Az uBlock Origin azt javasolja a Chrome felhasználóknak, hogy váltsanak böngészőt, vagy váltsanak a Lite verzióra

A Manifest a Google Chrome bővítmények konfigurációs fájlja, amely meghatározza a bővítmény alapvető tulajdonságait és működését, beleértve a szükséges engedélyeket és a felhasznált erőforrásokat. A Google május végén bejelentette, hogy fokozatosan átáll a Manifest v2-ről a Manifest v3-ra. A Manifest v3 javítja a biztonságot és a teljesítményt azáltal, hogy korlátozza a bővítmények hozzáférését bizonyos engedélyekhez és erőforrásokhoz, és új API-kat vezet be a hálózati kérések kezelésére. A cél az, hogy a bővítmények kevésbé legyenek kártékonyak és hatékonyabban működjenek, miközben csökkentik a felhasználói adatbiztonságra jelentett kockázatokat.

Az uBlock Origin nem működik jól a Manifest v3-mal, mert az új szabvány korlátozza a hálózati kérések szűrésére és módosítására használható API-kat, például a webRequest API-t, amelyet az uBlock Origin nagymértékben használ. Ennek folyományaként uBlock Origin-t futtató Google Chrome felhasználók milliói szembesülhetnek azzal, hogy böngészőbeépülőjük letiltásra kerül és helyette a Google által javasolt alternatívák felé lesznek terelve.  

Éppen ezért az uBlock Origin azt javasolja a felhasználóinak, hogy vagy váltsanak másik böngészőre és használják továbbra is az azokon jól működő uBlock Origin-t, vagy ha ragaszkodnak az Google Chrome-hoz, akkor használják az uBlock Origin Lite-ot, ami - ahogy a neve is mutatja - nem teljes értékű megfelelője az uBlock Origin-nek ...

Comment
byu/jasonrmns from discussion
inuBlockOrigin

(A cikk nyomokban Mesterséges Intelligencia által szolgáltatott adatokat tartalmaz, így a tartalmát érdemes duplán ellenőrizni!)

Hozzászólások

/me 🍿-nal a kezében olvassa mindezt Mozilla Firefox-on ...

trey @ gépház

Attól függ, hogy mit nevezünk lemaradásnak? Vagy arra gondolsz, hogy a Chrome fejlesztők Google támogatással benyomnak a böngészőjükbe minden szart, ezzel kvázi kényszerítve a többieket, hogy kövessék őket? A W3C hol van?

Amúgy Firefoxból szerencsére van hosszan támogatott verzió.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

Ja, azota tertem at pale moonra. Bar ilyen web sok.nulla dolgok nem mindig mukodnek rajta, azokra van egy ungoogled chromium, ami elvileg tamogatni fogja tovabbra is a v2-t (bar ott is egy jo kerdes hogy ok mit fognak csinalni ha a google tenyleg kidobja a v2 supportot, es nem csak egy defaultbol disabled enterprise only policy lesz. Ugyan ez a kerdes az osszes chromium forknal.)

I hate myself, because I'm not open-source.

google tenyleg dob nemi apropenzt a firefox-nak, ugyanakkor kap is erte nem is keveset:

- w3c/egyeb standardok konnyebb keresztul-tuszkolasa
- monopol/versenyugyi vizsgalatok/hivatalok kevesbe cseszegetik oket
- extra keresesi talalatok (mar csak ez megeri a penzt; hivatalosan ezert adjak)

Nem biztos. Amerikában néha az a jó, hogy csökken a részesedésed, hogy elkerüld a trösztellenes eljárást. Bár az olyan pluginok mint a uBO pénzt vesznek ki a Google zsebéből, de másik oldalon okot adnak arra, hogy geek/renitens userek Chrome helyett más böngészőre váltsanak, ezzel elkerülve egy Chrome miatti trösztellenes pert. Ez pedig többet ér mint a reklámok miatt elvesztett pár cent ezeknél a usereknél. +5% teljesen jó, több sem ártana, 15%-nál több pedig úgysem lesz. Évekkel ezelőtt hosszú ideig csodálatos módon az Asufutimaehaehfutbw-ban 30% körül állt több mint egy évtizedig a Yahoo részesedése, majd a Yahoo+Bing páros együtt tudhatott magáénak közel 30%-ot. Még a Google kereső 60% környékén állt. Sehol máshol. Az északi szomszéd Kanadában is pár százalékon állt a Yahoo majd a Bing is, ahogy a világ összes többi országában. Arra tökéletes volt, hogy a Google sokáig elkerülje a trösztellenes vizsgálatot. 
Szóval a Firefox, vagy olyan vadhajtások a Chromium kódbázisán mint a Brave valójában kifejezetten előnyösek a Google számára. 

Firefox használatára akkor tértem volna át, ha nem dobják ki a Rustban írt Servo enginet, és a korábbi tervek szerint átállt volna erre a Firefox. Most egy Verso nevű böngészőben próbálható ki, de még napi szinten nem használható. 
Egyelőre úgy néz ki elég lesz átkonfigurálni a Chromeot és működik tovább a uBO. Ha ez már nem lesz megoldás, akkor Brave vagy valami hasonló Chromium alapú böngésző lesz helyette. 

A YT új ötlete, hogy azonos IP címről injektálja a streambe a reklámokat keményebb feladat lesz, mármint az ilyen reklámok blokkolása, de az sem lehetetlen. 

Pont most volt egy hír, hogy a Mozilla is lepaktált a reklámozókkal. Ráadásul pár hónapja azt is megígérték, hogy ők is adoptálják a Manifest v3-t.

Ezt az adblockereknek meg kell oldják valahol, mert minden böngésző érintve lesz. Amúgy sem tudom mit szívtak az uBlock-fejlesztők, a Chrome-ot hiába cseréli le valaki, az összes böngésző Chrome-alapú, kivéve a Webkit és a Firefox-alapúakat, de az utóbbi is adoptálni fogja, így csak a Webkit-alapú megoldások maradnak, azok meg kb. nettó használhatatlanok, már eddig sem volt bennük normális adblock.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Igen, még most ki lehet trükközni, de szépen mutatja, hogy a Mozilla is hová tart, és semmivel nem különb, mint a Google, meg a Chrome. Még tavaly volt azt hiszem, hogy a Mozilla is bejelentette, hogy a Manifest v3-at ők is implementálják, azt hogy szedik ki a disztrók?

Mondom, ez ellen nem lehet trükközni, valakinek ki kell találnia a reklámblokkolást Manifest v3 mellett, nincs mese. Minden böngészőben ott lesz, a szűrést meg kell oldani. Ha más nem, írni kell rendes alternatív böngészőt, és abban nem kell implementálni. Vagy forkolni az utolsó böngészőket, amik még Manifest v2-őn voltak.

Nem is értem, hogy az uB-sek miért most kezdtek vergődni. Azt már egy éve tudni lehet, hogy a Manifest v3 érkezik idén, és a v2 meg lesz szüntetve. Ez nem ilyen hirtelen behozott történet, jó előre szóltak, volt idő készülni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nem követtem, csak az ub részéről már jó régen hallottam, hogy vergődnek vele. Blogok voltak róla, vagy konferencián beszéltek róla...

Ez egyébként nem arról szól, hogy lesz-e böngésző amiben fut a reklám blokkoló, hanem egy időre újra lesz reklám *azoknak az embereknek*, akik csak feltettek egy reklám szűrőt, de komolyabb IT-s lépést nehezebben tesznek. Ez is egy ideig lesz.

Pl a brave még jelenleg is ígéri, hogy nem érinti őket (később sem) a dolog. (ha jól értettem). Mi a helyzet a Vivaldi-val, az milyen motort használ?

Vagy forkolni az utolsó böngészőket, amik még Manifest v2-őn voltak.

Szerintem a brave pont ezt csinálja.

Ha mást nem, valakik írnak egy böngésző motort, vagy az egész böngésző jail-ben fog futni, és az adblocker felügyeli majd (most ezt tudom felszínes hülyeség, leegyszerűsítve írom :) jailben jail. :)), de a reklám blokkoló akkor is működni fog.

Szerintem. :)

A Brave-et azért nem érinti, mert ők is ugyan implementálják a Manifest v3-at, de ők a reklámszűrés már a rendermotorban megoldják, és nem tolják át addon-szerepkörbe, ami meg ne tudna a Manifest v3 miatt hozzáférni dolgokhoz.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Mármint a saját telepítésű program vagy a publikus DNS? Nekünk a blocky egészen bevált - valóban nem szűr mindent, de a maradék már teljesen elviselhető. És így nem kell böngészőnként (főleg Firefox-ot használunk, alkalmanként kell a Chrome) konfigurálgatni, frissítgetni, stb. Sőt, Facebookon a Messenger vállalhatatlanul lassult, miután az ABP-t leszedtem, megszűnt.

Az ublock origin sok mindent kiszűr, amit mondjuk a pi.hole nem tud. Cserébe az utóbbi eszköz és programfüggetlenül működik. Nálunk mindkettő használatban van.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

Mindig is éreztem, hogy túl sikeres ez az adblock a Google szemében. (vagy, az ilyen lehetőségek, amit ez is használt) Tegnap már fel sem jött a keresőben első alkalommal, már értem, miért. Illetve egy hete jönnek a YT reklámok is.

A Firefox is átment egy masszív átalakuláson pár éve, ami miatt sok hasznos kiegészítőt elvesztettem. Ekkor (s munkám miatt is részben) váltottam Chrome-ra.

Na de most hogyan tovább? :) :O

Mondanám a Brave-t, de az is elég "hülyén" működik egy ideje. Kezdte azzal, hogy a vízmű szolgáltatóm oldalát nem bírtam használni. Sem inkognitóban, sem friss kereséssel, sehogy sem. Biztos a felugró sütis blokkolással van kapcsolatban, mert a belépő oldalra csak úgy enged, ha előtte elfogadom. Próbáltam megkeresni, hogy ezek a beállítások hol lehetnek. Nem találtam meg. Azóta ezt az oldalt másik böngészőből használom.

Mostanában már a Szerencsejáték weboldala is összevissza megy-vagy nem megy. A Prohardver-en meg hiányosak a felületi elemek.

Pedig eddig egész jól ment minden a saját blokkoló megoldásukkal. Valószínűleg vissza váltok FF-ra.

Anno a FF ESR kiadását használtam, mert gyorsan backupoltam a telepítőt és az összes számomra hasznos plugint is. Valameddgi ez is ment. De aztán haladt az idő, s fájó szívvel megváltam tőlük.

Most ugyanezt teszem a Chrome-mal. Megállítottam egy verziónál és nem engedem updatelni. Persze, tisztában vagyok mindenféle biztonsági kockázattal. Azért a NoScript elég jó kiegészítő a biztonság első lépcsőfokának! :) Lehet, hogy azt is kukázhatjuk ezután??! :O

Már régen váltottam, desktop-on Firefox-ra, mobilon Brave-re.

Van még, aki nem kényszerből van vendor lock-inből használ chrome-ot?

Az IE-vel nem az volt az elsődleges probléma, hogy nem működtek benne dolgok, hanem hogy bizonyos dolgok (oldalak) csakis IE-rel működtek. A 90-es évek második felében (30 éve, haha) fogalmazta meg nekem ezt okosan az egyik Microsoft alkalmazott: "Az a baj a Netscape Navigátorral, hogy nem kompatibilis az Internet Explorerrel".

Egyébként ha érdekel a téma, itt böngészgess. https://www.google.hu/search?q=why+should+i+switch+from+chrome

A websocketnek van a szabványban egy olyanja, hogy ha a szerver failel egy kapcsolatot, akkor a böngésző kb fél percig nem nyithatja újra. Ezt a Firefox szó szerint betartja és kivételt se lehet beállítani. Emiatt idegesítő benne a fejlesztés, mert néha szerver újraindítás után fél percig malmozni kell, hogy elinduljon a WS kapcsolat, amit használ az oldalam. Emiatt Chromiumon szoktam ilyet fejleszteni, az azonnal újrakapcsolódik, ha reloadot nyomok.

A szabványban ez nem előírás, csak ajánlás:

   To prevent this, clients SHOULD use some form of backoff when trying
   to reconnect after abnormal closures as described in this section.

   The first reconnect attempt SHOULD be delayed by a random amount of
   time.  The parameters by which this random delay is chosen are left
   to the client to decide; a value chosen randomly between 0 and 5
   seconds is a reasonable initial delay though clients MAY choose a
   different interval from which to select a delay length based on
   implementation experience and particular application.
   Should the first reconnect attempt fail, subsequent reconnect
   attempts SHOULD be delayed by increasingly longer amounts of time,
   using a method such as truncated binary exponential backoff.

Ez utóbbi egy másik független kérdés. A lényeg, hogy vannak lényegi okok néha ami miatt inkább Chromiumozok.

A háttérbe tett alkalmazás Js-jével hogy minek kell történni, az imho nem specifikált és csak találgatni lehet. Pl a websocket bezáródik, de asszem nem kapsz disconnect esemenyt. talan az idozitok is leallnak. de az audio.onended megjon chromiumban es at lehet ugrani egy masik src-re. nem tul jol specifikalt, elternek a bongeszok es rohadt nehez kiloggolni is h mi tortent.

Remelem megjelenik hajbazer es dorsy, mert nelkuluk ures lesz ez a topik.

Hogy is van a mantra? Don't be evil. Tessék.

> böngészőbeépülőjük

ezt is a Kiskapu forditotta?

Szerkesztve: 2024. 08. 05., h – 09:16

"mert az új szabvány korlátozza a hálózati kérések szűrésére és módosítására használható API-kat, például a webRequest API-t, amelyet az uBlock Origin nagymértékben használ."

ez az API change vajon csak az uBlock-ot érinti vagy emellett repül több más népszerű plugin is? vagy alapvető standard kulcsfontosságú plugin?

eddig az volt a fejemben eddig azért nem tudták tiltani az uBlock-ot mert akkor 200x másik dolgot is tiltaniuk kellett volna, és már nem érte meg

Szerkesztve: 2024. 08. 05., h – 09:47

A cél az, hogy a bővítmények kevésbé legyenek kártékonyak és hatékonyabban működjenek

MUHAHA.

 

Egyetlen cél van a googl-nél (is): a PROFIT.  És nyilván valóan ennek érdekében történik minden.

persze a saját szaraival azt csinál amit akar....mert ajándék (trójai fa)lónak ugye ne nézzük a ...?!

csak sajnos nincs igazán más a 'piacon'.

mondjuk durva ezt így az elejétől látni, hogy hová jutott a 'szabad' internet pár évtized alatt :(

 

A firefox meg felkészül.... mert hát azok sem akarják megharapni a kenyeret adó kezet.

Ők már régen megpocsékolták a 'non-profit' kifejezést :(

 

De talán ez ad (még) egy kis inspirációt a forkoknak...

Használhatatlan a GUI-ja. Pont az a rész, amelyik nem nyílt forrású. A minap pl. egy oldalon adatokat kellett kitölteni, és a Vivaldi az 5-ös számot nem volt képes kezelni. Megnyomtam az 5-öt, és backspace-nek értelmezte. Úgy kellett beírni, hogy máshonnan copy-paste-eltem.
Némelyik ékezetes betűvel szintén hadilábon áll. Még a kereső ablakba sem lehet beírni.

A GUI hülyeségeit leszámítva gyorsabb, meg jobb, mint a FF+ABP.

Megjelenese ota hasznalom Windowson, Linuxon. Most mar macOS-en es iOS-en es neha Androidon is. Mindig van egy-ket apro, bosszanto hibaja, de ilyennel meg nem talalkoztam.

A GUI meg pont testreszabhato.

Az adblock resze tobb listabol kepes dolgozni, ezek automatikusan frissulnek. Par magyar oldalon a ritkabb fajtaju Cookie consent ablak be szokott ragadni, de van ra workaround.