyálok, ha HD (minőségnek) hazudják az SD-vé tömörített (HD felbontású) szutykot, mert a milliárdos multi spórol a saját (3G/4G celláéhoz képest végtelen) sávszélességén. És akkor teljesen jogosan, mert egy 1920x1080 felbontású videó is lehet egérmozi, ha annyira szarrá van tömörítve.
De egy nem fossá-húggyá tömörített, tenyér méretű kijelzőn nézett 854x480-as mozi igen.
Mindahányszor WiFi-n vagy és nem mobilneten. Tehát akár naponta. Megint kényelmetlenségből kreálsz álnehézségeket, azokból álproblémákat, azokból áligényeket, mint az iskolai okostelefonozás kapcsán.
Akinek 12 nyaralója van, miért ne fizetne? Ja, mert multimilliomos létére spúr? Sajnálom. Az átlagembernek nincs 12 nyaralója, pláne nem RDP-zik a nyaralójából, így ettől nem lesz átlagigény a 4G/5G a nyaralóövezetekben.
Alkalmasnak alkalmas volt. Seggfájásom nekem nincs, mert nem használok 3G-t feltétlen igénylő eszközt. Amit firtattam, az továbbra is a lekapcsolás és a hozzá kreált közpénzszóró kampány igazságtalan mivolta volt. Amire azóta is csak áldozathibáztatással, egérmozizással és az én személyem támadásával, leminősítésével tudsz reagálni ahelyett, hogy esetleg megpróbálnád megérteni a problémát, felismerni az igazságtalanság tényét.
4G-n és 5G-n is problémás, ha fossá-húggyá van terhelve a cella. Ahol fossá-húggyá van terhelve a cella, ott nem magasabb generáció bevezetése szükséges, hanem mikrocella telepítése. Amit drága telco multikáid csak a legvégső esetben csináltak 4G-n is, mert legjobban a milliárdosok szeretnek spúrkodni.
Ha optimalizálva vannak az alkalmazások, jóval többen kell legyenek a felhasználók, hogy kitöltsék. Attól még, hogy öreganyád nem volt villamos, fontos az optimalizáció. Jelenleg nem optimalizáció megy, hanem az új technológiák által behozott extra kapacitások folyamatos kihízása. Ami lényegében megöli a valódi fejlődést és összességében egyre drágább egyhelyben toporgást csinál belőle. Te meg annyit veszel észre belőle, hogy kevésbé lagzik az RDP (amit szintén elfelejtett a milliárdos multika optimalizálni, már úgy 20 éve csak elfelejti), aztán kikiáltod fejlődésnek.
https://a.te.ervelesi.hibad.hu/lenyegtelen-konkluzio
Alapvetően egyébként közérdekű információ lenne. Ha az NMHH valóban a közérdeket képviselné, nem a Yettel-Telekom-Vodafone kartell extraprofit-érdekeit, akkor kötelezte volna őket a kiadására a pontos statisztikáknak, ugyanis a 3G lekapcsolásra nézve kritikus jelentőségű információról van szó.
"De működnek, mert megoldották a szolgáltatók, hogy működjenek. "
De áramszünet idején nem lehet velük telefonálni, és ez egy komoly, jelentős funkcióvesztés, miközben a réz érpárat is megtarthatta volna a szolgáltató, ahelyett, hogy eröltetett "fejlődésmániás" módon letolta mindenki torkán ezt a szarabb szolgáltatást, ráadásul az előfizetőnél lévő eszköz villanyszámláját is az előfizetőnek kell állnia! Ezt nem kéne a zászlódra tűzni...?
"De egy nem fossá-húggyá tömörített, tenyér méretű kijelzőn nézett 854x480-as mozi igen."
Ekkora kijelzős mobil eszköze kinek van még? Mert ugye onnan indultunk, hogy mobilnet, és a 3G kuka, mert kevés a sávszélesség és nagy a késleltetés és a jitter, ergo normális, manapság elvárt streamingre, nem igazán volt alkalmas az a technológia - aminél egyébként csak városi környezetben volt a nagyobb sávszélességű elérés megoldva, azon kívül a 384kbit/s ment csak.
"4G-n és 5G-n is problémás, ha fossá-húggyá van terhelve a cella. Ahol fossá-húggyá van terhelve a cella, "
Ez a híg széklet-vizelet nálad valami bekattanás? Szerintem kezeltesd magad...
Ja, amit az ember a munkája kapcsán megismer, az alapvetően nem közérdekű információ, még akkor sem, ha az abból készült nyilvános statisztikának részét, illetve részben az alapját képezi. Ha meg "csak" kellően nagy merítés az adott használati szokásokra nézve, akkor meg csak arra tartozik, akinek a rendszereit érinti, illetve ahonnan az adat, az információ származik.
Akkor ez olyan, mint a "640kB mindenre is elég" helyett egyes programoknak már 32GB is kevés, vegyen az user egyre gyakrabban új gépet?
Ezek esetleg érdekesek lehetnek a témában:
5G: Öngól az emberiség számára? Megdöbbentő dolgokat mond a nyíregyházi biológus
Esettanulmány egy családról, akik egy 5G bázisállomos közelében (125m) töltötték a szabadságukt. (PDF!)
És vajon mi csökkenti még drasztikusan a spermium számot az em sugárzáson kívül?.. ezeket összesítve jön ki az eredmény, nem önmagában ez az okozat, ezért hibásak ezek a 'tanulmanyok' rendre...
--
Pl.: "... humán papillomavírus (HPV) férfiakra gyakorolt hatásait vizsgáló új tanulmány érdekes eredményeket hozott napvilágra. A Frontiers in Cellular and Infection Microbiology folyóiratban közzétett kutatás szerint a magas kockázatú HPV-törzsekkel való fertőzés összefüggésbe hozható a spermiumok elhalásának enyhén megnövekedett szintjével - írta meg a CNN...."
https://www.penzcentrum.hu/egeszseg/20240826/brutalis-nepbetegseg-tarol…
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Erről eszembe jutott egy sztori.
Még kb. 20 évvel ezelőtt Apukámmal voltunk mérni az állatorvosi egyetemen. Volt egy keltetőgép ahol valami embriókat (illetve állatbriókat de azokat nem tudom hogy hívják :) ) keltettek. Ez egy zárt doboz volt amiben egymás mellett voltak a petricsészék. Gondolták, hogy megfigyelik a sejtosztódást egy mikroszkópra tett olcsó usb kamerával. Az ötlet szépen működött, vágtak egy kis lyukat a dobozra, ott kidugták a vezetéket.
Aztán jött az ötlet, hogy lehetne több edényt egyszerre vizsgálni több kamerával de a kis lyukon csak egy vezeték fért át. Ezért betettek egy sima olcsó usb hub-ot a dobozba. Az eredmény az lett, hogy a hub közelében lévő edényekben nem indult be a sejtosztódás. Tudományos emberekről lévén szó, többször megismételték a kísérletet így is úgy is, az eredmény következetesen ugyanaz lett. Ha bent volt a hub, nem volt sejtosztódás.
Ezért hívtak minket. A hub környezetében lehetett mérni megnövekedett sugárzást a normál értékhez képest. Sajnos sem a nagyságrendre, sem a jelalakra, frekire nem emlékszem. A dolog aztán abbamaradt mert a műszerbérlés drága volt az egyetem meg csóró és mi sem tudtuk finanszírozni a kutatást.
Sajnálom, hogy nem sikerült végigvinni a kísérletet és megtalálni a jelenség okát.
Lehet, hogy csak jobban melegedett a hub környezete. Ha nem mértétek meg RF spektrumanalizátorral és infravörös kamerával, akkor kár is volt leírni.
Spektrumanalizátorral mértük, hőkamerával nem.
A hub (kapcsolóüzemű) tápegységét is megérte volna méricskélni mechanikai rezgés és hanghatás szempontjából (a hallható tartományon túl is).
Az jó, ezek szerint az em sugárzás alkalmas a rák ellen.
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Ez így egy tipikus fóliasapkásnak hangzik. Attól még hogy biológus, meg dr. nem kell neki mindent elhinni. Tele van ilyenekkel a szakma sajnos.
Az egyetlen amit tudunk a nem ionizáló sugárzásokról, hogy hőt ad le a szövetben. Ennek a plusz hőnek lehetnek élettani hatásai, de mivel ezt normális esetben a keringés lazán elviszi onnan, ezért nagyon nagy teljesítmény kell, amit sem egy telefon, sem egy bázis nem fog produkálni. Illetve vannak olyan szövetek (pl. szem), ami tud így károsodni, mert onnan alig van keringés.
Bármi más hatást eddig egyértelműen nem lehetett kimutatni, pedig húszmilliószor körbe lett már ez a téma vizsgálva.
Ez a meddőség (meg az LMBT) témát meg annyira viccesnek tartom, hogy mindenki mindenben keresi az okokat, ámde a töménytelen mennyiségű fogamzásgátló, ami szinte az összes felszíni vízben kimutatható, az valahogy soha nem jut eszébe senkinek.
Frey hatás megvan?
A hőleadás mechanikai terhelést is jelenthet, ami roncsolhatja is a szövetet. Irányított energianyalábok adott bizonyos modulációkkal okozhatnak Frey hatást.
Havanna-szindróma mond valamit? Tudom, utóbbira nincs egyértelmű bizonyíték, vagy csak nem hozzák nyilvánosságra. A Frey hatás azonban bizonyított tény.
Ezt az alusapkázást meg már jó lenne befejezni. Helyette esetleg linkelhetnél klinikai teszteket, tanulmányokat, ahol bebizonyítják, hogy 5G torony mellett élni semmivel sem egészségtelenebb, mint a puszta közepén, ahol nincs térerő.
Nagyon szomorú világ elé nézünk. Értelmes, magasan képzett emberek alusipkáznak le olyanokat, akik fel merik vetni, hogy egy adott eszköz, gyógyszer, étel, ..., tömeges használata előtt, amiknek megvan a potenciális egészségkárosító hatása, legalább a legalapvetőbb vizsgálatokat hajtsák végre.
Végrehajtják. Sőt, annál sokkal többet is. Csak aztán még mindig jönnek az alusipkásak tömegei azzal, hogy "igen, de...".
https://iotguru.cloud
A biológus éppen azt nehezményezi, hogy egyetlen vizsgálat sincs 5G kapcsán, holott az elektromos sugárzásról már rengeteg káros hatás kiderült, lásd, amit korábban is idéztem:
Ha szerinted végeztek ilyen vizsgálatokat, akkor gondolom könnyedén be tudod idézni ezen tanulmányokat.
Mármint a 0.9-3GHz-es sávokban működő rádióadókkal kapcsolatban? Mert az, hogy adott frekvencián milyen módon meg az adatátvitel, az messze nem releváns egy ilyen vizsgálat szempontjából.
Gondolom te is be tudod idézni a fentieket, amelyek szerint drasztikusan csökkenti a spermiumok számát, független kutatók által megismételve. Mert ha beidézem azokat, amelyeket elvégeznek, akkor persze szokás szerint majd mazsolázol belőlük és figyelmen kívül hagyod azokat, amelyek ellentmondanak a világképednek.
A fő probléma az, hogy nincs ok-okozati összefüggés bizonyítva, korreláció van bőven, viszont a mobiltelefokon terjedésével millió egyéb hatás is terjed, amiket illene leválasztani és adatokat tisztítani, hogy a korrelációt le lehessen választani a kauzalitásról, na, ilyen ritkán van ezekben a publikációkban. És ami még érdekes: az elektromágneses sugárzás hőhatásának van hatása, nem az elektromágneses sugárzásnak (We recognize that other potential variables, including temperature and radiation strength, could play a role in inducing changes in semen parameters.). Innen meg messze vezet az út, hogy milyen egyéb hőhatások érik a férfiak heréit, ami évezredeken keresztül természetszerűen lengedezni szokott, a szűk alsóban és a gatyában meg könnyen túlmelegszik.
Ahogy írtam már: Végrehajtják. Sőt, annál sokkal többet is. Csak aztán még mindig jönnek az alusipkásak tömegei azzal, hogy "igen, de...".
Nézzük már meg a szakterületét, nagyrészt algákkal és egyéb kis vizinövényekkel foglalkozik, nulla publikációja van a témáról, találtál egy biológust, akinek 5G kapcsán alusipka van a fején és faszságokat ír civilben:
Szabó, S., Peeters, ETHM., Borics, G., Veres, S., Nagy, PT., Lukács, BA (2020): The ecophysiological response of two invasive submerged plants to light and nitrogen. Frontiers in Plant Science 10, 1747. IF 4,106 D1
Szabó S, Peeters ET, Várbíró G, Borics G, Lukács BA 2019. Phenotypic plasticity as a clue for the invasion success of the submerged aquatic plant Elodea nuttallii, Plant Biology 21: 54-63. IF: 2,393 Q1
Lukács BA, E.-Vojtkó A, Erős T, Molnár VA, Szabó S, Götzenberger L. 2019. Carbon forms, nutrients and water velocity filter hydrophyte and river-bank species differently: A trait-based study, Journal of Vegetation Science 30: 471-484. IF: 2,944 D1
Koleszár G, Fedor N, Szabó S 2019. Limitáló tényezők a szubmerz és emerz hínárnövények versenyében, Hidrológiai Közlöny 99: 48-52.
Braun M, Zavanyi G, Laczovics A, Berényi E, Szabó S 2018. Can aquatic macrophytes be biofilters for gadolinium based contrasting agents?, Water Research 135: 104-111. IF: 7,913 D1
Szabó S, Scheffer M, Roijackers RMM, Valuto B, Braun M, Nagy PT, Borics G, Zambrano, L 2010. Strong growth limitationof floating plant (Lemna gibba) by a submerged macrophyte (Elodea nuttallii) under laboratoty conditions. Freshwater Biology 55: 681–690. IF: 3,082
Szabó S, Roijackers RMM, Scheffer M, Borics G 2005. The strength of limiting factors for duckweed during algal competition. Archiv für Hydrobiologie 164:127-140. IF: 1,324
Scheffer M, Szabó S, Gragnani A, van Nes EH, Rinaldi S, Kautsky N, Norberg J, Roijackers RMM, Franken RJM 2003. Floating plant dominance as a stable state. PNAS of the USA 100: 4040-4045. IF: 10,272
Szabó S, Roijackers RMM, Scheffer M 2003. A simple method for analysing the effects of algae on the growth of Lemna and preventing the algal growth in duckweed bioassays. Archiv für Hydrobiologie 157: 567-575. IF: 1,261
Szabó S, Braun M, Borics G 1999. Elemental flux between algae and duckweeds (Lemna gibba) during competition. Archiv für Hydrobiologie 146: 355-367. IF: 1,280
https://iotguru.cloud
Szerintem költözz vele szembe, hatalmas biznisz. A sok tudatlan alusapkás miatt olcsón hozzá juthatsz.
Nézd, 170 méterre és 240 méterre lakok egy-egy mobiltoronytól, immár 8 éve, van egy Wifi router és egy 4/5G-Wifi router tőlem 3,5 méterre, meg van nálam telefon általában zsebbe. Most melyiktől kellene félnem és miért?
Amúgy semmit nem számít a árazásban, hogy ott van, nem lesz olcsóbb ezért a környező ingatlan (szomszéd most árulja a házát 130 millióért, a falu másik végén is ilyen árak vannak), viszont amelyik házon/telken rajta van, annak ez jelentős bevétel.
https://iotguru.cloud
Franko és zeller miatt be kellene vezetni a minuszolós gombot.
Nekik mindenki alusipkás, aki a szent contergan tudomány dogmáitól eltér.
Na, még egy alusipkás... :D
https://iotguru.cloud
http://bash.hu/11891
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Es ha lenne -1 gomb, az mit valtoztatna?
A +1 gomb az mit változtat?
A +1 gomb az mit változtat?
A dohányzásnak nincsenek káros hatásai, sőt van előnye, fogyaszt.
Mióta dohányoznak, nagy mennyiségben, elterjedten az USában? Hány olyan "Holly"film született csak az 50-60-években, ahol a főhőstől kezdve az utolsó mosogatóig mindenki folyamatosan dohányzott?
Mikor váltak publikussá a dohányzás káros hatásairól szóló tanulmányok, mikor lett az első kártérítési per?
S ezek alapján kb. hány évünk van, mire publikussá válnak a.......... hatásairól szóló tanulmányok, ........ stb. stb?
Az alusapkásoknak nincs igaza, hanem igaza lesz. Mondta itt nemrég valaki, amivel azért nem értek egyet. De nyilván az alusapkások mennyiségén sokat segítene, ha nem derülne ki folyamatosan, "komoly tudósokról", hogy valamiért vagy nem végeztek rendes munkát, vagy csak a fióknak készültek bizonyos vizsgálatok. S aztán mondjuk egy évtized múlva, ha megváltozik a szélirány, kihúzzák a fiókot.
Mindennek megvan a potenciális egészségkárosító hatása. Az oxigén, a víz, meg a cukor is bazi káros.
De itt arról van szó:
1) a mikrohullámú sütőt hogyan fedezték fel? A csóka zsebében megolvadt a csoki a mikrohullámtól. 77 évig élt.
2) szét van rádiózva minden már 30 éve, amióta a GSM elterjedt.
3) millió tanulmány volt a témában.
Egyértelmű összefüggést nem találtak a telefonok, bázisok sugárzása, és egyéb betegségek között. Ha lett volna ilyen, akkor lenne rá tudományos cikk meg törvény is. De nincs. Magam részéről elengedtem a témát, de lehet rágni a végtelenségig, hogy majd az 5G sokkal károsabb lesz, meg akkor majd a 6G, stb.
Ugyanezt eljátszottuk a 2G-nél, a 3G-nél meg a 4G-nél is. Meg a wifi-nél is, bár érdekes módon valahogy az újabb wifik miatt nem ugranak ki emberek az ablakon. Meg a nagyobb részecskegyorsítók indításakor is voltak, akik inkább öngyilkosok lettek, mint megvárják amíg a Földből fekete lyuk lesz.
Hát nem lett. Meg ahogy a telefontól sem haltunk meg. De van nagyon sok más téma, amivel viszont valóban kellene foglalkozni, mint az élelmiszeripar, mezőgazdaság, energia, közlekedés, stressz, mozgáshiány, alkohol, dohányzás. Ezek sokkal nagyobb, és egyértelműen kimutatott rizikófaktorok.
Megkopott ismereteim szerint valós élettani hatása az élő szervezetre csak az ionizáló sugárzásnak van.
Bár a képzéseken azzal kezdik, hogy nincs biztonságos sugárzási határérték, sugárzásvédelmi felülvizsgálatkor 0.20uS-et még megfelelőnek tekintettük.
A legmagasabb érték amit szabadtéren mértem az 0.18uS volt.
Terhes nők is dolgoztak a laborokban, ipari röntgenenel CTvel. Egy 800Wos CTt nem igazán lehet összehasonlítani egy bázisàllomassal sugárzás szempontjàbol.
Itt az ionizáló az OFF, de uS az max. a vezetőképesség lehet, amire gondolsz az a uSv/h mint dózisteljesítmény.
A teljes kapott dózis valamennyi idő alatt pedig inkább mSv-ben mérhető. Kb. 2 mSv-et kap egy ember évente teljesen természetes forrásokból. Már évezredek óta. Egyébként van ahol a háttér ennek többszöröse.
A problema az ingatlan ertekvesztesevel van. Az emberek felnek, nem veszik meg, amikor el akarod adni. Pont ezert kerdeses egy CBA, pizzeria, kebabozo, konditerem, autoszerelo stb. az alagsorban. Ezek mind legyenek a kornyeken, de szigoruan 100 meteres koron kivul.
Ha a haz extra bevetele kompenzalja valahogy az elszenvedett ertekvesztest, es lehet pl. tetot felujitani, eletromos halozatot rendbetenni, vizvezetekeket kicserelni, kertet rendezni (ez mind alap a kozos koltsegbol, ugye?), akkor OK lehet.
nem éri meg a kockázat
magad nem tudod kimérni mert nincs meg a knowhow se az eszköz
kapsz egy mérési eredményt ami vagy igaz vagy kozmetikált
ha igaz is, lehet csak részleges és fontos dolgokat nem mutat, lehet még a szaki se tud róla
általában ez van, amit kapsz reportot általában tele van hibával
közben az életedet kockáztatod és a családodért
vagy ott vannak a számok, de hogy értelmezed, akkor ez most mit fog okozni pontosan
lehet hogy nem halsz bele, de lehet csökkenti az életminőséged, mert pl leterheli a szervezetedet
illetve hogy adod el az ingatlant ezek után
lesz vmi étkezési vagy allergiás betegsége a gyereknek, mindig ott lesz a gondolat nem-e bázisállomás okozza-e, pedig lehet hogy más, minden össze lesz mosódva
krónikus betegségek esetén lesz egy nyomás a családon, ami családi veszekedésekbe torkollik
"illetve hogy adod el az ingatlant ezek után"
"Nemrég néztünk egy lakást ahol az ingatlanos mintegy mellékesen megjegyezte, hogy van egy “átjátszó” a tetőn ami biztosítja a ház anyagi stabilitását (évi 2,5 misi)."
hat igy :)
cserelodnek a lakok (valaki eladja, mas megveszi). hogy kisebb vagy nagyobb mertekben mint a szomszed hazban, arrol nincs infom.
neked aztan fura humorod van...
Én nem rinyálnék ennyit! A családom védelmében kapcsiból beledurrantanék a sörétessel a mikróba. Nekem itt szakember ne mérjen! Csatlakoznék a kompetens szakemberekből álló csoportokhoz, akik a Kolombusz szobrot és az 5G tornyokat robbantják. (Már ha eltalálják.) Elvégre a Hófehérkében Tudor is kijelentette: Nem tudom mi az, de ellenzem! Fordulj hiteles szakemberhez! Egy vegyészmérnök ismerősöm is megkérdezte a gyerekorvost, hogy a gyerekének mikróban melegített tejbe nem megy-e bele a sugár.
Sokkal aggasztóbb az, hogy amit etetnek veled, azt a disznóknak sen szabad odaadni. :-D
sztem ez egy olyan káros szemlélet ami veszélyezteti az emberiséget és a közvetve engem is
millió ellenpélda van, egészségügyileg teljesen le van gyengülve a társadalom
Ok, megyek veled robbantani.
Lazan kapcsolodik: magas- es kozepfeszultsegu elektromos kabel kozeleben?
Nem. Sokan laknak konkrétan alatta. Nekem a sugárzás mellett mindig az a parám, hogy leszakad a vezeték és megbasz az áram.
"Sose a gép a hülye."
Ahhoz nem kell NAF vagy KÖF... :D
https://iotguru.cloud
Az a megfigyelés, hogy magasabbran nő a vezeték alatt a fű vagy a búza. :)
https://iotguru.cloud
Mert a guanot nem teritik szet a gazdak...
Nem azért, hanem mert a vezetékeken összegyűlt pára állandóan odacsepeg egy sávban.
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
A koronakisülés miatt ködös időben nagyon zajos.
Idős AH-s kollégák közt nagyon sokan rákban haltak meg - persze akkoriban mindenki cigizett és fújta a füstöt, mint a kémény.
Sose készült statisztika arról, hogy hányan és miben haltak meg, akik az adótorony közelében dolgoztak.
Amiről nem esett szó:
- épületbe épített trafóház. A környékünkön volt egy négyemeletes sorház a szélső garázs helyett egy középfeszültségű trafó ház volt benne.
2 méterre laktak, aludtak felette. 45 év alatt, aki ott lakott mindneki rákban halt meg.
WOKEBUSTERS
https://www.cpachungary.com/wokebusters
Igen, bírom azokat a beképzelt megnyilvánulásokat, hogy a rádióhullámoknak csak hőhatásuk lesz a dielektromos veszteség miatt, az is minimális. Biztos? Mert az 50 Hz-nek így nézve semmilyen hatása sincs. Aztán mi van, ha nekünk, embereknek is vannak mágneses szenzoraink, mint állítólag a madaraknak a tájékozódáshoz? Nem kell, hogy ez a tudatos szinten működjön. És mi van, ha a nagy, 50 Hz-es mágneses térerő egész egyszerűen kifárasztja azokat az idegpályákat, ahol ezeknek a mágneses jeleknek a feldolgozása történik, aminek utána egészségkárosító hatása van? Tudom, fantázia, amit írok, de ne csak a közvetlen hatásban gondolkodjunk!
Vagy mi van, ha mikrohullám esetén a kis behatolási mélység okozta termikus inhomogenitást a szervezet valamilyen módon kompenzálni próbálja, felgyülemlik ennek kapcsán egy rakás vegyi anyag, ami ehhez a kompenzációhoz kell, majd ezen anyagok kémiai hatása okoz rákot? És igen, nem ionizáló sugárzás, de élő szövet, ami nem úgy fog viselkedni, mint egy néhány mikrométer átmérőjű, vízzel teli gömböcske.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Én mint fizikus/villanymérnök k*rvára nem értek a témához, viszont elfogadom azt, hogy azért van az EÜ határérték, meg a mobilokra vonatkozó szabvány, ami meghatározza meg a készülékekre vonatkozó követelményeket.
Az ilyen szabványokat nem hülyék készítik, hanem felkészült, témával foglalkozó munkacsoportok, és nem humbugra meg feltételezésre épülnek, hanem tudományos adatokra. Abban pedig ez van leírva. Pont.
Ez részemről ugyanúgy hit kérdése, mert én sem ismerem a témát, de egy kicsit jobban hiszek ennek a társaságnak, mint a fenti algaszakértő, meg hasonlók 5G-s szakértésének.
Persze. Mert a vilagunk ugyebar ugy epul fel, hogy vannak az emberek akiknek az egeszsege, jolete es erdekei a legfontosabbak a szamunkra. Mindent ugy csinalunk, hogy nekik maximalisan jo legyen es semmiben ne szenvedjenek kart. Anyagi erdekek, korrupcio, lobbi, csalas, hazugsag, hamisitas, csusztatas, "joleszaparasztanak": ilyen dolgok a 21. szazadban mar nem leteznek, szerencsere reg meghaladtuk oket.
Vagy varj csak...?
Lehet tolni tovább nyugodtan az összeesküvés-elméleteket. Hajrá!
De azért csak kevésbé halsz meg manapság az autódban. Csak lett hálózatsemlegesség, meg type-C a telefonokon. Csak nem zavarja meg a TV-t, ha beindul a mikró. Csak van szabályozás a levegő tisztaságára, meg a motorok kibocsátására, meg a hulladék újrahasznosítására.
Ezt nyilván mind a gonosz profitéhes multi harcolta ki.
Sajnos szomorú tény, hogy ilyen szinten nincs meg a közbizalom, és hogy egyesek számára a nulla hozzáértés jogosít fel a bármilyen témában való szakértésre.
Sok dolog tortent az elmult par evben, ami sikeresen alaasta a kozbizalmat, nem akarok itt belemenni a reszletekbe. Tetszik / nem tetszik ez van, az mindenesetre a te dolgod, ha az eletedet olyan emberek, csoportok, erdekcsoportok kezebe adod akik meg a letezesedrol sem tudnak pusztan azzal a kenyelmes magyarazattal hatradolve, hogy nem ertek hozza. A te dolgod, csak hulyenek azert nem kene nezni azokat akikben megerosodtt a szkepticizmus a hireket hallgatva, ellentetben veled aki boldogan ugrik a kutba, ha az EU / WHO / XY hatosag azt mondja, hogy persze biztonsagos.
De, igenis menjünk akkor bele, ha már felhoztad, mert ami a Facebookon még elmegy, az a hup-on már erősen destruktív, amikor az önmagát mérnöknek gondoló, de ugyanakkor gyakorló oltástagadó, wifi parázós fóliasapkás, mindent em sugárzásnérővel méricskélő társulat hitelteleníti az oldalon lévő, még megmaradt szakmai(as) topikok maradékát is.
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Szerinted mindent tudunk a világunkról? A newtoni fizika alkalmazásakor is lehetett már ilyen érzésünk, bár volt még egy-két megmagyarázhatatlan probléma. Aztán jött a kvantummechanika. Elég jelentősen felforgatva a fizikát. Most készen vagyunk? Tényleg ezt hiszed?
Továbbá valaminek az összeesküvés-elmélet mivolta semmit sem mond annak az állításnak az igazságtartalmáról. Se pro, se kontra.
Oltástagadás: én ugyan oltattam magam, de értem azok problémáit, akik úgy vannak vele, hogy ebben az életben legalább a saját testük felett rendelkezhessenek, továbbá kontrollálhatatlan számukra, hogy mi van az oltóanyagban. Mondani ugyanis bármit lehet. A szelídebb megközelítés, hogy az van, amit állítanak róla, csak a hatásait nem ismerjük.
Szerintem vagyunk itt többen is, nem csupán gondolat.
A végéhez: a tudományhoz nem kell valamiféle kényszeres tevékenység keretén belül gőgöt is hozzácsapni. Ha valami, az tényleg hitelteleníti a tudományos érveket. Lehet és érdemes ezekről a dolgokról vitatkozni.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Azok ugye nem hiteltelenítenek™, akik a multik PR bullshitjét ismételgetik meg, és fóliasapkát kiáltanak, ha valaki szimplán csak szkeptikus, a szó pozitív értelmében (tehát bármiféle bigottságtól mentesen és a saját nézetének erőltetését nélkülözve)?
"bármiféle bigottságtól mentesen és a saját nézetének erőltetését nélkülözve"
Itt tehát nem rólad van szó.
Alapvetően arról a több száz tudósról van szó, akik szeretnék látni az egészségügyi hatástanulmányokat, mielőtt az 5G hálózat kiépítésre kerül.
Mi több, ezeket én is szeretném látni.
es az a negyszazvalahany nagyon okos tudos odaig hogy nem jutott el, hogy tanulmanyozzon is? :) akkor mi a tokomet csinalnak - marmint alairogatason es az ilyen es ehhesz hasonlo kamu study-kon kivul... :) hogy nevezheti ezt barmilyen tudos ertekelheto studynak? komolyan kerdezem :) ertem en, hogy volt egy szar nyaralasuk, ahol a gyerekek b*tak ejjel aludni idegen, fullra telitett helyen, valami fosatos virussal/etelmezrgezessel, ettol az egesz csalad kialvatlan volt... :D mondjuk amilyen fos-hugy-fixiaciorol teszel folyamatosan tanubizonysagot, kezdem erteni miert linkelsz ilyen oldalakat! :D
"the children suffered from stomach pains and diarrhoea (two children) and the third child developed a skin rash."
"The measurements in this study were performed two
months after the time when the family stayed at the house during
high summer season when the nearby camping area was full of
campers and the other nearby summer houses and apartments were
fully occupied."
hazementek, kipihentek magukat, elmult a "nyavajajuk"? ki gondolta volna! :D
tegye fel a kezet, aki alvasmegvonassal es a fosastol kiszaradva is ugyanolyan faszan erzi magat! :)
dehat tuti az otge tehet rola! :D mi mas? :D a kedves szuloknek meg a tudoskaknak miert nem jutott inkabb eszebe azt megnezni mitol fostak a kolkok es volt mindket szulo rottyon? :) ja, abbol nem lehetne otgesztadi! :D
Megnéztem a "tudósok" listáját... Nyugdíjas homeopátiás doki ugyanúgy van közöttük, mint sima fogorvos vagy épp környezeti neveléssel foglalkozó péhádés, vagy épp szociológus...
Jó látni, hogy nálunk nincs egyetlen lapsföldhívő tudós / szakember sem! ;-)
A világon több vállalat is kapott jelentős pénzbírságokat különböző okokból, például versenyjogi szabálysértések, környezetszennyezés, adatvédelmi visszaélések, pénzügyi csalások vagy fogyasztóvédelmi jogsértések miatt. Az alábbiakban néhány példát említek a legnagyobb büntetésekről és azok hátteréről:
1. Volkswagen (2015)
2. British Petroleum (BP) (2010)
3. Bank of America (2014)
4. Facebook (Meta) (2019)
5. Google (Alphabet) (2021)
6. JPMorgan Chase (2013)
7. Pfizer (2009)
8. Wells Fargo (2016-2020)
9. GlaxoSmithKline (2012)
10. Enron és Arthur Andersen (2001)
Növényvédőszerek, amiket hosszú évekig, évtizedekig használtak, használnak:
1. DDT (Diklór-difenil-triklóretán)
2. Paraquat
3. Atrazin
4. Chlorpyrifos
5. Glyphosate (Roundup)
6. Alachlor
7. Endosulfan
Amit elfelejtesz: Ezt a politika, a kormányok és/vagy érdekvédő civil szervezetek harcolták ki, a multik profitérdekének ellenében.
Ha a multikon múlik, semmiféle hálózatsemlegesség, type-C USB, levegőtisztaság, motorok szabályozott kibocsájtása, hulladékújrahasznosítás nem lenne.
Nagyban köszönhető a multiknak, akik még mindig legálisan, milliárdos marketingkampányokból hazudhatják le a csillagokat az égről, csakhogy megvetessenek olyan szutykokat, amire alapból senkinek nincs szüksége.
Nagyban köszönhető a multik arroganciájának, hazugságainak, dezinformációs kampányainak. Hogy ha kiderül valami turpisság, akkor az első a tagadás, nehogy essenek a részvények, aztán amikor már belátják, hogy nem tudják eltagadni, akkor megjátsszák, hogy ők a legőszintébbek™ a világon. Ezt nap mint nap látni a különféle szoftverhibák, biztonsági incidensek, CVE-k kapcsán. Pont úgy viselkednek most az arrogáns multik, mint anno a Szovjetunió a csernobili atomkatasztrófia kapcsán.
A 21. század legnagyobb kihívása a multik méretének, gazdasági erejének, arroganciájának és tevékenységének kontroll alatt tartása. Mert ebből következik minden más, ami a társadalom élhetőségét befolyásolja.
Egyfelől, az alusipkát kiáltó fősodratú nagyokosok és mindenjóahogyvanok azt már elfelejtik, hogy a nagyfeszültségű váltóáramra jellemző koronakisülések 0-24 ionizáló sugárzást bocsájtanak ki. Ugyanez a kérdéskör elő szokott kerülni a távvezetékek alatti, melletti házban lakásról. Ott is mindig az "50 Hz elektromágneses tér nem ionizáló sugárzás" című klisé szokott előkerülni.
Másfelől, a hőhatás is lehet káros, főleg, ha az lokálisan jelentkezik a test bizonyos pontjain és ezért a homeosztázis nem tudja megfelelően kompenzálni. A hőmérséklet tizedfokos emelkedésére is érzékenyek a belső szervek, pláne ha az nem a szervezet által, szabályozottan történik, hanem valami külső behatás által, ami nem a bőr felületét melegíti, hanem mélyebben a szerveket közvetlenül is éri és tartósan.
Ti meg a féligazságaitokból indultok el.
A koronakisülés feltétele az, hogy a térerősség meghaladja a levegő letöréséhez szükséges szintet.
Házi feladat: mekkora a térerősség a távvezeték felületén? Mitől függ?
Ha erre tudsz válaszolni, akkor rájössz, hogy ez bizonyos paraméterek függvénye, nem csak a feszültségé. A koronakisülés veszteség, annak nem örül a hálózat üzemeltetője sem. Lehetnek olyan légköri viszonyok, amikor kialakul, de nem mindig.
A következő kérdés, hogy az így keletkező ionok szabad úthossza mekkora a levegőben? Ezek mérhető dolgok.
Mindezektől függetlenül én sem laknék távvezeték alatt.
Bármennyire is azt mondod, kicsi az az úthossz, azért csak ionizálja a gázt, mégis csak vezetési sávba löki a kötött elektront.
Nahát! :)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
"Mindezektől függetlenül én sem laknék távvezeték alatt."
Már csak azért sem, mert oda gyakorlatilag semmilyen lakóépületet nem rakhatsz :-P
s/semmilyen lakóépületet/lófaszt se/g
Aztán az a legjobb, amikor keresztbe megy, és hosszú évekig lehet pereskedni, hogy baszd meg a védőtávolság miatti szabvány kártérítést, használhatatlan a telek a kábeled miatt, tessék kisajátítani/megvenni az egészet.
Igen, így a pontos.
Lehet, hogy felette laksz, csak nem szóltak róla... :D
https://iotguru.cloud
Felette az nem érdekes, földkábel általában körbe van árnyékolva. Bár az újabbaknál mintha ott is a csupa műanyag lenne a divat. De koronakisülés ott sem lesz.
Amúgy vezetékjog be van jegyezve, de az 230.
Viszont olyan jól oldották meg az utcában, hogy van légvezeték meg földkábel is, ráadásul egy oldalon :D Külön szépség, hogy miután a járdát leaszfaltozták, egy éven belül jöttek feltörni hogy kábelt fektessenek...
villamosok meg trolik sincsenek nagyfeszkabelekkel uton-utfelen minden nagyobb varosban. jabocs, az nem folotted hanem X fokban valamerre van, csak fele se olyan magasan. :D
Ha emlékeim nem csalnak az 600V DC.
"csak". ehhez kepest tizen-huszon-harminc meterrol "veszi" a villanygitar pickupja ahogy gyorsit a villanyos a koruton :D tekercset egyenaram ritkan "hajt meg", szoval van ott "szaladgalas" rendesen. gondolom itt (is) lehet a "kutya elasva":
es, hogy a motor az hiaba DC...
azt nem tudom csak, hogy az alusipkas szabalyok szerint milyen skalan kell jobban/kevesbe felni a feszultsegtol, logaritmikus? es, hogy ez hogyan korrelal a tavolsaggal :D
Te most trollkodsz? u(t) = M * di / dt, M a kölcsönös induktivitás. Lényegtelen a feszültség.
Miért? DC motor van benne? Ha már ott az inverter, egy rakás IGBT, nem egyszerűbb aszinkron villamosgéppel megoldani a hajtást?
Az alusipkás szabályok logaritmikusak-e? Ezen még nem gondolkodtam. :D
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Részlet az oktatási anyagból:
Akkor jól sejtettem, amúgy blöffre írtam. Ki a fene akar mechanikus kommutációt, szénkeféket, kommutátort, ha már van előtte egy csinos kis elektronika?
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Hajtásokban manapság a BLDC motorok a kedveltek.
Több tíz, vagy több száz kilowattra? Eléggé hatásfok rongáló, amikor az egyik kapcsolóüzemű táp hajtja a másik kapcsolóüzemű tápot, ami majd a tekercseket.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ugye nem gondolod, hogy a BLDC itt azt jelenti mint a PC ventillátornál?
Akkor nevezzük állandó mágneses szinkronnak. A lényeg a szinkron, hogy nincs slip. És igen, az összes normálisabb e-autóban BLDC van a jobb hatásfok miatt, tehát több 100 kW-ra is. Az elvek nem változnak a teljesítménnyel meg a mérettel...
A kalickás motornál a visszatáplálás illetve az ellenáramú fékezés emlékeim szerint "sima liba", nem tudom, a BLDC esetében ez hogy néz ki?
Kb. ugyanúgy. Mi lenne más? Tekercsek vannak és forgó mágneses tér. :)
https://iotguru.cloud
Akkor ne kefe nélküli egyenáramú villamosgépet mondj, hanem szinkrongépet! :)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
pont azt mondom, h hiaba a DC tavvezetek... :) megis a vegen a sok m-re levo tekercset is "meghajtja" a hallhato tartomanyban a vili mikor gyorsit/lassit. az meg DC arammal nehez lesz :)
Ez így van.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Az összes EMC szabvány arról szól (többek között), hogy a hálózatot meg a környezetedet ne szennyezd össze. Ez vonatkozik a vezetett és a sugárzott jelenségekre is, és igen, a teljes vasúti rendszerre is létezik ilyen előírás.
Két dologról beszélünk:
1) az üresjárási sugárzás, amit főleg a feszültség változása okoz. Ez DC hálózatnál nincs.
2) az áram által okozott sugárzás, ami viszont már az áramtól függ.
Egy DC hálózatról DC-t illik fogyasztani. Nyilván nem lesz tök sima DC, de a jármű elektronikájának az a feladata, hogy ezt a definiált határértékeken belül tudja. Valószínűleg ezt a Ganz nem fogja tudni, de a Combino, a CAF meg az újak tudni fogják.
AC hálózatról pedig szintén mérik a fogyasztást a magasabb harmonikusokon, illetve a vezetett és sugárzott jelenségeket a magasabb frekvenciatartományokban.
Ez pedig bármilyen eszköz, akár telefontöltő, számítógép, ívhegesztőnek tudnia kell, különben nem helyezhető forgalomba. Termékkategóriánként lehetnek eltérések, pl. ipari eszközöknél 10 dB-el több zajongás meg van engedve.
Abban szerintem megegyezhetünk, hogy ami egy erre érzékeny audio erősítőt megzavar, az még nem okoz problémát egy erre nem érzékeny ember számára.
perszehogynem, errol beszelgetunk, hogy a villamostol valamiert senkise' fel, pedig "meg a villanygitar is hallja". bezzeg az 5G es a nagyfesz. tavvezetek!! :D
Legalább is, nagyon szeretnél összemosni két teljesen külön kategóriát azért, hogy véletlenül se kelljen belegondolnod abba, amiről az a többszáz tudós beszél, akik szeretnék, ha egészségügyi hatástanulmányt készítenének az újfajta modulációk, energianyalábolások és a 20-40 GHz-es frekvenciák bevezetése előtt.
a modulacio mindenkit megol! :D made my day!
Rámolvasás nélkül is kitalálhatsz ilyen baromságokat magadnak, hátha még jobbak lesznek a napjaid.
ezt irtad. :D mit kezdjek veled? :D
ezt amugy tudod-e ertelmezni? :) szolj ha megvannak a nem hasznalt frekik! :) a tobbitol feljel!
Vaskosan csúsztatsz! Hova esik a villamos zavarjelének spektruma? És hova az, amiről hajbi beszél?
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
es a tevvezeteke hova esik? :) en meg mindig nem tudom, h a frekvenciaval meg a modulacioval hogyan aranylik az alusipka-merce! es, hogy miert az 5g frekijei olyan rohadtul karosak, a spektrum osszes tobbi frekije meg miert nem azok :) de majd megmondjak az alusipkasok, ha eldontottek! :)
Hajbi leírta. Az volt az eredeti állítás, hogy kb. 3 GHz-ig vannak vizsgálati eredmények, afölött viszont szinte semmi, és hatástanulmány nélkül kerül bevezetésre olyan technológia, amely 3 GHz fölötti frekvenciasávot is használhat.
A távvezetéknél a glimmelés környéke lehet az izgalmas, nem az 50 Hz, bár ki tudja. Azon is el lehet gondolkodni, mi a baj a lézerekkel, a nagyon egyetlen frekvenciákkal. Az energia nem oszlik el egy szélesebb tartományra, hanem egyetlen frekvenciába sűrűsödik, s ennak a dirac-deltának az integrálja lesz a teljesítmény. Az 50 Hz is épp ilyen kellemetlen valami. Én elég sokat nézek lézer fényt, és meglehetősen elfárasztja a szemet.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
a napba nezes is is faj, inkabb azt se csinald! :) mar ha a szemed vilaga szamit meg kicsit is. tiltsuk be a napot! :)
hatástanulmány nélkül kerül bevezetésre olyan technológia, amely 3 GHz fölötti frekvenciasávot is használhat. > om, akkor miert is csak pont az 5g a gaz? ezekkel mi lesz? :) felteszem erted, h mi a "problema" az adott, 5g-re kihegyezett retorikaval. en erre keresem a valaszt, eddig mindhiaba.
Nekem az 5g-vel sokkal inkább privacy problémáim vannak, mintsem egészségügyi, szóval kérdezd hajbit. Én csak próbáltam elmondani, mi az ő baja. A Nap rossz példa, mert az épp elosztott, széles spektrumú, továbbá a lézerbe sem direkt módon, fókuszéltan néz az ember, legalább is, ha nem akar megvakulni. De a lézer fókuszálatlanul is fárasztó, meg úgy is, ha egy A4-es lapról verődik tartósan a szemedbe. Spektrális eloszlásról beszéltem.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Spektrális eloszlásról beszéltem. > ahogy en is :) "ezekkel mi lesz? :) felteszem erted, h mi a "problema" az adott, 5g-re kihegyezett retorikaval."
meg úgy is, ha egy A4-es lapról verődik tartósan a szemedbe. > a sielok/hajosok sem veletlen napszemcsiznek, "csak" a horol/vizfeluletrol pattogo napfeny vegett.
a naptej is biztos csak valami profitehes multik szorakozasa, hogy a polcokra kerul.
ha "5g-vedo" szemuveg/alusipka is volna a polcokon, picit jobban aggodnek az iranyban :) felvevopiaca biztos volna :)
az 5g-vel sokkal inkább privacy problémáim vannak > mert ott pontosabb helymeghatarozs? vagy az 5G kibontja az ssl kapcsolatot? :D nem tudom mire gondolsz. manapsag a cellainfonal ezer meg egy jobb/pontosabb mod van ra, hogy valaki utolag megmondja merre jartal vagy mit csinaltal.
Évtizedek óta ki van tömve a teljes spektrum 9 kHz-től kezdve egészen 300 GHz frekvenciáig, lásd például: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c7/United_States_Frequ…
Nem az történt, hogy eddig lófasz se használta a 3GHz feletti sávokat és hirtelen elkezdték használni, hanem az változott, hogy ki és mire használhatja, köszönhetően leginkább annak, hogy a digitális adattovábbítás és a technológiai fejlődés egyre szűkebb sávot tud használni egyre több adat átvitelére, ahogy megszűntek az analóg és/vagy régi kódolású csatornák.
https://iotguru.cloud
6 GHz fölötti sávok eddig pont-pont mikrohullámú rendszerekben voltak használva, nem egész városok minden szegletét szórtuk vele tele és nem emberek fejére (fejéhez tartott okostelefonjára) irányítgatott nyalábokkal.
es elarulod vegre mi pontosan a kulonbseg 3-6-30-60GHz kozott elettani hatas tekintetben es miert csak azoktol a frekiktol kell felni, amiket az 5G hasznal (es eddig miert nem kellett, merthogy ezek nem uj frekik, eddig is hasznalatban voltak, lasd 2016-os pdf, amit parszor mar linkeltem neked is)?
irányítgatott nyalábokkal > ami a gyakorlatban nagysagrendekkel kisebb sugarzast jelent en bloc :)
Egyelőre nem tudjuk mi a különbség. Éppen ezért van az 5G Appeal is, mert szeretnénk tudni. Nem csak a 20-40 GHz élettani hatásait, hanem azt is, hogy mivel egyre több sávot allokálunk mobilkommunikációra és ezeket már párhuzamosan is használjuk (carrier aggregation), megfelelő-e, hogy ezeknek még mindig külön-külön vannak felső határértékeik. Kisugárzáskor ezek a teljesítmények összeadódnak, az összteljesítmény pedig jóval az előző generációs hálózatok (2G, 3G) felső határértéken kibocsájtott energiamennyisége felett lesz. Tehát, 2100 MHz-re előír a rendelet 10 W/m² határértéket, 2600 MHz-re és 3500 MHz-re is ugyanennyit. A 3G használta a 2100 MHz-et, a határérték betartásával. Az 5G bevezetésével egyszerre lesz használva a 2100 MHz, a 2600 MHz, a 3500 MHz, ami a toronnyal szembeállva már 30 W/m² maximális teljesítmény lesz, tehát összességében nagyobb elektromágneses terhelést jelent és itt meg is bukik az "eddig is voltak mobilhálózatok és senki nem halt bele" típusú érvelés. Mert nem ilyen mobilhálózataink voltak. 2G-n volt 2 sávunk (900 MHz, 1800 MHz), 3G-n volt 2 sávunk (900 MHz, 2100 MHz), 4G-n volt 2 (800 MHz, 1800 MHz). 5G-n meg lesz úgy 4x ennyi sávunk, amin egyszerre megy majd a kommunikáció.
Az adó részéről igen. A vevő részéről nem feltétlenül és pláne nem ugyanolyan élettani hatással.
Egyelőre nem tudjuk > FUD. kosz, h vegre beismerted. :)
szeretnénk tudni > csinalj egy appeal-t, hogy a "tudosok", akik alairogattak az 5g appeal-t, kutatgassanak, vegezzek a dolgukat alairogatas helyett!
a csuda appeal oldaladrol linkelt egyik random raklikkelt fosul-hugyul (pun intended) osszedobott onbevallasos alapu studyrol ertekeztem fentebb, rohogni er! :)
A vevő részéről nem feltétlenül > mert? ha 360 fokban kell ugyanazt a jelszintet kiabalni, attol nem kell jobban kiabalni iranyitottan.
5G-n meg lesz úgy 4x ennyi sávunk > PDF-et megnezted mar amit linkeltem? mutasd mar a nem hasznalt savokat rajta, pls! :) varom szeretettel! :)
https://en.wikipedia.org/wiki/GSM_frequency_bands
https://en.wikipedia.org/wiki/UMTS_frequency_bands
https://en.wikipedia.org/wiki/LTE_frequency_bands
https://en.wikipedia.org/wiki/5G_NR_frequency_bands
egyszerre lesz használva a 2100 MHz, a 2600 MHz, a 3500 MHz > ami akkor is igy van/volt/lesz ha nem ugyanaz a "G" hasznalja, hanem tobb kulon "G"-k, esetleg teljesen mas, aminek a kommersz mobilkommunikaciohoz semmi koze. remelem azert ezt kepes vagy belatni :)
hogy mennyi sav? :) gondold csak at megegyszer!
es ajanlom figyelmedbe a grafikont, kulonos tekintettel a kek savot, hogyan alakul, hany G eseten :)
Nem ismertem be semmit. FUD az lenne, ha előre deklarálnám, hogy az 5G káros és mindmeghalunk tőle. Én ilyet nem tettem, ahogy az a többszász tudós sem, akik szeretnék, ha az egészszégügyi hatástanulmányok azelőtt megszületnének, hogy teleszórják a városokat 5G tornyokkal. Tehát, mi tudni szeretnénk, nem hinni. Hinni lehet a mindenjóahogyvan, fejlődésmániás oldalról is, meg lehet az alusisakos oldalról is. Mindkettő ugyanaz a bigott hozzáállás lesz, csak az egyik mögött ott van a multik lobbiereje és profitérdeke, a másik mögött nincs. Az, hogy nem tudsz különbséget tenni valódi alusisakos és elővigyázatosságra intő ember között, kizárólag a te csőlátásodról árulkodik.
Én átgondoltam. És te?
Mi is történt a 3G sávokkal? Kikapcsolták? Nem. 4G-t raktak rá. Mi fog történni a 2G és 4G sávokkal 10 éven belül? 5G-t raknak rá. Mi történik már most a 4G sávokkal? Dinamikusan 5G-t raknak a 4G által ki nem töltött sávszélességre. Az összes most használatban lévő nem-5G sáv 5G-n fogja végezni. Lássuk, ez mit fog jelenten a gyakorlatban.
Adott OP által kinézetthez hasonló ház, városi környezetben, amivel szemben 20 éve van egy átjátszótorony. Mindahányszor ez az átjátszótorony le van terhelve forgalommal és maximális kimenő teljesítménnyel működik, az alábbiak szerint alakul(t) a sugárzása (határértékek).
20 éve (2004, csak 2G hálózat)
15 éve (2009, 2G+3G hálózat)
5 éve (2019, 2G+3G+4G hálózat)
Most (2024, 2G+4G+5G hálózat)
Na és ehhez jönnek hozzá még a jövőben megnyitott sávok, amiket látsz a Wikipédiás cikkben, de még nem lett rájuk kiírva frekvenciatender. Ilyen pl. a 26 GHz (5G n287) és a 28 GHz (5G n258). EU-n belül, Horvátországban és Spanyolországban már működnek ezek a sávok, tehát nincs messze, hogy itthon is bevezessék.
Tehát összességében az átjátszó szomszedjában lévő ház 36%-kal több RF terhelést kap, mint 2019-ben, 60%-kal többet, mint 2009-ben és 170%-kal többet, mint 2004-ben. 10 éven belül pedig több, mint 100%-kal többet fog kapni, mint 2019-ben, az 5G bevezetése előtt. Ez már az eredeti 2G-s RF kitettség háromszorosa-négyszerese. Egy része ráadásul olyan frekvencián (20-40 GHz), aminek az élettani hatásairól jelenleg fogalmunk sincs arra az esetre, ha teleszórunk vele egész városokat, meg emberek testére fókuszálunk belőle nyalábokat, mert eddig csak pont-pont rendszerekhez használtuk.
Ha szerinted a 37,5 W/m² ugyanannyi RF terhelés, mint a 13,5 W/m², akkor ismét nem bennem kell keresned a hibát.
Nem változtat semmit a grafikonod a leírtakon. Erre majd visszatérhetünk, amikor már teljes lefedettséggel kiépült az 5G hálózat és mindenki azt használja. Hiába erőltetsz lokális vagy temporális minimumokon alapuló mérési eredményeket, amint az 5G lesz a fősodor, elkezdődik a sávszélesség kihízása az alkalmazások által és előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz újabb és újabb sávok allokálása, ami még több RF terhelést jelent majd, akármennyire is hatékonyabbak vagyunk egy adott sávon, mint az előző generáció.
Nem változtat semmit a grafikonod a leírtakon > de :) 5g-n egysegnyi adat atvitele toredeke ido, mint 2-n. raadasul iranyitott. ergo kevesebb sugarzas er. ezt mutatja a grafikon. egy ujabb olyan dolog a temaban, ami szamokkal dolgozik, te pedig nem tudod levonni a kovetkeztetest. szivesen!
ha előre deklarálnám, hogy az 5G káros és mindmeghalunk tőle > vs. 10 éven belül pedig több, mint 100%-kal többet fog kapni & aminek az élettani hatásairól jelenleg fogalmunk sincs & Ha szerinted a 37,5 W/m² ugyanannyi RF terhelés & elkerülhetetlen lesz újabb és újabb sávok allokálása & még több RF terhelést jelent majd
Dobalozol maximalis megengedett hatarertekekkel. A valosagot, mereseket meg leszarod. Ahogy szoktad :)
Ezeket deklaralgatod. Bizonyitas nelkul. Es vizionalod, hogy #mindneghalunk, mert _szerinted_ soha senki nem nezte meg hany csigaherc meg X vagy Y modulacio (LOL!!) mit okoz. Tehat felni kell!!!! Ez a FUD definicioja.
Az, hogy a mikrosuto megfeleloen hangolt hullamai tobbszaz-ezer Watton kozvetlen kozelrol kepes felmelegiteni a dihidrogenmonoxidot, es ha abban akarnad szritani a vizes macskadat, beledoglik, nem jelenti, hogy az 5G kisutne az agyad. :)
Ez az 5G okostelefon (vagy más eszköz) szempontjából lehet előny. A bázisállomással szomszédos lakás szempontjából a torony leterheltsége és a forgalmazás folytonossága számít. A laboratóriumi körülmények között mért gigabitek és a terheletlen cellákban faszméregető Ooklás speedtestek a valóságban százmegabitek lesznek. Harmadrészt, az 5G sávszélességét 10 éven belül bőven ki fogják hízni a hálózatra felaggatott eszközök. Pláne, ha jobban elterjed az a trend, hogy az okostévé, okosóra, laptop, minden is már mobilneten csüng, otthoni WiFi hálózat nélkül.
Nem csak irányított nyalábok vannak 5G-n. Ez csak egy lehetőség.
Erre visszatérhetünk majd, ha már nem állsz hadilábon a számokkal (pl. 37,5 W/m² vs 13,5 W/m² esete).
Ez így van, de nem mondtam, hogy mindmeghalunk tőle, ahogy az 5G Appealt aláíró tudósok sem mondtak ilyet.
Ez így van, mert valóban nincs, de nem mondtam, hogy mindmeghalunk tőle, ahogy az 5G Appealt aláíró tudósok sem mondtak ilyet.
Igen, a jelenlegi 37,5 W/m² max. RF terhelés több, mint a korábbi mobilhálózati kombók RF terhelésének a maximuma. Szimpla matek. Ha nem érted, ülj vissza az iskolapadba.
Eddigi trendből, az 5G szabványból triviálisan következik és a rendszeresen kiírt frekvenciatenderekből is.
Igen, a több W/m² az sajnos több RF terhelés. Ilyenek ezek a számok, dorsyka.
Nem dobálóztam velük, ezek a hivatalos határértékek.
Bagoly mondja. Jelenleg kifordítod a valóságot önmagából, csakhogy ne kelljen elgondolkodnod azon, hogy háromszor magasabb RF terhelést akarunk adni egész városokra anélkül, hogy a határértékeket felülvizsgálnánk és esetleg csökkentenénk.
Bizonyítottam, levezettem. Már csak meg kell értened.
Nem tettem ilyet.
Kérlek linkeld, hogy Magyarországon ezt ki nézte meg a jelenlegi és jövőbeni 5G frekvenciák és modulációk tekintetében. Esetleg küldd el az 5G Appealt aláíróknak is. Szerintem örülnének neki.
Szerintem nem kell félni. Szerintem meg kell nézni, hogy hány csigaherc, hány W/m², meg XY moduláció mit okoz, mielőtt bevezetjük az 5G-t, mivel korábban is lőttünk be határértékeket, amiket az 5G-vel összességében már többszörösen átlépünk a korábbi generációs mobilhálózatokhoz képest. A korábbi határértékeket is megállapították valakik valahogy és nem véletlenül tették.
Hogy kisütné bárki agyát, ezt se mondtam, de a Frey hatásnak és a Havanna szindrómának azért majd nézz utána. Messze nem kell kisütni semmit, hogy maradandó károsodást okozzon.
Ismételten bebizonyítottad, hogy nem vagy képes érdemben beszélgetni a témáról, csak többszáz-ezer Wattos szalmabábokat villantgatni, ami megkérdőjelezi, hogy valóban meg akarod-e érteni az 5G Appeal tudósainak kételyeit, vagy csak alusapkázni akarsz egy jót, mert unatkozol.
Majd ha diagnosztizált Havanna szindrómád lesz az 5G-től, szólj!..
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Persze, akkor nyilván szóljon mindenki, ha már késő. Véletlenül se legyen cél a megelőzés és az 5G biztonságos keretek közé szorítása.
Akkor rettegjetek csak tovább...
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
mert valóban nincs, de nem mondtam, hogy mindmeghalunk tőle, ahogy az 5G Appealt aláíró tudósok sem mondtak ilyet. > csak, hogy felni kell, ezt nevezzuk definicio szerint FUD-nak.
minden is már mobilneten csüng, otthoni WiFi hálózat nélkül. > a 2.4 meg 5/6GHz mitol jobb/rosszabb? :) meselj meg!
RF terhelés több, mint a korábbi mobilhálózati kombók RF terhelésének a maximuma. > varj, akkor most miert nem tapsikolsz a 3G kivezetesenek? hiszen kevesebb sugarzas er! 5G nincs mindenhol, mert felesleges a 4G melle. tudom, semmi kozepen laktam evekig, belterben a 4g modem siman vitte a tanyan a 100mbps+-t. 7/24 barmikor.
triviálisan következik > nezd meg melyik freki mire jo. pls. :) nem a telefonodban lesz sok gigahertz. masra van.
Igen, a több W/m² az sajnos több RF terhelés. > kihagyod a munka egyik elemet: az idot. hint: https://en.wikipedia.org/wiki/Duplex_(telecommunications)#Time-division… szoktal ilyet, hogy kihagysz dolgokat, ha eppen ugy van kedved felremagyarazni ezt-azt :)
Nem dobálóztam velük > de. mivel a valos eletbol hozott meresekre szarsz. mondhatnad, hogy a bringauton mindenki harminccal teker, mert annyi a max. ettol ez nem lesz igaz. ismetcsak kihagyod a tetelbol, hogy nem kotelezo max. jelszinteket hasznalni.
Bagoly mondja. Jelenleg kifordítod a valóságot önmagából > lasd fentebb. kihagyod a matek egy-ket elemet.
Bizonyítottam, levezettem. > hibasan, lasd fentebb, kihagyod a matek egy-ket elemet.
Nem tettem ilyet. > de, ezt teszed, felelmet keltesz. mert valamit nem ismersz.
Kérlek linkeld, hogy Magyarországon ezt ki nézte meg a jelenlegi és jövőbeni 5G frekvenciák és modulációk tekintetében. Esetleg küldd el az 5G Appealt aláíróknak is. Szerintem örülnének neki. > te szeretned tudni, menj utana. kezdheted mondjuk a mikrosuto feltalalasa kornyeken.
mivel korábban is lőttünk be határértékeket > es szerinted azok a hatarertekek hasrautesre keszultek? tenyleg ezt gondolod? :) szerinted miota radiozgatunk?
A korábbi határértékeket is megállapították valakik valahogy és nem véletlenül tették. > es szerinted azok a hatarertekek hasrautesre keszultek? tenyleg ezt gondolod? :) szerinted miota radiozgatunk?
de a Frey hatásnak > https://en.wikipedia.org/wiki/Microwave_auditory_effect#Conspiracy_theories
és a Havanna szindrómának > "The cause of Havana syndrome remains unknown and controversial."
na ehhez kepest a havannas arcok 80-5000 (mW / cm2) = 800-50 000 W / m2 sugarzasokkal bombaztak masok agyat a hatvanas-hetvenes evekben :) remelem erzed a kulonbseget.
utananaeztem, semmi koknkret. akkor most bizonyitottan karos az otge, vagy dobalozol megint valami feltudomanyos buzzword-conspiracy-csokorral? ha van korrelacio, miert keresed tovabb az igazad?
Ismételten bebizonyítottad, hogy nem vagy képes érdemben beszélgetni a témáról, csak csak conspiracy theory meg ismeretlen okozatu szalmabábokat villantgatni, ami megkérdőjelezi, hogy valóban meg akarod-e érteni az 5G Appeal tudósainak kételyeit, vagy csak alusapkázni akarsz egy jót, mert unatkozol.
ujfent: kevesebb szemelyeskedes, tobb teny, pontosabb kepletekkel szamolas, ne szard le a meresi eredmenyeket. meg az 50+ evnyi temaban kutatast. meddig kene meg kutakodni bevezetes elott? 100 ev eleg lesz? vagy legyen 1000?
es kevesebb frey/havanna conspiracy bullshitet, pls. elhiszem, hogy az amcsi kuldottek nagyon haza akartak menni a havannakrol. en se szivesen lennek ott amcsi diplomata :)
ha tenyleg erdekelnenek az elettani hatasok alusipkas trollkodas helyett, nem ezekkel dobaloznal, hanem beleneznel az elmult 50 ev tudomanyos kutatasaiba a temaban. szivesen.
Nem mondtam, hogy félni kell, akárhogy is erőlködsz. Azt mondtam, amit az 5G Appeal aláírói, hogy mielőtt kiépítjük az 5G-t, a korábbi hálózatokhoz képesti különbségekből adódik az igény, hogy új egészségügyi hatástanulmányokat kell készíteni és a határértékeket felülvizsgálni. Még mindig csőlátású vagy, és nem vagy képes különbséget tenni alusapkás mindmeghalunk és elővigyázatos ember között. Ez a te szegénységi bizonyítványod.
Ezt majd eldönti a piac, amikor már lesz teljes 5G lefedettség, hogy megszabadul-e az otthoni WiFi-től, amennyiben az 5G kiváltja.
A 3G kivezetéssel kapcsolatban annak igazságtalanságára hívtam fel a figyelmet, ami egy teljesen másik téma. Emellett a kérdésben is hazudsz, mivel a 3G sávok maradtak, csak nem 3G megy rajtuk, hanem 4G és 2 új sáv is bejött 5G-re, tehát összességében már most több sugárzás ér minket.
Nem hagytam ki, csak előrelátó vagyok.
Loop: A laboratóriumi körülmények között mért gigabitek és a terheletlen cellákban faszméregető Ooklás speedtestek a valóságban százmegabitek lesznek. Az 5G sávszélességét 10 éven belül bőven ki fogják hízni a hálózatra felaggatott eszközök. Pláne, ha jobban elterjed az a trend, hogy az okostévé, okosóra, laptop, minden is már mobilneten csüng, otthoni WiFi hálózat nélkül.
Én RF sugárzásról beszéltem, te idealizált sebességmérésekkel dobálózol. Mindeközben szőnyeg alá söpröd a tényt, hogy a maximális sugárzási határértékek többszörösei lesznek a korábbi generációs mobilhálózatoknak.
Nem tettem. Ha ennek ellenére megijedsz a kommentjeimtől, pszichológus tud segíteni.
Ott az 5G Appeal, majd ők utánamennek. Egyelőre te szeretnéd bizonygatni a mindenjóahogyvan faszságod, hogy ne kelljen megértened azokat a szempontokat, amik nem az 5G "előre a semmibe" vadbevezetése felé mutatnak.
Éppen azt mondtam, hogy nem hasraütésre készültek. Szövegértés, dorsyka!
A Frey hatás létezése bizonyított. A Havanna szindróma is bizonyított, mint tünetegyüttes. Ami nem bizonyított, az a mikrohullámú fegyver létezése. Tehát összeesküvés elméletnek maximum azt bélyegezheted (anélkül, hogy hazudnál), hogy a Havanna szindrómát mikrohullámú fegyverekkel okozták szándékosan.
Mutasd azokat a mérési eredményeket, amelyeket az 5G Appeal-t aláíró tudósai hiányolnak.
Mutasd azokat a tudományos alapú új határérték ajánlásokat, melyeket ezek alapján határoztak meg.
Egészen addig, amíg az 5G Appeal-t aláíró tudósok által feltett kérdésekre találunk egzakt választ. Részemről egyébként csak két kérdésre érdekel a válasz.
Loop: A Frey hatás létezése bizonyított. A Havanna szindróma is bizonyított, mint tünetegyüttes. Ami nem bizonyított, az a mikrohullámú fegyver létezése. Tehát összeesküvés elméletnek maximum azt bélyegezheted (anélkül, hogy hazudnál), hogy a Havanna szindrómát mikrohullámú fegyverekkel okozták szándékosan.
A Havanna szindróma nem csak havannai diplomatákat értintett. Máskor szíveskedjél utánanézni annak, amit minősítesz. Az pedig, hogy haza akartak menni és ezért földrajzi helytől és diplomáciai kirendeltségtől függetlenül ugyanazt a tünetegyüttest hazudták be, a te összeesküvés elméleted és bullshited.
Ami tartalmazza a 20-40 GHz tartomány orrba-szájba földi sugárzását és azt is, hogy a 3x-4x-es maximális teljesítményű RF terhelés is ugyanúgy nem káros, mint a 2G idején, ergo a határértékek konkrétan minekvannak? Ja nem, csak trollkodsz.
Emellett számos olyan esettanulmányunk van, ami affelé mutat, hogy kellenek új vizsgálatok.
http://www.5gappeal.eu/category/news-articles/
nem mondtal semmi ujat vagy konkretat. fuss neki megegyszer.
nem vagy képes különbséget tenni alusapkás mindmeghalunk és elővigyázatos ember között. > de, kepes vagyok. az alusipkas megnezi az elmult 50 ev tudomanyos eredmenyeit, az alusipkas pedig osszeeskuves-elmeleteket cital. :) mint te.
http://www.5gappeal.eu/category/news-articles/ > https://hup.hu/comment/3105309#comment-3105309
ha tenyleg erdekelnenek az elettani hatasok alusipkas trollkodas helyett, nem ezekkel dobaloznal, hanem beleneznel az elmult 50 ev tudomanyos kutatasaiba a temaban.
Ahogy az lenni szokott, te sem.
Semmi értelme. Reménytelen eset vagy.
kaptal fentebb a temaban keszult tudomanyos ertekezesek lelohelyerol linket. szivesen!
szolj, ha sikerult korbejarni a temat!
Loop: Mutasd azokat a mérési eredményeket, amelyeket az 5G Appeal-t aláíró tudósai hiányolnak. Mutasd azokat a tudományos alapú új határérték ajánlásokat, melyeket ezek alapján határoztak meg.
kerdeztem, hogy szamotokra hany ev tudomanyos kutatasa lenne eleg? 100? 1000? :) nem kaptam valaszt!
hint: "De igen, hajlandó vagyok tanulni, megismerni új dolgokat." > a lehetoseg adott, fentebb ott vannak a kutatasok a temaban! linkeltem neked. szivesen!
tudod, az oldalt, ahol tudoskak, nevvel, emaillel, telszmmal kint vannak az emf oldalon.
keresd fel oket a kerdeseiddel, ha ertelmeset teszel fel alusipkazas helyett, miutan atneztel par tudomanyos studyt az oldalrol, biztosra veszem, hogy kapni fogsz ertelmes valaszt is! :) ismet szivesen!
Kaptál választ: Egészen addig, amíg az 5G Appeal-t aláíró tudósok által feltett kérdésekre találunk egzakt választ. Ezt nem években mérjük, hanem eredményekben.
Csupán az emberek fejére irányítgatott 20-40 GHz nyalábok hatástanulmányai és a carrier aggregation miatt felmerülő 13,5 W/m² vs 37,5 W/m² témakör maradt ki belőle.
hanem eredményekben. > atnezted az elmult 50 ev eredmenyeit, levontad azokbol a kovetkezteteseket vagy alusipka-trollkodsz tovabbra is? :)
https://a.te.ervelesi.hibad.hu/hamis-dilemma
nem-nem, itt neked van hamis dilemmad. :) aminek az alapja conspiracy theory. amit ugy hivunk FUD.
a tudomany mai allasa szerint nincs semmi latnivalo! az elmult 50+ ev kutatasai arra jutottak, hogy nincs bizonyithato elettani hatasa az alacsony energiaju radiofrekvencias sugarzasnak. ujbol szivesen!
Sem félelemkeltés, sem összeesküvés elmélet nincs abban, hogy szeretnénk látni tudományos kutatásokat, amik kifejezetten az 5G egészségügyi hatásaira vannak kihegyezve. Tudom, könnyebb címkézgetni és így lesöpörni. Mondom, 5G Appeal-os tudósokkal beszélgess.
Dorsyka és az 5G-t erőltető multik szerint nincs itt semmi látnivaló.
Ami összességében többször magasabb energiájú, mint amit az elmúlt 50 évben tapasztaltunk.
te soprod le 50+ ev tudomanyos munkajat.
azzal a felkialtassal, hogy van ra conspiracy theory, hogy fejfajat okozhat az emf. amit szinten kutattak a havanna kapcsan, a konkluzio pedig az lett, hogy nem talaltak bizonyitekot, hogy lett volna ilyen.
az, hogy te egy mozdulattal soprod felre a tudomanyos eredmenyeket, arrol nem a tudomany tehet! :) tippeld meg, hogy akkor kicsoda! :)
Nem tettem ilyet.
Az 5G Appeal nem conspiracy theory, hanem egy igény tudományos kutatásokra, egészségügyi hatástanulmányokra. Semmiféle összeesküvés-elméletre nem alapoz. Te akarod összeesküvés-elmélet címkével ellátni, hogy lesöpörhesd és ne kelljen figyelembe venned.
Arra nem találtak bizonyítékot, hogy mikrohullámú fegyver okozta. Ez nem jelenti azt, hogy mikrohullám nem okozhat fejfájást.
Aki itt bármit is félresöpör, az te vagy.
Nem tettem ilyet. > most is ezt teszed. :)
hanem egy igény tudományos kutatásokra, egészségügyi hatástanulmányokra. > megnezted vegul mi zajlott a temaban az elmult 50 evben es mire jutott? erre nincs igenyed? :) miert ignoralod a tudomanyos kutatasok eredmenyeit? nem illeszkedik az alusipkas nezeteidbe? vagy mi a gond? :)
Loop.
csak az elmult 30 napban 300+ uj publikacio szuletett a temaban.
ezek erdekelnek esetleg? :) mondjuk havannazas helyett tok jo olvasnivalo lenne, nem? :) keresd a hibat a tortenetben...
tudod, ha nem informalodsz a kerdeskorben ami aggaszt, nem fogsz valaszra talalni sosem! :)
Meg sem nyitottad volna a linkelt oldalt, ha nem kerül elő itt a téma.
Majd szólj, ha megtaláltad az 5G Appealt aláíró tudósokat aggasztó kérdésekre a választ.
Addig is, olvasnivaló:
Meg sem nyitottad volna a linkelt oldalt, ha nem kerül elő itt a téma. > te pedig azota sem nyitogatod. kettonk kozul ki az aki informalodik, ki az aki leszarja? :)
en tanultam valamit, beleolvastam 8-10 kurrens vizsgalat eredmenyebe. ugyanott vagyunk, nincs kimutathato erdemi osszefugges emf es betegsegek kozott. :)
tehat tovabbra is leszarod a tudomany allaspontjat, informalodni pedig keptelen vagy.
tudod, ertem en, csak leszarom :) mivel nem velem vitatkozol, hanem a tudomannyal.
Még mindig nem linkeltél semmit az 5G hatástanulmányaival kapcsolatban. Ha szerinted ezek már elkészültek, mutass rájuk.
Veled vitatkozom, aki jelenleg tudománynak képzeli magát, mert képes volt a Google első találatát belinkelni.
Veled vitatkozom Még mindig nem linkeltél semmit az 5G hatástanulmányaival kapcsolatban > https://www.emf-portal.org/en/article/search/v2/results?query=frequency…
szivesen, ha veletlen nem erdekelnenek a nem radiokommunkacios publikaciok. az 5g kozonseges radiokommunikacio, emf, semmi extra nincs benne.
a tudomany szereploi pedig egymassal, mikozben kutatnak. kovethetned ennek allasat, de leszarod. :) inkabb itt tolod a havannat.
Loop, dorsyka: Még mindig nem linkeltél semmit az 5G hatástanulmányaival kapcsolatban. Ha szerinted ezek már elkészültek, mutass rájuk.
de, linkeltem, egyel feljebb. csak baszol olvasni. :) ahogy szoktad.
"kutatnak. kovethetned ennek allasat, de leszarod. :) inkabb itt tolod a havannat."
ha tenyleg erdekelne a tema, olvasnal rola. nem teszed, csak trollkodsz, tolod a FUD-ot es hozod a konteot meg az osszeeskuves-elmeletet, a tudomanyos munkakat ignoralva. ahogy szoktad. :)
Attól még, hogy ideböfögsz egy random RF sugárzásról szóló cikket, nem lesz belőle az 5G Appeal által elvárt hatástanulmány, csak azért, mert az 5G is rádióhullámokkal működik.
nem egy random cikk. tobbszaz tanulmany, elemzes csak az utobbi 30 napbol. aminek jo resze az 5G altal is hasznalt frekvenciatartomannyal foglalkozik.
az, hogy teged a tudomanyos kutatas nem erdekel, csak tatod a szad, hogy szerinted mi _nem tortenik_ (nem tudod megmondani mit is akarsz tulajdonkeppen), epic fail.
ha tenyleg erdekelne az emi mit okoz, olvasgatnad a kutatasokat, levonnad a kovetkezteteseket. nem teszed. trollkodsz. vitazol a tudomannyal.
szoval latogass el szepen az oldalra, olvass el legalabb 10-20 relevans kutatasi anyagot, azokrol az elemzeseket/vitaanyagokat pro es kontra. valogathatsz a konkretan 5G-re kihegyezettek kozul is. aztan gondolkozz el rajta.
az egy kurvanagy hazugsag, hogy nincs info a kerdesben, ami viszont kiderult, hogy te nem vagy jaratos ezekben.
Én annyit állítottam, hogy egyetértek az 5G Appeal kételyeivel, hogy le kell folytatni a releváns vizsgálatokat.
Tehát vagy belinkeled az állításaid alátámasztását (specifikusan az 5G frekvenciatartományában és modulációjával végzett egészségügyi hatástanulmányokat, amennyiben vannak) vagy itt vége is van ennek a thread-nek.
belinkeltem, h havi 300+ ezzel kapcsolatos anyag szuletik. kimondottam radiokommunikacioval kapcsolatos. te szarsz ra. az 5g appeal is szarik ra. onnan inditottal, hogy nem kutatja senki es idecitaltal osszeeskuves-elmeletet meg nagysagrendekkel nagyobb energiaju 50-60 eves emf kutatast! tehat vege is a threadnek :)
600 Volt vs 120-220-330-400 Kilovolt. Csak 3 nagyságrendet mostál össze. Meg az egyenáramot a váltóárammal (előbbi ugye nem csinál maga körül változó mágneses teret). Sebaj, megszoktuk, dorsyka. Így szeretünk™.
ami teret okoz nem a kabel, te, balfasz :) es nem a feszkotol fugg, hanem a teljesitmenytol (ami soktiz tonnas villamos gyorsitasa/lassitasa eseten nem pici, de cserebe nagy)
Na, eljutottunk oda, hogy most már a felsővezetéket mosod össze a villamossal. Haladunk. :D
el is olvastad amirol pofaztam fentebb? kellett volna :)
Igaz, a korotronnal működő lézernyomtatókat már a 80-as években kitiltották a svéd kórházakból. Nyilvánvalóan agyműtét közben szoktak könyvet nyomtatni a műtőben.
Neked is ideírom az ideillő viccet:
Egy New York-i felhőkarcoló legfelső emeletén egy táblán ez olvasható:
Emberek! Ne dohányozzatok! Ne feledjétek az 1906-os nagy San Fracisco-i tűzvészt!
Egy tréfás kéz aláírta:
Emberek! Neköpködjetek! Ne feledjétek a Mississippi 1927-es nagy áradását!
Én is pont azt mondogatom, hogy ezek a kötsög fejlődésmániá multik még a a kikapcsoló gombot is kispórolják! Még egy nyavalyás dimmelő gomb sincs rajta!!
Közben meg a hasukat fogják a röghögéstől, hogy egyesek a néhány wattos rádióadó vagy egy nagyfeszültségű távvezetéken vinnyognak. Pedig 1,37 kW energia érkezik négyzetméterenként és ebben van részeskesugárzás, hő (ami nem csak a telefonhoz érő füledet melegíti), és gyilkos ionizáló sugárzás, ami még a növényeket is irtja. (írta az újság)
Fától az erdőt.
Továbbra sincs nemhogy kauzalitás, hanem még korreláció sem, ha nekifekszel nagy számú mintán ezt bizonyítani. Viszont ami bizonyítottan rákot okoz akár korreláció szinten, akár bizonyított kauzalitással, például a vörös húsok fogyasztása, az kb. le van szarva, mert "nekem aztán ne mondják meg, mit egyek", de megy a rettegés az elektromágneses spektrumtól. Furcsa lény az ember, amikor kockázatokról kell döntenie...
https://iotguru.cloud
igen, azt írtam, hogy nem készült statisztika és ha készült volna se lenne 1értelmű bizonyíték bármire is a rákkal kapcsolatban - túl sok a kockázati tényezője.
Van, aki nem bírja pl. a Széchényi-hegyi adótoronyban (OMK) sokat jártam 11. szinten és a tetőn is. Mesélték, hogy volt olyan kolléga, aki állandó émelygése volt fejfájással végül átette magát máshová és akkor megszűnt.
WOKEBUSTERS
https://www.cpachungary.com/wokebusters
Nem értek ezzel egyet. Van, akit nagyon zavart a CRT vibrálása, elfáradt tőle az agya, egyeseknek epilepsziás rohama lett tőle, mások meg azt sem értették, mi a probléma, mert náluk semmiféle problémát nem okozott. Attól, hogy neked mondjuk nem okoz gondot a parlagfű, még lehetnek erre allergiás emberek, akiknek meg igen.
A vörös húsok meg olyan, hogy mondhatja az ember, megéri, mert finom, de az elektromágneses sugárzás nem finom, nincs benne jó, így a kisebb, de létező kockázat sem éri meg.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ez teljesen más dolog.
Látod? Ismert, bizonyított kockázat, aztán mégis megindul a relativizálás és a magyarázkodás.
Nincs bizonyítva semmilyen kockázat. És a mondásod ellenére fogadni merek, hogy használsz egy csomó dologra elektromágneses sugárzást, mert egy csomó jó dolog van benne, ami neked hasznos, hogy a természetből hozzak példát: azzal látsz, hogy érzékelsz elektromágneses surgázást. Ráadásul sokkal nagyobb energiájú sugárzást.
https://iotguru.cloud
+1, mikor egy talpalatnyi napelembol sz*r hatasfokkal kiszedsz hasznos par100W-ot, es az a spektrumnak csak egy egesz pici szelete, mokasak az ilyen megmondasok :D
Villamosmérnökként nem én vagyok erre a kérdéskörre rágyógyulva, pusztán igyekszem árnyalni a képet, nehogy meglepődjünk. Egykor a röntgen-sugárzás káros hatásairól sem volt fogalmunk. Azt írod, nincs bizonyíték. Viszont az, hogy valamiről nincs bizonyítékunk, nem jelenti azt, hogy az a valami nem létezik. További felvetésem, hogy nem ismerjük a világunkat. A világunk általunk felfedezett részét ismerjük, erről modellt alkottunk, ez a fizikánk, de a világunk ennél sokkal nagyobb.
Valamint ott van a stressz, ami bizonyítottan rákot okoz. Mi is a stressz mértékegysége? Ugye, nem egy fizikai fogalomról, hanem egy pszichés állapotról van szó, ami valamiféle biofizikai folyamatok összességét okozza, amelynek lehet rák a következménye. Erre utaltam korábbi hozzászólásomban, hogy nem csak a közvetlen hatás számít, hanem az is, mi erre a szervezet reakciója, s lehet, hogy az eképp triggerelt reakció közvetve már rákot okozhat.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Lehet ilyeneket idehozni, de már jóideje van fogalom, mérés, statisztika, minden egyéb.
Ott tartunk bigdata statisztikai elemzésekben, hogy ki kell derüljön akár csak a korreláció. De nem derül ki. Lehet hozni azokat, hogy a Józsi néni is 105 éves koráig dohányzott, mégse lett rákos, meg jönni azzal, hogy trafó felett lakott és mind rákos lett, csak ezek nem statisztikai bizonyítékok, hanem anekdoták, ahol ok-okozat nélkül kötsz össze dolgokat.
Mérhető, EEG és egyéb csatornákon mérhető a stressz szintje.
Hogyne, ha folyton azon aggódsz, hogy rákos leszel, akkor a stressz miatt lehetsz, de ez nem azért van, mert az adott dolog rákot okoz, hanem az miatt, hogy aggódsz miatta.
https://iotguru.cloud
Statisztikai természetű mérések, korreláció, oksági kapcsolat szegről-végről a munkámhoz tartozik, tudom. Ami a big datát illeti, azt hagyjuk, mert az üzletnek mennie kell, nem fűződik üzleti érdek ahhoz, hogy az infravörös tartomány alatti elektromágneses sugárzásokról bármi negatív kontextusban előkerüljön.
Nem a stressz mérhető, hanem annak a hatása.
És az aggodalmat mi okozza? Az elektromágneses sugárzás, illetve az a tudat, hogy abban élsz. Tehát végső soron bizony a rádióhullámok okozzák a rákot. Az teljesen irreleváns, hogy a tudati tényezőn keresztül.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Miért ne kerülhetne elő? Felkaptad az alusisakot?
Tehát minden rákot okoz, ami aggódással tölt el? Ejha. :D
https://iotguru.cloud
Érdekes megnézni ezt a cikket, ami bemutatja azt a tanulmányt, ami alapján a vörös hús fogyasztást a valószínűleg rákkeltő kategóriába sorolták be .
Zoë Harcombe: A vörös hús és a rák
Zoë Harcombe: A vörös hús és a rák. Fordította: Mezei Elmira. Forrás: Zoë Harcombe: Red meat and Cancer. Hogy a vegetariánusok a vöröshúst rákkeltőnek gondolják ...
További cikkek:
Szendi G: A vörös hús és az egészség
Szendi G: A vörös hús és az egészség. Részlet Szendi-Mezei: Paleolit szakácskönyv I.-ből. A vöröshúst a közvélemény és a táplálkozástudomány szereti kiátkozni, ...
Chris Kesser: Vörös hús: minden vád alól felmentve
A vörös hús gazdag B12-vitamin-forrás, ami elengedhetetlen a szervezetünkben működő szinte összes rendszer számára. A B12-hiány szerepet játszhat az öregedéstől ...
A vörös hús rákot okoz? Rossz kérdésre csak rossz válasz születhet.
Szendi Gábor: A vörös hús rákot okoz? Rossz kérdésre csak rossz válasz születhet. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) és a WHO rákkeltőnek minősítette a ...
Chris Kresser: A vörös hús tényleges környezeti hatásai 1.
A paleolit táplálkozást változatos formákban szokás támadni. Az egyik szokásos érv, abból a téves feltevésből kiindulva, hogy a paleo rengeteg hús fogyasztását ...
Mi az igazság a vörös húsokkal kapcsolatban?
De ha a vörös húsok olyan táplálóak, akkor honnan a rossz hírük? Nos, ezért számos, az elmúlt években publikált tanulmány a felelős. Korábban már beszéltem ( ...
Chris Kresser: A vörös hús tényleges környezeti hatásai 2.
A paleolit táplálkozást változatos formákban szokás támadni. Az egyik szokásos érv, abból a téves feltevésből kiindulva, hogy a paleo rengeteg hús fogyasztását ...
Franziska Spritzler: Árt vagy nem árt a húsevés?
Ártalmasak-e a vörös húsok? Néhány megfigyeléses vizsgálat szerint a sok vörös hús fogyasztása növeli többféle rák, például az emésztőszervi rákok, a ...
Braude: A vörös és a feldolgozott hús valóban rákot okoz?
Braude: A vörös és a feldolgozott hús valóban rákot okoz? Fordította: Szendi Gábor. Forrás:Jeremy Braude: Does Eating Red & Processed Meat Really Affect Your ...
Kris Gunnars: Nyolc nevetséges tévhit a húsfogyasztásról
A vörös hús rákkeltő. Egy gyakori tévhit, hogy a hús, különösen a vörös hús, rákkeltő. Itt válnak a dolgok komplikálttá. Az igaz, hogy a feldolgozott ...
Na, erről beszélek, amikor azt írtam, hogy persze szokás szerint majd mazsolázol belőlük és figyelmen kívül hagyod azokat, amelyek ellentmondanak a világképednek. Szinte fogadni mertem volna, hogy lesz benne Szendi, mint a legnagyobb szakértő a témában, de csak abban tud jeleskedni, hogy népszerű könyveket ír, ahogy a többiek is, nekik ez egyszerűen a bevételi forrásuk.
https://iotguru.cloud
Ahogy persze te is mazsolázol, csak más a világképed.
Amúgy -más esetben szentként tisztelt- Wikipédia szerint
Nincs kimutatható közvetlen egészségkárosító hatása a készülék által létrehozott, rádiófrekvenciás elektromágneses mezőnek. Azonban a készülék bekapcsolt állapotban az agy közeli területén fokozza az anyagcserét. A hatás egészségügyi jelentősége egyelőre ismeretlen, de ennek alapján javasolható a fülhallgató és headset használata, és az, hogy ne telefonáljunk autóban, mert ott a készülék által kisugárzott energia általában nagyobb, mint szabad térben. Nem tanácsos töltőn lévő mobillal sem fülhöz szorítva beszélgetni.
A készülék antennájához legközelebb eső agyi területeken - a homloklebeny szemüreg felé eső részén, illetve a halántéklebeny csúcsán - körülbelül 7 százalékos, statisztikailag jelentős anyagcsere-fokozódás volt kimutatható a telefon bekapcsolt állapotában a kikapcsolthoz képest.[4]
A WHO kutatásai szerint potenciális rákkeltő hatása van.[5][6][7]
Már a wikipediát is alusipkások írják. Szörnyű.
Ennyi.
Ennek leginkább az elektromágneses mező által okozott hőhatás az oka, ahogy írva is van.
Csak hanyagok és bulvárt linkelnek, mert a [4] (origo.hu) szerint nem okoz rákot, csak hőhatása van, az [5][6][7] szerint meg potenciálisan rákkeltő hatása van, de egyik se közvetlen WHO link, hanem ún. egészségügyi bulvár oldalak vagy az ÁNTSZ megszünt oldala, ami a tárolt tartalmak szerint szintén bulvárra hivatkozik.
Ezzel szemben a cancer.org szerint: https://www.cancer.org/cancer/risk-prevention/radiation-exposure/cellul…
A WHO-nak volt egy régi publikációja 2010-14 között, amiben nem volt végül megállapítás arról, hogy rákot okozhat igencsak feltételes módban, de a címe nem volt túl jó, ezt vették át sokan: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/electromagnetic-fields…
Viszont vannak új, idei publikációk nagy számosságú populáción: https://www.iarc.who.int/news-events/mobile-phone-use-and-brain-tumour-…
"The occurrence of brain tumours among the 10% of participants with the largest total number of hours of mobile phone calls during their lifetime did not differ from the occurrence in participants who used mobile phones significantly less. These findings suggest that mobile phone use is not associated with increased risk of developing these tumours."
De nyilván mindenki hülye, csak az alusipkások a normálisak, akik jobban tudják mindenki másnál, akik nagy számosságú populáción végeznek statisztikai elemzéseket.
https://iotguru.cloud
Te most azért küzdesz, nehogy beszakadjon a részvényeid árfolyama? :DD
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Nincsenek részvényeim, amelyek beszakadnának, de akkor is az lenne, ezek ilyen tiszta tudományos dolgok, immár 35 éves követéssel, de ha felkapod úgyis az alusipkád, akkor teljesen mindegy, mit írok.
https://iotguru.cloud
haaat ha a WHO mondja, akkor biztos ugy van...
Alusipka fel! :D
https://iotguru.cloud
Amikor mar fel sem tunik a pofara eses mert folyton veres az orrod, nem? :)
Miket is mondtak legutobb tevedhetetlenek? Velunk maraaad! 90%-os atoltottsag!! Mindenki meghal!!
Aztan latod mi lett... Ja, nem, az a franya szemellenzo. :D
Tenyleg meg mindig Bill Gates szobra van a templomotokban vagy van most valaki uj esetleg? :)
Na, csak felkerült az az alusipka! :D
https://iotguru.cloud
Más fején alusipka valójában a te szemeden a szemellenző.
Na, a másik alusipkás... :D
https://iotguru.cloud
Milyen egyszerű ez. Csak rá kell valakire mondani, hogy alusipkás, máris feleslegesek az érvek, nem kell azzal foglalkozni, hogy mást gondol a világról, mint te, s ennek lehet létjogosultsága.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Alusipkás™, laposföldes™, oltásellenes™, luddita™ stb. voltam én már sokminden. Attól függ, épp melyik fősodratú, szemellenzős, copy-paste véleményű mérnök úrral beszélek.
Nem múlt idő...
Igen, neked szólt.
Nem voltál ilyen, hanem vagy, és sajnos az is maradsz, mert tanulni, megismerni dolgokat, változásokat elfogadni azt nem tudsz, nem akarsz.
De igen, hajlandó vagyok tanulni, megismerni új dolgokat. Szar kompromisszumokat viszont nem kötök. Azt pedig én döntöm el, hogy milyen számítógépet, mobiltelefont vagyok hajlandó használni. Éppen te vagy az, aki képtelen elfogadni, hogy nem mindenki az "előre a semmibe" fejlődésmániás égisz alatt akar működni.
Azt mondod, hogy ebben az esetben a WHO hülye, mikor meg azt mondja, hogy a következő járványban majd ő megmondja mivel kell oltani, és ez parancs, akkor meg okos.
Valaki fejtse meg, hogy a töltőnek mi köze hozzá!
Nem tudom erre gondolt-e, de töltés közben a legnagyobb az esélye a kigyulladásnak, felrobbanásnak.
Hát a robbanás az elég erős sugárzással jár! ;)
Én inkább a töltő táp néhan száz kHz zavarsugárzására és a töltő vezeték (általában árnyékolt kábel) árnyékolására, mint antenna ellensúly gondoltam volna. De jobban érdekelne a költő véleménye/mért-e valamit. És számít-e a szorítás ereje. :-D
Szubjektíven én is erre gondoltam volna, hogy ha stabil potenciálon van a telefon háza, akkor nagyobb amplitúdóval leng az antanna másik vége, de nem mertem leírni, mert ilyen nagy frekvencián ez már nem biztos, hogy igaz. Úgy értem, egyfelől a kézben tartott telefon kapacitása a föld felé elég nagy talán ahhoz, hogy potenciálban ne nagyon mozogjon, illetve a töltőkábel induktivitása meg szintén lehet elég nagy ahhoz, hogy ne tudja stabil potenciálon tartani a készülékházat. Eme bizonytalanságaim miatt aztán nem mertem felvetni ezt az ellensúly gondolatot.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ja, a részecskesugárzás nagy. :D
A kapacitás változása miatt nem kizárt.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Lehet ötletelni, de engem nem az érdekel, amit egy hozzáértő mond, hanem mire gondolt a kitalálója. Néha szeretem hallgatni a baromságot is. :-D
Egyszer letöltöttem egy ingyenenergiával foglalkozó kiadványt. Fellapoztam a FET-es részt, mert ahhoz értek valamit. Olvastam a levezetéseket és egyszercsak egyik sorról a másikra nyolcszorosa lett az egyik mennyiség. És a jó édesannyát nekijje! Kijött a 800% hatásfok is.
Ezért érdekes mindig a forrás! Akár igaza is lehet a szerzőnek, de az indoklás a lényeg. Már ha vagyunk annyira tanultak. :-D
https://a.te.ervelesi.hibad.hu/lenyegtelen-konkluzio
Vörös húst mindenki megválaszthatja, hogy eszik vagy nem eszik. Ugyanez a helyzet a dohányzással, a túlsúlyig zabálással, meg egyéb káros szenvedélyekkel. Az elektromágneses tér meg akkor is jelen van a szomszéd bázisállomás felől, ha az ember nem rendelkezik még mobiltelefonnal sem.
Az alacsony freki az teljesen más ebből a szempontból, sokkal jelentősebb a mágneses tér komponense és jóval nehezebb árnyékolni. Hiteles statisztikát nem, csak saját tapasztalatot tudok mondani, ahol mértünk trafóháznál teret, ott is sok helyen mondták, hogy előző tulaj rákban halt meg, szóval trafó mellé egészen biztosan nem költöznék semmi pénzért.
jode a szomszed utcaba is bekopoktal, h ott rakban halt-e meg belabacsi? :D mo-on statisztikailag nezve is meg fog halni 1-2 ember rakban egy trafo koruli 50-500m-es korzetben X ev alatt... es ha olyan pontot szursz le a terkepen, ahol nincs trafo? ja, ott is...
tl;dr:
Jelenleg is azok alatt lakom. Ha nem így lenne, nem lenne térerő a telefonomon.
trey @ gépház
Van egyszerű mérőműszerem, kölcsönadjam? Két-három hétig nyugodtan tudom nélkülözni, és max a posta stb. kerül ha messze vagy...
Egyébként, persze nem ártalmas, határérték, stb. ott az antennánál, azt senki nem mondja meg, hogy a mosogatód, vagy egy hűtő nem koncentrálja-e a jeleket az ágyadba :)
Nálam a mérőműszerrel megtalálom a ház előtti
upcvodafone kábeltévé dobozt, kb. a nappalit elég jól beszórja, a munkahelyemen el se hallgat rajta a "harmful" csipogás, ott próbáltam ki először, á mondom milyen gagyi,aztán átmentem bevásárolni egy nagyáruházba ebédszünetben, ott meg se szólalt, se a hűtőknél, se az ott lévő wifiknél, pénztárgépeknél, sehol... pedig a cégnél sincs semmi extra, vagy illegális...
Ja, azért a gyermekvállalással gondok adódnának, emlékezz erre és költözz el három hónapra :)
Hogy ez ne alusisakos kijelentés legyen, így pl.: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1110569016300127
Aki meg azt mondja, hogy a karakterisztika miatt nem lefelé sugároz, igaza van, elméletben. A gyakorlatban meg ugye tmk kérdése, hogy a korrodáló rácsháló az alján meddig, hogy jó, stb. A telekommunikációs cégek moráljából kiindulva, telepítés után max. az n+1-edik panaszra mérnek újra.
Hát, ez alapján alusisakos kijelentés, mert már alapvetően problémás mintán elemeztek, kis létszámú volt a minta, kis ideig tartott az utánkövetés, nem tisztították le az adatokat, ezer más dolog is okozhatja, a fő következtetés az, hogy ne dohányozz és ne költözz vegyi üzem mellé. Ráadásu egy alacsony impakt számú újságban megjelent publikáció, a fő szerzőnek ez az egyetlen publikációja, a többieknek is van még három-három, ránézésre nőgyógyász PhD kutatók, mert a PhD ott is plusz pénzt ad a klinikumban, akkor is, ha nem használják... ezer ilyen van, amit a publikációs kényszer miatt megírtak, aztán a címét elolvasod és lehet is linkelgetni, hogy lám-lám, pedig semmi nincs benne alapvetően, még korrelációt se lehet bizonyítani, nemhogy kauzalitást.
Nem a rács fogja meg, hanem az antenna kialakítása olyan, hogy nem ad lefelé, főleg, ha phased array antenna, akkor még arra se ad, ahol épp nincs aktívan kommunikáló vevő.
https://iotguru.cloud
Hát nem tudom, ha alusipkás szerettem volna lenni, akkor csak azt írom, hogy annó a honvédségnél minden hiradósnak elmondták, hogy azért egy évig ne vállaljon gyereket - pedig ott se a radar antenna előtt kellett állni.
Persze lehet akármilyen nyalábolt az antenne és biztos már öreg is vagyok az újakhoz, de azért egy reflketor csak számít szerintem...
Nem akarok itt ezen flamelni, de a magas impaktú folyóiratokban olyan cikkeket találsz amikből így vagy úgy pénz van, ráadásul szerintem viszonylag nehéz egészséges tesztalanyokat találni akik elköltöznének neked a távvezeték, bázisállomás alá, rászoknának a dohányzásra, etc. etc. hogy tesztelhesd rajtuk a sperma minőségüket. De linkelj akkor nyugodtan egy high impactos cikket erről, hogy csináltak rá kutatást és kiderült, hogy nem befolyásol semmit a bázisállomás, és egy alusisakossal ellentétben el fogom hinni :)
csináltak rá kutatást és kiderült, hogy nem befolyásol semmit a bázisállomás > forditva ulsz a lovon, valaminek a nem letet probalod bizonyittatni :) miert kene barmit bemondasra elhinni, amig nincs kikutatva? :D
ugyebar a hit alapveto lenyege, h nem kell bizonyitani. es a magyarazat mindig az, h "termeszetfeletti" ero, nincs birtokunkban a megfelelo tudas, stb. :) azzal, hogy valaki hisz valamit meg nehez vitatkozni.
amig ilyen "studyk" probaljak bizonygatni az 5G milyen karos, addig engedtessek mar meg, h rohogjunk azokon, akik ilyet le mernek irni vagy elhisznek :)
Mikrohullámú sütőben se jó lenni... ezeknek a teljesítményeknek a hőhatása a problémás, nem véletlenül alakult úgy, hogy az emlősöknél a here testen kívül van.
Ez nem úgy szokott lenni, hogy odaköltöztetik őket, hanem ott laknak és statisztikai alapon elemzik, hogy a távvezetékek alatt lakók közül van-e bármilyen betegségből szignifikánsan magasabb arányú, letisztisztítva az adatokról az egyéb hatásokat.
Linkelj már egy cikket, hogy nem kering egy pár koszos rendőrcsizma a Föld körül.
https://iotguru.cloud
A rádiófrekvenciás részt elég szépen kitárgyaltátok, nézzük az üzletet..ha műszaki vénával ezen elgondolkodtál, vajon egy analfabéta szemében mennyivel csökkenti az ingatlan piaci értékét ha a